Jak obstawiać mecze żeby wygrywać?

Zagadnienie dotyczące tego – jak obstawiać mecze w zakładach bukmacherskich, należy podzielić przynajmniej na dwie kwestie. Pierwsza związana jest z aspektami technicznymi i prawnymi, natomiast druga powinna odpowiadać na pytanie – jakie obstawianie meczy jest najskuteczniejsze.

Jak obstawiać mecze żeby wygrywać?

Istnieje wąskie grono osób, które traktuje bukmacherkę wyłącznie jako formę rozrywki i element wyzwolenia emocji podczas oglądania relacji sportowej. Większość graczy liczy natomiast na uczynienie z obstawiania zakładów bukmacherskich źródła dodatkowego zarobku. Zanim jednak będzie można zgłębiać „wiedzę tajemną” i mieć szansę na skuteczną ogrywanie bukmachera, najpierw trzeba poznać podstawy i ogólne założenia gry.

Artykuł z pewnością w tym pomoże oraz rozjaśni wiele różnych zagadnień, m.in. – jak, gdzie, kiedy i jakie mecze obstawiać w ramach szerokiej oferty bukmacherskiej w Internecie.

Gdzie i jak obstawiać mecze online?

W zakładach bukmacherskich online mogą brać udział wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje prawne, w Polsce można obstawiać wyniki zdarzeń sportowych – tylko u legalnych bukmacherów, posiadających stosowną licencję MF. Na krajowym rynku działa leganie 19 firm organizujących zakłady wzajemne, z czego 18 bukmacherów może oferować swoje usługi za pośrednictwem Internetu. Tak duża liczba legalnie działających bukmacherów sprawia, że oferta w zakresie obstawiania rezultatów wydarzeń sportowych – jest bardzo zróżnicowana.

Żeby móc obstawiać mecze online, konieczne jest zarejestrowanie się u wybranego bukmachera i założenie konta gracza. We wszystkich serwisach bukmacherskich proces ten przebiega podobnie i polega na wypełnieniu prostego formularza online. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji konta, gracz może dokonać wpłaty przy pomocy różnych metod płatności. Posiadając na koncie środki, można rozpocząć typowanie i obstawianie zdarzeń dostępnych w ofercie przedmeczowej oraz live (na żywo).

Obstawianie wyników meczów – podstawy „nawigacji” w serwisie bukmacherskim

Obstawianie meczów z reguły jest bardzo intuicyjne i opanowanie tej sztuki nie sprawia większych trudności. Zakłady wybiera się z udostępnionej przez danego bukmachera oferty, która podzielona jest na różne kategorie. Jeśli chodzi o obstawienie meczów, to do wyboru zazwyczaj są zdarzenia w ramach oferty prematch, live oraz sportów wirtualnych. Po wejściu do określonej kategorii, konkretne mecze/zdarzenia można znaleźć w ramach dostępnych sportów. Po kliknięciu w interesującą dyscyplinę, przechodzi się do kraju, typu rozgrywek – aż wreszcie ukazuje się wykaz możliwych do typowania meczów.

Popularność czy ranga danego meczu – determinuje liczbę dostępnych „rynków”, czyli konkretnych zdarzeń, których może być od kilku do nawet kilkuset. Do każdego takiego zdarzenia przyporządkowane są kursy bukmacherskie, które po kliknięciu – przenoszone są do interaktywnego okienka, przez które można w dalszym etapie wygenerować kupon. Wraz z sukcesywnym dodawaniem kolejnych zdarzeń, które automatycznie pojawiają się na podglądzie kuponu – rośnie łączny kurs. Warunkiem koniecznym do prawidłowego obstawienia, jest wprowadzenie kwoty, jaką gracz zamierza przeznaczyć na zawarcie zakładu i zatwierdzenie kuponu. Tak z dużym skrócie i uogólnieniu wygląda techniczny proces zawierania zakładów bukmacherskich online.

W zależności od funkcjonalności danego serwisu bukmacherskiego, istnieje szereg alternatywnych sposobów odnajdywania interesujących meczów i kursów. Popularne jest korzystanie z wyszukiwarek meczowych, reagujących na wpisywane frazy lub stosowanie różnych filtrów, segregujących zdarzenia na podstawie np. przedziałów godzinowych (rozpoczęcia meczu).

