Prawda oraz mity o “pewniakach”. Czy ustawianie meczów jeszcze ma miejsce?

Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie, który generuje ogromne dochody i dostarcza wyjątkowych emocji. Wartość europejskiego rynku piłkarskiego opiewa na około 25 miliardów euro, co jest kwotą niebotyczną. Nie powinno więc dziwić, że piłka nożna przyciąga nie tylko inwestorów, ale także oszustów, którzy przy pomocy korupcji chcą się szybko wzbogacić. Jak w dzisiejszych czasach ustawia się mecze? Jakie mity o pewniakach można usłyszeć?

Polski Związek Piłki Nożnej ostrzega przed ustawianiem meczów

nieczyste zagrania

Runda wiosenna powoli dobiega końca, na horyzoncie widać już przełożone na ten rok Mistrzostwa Europy, a wielkimi krokami zbliżają się dwa finały – Ligi Mistrzów i Pucharu Europy. Włodarze klubów polskiej Ekstraklasy planują już transfery, w szczególności ci, którzy być może dostaną się do europejskich pucharów, a także obozy treningowej w różnych krajach.

Polski Związek Piłki Nożnej co roku ostrzega kluby z polskich lig nieczystych zagraniach w Azji. Drużyny, które jadą tam na obozy piłkarskie powinny uważać na azjatyckie grupy przestępcze, które zajmują się ustawianiem meczów i innych boiskowych wydarzeń. Czerpią one korzyści finansowe obstawiając przebieg wydarzeń podczas spotkań sparingowych oraz ich wynik końcowy w zakładach bukmacherskich.

Azjaci w zamian za współpracę oferują klubom ogromne rabaty na organizację zgrupowań piłkarskich oraz przekupują sędziów. Polski Związek Piłki Nożnej wydając takie oświadczenie, zwraca uwagę na to, że proceder ustawiania meczów nadal jest bardzo poważnym problemem. De facto w Polsce także były głośne afery z korupcją w świecie piłki nożnej. Nie można nie dojść do wniosku, że tam, gdzie są duże pieniądze pojawia się także pokusa korupcji.

Współczesny match-fixing jest trudny do wykrycia

match-fixing

W obecnych czasach ustawianie meczów, czy też match-fixing z angielskiego, to zjawisko bardzo trudne do wykrycia. Pomaga w tym w znacznym stopniu nowoczesna technologia. W dobie Internetu, TV satelitarnej, czy innych innowacyjnych rozwiązań technologicznych, można oglądać niemal każde spotkanie, które odbywa się na najwyższych szczeblach rozgrywkowych.

Pojawiły się także nowe opcje śledzenia spotkań piłkarskich i wykrywania oraz przeciwdziałania korupcji. Nowe możliwości to także plus dla grup i osób, które zajmują się ustawianiem meczów. Współczesny match-fixing nie dotyczy już tylko sędziów, zawodników i działaczy. Udział w tego typu brudnych wydarzeniach biorą udział również zakłady bukmacherskie.

Są to zorganizowane grupy przestępcze, które mają wpływ na praktycznie wszystkie dyscypliny sportowe na świecie. W piłce nożnej korupcja budzi jednak największy niepokój. Przykład idzie nawet z góry – afera korupcyjna z Seppem Blatterem z FIFA. Na dodatek ponad 50 procent zdarzeń sportowych, które są ustawione, dotyczy meczów piłkarskich. Fakt jest jednak taki, że ciężko będzie wyeliminować w 100 procentach korupcję z piłki nożnej, ale im więcej przypadków zostanie wykryte, tym skala procederu będzie mniejsza.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments