Systemy bukmacherskie – jakie są najskuteczniejsze?

Większość graczy, która decyduje się na rozpoczęcie przygody z obstawianiem wyników sportowych wydarzeń w zakładach bukmacherskich, nie ma jasno sprecyzowanego planu działania ani strategii. W momencie, gdy typer koncentruje się wyłącznie na celu w postaci wygranej, nie dostrzega wielu czynników, jakie minimalizują jego szanse na sukces. Kiedy grą zaczynają rządzić emocje, gracze często podejmują różne nieracjonalne decyzje i wkrótce nadchodzi seria niepowodzeń. Narastająca frustracja i chęć szybkiego odegrania się, mogą w konsekwencji doprowadzić do bankructwa.

Systemy bukmacherskie – czy istnieją skuteczne? Dobrym rozwiązaniem na przełamanie i wkroczenie na ścieżkę stabilnych wygranych, wydają się systemy bukmacherskie. Lata doświadczeń i sprawdzonych przez typerów z całego świata metod skutecznego obstawiania w zakładach bukmacherskich, zaowocowało stworzeniem wielu ciekawych strategii. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich system bukmacherski, dopasowany do stylu gry i predyspozycji charakterologicznych, dzięki któremu zaczniesz osiągać regularny zysk. Z dalszej części artykułu dowiesz się – jak obstawiać mecze systemem.

Co to są systemy bukmacherskie?

Systemy bukmacherskie są zbiorem jasno określonych zasad, w większości opartych na obliczeniach i prawach matematycznych, których stosowanie zwiększa szanse wygrywania. Znane w środowisku graczy systemy, dzięki którym można ograć bukmachera, są bardzo zróżnicowane. Łączy je jednak potrzeba konsekwentnego stosowania i długookresowa perspektywa planowania. A więc jak rozbić bank i jak ograć bukmachera? Systemy bukmacherskie z reguły gwarantują niewielki, ale stabilny i regularny zysk – w myśl powiedzenia, że „lepiej jeść małą łyżeczką przez całe życie, niż chochlą przez tydzień”.

Wybór dobrego systemu do obstawiania zakładów bukmacherskich, a także przestrzeganie jego zasad może podnieść szanse na ewentualne wygrane. Co istotne, większość z nich przynosi korzyści w dłuższej perspektywie czasu, a więc nie można od razu założyć, że zakłady bukmacherskie obstawiane przy pomocy systemów będą od razu przynosić ogromne zyski. Dobry system powinien charakteryzować się w dwiema rzeczami. Po pierwsze jest to niski stopień ryzyka utraty całego kapitału. Po drugie system na zakładu bukmacherskie musi charakteryzować się możliwie dużym potencjalnym zyskiem. Jak sama nazwa wskazuje, musi systematyzować obstawianie zakładów wzajemnych i umożliwić osiąganie zysków, a więc wygraną.

Gracze mają do wyboru te prostsze i te bardziej skomplikowane systemy bukmacherskie. Informujemy od razu, że udział w nielegalnych grach hazardowych jest niezgodne z prawem i podlega surowym karom. Ponadto należy mieć świadomość, że nawet najpopularniejsze systemy bukmacherskie nie gwarantują wygranych za każdym razem i niezbędne jest odpowiedzialne oraz optymalne zarządzanie pieniędzmi.

Pojęcia związane z systemami do zakładów bukmacherskich

Pojęcia systemów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie znane są już od wielu lat, ale od kilku są regulowane ustawą o grach hazardowych. Dlatego też przestrzegamy przed tym, aby wybierać legalnych bukmacherów, którzy znajdują się na liście Ministerstwa Finansów, a udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.

Obstawianie zakładów wzajemnych to dla niektórych nawet sposób na życie. Są to jednak gracze z długim stażem, którzy to obstawiania wykorzystują skomplikowane systemy poparte długą analizą zdarzeń sportowych. Oczywiście zakład bez ryzyka nie istnieje, chyba że korzysta się z promocji, którą przygotuje bukmacher. Zanim jednak przejdzie się do typowania wyników i wykorzystywania różnych systemów, jak na przykład stawkowanie, kryterium Kelly’ego, czy też systemu Martingale warto poznać podstawowe pojęcia, które związane są z każdym systemem bukmacherskim i zakładami bukmacherskimi.

Wyróżnić można więc:

  • AKO – jest to akumulowany kurs. Przykładowo: zakład na dwa spotkania Lech – Legia typ 1, kurs 2.00 oraz Zagłębie – Stal typ 2, kurs 2.00 dają AKO równe 4.00 i to po takim kursie będzie rozliczana wniesiona stawka za zakład bukmacherski.
  • Bankroll – kapitał lub budżet, który będzie przeznaczony na obstawianie zakładów bukmacherskich w określonym czasie.
  • Kontra – jest to zagranie w zakładach bukmacherskich mające na celu zminimalizowanie straty lub pozwalające wyjść na plus w sytuacji, gdy wcześniej postawiony zakład okazał się błędny.
  • Live – liveodds, czyli zakłady na żywo dające możliwość postawienia zakładu bukmacherskiego już w trakcie trwania spotkania.
  • Singiel – jest to pojedynczy zakład, klasyczny typ na jedno spotkanie na kuponie.
  • Stake – jest to stawka na zakład
  • Valuebet – wartościowy zakład bukmacherski po kursie wyższym niż to wynika z procentowych szans jego wygrania. Jest to zakład bukmacherski z pozytywną wartością oczekiwaną, a więc taki, którego kurs jest według gracza wyższy niż powinien w rzeczywistości być.
  • Yield – jest to stosunek całkowitego zysku do zainwestowanej sumy w zakłady bukmacherskie. Liczy się go w prosty sposób: x/y * 100%, gdzie x to jednostki zysku, a y jednostki łącznej ilości jednostek postawionych. W powszechnej opinii uznaje się, że bardzo dobrym wynikiem yield jest jego wartość na poziomie 10 procent, oznaczającym, że średnio każdy z zakładów wzajemnych daje zysk w wysokości 10 procent z zainwestowanej kwoty.
  • Zdarzenie dwudrogowe – inaczej nazywane jest także zdarzeniem dwutorowym lub dwudrożnym. Jest to zdarzenie, które ma tylko dwa alternatywne rezultaty możliwe do wytypowania. Oznaczane jest ono w tabeli typów jako 1 i 2. Dobrym przykładem tego rodzaju typu może być wynik meczu tenisa, gdzie nie ma opcji na remis.
  • Zdarzenie trzydrogowe – jest to zdarzenie nazywane trójdrożnym lub trójtorowym. Są to zakłady bukmacherskie, które posiadają trzy alternatywne wyniki. System 1-3-2, czyli wygrana pierwszej drużyny, remis lub wygrana drugiej drużyny. Przykładem takich zakładów wzajemnych mogą być mecze piłki nożnej.