Jak czytać kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski przedstawiony w tradycyjnej formie dziesiętnej, ma zawsze wartość powyżej „1.0”. Dzięki wysokości kursu bukmacherskiego, można w przybliżeniu ocenić szansę na zaistnienie danego zdarzenia, a konkretnie – prawdopodobieństwo domniemane, czyli oszacowane przez bukmachera. Zgodnie z przyjętymi regułami – im kurs bliższy jest wartości 1.0 – tym szansa na powodzenia typu jest większa i na odwrót. Za przykład może posłużyć oferta bukmacherska na kilka meczów w ramach 12. kolejki piłkarskiej Bundesligi , w których oddsmakerzy wystawili następujące kursy:

Obstawianie meczów - kursy bukmacherskie

Najniższym kursem został opatrzony typ na zwycięstwo Bayernu w starciu z Wolfsburgiem (1.40). Oznacza to, iż drużyna, w której występuje Robert Lewandowski, ma największe szanse na wygraną, spośród wszystkich pozostałych zespołów, a za postawione 100 PLN można wygrać 140 PLN (nie uwzględniono podatku od gry). I analogicznie – największą sensacją byłoby zwycięstwo Wolfsburga, które oddsmakerzy „wycenili” na 6.90. Największe prawdopodobieństwo wygranej spośród drużyn gości, przypisane jest z kolei Bayerowi Leverkusen (1.67). Natomiast na remisie najmniej można zarobić w starciu Arminii Bielefeld z Augsburgiem, na który bukmacher wystawił kurs 3.20. Proste, prawda?

Kurs bukmacherski jest więc odwzorowaniem szans na powodzenie typu, a wśród czynników, jakie brane są pod uwagę, są m.in. klasa sportowa, aktualna forma, historyczne statystyki, absencje/kontuzje/kartki w drużynie, a nawet pogoda i wiele innych zmiennych. Należy także pamiętać, że wszystkie kursy są pomniejszane o tzw. marżę bukmacherską, czyli zysk firmy przyjmującej zakłady. W sieci można znaleźć kilka prostych sposobów na obliczenie marży bukmachera dla zdarzeń dwu- (1 2) i trzydrogowych (1X2). Najkorzystniejsze kursy dla gracza to takie, przy których marża bukmacherska jest jak najniższa.

Jakie są rodzaje zakładów i kuponów?

W bukmacherce funkcjonują trzy podstawowe rodzaje zakładów/kuponów, które w zależności od danego serwisu – mogą różnić się nieco nazewnictwem. Najprostszym jest kupon z pojedynczym zakładem, zwanym singlem lub SOLO. Na tego typu kuponie widnieje tylko jeden zakład, który – jeżeli okaże się trafnie wytypowany – automatycznie zapewnia wygraną całego kuponu.

Kolejnym rodzajem jest zakład akumulowany, zwany też jako zakład wielokrotny bądź AKO. W ramach takiego zakładu, na kuponie znajduje się więcej, niż jeden typ. Wśród najbardziej popularnych zakładów akumulowanych, wyróżnia się tzw. double (zawiera 2 zdarzenia na kuponie) i triple (kupon z 3 zdarzeniami). Double oraz triple często konstruowane są w taki sposób, aby podwoić lub potroić wkład finansowy i stanowią ciekawy sposób optymalizacji ryzyka. Warto bowiem zauważyć, że im więcej zdarzeń na kuponie – tym mniejsze jest prawdopodobieństwo ostatecznej wygranej. W ramach zakładów wielokrotnych (AKO), na przeciwnym biegunie kuponów „double” i „triple” – są tzw. „taśmy”. Jak można się domyśleć, „taśma” to rodzaj kuponu/zakładu akumulowanego, na którym znajduje się wiele różnych zdarzeń.

Oprócz singli i AKO, typerzy mają do dyspozycji obstawienie zakładu systemowego. Zakład systemowy, zwany inaczej MAXIKOMBI czy KOMBI, daje możliwość wygranej – nawet, jeśli nie wszystkie wyniki zdarzeń na kuponie zostaną poprawnie wytypowane. Tego rodzaju zakłady stosuje się zazwyczaj w przypadku meczów z wysokimi kursami, bowiem stanowią idealną formę zabezpieczenia przed zwiększonym ryzykiem niepowodzenia. Istnieje mnóstwo wariantów gry przy udziale zakładów systemowych, a wśród najpopularniejszych są np. „2 z 3”, „2 z 4”„3 z 5”, „5 z 8” czy „7 z 8”. Zakład systemowy „2 z 4” – oznacza, że spośród 4 znajdujących się na kuponie typów – co najmniej 2 z nich muszą okazać się poprawne. W ramach zakładu systemowego „2 z 4”, możliwych jest 6 kombinacji, które muszą zostać opłacone zadeklarowaną stawką. Jako przykład posłużyć może rozpiska podsumowująca zawarty kupon u jednego z czołowych bukmacherów:

Obstawianie meczów - kupon

Deklarowany wkład w wysokości 25 zł – pomnożony został przez 6 możliwych przy zakładzie systemowym „2 z 4” kombinacji, co przełożyło się na łączną stawę 125 złotych.

Jak obstawiać mecze? Praktyczne porady nie tylko dla początkujących

Nie istnieje złota recepta na to co warto obstawiać, ponieważ wyjątkowe okazje „czają się” w każdej dyscyplinie. Najpopularniejsze do obstawiania wciąż pozostają mecze piłkarskie, a o opłacalności danego typu – nie decyduje ani ranga spotkania, ani prestiż rozrywek. Innymi słowy, równie efektywnie można zarabiać na obstawianiu meczów z Premier League i Ligi Mistrzów UEFA, jak i na pojedynkach z 3. ligi w Japonii. Liczy się umiejętna analiza wszelkich okoliczności i czynników ryzyka, a także… nieodzowne szczęście. Ważne jest też to, aby koncentrować się na wyborze meczów z udziałem zespołów/zawodników, którzy nie są całkowicie anonimowi dla typującego. Przed obstawianiem meczu, kluczowa może okazać się też znajomość przepisów, w oparciu o które rozgrywany jest dany pojedynek.

Piłka nożna – jak obstawiać mecze? Najpopularniejsze rodzaje zakładów

Na mecze piłkarskie bukmacherzy udostępniają zwykle największą liczbę rynków, zawierających olbrzymią gamę możliwych do obstawiania zdarzeń/wariantów. W zależności od dokonanej analizy, posiadanej wiedzy czy przeczucia – w ramach meczów futbolowych można obstawić m.in. wynik (w tym także dokładny rezultat), ilości bramek, kartek, rzutów rożnych, BTTS (both teams to score, czyli obie drużyny strzelą przynajmniej po jednym golu), strzelca gola i wiele innych.

Możliwe jest też obstawianie różnych wariantów bezpieczniejszych, jak np. 1X lub X2 – czyli wygrana gospodarzy/gości z tzw. „podpórką”. Oznacza to, że zakład będzie poprawny – nawet, jeśli w spotkaniu padnie remis. Dużą popularnością cieszą się handicapy, które polegają na pewnej przewadze punktowej/bramkowej dla underdoga (nie faworyta). Przykładowo, handicap bramkowy +1,5 – oznacza, że o tą wartość powiększa się na koniec dorobek bramkowy danej drużyny. Nawet, jeżeli zespół, dla którego bukmacher przewidział dodatni handicap przegra mecz 1-2, to zakład zostanie zweryfikowany jako poprawnie wytypowany (2,5-2).

Jak obstawiać tenis?

W przeciwieństwie do piłki nożnej, w której mamy do czynienia z zakładami trzydrogowymi, ponieważ w meczu może paść remis, to w przypadku tenisa ziemnego możliwa jest tylko wygrana lub porażka zawodnika. Obstawianie tenisa to także szereg innych zakładów, jak np. liczba setów czy gemów, rozstrzygnięcie z handicapem setowym/gemowym, na tie-break w meczu albo ilość zaserwowanych asów.

W tenisie bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj nawierzchni kortu, na jakiej toczy się mecz. Charakterystyka nawierzchni jest bardzo zróżnicowana, np. mączka jest wolniejsza, a wymiany dłuższe, natomiast hardcourt premiuje tenisistów wyższych i silnie serwujących. Większość zawodników ma własne preferencje i specjalizuje się w grze na jednym typie nawierzchni, co można stwierdzić m.in. analizując statystyki.

Przy obstawianiu tenisa, ważna jest też ranga turnieju, zdarza się bowiem, że część lepszych tenisistów traktuje mniejsze turnieje jako okazję do treningu i nie gra na 100% swoich możliwości. Typując wyniki w tenisie, warto również zajrzeć do historii/drabinek z ubiegłego roku. Jeżeli w poprzednim sezonie zawodnik zaszedł w turnieju daleko, to gwarancja tego, że i w tegorocznej imprezie da z siebie wszystko, bowiem broni w ten sposób wywalczonych wcześniej punktów do rankingu.

Obstawianie koszykówki

Typowanie rezultatu w meczu koszykówki jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zwycięzcę może wyłonić dopiero dogrywka. Bukmacherzy oferują zarówno możliwość typowania dwudrogowego (na zwycięzcę, w tym po ewentualnej dogrywce), jak i trzydrogowego – z uwzględnieniem remisu po regulaminowym czasie gry. Wśród popularnych do obstawiania zdarzeń w koszykówce, są zakłady na zwycięzcę każdej kwarty, również w opcji z handicapami. Jeśli ktoś lubi ruletkę, to bukmacher oferuje też możliwość obstawienia czy suma końcowego wyniku będzie parzysta bądź nieparzysta.

W koszykówce często typuje się także łączną sumę zdobyczy punktowych obu ekip albo każdej z osobna. Nie chodzi oczywiście o podanie dokładnej liczby punktów, tylko określenie czy suma będzie powyżej/poniżej określonej przez bukmachera wartości.

W przypadku obstawiania zakładów w meczu koszykówki, warto posiadać wiedzę na temat długości trwania poszczególnych kwart/części meczu. W zależności od regionu, w jakim odbywają się rozgrywki, kwarty mogą być 10- lub 12-minutowe albo też mecz może składać się z dwóch 20-minutowych części.

Gdzie najlepiej obstawiać mecze, czyli szybki przegląd bukmacherskich ofert online

Na polskim rynku internetowych zakładów bukmacherskich, działa legalnie 18 firm, z których 14 podmiotów udostępnia aktualnie graczom platformy online. Każda pełnoletnia osoba może zarejestrować się w dowolnej liczbie serwisów bukmacherskich oraz korzystać z ich funkcjonalności i oferty. Bukmacherzy kuszą graczy licznymi promocjami, jednak należy korzystać z nich rozważnie, ponieważ niejednokrotnie warunki obrotu/uwalniania bonusu – nie są opłacalne i niosą ryzyko utraty sporej części kapitału.

Zdecydowanie najlepiej jest zainteresować się oferta głównych firm bukmacherskich, ponieważ oferują one największą liczbę zakładów sportowych. Dodatkowo, serwisy najlepszych bukmacherów udostępniają szereg funkcjonalności (streamy TV, cashout, programy lojalnościowe, szybkie wypłaty itd.), które ułatwiają i wspierają obstawianie meczów. Oferty największych oraz najbardziej popularnych bukmacherów w obrębie zakładów sportowych – są bardzo zbliżone i różnią się detalami, które jednak mogą okazać się dla niektórych decydujące.

Od wielu lat liderem na rynku zakładów bukmacherskich jest marka STS. Platforma bukmacherska firmy STS to doskonały serwis – zarówno do rozpoczęcia przygody z obstawianiem meczów, jak też idealne miejsce dla świadomych użytkowników i zawodowych typerów. W STS można znaleźć bardzo duży wybór dyscyplin sportowych, w tym zakłady nawet na bardzo niszowe rozgrywki z wielu egzotycznych rejonów świata. Często zdarza się, że STS wystawia w swojej ofercie ciekawe wydarzenia, jakich próżno jest szukać u innych bukmacherów. Oprócz dużej liczby sportów dostępnych zarówno w ofercie przedmeczowej, jak i live, STS oferuje także rozległe rynki w ramach danego zdarzenia.

Wśród innych bukmacherów, którzy cieszą się dobrą renomą i uznaniem amatorów obstawiania zakładów sportowych, są m.in. Fortuna, LVBet, Betclic, Etoto, Totalbet czy forBET. Część bukmacherów umożliwia – ważne dla wielu obstawiających – zawieranie zakładów mieszanych, czyli umieszczanie na jednym kuponie zarówno typów prematch, jak i pochodzących z oferty live. Bukmacher Fortuna z pewnością wyróżnia się wysokimi kursami, jakie oferuje na mecze dostępne w bogatej ofercie. Pasjonatów żużla na pewno zainteresuje oferta forBET oraz eWinner, gdzie można znaleźć szeroką ofertę zakładów, nawet z niższych poziomów rozgrywek „czarnego sportu”. Z kolei w LVBet można liczyć na stosunkowo wysokie limity stawek wnoszonych na zakłady.

Warto pamiętać, że duże firmy bukmacherskie częściej mogą pozwolić sobie na zaoferowanie wyższych kursów, obarczonych niewielką marżą, co dla gracza zawsze jest najlepszą opcją. Jeśli chodzi o wybór najlepszego bukmachera, optymalnym rozwiązaniem jest przetestowanie we własnym zakresie kilku serwisów.