Co to jest valuebet, czy warto obstawiać?

Zaktualizowano 26 lutego 2021

Rozpoczęcie przygody z zakładami bukmacherskimi nie wymaga praktycznie żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wybrać interesujące nas spotkanie i obstawić zwycięstwo, remis, przegraną czy ilości zdobytych punktów lub bramek. Jednak są tematy, które początkującym mogą sprawiać sporo kłopotów. Zaawansowane strategie obstawiania wyników sportowych wymagają rozumienia tego, czym są handicapy, systemy bukmacherskie oraz valuebety. Właśnie tymi ostatnimi dziś się zajmiemy. Czym są i dlaczego tak wielu profesjonalnych typerów z nich korzysta?

Co to jest valuebet, czy warto obstawiać?

Valuebet – definicja

Termin valuebet pochodzi z połączenia dwóch słów z języka angielskiego: value, czyli wartość, oraz bet zakład. Właśnie dlatego valuebet w wolnym tłumaczeniu należy przetłumaczyć jako „wartościowy zakład”. Co to oznacza w praktyce?

Patrząc z praktycznego punktu widzenia, valuebet będzie zdarzeniem, na które w opinii gracza, kurs wyliczony przez bukmachera jest wyższy, niż sugeruje to realne prawdopodobieństwo. Skąd biorą się te różnice? Najczęściej mówimy tu o błędzie analityków i nieoszacowaniu szans na zwycięstwo jednej ze stron spotkania. To właśnie korzyść dla gracza i stąd termin wartości, czyli przewagi nad bukmacherem. Odnajdywanie takich zakładów będzie wiązało się z szansą na większe i częstsze wygrane.

Jak obliczyć valuebet?

Skoro definicję mamy za sobą, to zastanówmy się, gdzie w tym wszystkim jest haczyk i jak taki wartościowy zakład rozpoznać. O ile w teorii wszystko wygląda na bardzo proste, tak w praktyce niezbędne okażą się umiejętności do prawidłowego szacowania szans danego zawodnika lub drużyny na odniesienie zwycięstwa. Potrzebne będą duże pokłady wiedzy na temat konkretnej dyscypliny, znajomość metod wyliczania kursów bukmacherskich, a także trzymanie ręki na pulsie pod kątem analizy aktualnych danych sportowych. W tym ostatnim pomogą wszelkie tabele ze statystykami, strony z aktualnościami ze świata sportu, narzędzia do przewidywania wyników, czy te do porównywania kursów.

Jak widzisz, valuebetting jest wymagającym zajęciem, jednak na tyle korzystnym, że w swojej strategii obstawiania wydarzeń stosują je prawie wszyscy zawodowi gracze.

Matematyczna strona valuebettingu

Do odnalezienia valuebetów konieczne będzie posłużenie się wzorami matematycznymi.  Tym najbardziej przydatnym i najczęściej wykorzystywanym przez graczy jest:

p * k = value

gdzie:

p – oznacza szacowane przez gracza prawdopodobieństwo wygranej,

k – to kurs zdarzenia ustalony przez bukmachera.

Dlatego wzór ten w opisowej formie będzie wyglądał następująco:

Wartość zakładu = prawdopodobieństwo wygranej * kurs bukmacherski

Gdy obliczona przez nas wartość (value) okaże się większa od 1, będziemy wiedzieli, że mamy do czynienia z zakładem wartościowym – valuebet. Oznacza to, że obstawiając taki zakład mamy przewagę nad bukmacherem i w dłuższej perspektywie możemy z nim wygrywać.

Jeśli w wyniku przeprowadzonych obliczeń value będzie wartością mniejszą od 1, będzie to oznaczało, że zakład nie ma poszukiwanej przez nas wartości, a bukmacher ma przewagę w postaci bezpiecznie oszacowanych szans w danym spotkaniu. Oczywiście obstawianie takich wydarzeń wciąż może przynosić zyski i wcale nie oznacza naszej automatycznej przegranej.

Podsumowując, do czynienia z valuebetem mamy wtedy, gdy zostanie spełnione założenie: 

p (prawdopodobieństwo) * k (kurs) > 1

Na co zwrócić uwagę podczas obliczania wartości?

Kurs w naszym wzorze zawsze będzie konkretną wartością, którą dostarcza nam bukmacher. Inaczej wygląda kwestia zmiennej p oznaczającej szacowanego prawdopodobieństwa wygranej. Tutaj musimy zdać się na własne umiejętności określania szans na wystąpienia danego zdarzenia. Szacowanie prawdopodobieństwa musi być poparte nie tylko znajomością danej dyscypliny, ale także statystyk ligowych/turniejowych, historii poprzednich spotkań, czy aktualnej sytuacji w klubie lub konkretnego sportowca.

W określaniu valuebetów ważne jest także to, aby pamiętać, czym tak naprawdę są kursy bukmacherskie. To nic innego jak właśnie prawdopodobieństwo na wystąpienie danego zdarzenia, wyrażone w liczbie dziesiętnej. Aby przeliczyć kurs na prawdopodobieństwo, wystarczy podzielić 1 przez wartość kursu dziesiętnego i pomnożyć przez 100%. W ten sposób dowiemy się, że kurs 2.0 to nic innego, jak szansa wynosząca 50%.

Przykładowo kurs 1.65 będzie oznaczał:

1 / 1.65 = 0,606 co daje nam prawdopodobieństwo ponad 60%.