Dobry system gry i obstawiania zakładów wzajemnych – jakie powinien mieć cechy?

Marzeniem każdego gracza zakładów bukmacherskich jest to, aby jego typy przynosiły stały zysk i najlepiej regularny. Istnieje wiele metod obstawiania, które na pierwszy rzut oka gwarantują wysokie przychody. Z matematycznego punktu widzenia nie jest jednak tak kolorowo. Nie istnieje system bukmacherski, który pozwala wygrywać w każdym przypadku.

Najskuteczniejsze systemy powinny być dopasowane do stopnia zaawansowania i stażu gracza. Jeśli jest się początkującym, dobrym wyborem będzie skorzystanie z prostego systemu, który można łatwo wykorzystać i bez najmniejszego problemu zrozumieć. W przypadku zawodników średnio-zaawansowanych odpowiedni system to taki, który nie jest zbyt ryzykowny, ale pozwala przynosić pewne zyski, być może nawet regularn – kilka razy z rzędu przy obstawianiu kolejnych zakładów bukmacherskich. Najbardziej zaawansowani gracze, czyli tak zwani starzy wyjadacze koncentrują się najczęściej na zgarnięciu, jak największej wygranej i to niezależnie od ryzyka. Głównie z tego względu, że będą umieć w krótkim czasie się odbić po przegranym zakładzie i odrobić poniesione straty.

Dobry system powinien być przede wszystkim prosty. Nie może być przesadnie ryzykowny – bezpieczeństwo finansów powinno być na pierwszym miejscu. Teoretycznie najważniejszą rzeczą jest rzecz jasna zysk, czyli istota każdego zakładu bukmacherskiego, więc najlepszym wyborem byłby stały i regularny dochód z zakładów wzajemnych, nawet jeśli nie byłby zbyt pokaźny.

Dlaczego warto stosować najskuteczniejsze systemy bukmacherskie?

Dobrze dobrane do stylu gry oraz wysokości bankrolla systemy bukmacherskie – pozwalają na uporządkowanie i kontrolowanie w zakresie obstawiania rozstrzygnięć meczów sportowych. Stosowanie systemów bukmacherskich to rozsądne i optymalne zarządzanie budżetem przeznaczonym na grę oraz możliwość osiągania regularnych zysków. Systemy bukmacherskie uczą cierpliwości i kontroli emocji, a także pozwalają zniwelować czynniki ograniczające potencjalną wygraną, jak np. podatek od gry czy marżę, o jaką pomniejszane są kursy.

Jak obstawiać mecze systemem? Wskazówki i podstawowe założenia

Obstawianie wyników zdarzeń w zakładach sportowych przy zastosowaniu wybranego wcześniej systemu bukmacherskiego, wymaga przede wszystkim dużej samodyscypliny. Kolejnym warunkiem jest konsekwentne stosowanie zasad przyjętych dla danej strategii – bez wprowadzania własnych modyfikacji i niewielkich nawet odstępstw. Istotna jest także świadomość tego, że niektóre systemy bukmacherskie przynoszą efekty odroczone w czasie. Jeśli zaczyna wkradać się zmęczenie, frustracja czy nie ma w bieżącej ofercie optymalnego zakładu – warto zrobić sobie dzień przerwy. Pomocne jest też każdorazowe zapisywanie (np. w Excelu lub notesie) etapu danego systemu oraz podjętych przez gracza działań.

Na pierwszy rzut oka systemy bukmacherskie wydają się skomplikowane, ale nie musi wcale tak być. Być moze początkujące osoby lub średnio-zaawansowane po tym tekście znajdą swój skuteczny sposób na granie w zakładach bukmacherskich. Każdy system opiera się na typach. Każdy typ powinien być jednak oparty na aktualnie posiadanej wiedzy o konkretnym meczu i informacjach, które będą pomagały skuteczniej wybierać zdarzenia sportowe. W skrócie wszystko opiera się na rzetelnej analizie, która także nie jest łatwa, ale jej opanowanie pozwala znacznie zwiększyć wygraną.

Typowanie wydarzeń w oparciu o systemy i strategie jest w dużej mierze związana z umiejętnym zarządzeniem dostępnym budżetem na zakłady bukmacherskie. System i typowanie zdarzeń to nie jest proste zadaniem, aby to ze sobą korelowało. Zakłady bukmacherskie budzą w graczach bardzo często duże i skrajne emocje. Jeśli chce się być bardziej efektywnym w typowaniu konieczne jest ustalenie najskuteczniejszego systemu, który wdrożony do strategii typowania będzie przynosił wysokie zyski. Regularne wygrane w zakładach są możliwe, ale tylko pod warunkiem zdyscyplinowanej i mądrej gry.

Bardzo istotnym elementem w grze systemowej jest cierpliwość, której wielu typerom brakuje. Wśród doświadczonych graczy jest to wyuczona cecha, ale również i oni potrafią dać ponieść się emocjom. Ponadto wśród początkujących graczy panuje mylne przekonanie, że wybierając system gry będą oni od razu czerpać zyski. System bukmacherski ma na celu przynoszenie efektów w dłuższej perspektywie czasu. Obstawiając zakłady z uwzględnieniem wybranego systemu należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to trudne zadanie. Nie można również starać się odgrywać z powodu dwóch poprzednich lub więcej zakładów bukmacherskich, które nie weszły. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsza wygrana pojawi się dopiero po jakimś czasie, ale nie będzie to także oznaką, że zaczynają się długie serie wygranych. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nawet najskuteczniejsze systemy bukmacherskie nie są gwarancją ciągłości wygranych, ponieważ sport jest nieprzewidywalny.

Gracz musi być konsekwentny i nie zrażać się porażkami z kolejnych zakładów. Dzięki temu zyska on kontrolę nad swoimi wydatkami i zyskami z systemów bukmacherskich, a także nauczy się minimalizować ewentualne straty. Dlatego każdy stawiany kupon powinno się zapisywać. Dodatkowo powinien być ustalony konkretny budżet miesięczny, którego pod żadnym pozorem nie będzie można przekraczać.

Płaska stawka – system bukmacherski nie tylko dla początkujących

System bukmacherski – płaska stawka, to łatwa do zastosowania strategia gry, idealna dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z zakładami sportowymi. Obstawienia płaską stawką polega na opłacaniu zakładu/kuponu stałą kwotą, która stanowi ustalony wcześniej procent posiadanego budżetu. Przyjmuje się, że standardowa stawka przy systemie płaskiej stawki, nie powinna przekraczać 2% budżetu. Przykładowo, jeśli bankroll gracza wynosi 200 PLN, to niezależnie od tego, czy wnosi on pojedynczy zakład (SOLO), czy akumulowany (AKO) – to stawka na kuponie powinna wynieść 4 PLN. W ten sposób obstawiający może postawić aż 50 kuponów, po czym dokonać podliczenia efektywności/zyskowności systemu.

Płaska stawka jest idealnym systemem stawkowania dla początkujących graczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obstawianiem zdarzeń sportowych. System ten jest niezwykle prosty i zarazem stabilny. Idealnie sprawdza się w przypadku kursów, które ulegają minimalnym wahaniom. Płaska stawka jest systemem opierającym się na stawianiu tej samej kwoty na pierwszy zakład i kolejne bez względu na wysokość wygranego kursu. Płaską stawką może być stawianie 5 złotych na każdy zakład i to niezależnie czy jest on pojedynczy, czy akumulowany. Wśród systemów stawkowania to właśnie ten jest oceniany jako idealny na początek. Stawiając taką samą stawkę na wszystkie zakłady bukmacherskie gracze mają większą szansę na wygraną z obstawienia meczu piłki nożnej lub innego zdarzenia. Z racji tego, że trzeba uważać na zarządzanie budżetem, wysokość stawki płaskiej nie powinna przekraczać dwóch procent kapitału, który przeznaczony jest na zakłady bukmacherskie.

Dzięki swojej prostocie stawka płaska to system bardzo dobrze nadający dla początkujących graczy. Jeśli ich celem są wyższe wygrane, mogą dodatkowo wykorzystać kod promocyjny, który obecnie jest standardem już u wszystkich bukmacherów. Ponadto dobrze dobrana stawka ogranicza ryzyko bankructwa i daje satysfakcjonujące zyski w przypadku dobrych zakładów. Natomiast w przypadku, gdy zakład okaże się przegrany, straty są niewielkie. Stawka płaska jest także swojego rodzaju informacją mówiącą o tym, czy gracz wybiera dobre zakłady, czy nie. Dodatkowo można przy jej pomocy zbadać średnią wartość wygrywanych zakładów w pln i obliczyć yield. System Martingale, czy też inny progresywny nie nadaje się do tego, aby wykonywać taką analizę.

Wygrana w przypadku tego systemu nie jest aż tak pokaźna, jak to bywa w bardziej ryzykownych systemach. Wadą stawki płaskiej jest także to, że wymusza ona taką samą stawkę dla kursu 1.20 i 10.00, co nie jest dobre, biorąc pod uwagę czynnik ryzyka. W praktyce robi się przedziały kursów i dla każdego przedziału dobiera płaską stawkę tak, aby zachować podobny poziom ryzyka w każdym zakładzie. Wtedy wysokie kursy gra się za mniejsze stawki, a niskie za wyższe stawki.

Z powodu wymienionych wad, profesjonalni gracze często stosują modyfikację stawki płaskiej, którą nazwa się stawkowanie modulowane. Nie poleca się jednak zaczynać od tego stawkowania, bo najpierw trzeba zbadać na płaskiej stawce czy się w ogóle zarabia, czy traci na obstawianych typach, a potem udoskonalać zyskowność, jeśli w ogóle taka jest.

System bukmacherski oparty o stawkowanie procentowe

stawkowanie procentowe

Stawkowanie procentowe to system zbliżony do płaskiej stawki. Modyfikacja polega na tym, że za każdym razem stawka na kuponie będzie inna, ponieważ ustalony dla niej procent (1-2%), obliczany będzie od zmieniającej się wysokości budżetu. W przypadku wygrywania – stawka będzie więc rosła, natomiast w sytuacji, kiedy bankroll będzie topniał – każda kolejna stawka na opłacenie zakładów będzie coraz mniejsza.

Na przykład, jeśli gracz posiada kapitał 1000 pln i wyznaczy sobie, że będzie grał za 2% kapitału, to na pierwszy zakład postawi 20 pln. Zakładając, że postawił po kursie 2.0. Jeśli trafi ten zakład, to na kolejny zakład gracz postawi 2% z 1020 pln, czyli 20,40 pln. Jeśli okaże się przegrany to kolejny zakład będzie miał stawkę 19,60 pln. Najlepiej do obliczania kolejnych stawek posługiwać się arkuszem kalkulacyjnym. Zarządzenie kapitałem sugeruje, aby nie przekraczać 2% budżetu przeznaczonego na zakłady bukmacherskie.

Stawki procentowe umożliwiają osiąganie większego kapitału końcowego w stosunku do stawki płaskiej. Gdy gracz wygrywa, jego stawki rosną, natomiast gdy przegrywa jego stawki maleją. Stawkowanie procentowe ogranicza ryzyko bankructwa i daje wysokie zyski w przypadku wartościowych zakładów bukmacherskich. Jest to system zalecany graczom rozpoczynającym swoją przygodę z bukmacherką. Warto zauważyć, że w porównaniu systemów bukmacherskich, dla graczy ze średnim value < 1,0 uzyskiwany kapitał, odchylenie oraz prawdopodobieństwo bankructwa są mniejsze od systemu stawki płaskiej.