Obliczanie valuebetów na przykładach

Aby lepiej zrozumieć sposób obliczania wartościowych zakładów, posłużymy się przykładem z piłki nożnej. W spotkaniu zagra Lech Poznań z Pogonią Szczecin, a bukmacher, na gospodarzy, którzy są faworytem, proponuje kurs 2,05. Załóżmy, że po przeprowadzonej analizie, wzięciu pod uwagę ostatnio rozegranych spotkań, a także kontuzji w drużynie gości, oszacujemy prawdopodobieństwo zwycięstwa Lecha na 55%.

Gdy przejdziemy do obliczeń i do wzoru podstawimy nasze dane, otrzymamy działanie:

0,55 * 2,05 = 1,133

Ponieważ nasza wartość wynosi więcej niż 1, wiemy, że mamy do czynienia z valuebetem. Proste? W takim razie zastanówmy się, gdzie takich wydarzeń szukać.

Gdzie szukać wartościowych zakładów?

Mimo iż nasz wcześniejszy przykład dotyczył Ekstraklasy, to valuebety dużo częściej znajdziesz w niższych i mniej popularnych ligach, niż w topowych rozgrywkach reklamowanych przez bukmacherów. Dlaczego?

Niszowe sporty i mało popularne niższe ligi dają większe okazje do tego, aby znaleźć źle oszacowane szanse na wygrane. To właśnie tam, bukmacherom dużo ciężej przeprowadzić dokładne rachunki prawdopobieństwa. Nie jest też tajemnicą, że analitycy do takich spotkań po prostu mniej się przykładają. Dzięki temu łatwiej nam uzyskać przewagę nad bukmacherem prowadząc szczegółowe analizy.

Gdzie zatem szukanie valuebetów będzie stratą czasu? Zdecydowanie można odpuścić sobie najpopularniejsze ligi, czyli hiszpańską, niemiecką i włoską, a także rozgrywki w ramach Ligi Mistrzów. Tam ogrom dostępnych informacji oraz duże zainteresowanie powodują, że prawdopodobieństwo zawsze oszacowane jest na odpowiednio wysokim poziomie.

Na co zwrócić uwagę szukając valuebetów?

Do obliczenia wartości danego zakładu potrzebujemy dwóch zmiennych: kursu i oszacowanego przez nas prawdopobieństwa. Określenie szans na wystąpienie danego zdarzenia wcale nie jest takie proste, ale istnieje kilka zasad, które pozwolą to zadanie ułatwić:

  • Postaraj się ograniczyć do jednej dyscypliny, a nawet konkretnej ligi i analizuj na bieżąco statystyki, historie spotkań, miejsca w tabeli.
  • Śledź na bieżąco informacje okołomeczowe.
  • Sprawdzaj doniesienia dotyczące absencji, kontuzji i transferów zawodników.
  • Analizuj skuteczność drużyny pod kątem meczów wyjazdowych i domowych.
  • Koniecznie sprawdzaj historię bezpośrednich spotkań obu drużyn rozgrywających mecz.

Czy valuebet to gwarancja wygranej?

Valuebet należy rozumieć, jako okazję do wygrania z bukmacherem i skorzystania na jego błędzie, ale z pewnością, nie daje to gwarancji wygranej. Wartościowy zakład to nie surebet, dlatego w swojej strategii wciąż trzeba brać pod uwagę możliwość przegranej. Natomiast granie na valuebety w dłuższej perspektywie przekłada się na regularne wygrane, które finalnie przynoszą niemały zysk.

Czy warto obstawiać valuebet? 

Zdecydowanie tak. To świetny sposób na maksymalizowanie swoich wygranych w zakładach bukmacherskich. Valuebet do swojej strategii powinien wprowadzić każdy, kto obstawianie wydarzeń sportowych traktuje poważnie. To podstawa w grze każdego profesjonalnego typera!

Oczywiście nie jest to zadanie proste i wymaga dużej wiedzy, a także czasu poświęconego na analizę danych, jednak dla prawdziwych fanów sportu powinna być to czysta przyjemność połączona z zarabianiem pieniędzy.

Wszyscy ci, którzy na widok wzoru matematycznego dostają gęsiej skórki, zupełnie nie mają się czego obawiać. Obliczenie prawdopobieństwa z kursu bukmacherskiego czy samej wartości zakładu nikomu nie powinny sprawić przesadnej trudności.

0 0 vote
Ocena artykułu
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czyli Valuebet jest jedną z czynności całego systemu bukmacherskiego? Bo z tego co zrozumiałem jest swego rodzaju określona strategia i wyliczenia matematyczne, a to nie jest zabawa dla początkujących. Co do niższych i wyższych lig to polecam porównywać kursy lokalnych bukmacherów z Polskimi, bo wiadomo, że Hiszpanie posiadają szerszą i głębszą informację w zakresie La Ligi niż Polacy.

Wojcech dobrze mówi!
Aby wyszukać valuebet, sprawdzajcie kursy innych buków. Chodzi mi o bukmacherów innych państw. Jest najprostszy sposób ale rzadko spotykany. Jeśli śledzicie za jakąś jedną drużyną, wiecie o tym, co się dzieje w niej itd. to macie dużą szansę złapać wartościowy zakład.

Wyliczanie valuebet jest na pewno dla stałych, nawet zawodowych graczy. Najprostszą opcją jest porównanie tego samego zdarzenia u bukmacherów różnych Państw. Chodzi mi nie tylko o niższych ligach. Na tym można zarabiać. Nie mówię o ogromnych kwotach ale szansa na wygranie jest całkiem spoko