Oznacza to, że jeśli gracz nie jest najlepszym typerem, to mniej straci niż na płaskiej stawce. Jeśli będzie dobrze typował, to zarobi więcej niż stawce płaskiej. Odbywa się to kosztem trochę większego prawdopodobieństwa nieuzyskania zysku. Stawkowanie procentowe cechuje niewiele wyższe „prawdopodobieństwo nieuzyskania profitu” w porównaniu do płaskiej stawki. System ten polecany jest graczom początkującym. Ewentualnie mogą oni jeszcze rozważyć płaską stawkę lub stawkowanie modulowane, które może być nieco trudniejsze do zrozumienia.

Stawki procentowe cechuje dużo większe odchylenie standardowe dla graczy z wysokim lub średnim value (>1,0). Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ wraz ze wzrostem kapitału rosną stawki, co musi się wiązać z większym ryzykiem. Przekłada się to jednak na to, że również wygrana będzie wyższa. System uzależnia wartość stawki od wyniku poprzedniego zakładu. Trudno czekać na zakończenie jednego meczu, żeby móc zagrać następny. Ze względu jednak na to, że kolejne stawki niewiele się od siebie różnią można grać „seriami” po 2, 3, a nawet 5 zakładów na przykład. Co istotne, nie można jednak przesadzać i pilnować dostępnych środków na grę. Dla wspomnianego przykładu pierwsze 5 zakładów miałoby wartość 20 pln. Następnie należałoby czekać na ich zakończenie. Ponadto trzeba by było jeszcze policzyć wartość kapitału po tych zakładach i wyliczyć po raz kolejny 2% nowej wartości kapitału, aby móc przystąpić do kolejnego zakładu.

Strategia Martingale’a – najpopularniejszy progresywny system bukmacherski

Na pytanie – jakim systemem grać u bukmachera, spore grono typerów bez wahania wspomni o klasycznej progresji i systemie Martingale’a. Ten popularny system polega na każdorazowym podwajaniu wnoszonej stawki – z chwilą, gdy wcześniejszy kupon okazał się przegrany. Kiedy zakład będzie wygrany – gracz osiąga zysk będący różnicą pomiędzy wygraną a sumą postawiony w ramach progresji stawek. Po wygranym kuponie kolejnym krokiem jest obstawienie następnego zakładu za stawkę bazową, czyli rozpoczęcie progresji Martingale’a od nowa.

Ustalenie bazowej stawki zależy od wysokości budżetu na grę oraz oczekiwanego zarobku w momencie trafienia zakładu. Przy systemie Martingale’a zazwyczaj obstawia się tzw. single. Aby stosowanie systemu miało sens, kurs zdarzenia musi przekraczać 2.00, a uwzględniając granie u legalnego bukmachera – kurs minimum 2.28 (podatek). Doskonale do tego systemu bukmacherskiego nadają się więc m. in. remisy w piłce nożnej czy w hokeju na lodzie, gdzie kursy zwykle mieszczą się w przedziale od ok. 3.00 do 5.00.

Warto wiedzieć, że system Martingale’a może bardzo szybko doprowadzić do przegrania całego bankrolla, dlatego ważne jest posiadanie stosunkowo dużego budżetu bądź ustalenia podstawowej stawki na jak najniższym poziomie. Przykładowo, gdy gracz ma do dyspozycji kwotę 700 PLN, a jako wyjściową stawkę ustali 10 PLN, to w razie serii niepowodzeń – środków wystarczy mu do 6. progu systemu Martingale’a, bowiem: 10 (I) + 20 (II) + 40 (III) + 80 (IV) + 160 (V) + 320 (VI) = 630 PLN.

Skąd w ogóle wzięła się strategia Martingale? Pierwotnie Maritngale był strategią zakładów, która była znana w XVIII wiecznej Francji. Polegała ona na podwajaniu stawki w przypadku przegranej i najczęściej stosowało się ją do ruletek. Plotki głoszą, że twórcą strategii był strateg John Henry Martindale, którego nazwisko zostało zmienione na Martingale. Był on właścicielem kilku londyńskich kasyn, a opracowanym przez siebie systemem zachęcał gości do gry, nakłaniając ich tym samym do odegrania się po przegranym zakładzie. W przypadku wygranej wychodzili oni na plus, natomiast w przypadku przegranej, kolejny zakład był już obstawiany za dwukrotnie wyższą stawkę. Około 100 lat później jeden z doświadczonych graczy przy zastosowaniu systemu Martingale rozbił kasyno 12-krotnie w ciągu zaledwie 3 dni. Charles Wells zaczynał z kapitałem kilku tysięcy franków, a wyszedł kilka dni później z kasyna z kwotą ponad dwóch milionów franków. To tylko pokazuje, że z tym systemem i mimo małej stawki początkowej, gracz może odnotować wysoki zysk.

System Martingale to system progresywny, często określany także agresywną progresją. Polega on na podwajaniu stawki za każdorazowo, gdy kupon okaże się przegrany. W przypadku dwóch poprzednich kuponów przegranych wartość stawki powinna już być czterokrotnie wyższa od początkowej. To, od jakiej stawki się zacznie zależy od całego kapitału, jaki się posiada i od siebie samego. Standardowa progresja posiada mnożnik razy dwa. Oznacza to, że każdy kolejny zakład jest stawką dwukrotnie wyższą, ale tylko w przypadku przegranej. Jeśli zakład okaże się wygrany, wraca się do pierwszego kroku. Wygrana = zysk, nawet jeśli stawka k będzie wynosiła razy 24. Ten system gwarantuje, że pomimo kilkunastu przegranych, pierwsza wygrana okaże się zyskiem. W ten sposób można obstawiać różne dyscypliny sportowe, a także sporty wirtualne, które obecnie zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Mało tego, można w nich trafić wysoki kurs, który w połączeniu z systemem może przynieść ogromny zysk w pln.

W przypadku systemu stawkowania opartego na strategii Martingale prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku jest bardzo duże. Statystycznie w zakłady bukmacherskie dwudrożne o porównywalnych kursach na obie strony charakteryzują się prawdopodobieństwem 10 przegranych z rzędu wynosi zaledwie 0,05%. Ponadto system ten można łatwo dostosować do własnych preferencji. System jest bardzo prosty i nie ma problemu z jego modyfikowaniem. Mowa tutaj zarówno o zmniejszeniu, jak i zwiększeniu stawek, dzięki czemu można dostosować je do posiadanego kapitału. Dodatkowo można łatwo wpływać na wysokość wygranych. Zachęcający może być kod promocyjny, ponieważ dobrze zastosowany przy wysokiej stawce będzie gwarantował bardzo wysoką wygraną. Oczywiście żaden zakład bez ryzyka nie istnieje, ale wśród systemów stawkowania to właśnie Martingale jest dobrym rozwiązaniem. Pod warunkiem, że posiada się odpowiedni kapitał na zakłady bukmacherskie. System ten może sprawiać, że w przypadku wygranej kwota kapitału znacznie się powiększy, ale progresja może również doprowadzić do szybkiego bankructwa.

System Martingale ma jednak więcej wad niż zalet. Wśród nich należy wymienić:

  • duże ryzyko utraty kapitału – prawdopodobieństwo przegrania kilka razy z rzędu nie jest duże, ale mimo wszystko istnieje, zwłaszcza gdy zakłady graczy nie są dokładnie przeanalizowane. W takim przypadku o utratę znacznej części, czy nawet całości kapitału przeznaczonego na grę nie jest trudno, dlatego też trzeba zachowywać trzeźwy umysł i racjonalnie podejmować decyzje;
  • konieczność zaangażowania dużych środków w porównaniu z osiąganym zyskiem – nie da się ukryć tego, że nie mając wielkiego budżetu na grę, typowanie tym systemem nie będzie możliwe. Niezbędne jest posiadanie dość dużego kapitału na grę systemem Martingale, aby dotrwać do momentu, w którym system zacznie przynosić zyski. Bezpieczne zarządzanie kapitałem, grając systemem progresywnym, nie jest możliwe;
  • szybki i znaczący wzrost stawek – nie zawsze da się zastosować system z racji wzrostu stawek. Gra na każdym kolejnym poziomie będzie bardziej kosztowana, ze względu na podwojenie stawki zastosowanej na poprzednim poziomie;
  • niewielki zysk – z uwagi na wartość jednostek, które należy włożyć w grę tym systemem, potencjalny zysk jest stosunkowo niewielki, choć być może wielu doświadczonych graczy się z tym stwierdzeniem nie zgodzi, ponieważ na przykład w grze z kursem równym 2.0 za jedną jednostkę, potencjalna wygrana na pierwszym etapie da graczowi jedną jednostkę zysku, a więc 100%. Dochodząc jednak do dziesiątego etapu, gracz także wygra jedną jednostkę, mimo iż zainwestować w grę musiał aż 1023 jednostki;
  • duże obciążenie psychiczne – po kilku nieudanych kuponach gra progresywna stanie się obciążeniem, a w szczególności, gdy stawka osiągnie bardzo wysoką kwotę. Każdy następny zakład spowoduje bardzo duże obciążenie psychiczne, co może powodować nawet szybką chęć odegrania się i przegranie całego kapitału;
  • możliwe limity bukmacherskie – trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że istnieją limity bukmacherskie, które w tym systemie odgrywają bardzo ważną rolę. Zwłaszcza gdy bukmacher odkryje, że gracz gra systemem Martingale. Dlatego typując nim, należy pamiętać o tym, że na którymś kolejnym etapie limity bukmacherskie mogą się pojawić i sprawić, że zakładu nie będziemy można zawrzeć, albo gracz będzie mógł go zawrzeć za mniejszą od wymaganej w systemie kwoty. Dlatego też, decydując się już na ten system, warto wziąć pod uwagę najlepsze firmy bukmacherskie, które nie nakładają na swoich klientów limitów. Zaliczyć do nich można bukmacherów azjatyckich.

System ten daje zysk tylko przy nieskończonym kapitale, a w praktyce nikt takiego nie posiada. Stosując go kwestią czasu jest, kiedy gracz będzie zmuszony obstawiać bardzo wysokie kwoty, a może i nawet takie, które będą przewyższały jego dostępny budżet. Na dodatek można spotkać liczne limity u bukmacherów, przez co w pewnym momencie nie będzie możliwości takiego obstawienia kuponu, który pozwoli odrobić wcześniej poniesione straty. Wspomniany system jest najczęściej stosowany w przypadku systemów AKO 2.0, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby gracz poszedł o krok dalej i wyciągał wnioski dla innych kuponów czy typów akumulowanych, które będą mniejsze lub większe od AKO 2.0.

Wyższe kursy na sporty wirtualne, czy też inne rozgrywki będą charakteryzowały się tym, że pojawi się jeszcze większe ryzyko bankructwa. W praktyce jednak nikt rozsądny nie stosuje opisywanej strategii, ponieważ jest ona zbyt ryzykowna dla budżetu gracza i także jego zdrowia emocjonalnego. Jest on więc tożsamy z obstawianiem bardzo dużych pieniędzy po bardzo małym kursie, co sprawia, że przynosi małe profity. Oczywiście do czasu, aż nie trafi się na czarną serię przegranego kolejnego zakładu, jeden po drugim.

Jeśli taka seria będzie wystarczająco długa, to gracz straci ogromne pieniądze, a jedynym ratunkiem na ich odrobienie, będzie postawienie jeszcze wyższej kwoty w kolejnych zakładach. Pewnego rodzaju kołem ratunkowym może być jeszcze kod promocyjny u bukmachera, który podbije wartość kuponu, ale ze względu na limity, może się to okazać niemożliwe.

System Kelly’ego, czyli jak efektywnie wykorzystywać błędy bukmacherów

Jednym z bardziej skomplikowanych systemów bukmacherskich, ale pozwalającym na osiąganie stabilnych zysków w dłuższej perspektywie czasu, jest metoda oparta o tzw. kryterium Kelly’ego. Formuła amerykańskiego naukowca dotyczy wyliczania optymalnej stawki zakładu dla zdarzeń o kursach z wartością dodaną, czyli valuebetów. Innymi słowy, system Kelly’ego stosuje się do meczów, w których rzeczywiste prawdopodobieństwo wygranej jest wyższe, niż wskazywałby na to kurs (błąd bukmachera). Największym problemem w przypadku kryterium Kelly’ego, wydaje się być subiektywne obliczenie zmiennej, której wartość oddaje realne szanse na powodzenie danego typu. Wzór Kelly’ego przedstawia się następująco:

[B x (p x k – 1)] / (k – 1) = SZ, gdzie:

  • B – budżet (bankroll)
  • k – kurs zdarzenia
  • p – rzeczywiste prawdopodobieństwo zaistnienia danego zdarzenia
  • SZ – Stawka Zakładu
  • warunek: p * k > 1

Przykładowo, jeżeli kurs zdarzenia dwudrogowego wynosi 1.88 (np. na nieparzystą liczba goli), to w ocenie bukmachera prawdopodobieństwo jest równe 50%. W momencie, gdy gracz, który dysponuje budżetem w kwoce 888 PLN szacuje jednak, że w rzeczywistości szansa wynosi ok. 60% – pojawia się opcja wykorzystania systemu Kelly’ego. A tak dochodzi do wyliczenia optymalnej stawki dla tego zakładu:

[888 x (0.6 x 1.88 – 1) / (1.88 – 1) =

= 888 x 0.128 / 0.88 = 129,16 PLN

Istnieje ponadto szereg modyfikacji systemu Kelly’ego, które zakładają postawienie pewnej stałej części wynikowej stawki (SZ), np. 75%, 50% czy 20%.

Wracając do merytorycznej części akapitu i pomijając liczne wzory, warto dowiedzieć się skąd w ogóle wzięło się kryterium Kelly’ego. System ten jest w pierwszej kolejności wzorem na zoptymalizowanie stawki. Ułatwia obliczenie jej optymalnej wartości pod warunkiem, że podstawi się dobre wartości. W przypadku zaprezentowanego wyżej wzoru widać dwie zmienne, które bardzo łatwo można ustalić: K- to wysokość aktualnego kapitału na grę, a k – to kurs na dany zakład. Zmienna p – jest to klucz do stosowania strategii z sukcesem. Określa ona prawdopodobieństwo wygranej i ustalenie wielkości tej zmiennej jest najtrudniejsze.

Stosowanie tej strategii ma sens tylko wtedy, gdy gracz obstawia specyficzny zakład. Warunek jest taki, aby p * k wynosiło więcej niż 1, co oznacza, że zakład musi być valuebetem (definicja tego pojęcia została opisana na samym początku artykułu). System Kelly’ego wykorzystuje więc pomyłkę bukmachera. Zdarzają się one nie tylko na tradycyjnych dyscyplinach sportowych – często sporty wirtualne notują takie pomyłki. Uważa się więc, że stosowanie tej strategii przeznaczone jest dla doświadczonych graczy, którzy potrafią po pierwsze z dużą skutecznością dobrze wytypować prawdopodobieństwo zysku, a po drugie nie mają oni problemów ze znalezienie valuebetu.

To pokazuje właśnie, jak ważne jest doświadczenie gracza, rzetelna analiza i chłodna głowa. Co istotne, nie należy sugerować się wysokością kursów ustalonych na dane zakłady, ponieważ może to wypaczyć szacunki gracza. Warto także wspomnieć o pewnych modyfikacjach, dzięki którym system Kelly’ego staje się jeszcze bezpieczniejszy. Część graczy po wyliczeniu stawek optymalnych na dany zakład obstawia go za niższą kwotę – najczęściej za połowę albo i nawet za jedną czwartą jej wysokości. System ułamkowy Kelly’ego skutkuje zmniejszeniem wygranych, ale także i przegranych, co ogranicza zmienność wielkości budżetu gracza na zakłady. Patrząc na efekty w dłuższej perspektywie czasu, można zauważyć, że tak zmodyfikowany system bukmacherski będzie przynosił wolniej zyski, ale za to kapitał na zakłady nie będzie ulegał zbyt niebezpiecznym wahaniom.

Poprawnie stosowana strategia Kelly’ego ma niezaprzeczalne zalety, do których należy małe ryzyko bankructwa, duże szanse na wygrane zakłady i wysoki zysk w dłuższej perspektywie czasu oraz stabilność kapitału i wysoki yield. Z drugiej jednak strony wszystkie systemy bukmacherskie mają również swoje wady. Strategia Kelly’ego na pewno nie zalicza się do prostych i szybkich sposobów stawkowania, ponieważ gracz musi dokonywać skomplikowanych obliczeń i szacunków samodzielnie, zanim jeszcze obstawi zakłady. Nie jest to łatwe zadanie, a dodatkowo zajmuje sporo czasu i niezbędne jest wyszukiwanie opłacalnych valuebetów. To wszystko na nic, jeśli gracz nie charakteryzuje się wysoką skutecznością w typowaniu zakładów. Jest to raczej system bukmacherski dla „wybranych”. Co istotne, ponieważ charakter systemu jest długoterminowy, stosowanie go wymaga od gracza dużej ilości cierpliwości i wytrwałości.

Ciąg Fibonacciego – czy wzór na idealną geometrię w naturze sprawdzi się też w bukmacherce?

Ciąg Fibonacciego

Innym rodzajem najskuteczniejszego systemu bukmacherskiego opartego na progresji, czyli zwiększaniu każdej kolejnej stawki po przegranym zakładzie, jest system Fibonacciego. W tym wypadku nie podwaja się jednak stawki, jak przy stosowaniu systemu Martingale’a, a wykorzystuje się jako mnożnik kolejne liczby z ciągu Fibonacciego. Początkowy ciąg Fibonacciego wygląda następująco, a każda kolejna liczba – jest sumą dwóch poprzedzających:

  • 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 35, 89 itd.

Zero – oczywiście jest pomijane, przy założeniu bazowej stawki w wysokości 5 PLN, kolejne progi progresji będą więc takie (w PLN): 5, 5, 10, 15, 25, 40 itd. Pozostałe zasady są zbieżne z tymi, jakie obowiązują przy systemie Martingale’a – po wygranej rozpoczyna się stawkowanie od nowa i najlepiej jest grać na remisy piłkarskie czy hokejowe.

System Fibonacciego można określić jako bardziej złożoną strategię Martingale. Oznacza to, że ma ona również charakter progresywny. Stawka zakładu zależy od wyniku poprzedniego kuponu postawionego na sporty wirtualne lub coś innego. Po każdym przegranym zakładzie musi ona zostać podniesiona, a po wygranym obniżona. W tym przypadku do obliczania kwoty niezbędnej do obstawienia kuponu wykorzystuje się ciąg Fibonacciego, a więc wzoru, który został opracowany jeszcze w XIII wieku. System jest bardzo prosty, a dla osób uwielbiających matematykę zasada przedstawiona w ciągu wyznacza złotą ideę podziału, która może się materializować w bardzo różnych dziedzinach życia, jak chociażby w przyrodzie, sztuce czy architekturze.

Przełożenie powyżej zaprezentowanej zasady jest bardzo proste. Każdy kolejny kupo jest sumą dwóch poprzednich stawek. W przypadku, gdy nietrafionych kuponów będzie seria, będzie to wyglądało następująco:  1. zakład za 1 pln (liczbę 0 pomijamy), 2. zakład za 1 pln, 3. zakład za 2 pln, 4. zakład za 3 pln, 5. zakład za 5 pln itd. Kiedy wniesiony zakład okaże się trafiony, typer powinien cofnąć się o jeden poziom. Na przykład, gdy wygrany kupon postawiony był za 13 zł, następny należy obstawić za 8 pln. Jeśli kolejny okaże się wygranym, gracz powinien obstawić kupon za stawkę początkową. Oczywiście rozpoczęcia typowania od 1 pln nie jest obowiązkowe. Gracz może zacząć z wyższego pułapu, jeśli pozwala mu na to jego budżet na zakłady.

Klasyczna progresja jest bardzo ryzykowna, więc system Fibonacciego jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ zmniejsza ryzyko bankructwa. Wzrost stawki po każdym przegranym zakładzie na początku obstawiania nie jest aż tak znaczny, jak to bywa w przypadku Martingale. To sprawia, że posiadając identyczny kapitał i porównując obie strategie, gracz będzie mógł dłużej obstawiać zakłady w systemie Fibonacciego. System bukmacherski Fibonacciego jest na pewno bezpieczniejszy od klasycznej progresji, jednak patrząc już szerzej, istnieją też systemy bukmacherskie dużo mniej ryzykowne. Na dalszym etapie obstawiania zakładów stawka zaczyna się robić wysoka i to zdecydowanie szybciej, jeśli dojdzie do dłuższej serii porażek. Dlatego wybierając system Fibonacciego, typer powinien dysponować dużym kapitałem na grę. Ale to nie koniec mankamentów omawianego systemu.

Zysk generowany z takiej strategii stawkowania nie jest relatywnie wysoki, więc system nie jest specjalnie opłacalny. Jeśli gracz rozważa jego wprowadzenie do swojej taktyki gry, musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie zakłady nadają się do takiego typowania. Kluczowym warunkiem, jaki nadaje sens grze jest wysokość kursu na dane zakłady. Powinny one być wyższe niż przynajmniej 2.62, ponieważ tylko w takim układzie wygrana przewyższa sumę stawek postawionych na poprzednie zakłady.

Systemy bukmacherskie d’Alemberta – „bezpieczniejsza progresja”

Mniej agresywną odmianą progresji w bukmacherce, bo opartą na arytmetycznym, a nie geometrycznym zwiększaniu stawek – jest system d’Alemberta. W ciągu arytmetycznym każda kolejna liczba różni się od wcześniejszej o stałą wartość, a jego przykładem może być np.:

  • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Chcąc zastosować system d’Alemberta, typer powinien ustalić sobie stawkę bazową (najlepiej 1-2% bankrolla) i obstawiać zdarzenia o kursach powyżej 2.00, stawkując według powyższego ciągu. Z chwilą trafienia zakładu, zawodnik cofa się z następną stawką tylko o jeden poziom, a nie jak w innych przedstawionych progresjach – do początku ciągu.

System d’Alemberta mówi, że każdy błędny zakład powoduje wzrost kwoty do obstawienia kuponu o jedną jednostkę, a każdy trafiony kupon skutkuje zmniejszeniem kwoty również o jedną jednostkę. Nigdy natomiast nie dochodzi do sytuacji, gdy typer może wytypować zakłady za stawkę mniejszą niż początkowa.

Warto także dodać, że istnieje pewna modyfikacja, która bierze pod uwagę kursy, za jakie obstawiane są zakłady. Otóż optymalnym kursem są zakłady o kursach 2.0. Jeśli kurs poprawnie wytypowanego zakładu wynosi powyżej 2,00, typer powinien więc cofnąć się nie o 1 poziom, a o tyle poziomów, ile wynosił kurs wygranego kuponu. Jeśli natomiast gracz ma ochotę obstawiać zakłady o mniejszym kursie niż 2,00, powinien rozważyć jakieś pośrednie poziomy, ponieważ w przeciwnym razie system nie będzie efektywnie działać.

System ten jest o wiele bezpieczniejszy od standardowej progresji, ponieważ stawka kolejnego zakładu nie jest zwiększana zbyt agresywnie. Dzięki temu typer nie traci zbyt szybko swojego budżetu przeznaczonego na obstawianie zdarzeń sportowych. Jeśli jednak kupony nie są trafione, to ryzyko poniesienia porażki jest dosyć wysokie, a na tle innych strategii nieprogresywnych system ten pokaże duże ryzyko bankructwa. Dodatkowo dochodzi do tego konieczność typowania zakładów po określonym kursie.

System bukmacherski Greenwood, czyli adrenalina do kwadratu

Stosowanie systemu Greenwood wymaga bardzo dużego kapitału i… żelaznych nerwów. Założeniem tej strategii jest uzyskanie ustalonego wcześniej zysku, z uwzględnieniem stawek wniesionych przy wcześniej przegranych kuponach. System Greenwood dedykowany jest dla zakładów AKO z łącznym kursem ok. 7.00 i wymaga osiągnięcia skuteczności na poziomie co najmniej 15-20%. Oto przykład systemu Greenwood w praktyce – przy założeniu osiągnięcia czystego zysku w kwocie 100 PLN i trafieniu zakładu na 5 etapie (pominięta została kwestia 12% podatku od gry):

Etap Stawka w PLN Kurs AKO Wygrana na kuponie

Łączny zysk (+) / strata (-)

I 16,67 7.001 16,67 -16,67
II 18,82 7.201 35,48 -35,48
III 22,96 6.901 58,45 -58,45
IV 25,97 7.101 84,42 -84,42
V 31,80 6.80 216,22 +100,00

Systemy bukmacherskie, które są progresywne, a więc takie, w których kwoty na zakłady są uzależnione od wyniku poprzedniego kuponu, są bardzo ryzykowne. Najtrudniejszym i obarczonym największym ryzykiem jest system bukmacherski Greenwood. Stosując go, typer zyskuje szanse na ogromne zyski, ale także widmo bankructwa jest zdecydowanie większe. Bardzo często gracze określają tę strategię jako jazdę bez trzymanki. Grając w ten sposób należy typować zakłady o wysokich kursach, w których prawdopodobieństwo poprawnego typowania wyniku jest naprawdę niewielkie. Ryzykuje się przy tym dużym kapitałem, ponieważ rozpoczynanie gry systemem Greenwood bez odpowiednio wysokiego budżetu mija się z celem.

Aby stawkować zakłady w taki sposób, należy mieć także wysoką odporność psychiczną, ponieważ zdecydowanie częściej się przegrywa. Ponadto jakiekolwiek szanse na osiągnięcie założonego zysku mają tylko i wyłącznie najlepsi gracze, którzy przy takich typach potrafią skutecznie obstawić wynik wydarzenia sportowego. Skuteczność typowania na poziomie 20 procent to absolutne minimum. Zaletą tej strategii jest to, że stawka rośnie wolno w przeciwieństwie do innej strategii, jak chociażby Martingale. Nie zmienia to jednak faktu, że ryzyko bankructwa jest bardzo duże.

Systemy bukmacherskie – jaki wybrać?

Jak widać, wśród miłośników zakładów sportowych, którzy od dziesięcioleci starają się znaleźć idealny sposób na ogranie bukmachera – opracowanych zostało mnóstwo różnych metod, a to i tak zaledwie ich niewielka część. O tym, jaki system bukmacherski wybrać, decyduje wiele czynników. Niektóre systemy wymagają obszernej i specjalistycznej wiedzy na temat danej dyscypliny sportu, inne zdolności matematycznych i umiejętności obliczania prawdopodobieństwa. Wszystkie systemy bukmacherskie sprowadzają się jednak do umiejętnego zarządzania własnym budżetem, specyficznego stawkowania, cierpliwości, żelaznej konsekwencji oraz… nieodzownego szczęścia.

Wszystkie przedstawione systemy bukmacherskie mają swoje wady i zalety. Stosowanie, którejś z opisanych strategii zawsze będzie wiązało się z pewnym ryzykiem. Nie istnieje bowiem coś takiego jak pewniak, czy zakład bez ryzyka – o ile nie jest to promocja bukmachera. Kluczem do sukcesu zawsze będzie rzetelna analiza i doświadczenie zbierane z czasem. Niezbędna jest także znajomość sportów, drużyn i poszczególnych zawodników. Typowanie zdarzeń w dyscyplinie sportowej, o której nie ma się zielonego pojęcia, to jedno z najgorszych rozwiązań.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Dla nowych graczy jest to dość skomplikowany temat. Dzięki że to wytłumaczyliście, bo często słyszałem o tym, ale dokładnie zrozumieć o co chodzi nie mogłem. Zamierzam spróbować zastosować system bukmacherski. Może jak mi pójdzie to się odezwę tutaj.

Myślę że większość graczy nigdy nie słyszeli o tym. Trzeba to rozpowszechniać, bo temat naprawdę ciekawy. Jeśli to ogarnąć to można dobrze zarabiać na tym. Polecam ten artykuł do przeczytania!

najlepszy system bukmacherski – płaska stawka. na początku zaróbki nie będą kosmicznymi ale powoli można zwiększać ustalone 2% do 4-5% od budżetu. Pasuje to jak dla nowych graczy tak i dla stałych, poszukujących nowe metody. Tygodniowo mam z tego 1.000++
A no i wypłaty sa szybkie przez to że nie masz jednorazowych dużych kwot.

Nigdy nie używałem czegoś podobnego. Po prostu obstawiam i tyle. Jeśli wygram – super, przegram – przeżyję…Nie znam nawet tych, kto używa podobnych systemów

W taki sposób grałem przez dość długi okres czasu. Niedawno spróbowałem zmienić swoje podejście. No i powiem ci tak: wygrywam więcej niż przegrywam. Chociaż i wygrane kwoty nie są kosmiczne, jestem zadowolony z tego.

Na pewno ta informacja się przyda nowym graczom. Każdy z wyżej wymienionych systemów ma swoje zalety i wady. Ale ja preferuję płaską stawkę. Pasuje jak dla nowych tak i dla stałych graczy..

Dobry artykuł. Przyda się tym, kto chce profesjonalnie obstawiać. Najważniejszą rzeczą jest nie wygrana kwota, a zachowana. Kiedy obstawiasz systemowo, należy skupić się na ryzyku a nie na zysku.

Dołączam się! Większość błędów polega na tym że prawie wszyscy się skupiają na zysku, a nie na ryzyku… Akurat w tej dziedzinie mega ważna jest kontrola ryzyka. Więc polecam pilnować to