Co to jest handicap i co to znaczy? Sprawdzamy

Handicap to pojęcie, o którym słyszał każdy fan sportu, chociaż w minimalnym stopniu interesujący się obstawianiem wyników meczów. Tak, to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych rodzajów zakładów bukmacherskich na świecie! Nie tylko pozwala zmniejszyć ryzyko przegranej, ale także zmaksymalizować nasze wygrane. Jednak dla początkujących może wydawać się dość skomplikowany i niejasny. W dzisiejszym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości i udowodnimy, że nie ma się czego bać, a handicap wcale nie jest zarezerwowany tylko dla zawodowców i warto wprowadzić go na stałe do swojej strategii gry bukmacherskiej.

Czym jest handicap?

Handicap wbrew pozorom jest bardzo prosty i nie potrzebujemy posługiwać się tu skomplikowanymi definicjami. Aby zrozumieć, jak działa, wystarczy traktować go, jako wyrównanie szans między biorącymi udział w spotkaniu drużynami lub zawodnikami. Handicap może być wyrażony w ilości bramek, setów, gemów czy punktów, które są dodawane i odejmowane od wyniku początkowego. Wszystko zależy już od konkretnej dyscypliny i reguł nią rządzących.

Dzięki temu szanse między zawodnikami lub drużynami zostają wyrównane, co można porównać do klasycznego „dawania forów” słabszej drużynie.

Kiedy i w jakim celu stosuje się handicap?

Handicapy znajdziemy we wszystkich najpopularniejszych dyscyplinach sportowych, a najlepiej sprawdzają się w spotkaniach, gdzie jedna ze stron jest zdecydowanym faworytem. Przykładowo, gdy w rozgrywkach ligowych spotyka się lider z drużyną zamykającą tabelę, kursy na zwycięstwo faworyta będą niewielkie. Dlatego wtedy możemy skorzystać z handicapu i wyrównać szanse przez dodanie określonej ilości bramek, z którymi słabsza drużyna rozpocznie mecz.

W ten sposób rosną nie tylko emocje związane z obstawianiem takiego wydarzenia, ale również kursy, które będą dużo wyższe niż w przypadku standardowego zakładu na zwycięstwo jednej ze stron. O jakich różnicach mówimy? Najczęściej to o 20-30% wyższy kurs niż w stosunku do zakładu 1X2 bez handicapu.

Bardzo polecamy sprawdzić kod promocyjny w Superbet

Jakie rodzaje handicapów rozróżniamy?

Skoro już wiemy, czym jest handicap, to musimy pójść o krok dalej i przyjrzeć się jego różnym odmianom. W ofertach bukmacherskich rozróżniamy dwa główne rodzaje: handicap europejski (EH) oraz handicap azjatycki (AH lub AH0).

Handicap europejski

To zdecydowanie najpopularniejszy z rodzajów handicapów, zwłaszcza tych dostępnych w Polsce –  znajdziemy go praktycznie u każdego bukmachera. To najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody z bardziej zaawansowanymi zakładami. Handicap europejski działa dokładnie tak samo, jak klasyczny zakład trójdrogowy. Możliwe do obstawienia będzie zwycięstwo gospodarzy, remis, lub przegrana. To właśnie dlatego najczęściej o europejskiej odmianie mówimy handicap 3-drogowy. W stosunku do standardowego zakładu różni się właśnie wyrównaniem szans, czyli ustalaną przed rozpoczęciem spotkania przewagą doliczaną do wyniku.

W bukmacherce idea europejskich handicapów jest taka, żeby dać tak zwanej fory jednej z drużyn podczas zawierania zakładów, dzięki czemu remis lub jej wygrana stanie się bardziej prawdopodobna. Przyjmuje się więc założenie, że całość polega najczęściej na dodaniu słabszej drużynie punktów. Patrząc na to z piłkarskiego punktu widzenia to tak, jakby Lech, grając z Legią zaczynał mecz od wyniku 1:0. Miałoby to wtedy duży wpływ na kursy, ponieważ przy drużynie z dodanym golem kurs będzie oczywiście niższy, niż przy stanie 0:0 na początku spotkania.

Co istotne, w tym rodzaju handicapu używane są tylko liczby całkowite, więc nie ma mowy o jakichkolwiek ułamkach. To, ile goli zostanie dodanych, czy też odjętych zależy od bukmachera. Do określenia linii handicapu używa się liczb +1, -4 itd. To sprawia, że kursy stają się bardziej wyrównane. Nie ma tutaj z góry narzuconych reguł. Europejskie handicapy 1- i 2-bramkowe/punktowe to standard, ale nie ma co się dziwić, jak gdzieś migną 3- czy nawet 4-bramkowe/punktowe.

Jak dokładnie działa handicap europejski?

To rodzaj zakładów najczęściej wykorzystywany w przypadku meczów piłki nożnej. To właśnie na ich przykładzie najłatwiej zrozumieć zasadę działania zakładów z przewagą.

W przypadku handicapu europejskiego przewagę zapisuje się za pomocą liczb całkowitych, która umieszczana jest obok nazwy drużyny. Zapis „-1” oznacza odjęcie jednej bramki, a „+2” dodanie dwóch. Zakres przewagi w ramach handicapu zazwyczaj wynosi od jednej do trzech bramek. U części bukmacherów spotkasz się z zapisem tak zwanego wirtualnego wyniku. Informacja 0:1 będzie oznaczała, że mecz rozpoczyna się właśnie od takiego stanu.

Sprawdźmy działanie handicapu na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że bukmacher w swojej ofercie udostępnia zakłady na spotkanie Legii Warszawa ze Stalą Mielec. Kurs na faworyta nie jest atrakcyjny i wynosi jedynie 1.27. Aby zwiększyć potencjalną wygraną, warto tutaj skorzystać właśnie z opcji handicapu, który podnosi kurs do 1.75 przy handicapie -1 oraz 2.90 przy odjęciu dwóch bramek od wyniku meczu na korzyść Stai Mielec. 

Załóżmy, że decydujemy się na handicap 0:1. Jeśli Legia strzeli tylko jedną bramkę, wynik na kuponie zamiast 1:0 po uwzględnieniu przewagi będzie wynosił 1:1. Dlatego, aby kupon był zwycięski, Legia musi wygrać przynajmniej różnicą dwóch bramek.

Handicap z połówkami

Dlaczego w niektórych dyscyplinach dodawane lub odejmowane są wartości z połówkami? To sposób znany zwłaszcza z rozgrywek remisowych oraz meczów koszykarskiej ligi NBA. Przykładowo dodając jednej z drużyn +5,5 punktu, wykluczamy tym samym możliwość zakończenia spotkania z takim samym rezultatem.

Handicap azjatycki

Omówiliśmy już handicap europejski, a teraz czas, aby wyjaśnić, na czym polega jego azjatycka odmiana. Handicap azjatycki (AH) wyróżnia się przede wszystkim tym, że nie uwzględnia remisów. Tutaj możemy typować jedynie zwycięstwo lub przegraną, a handicapy określane w wartościach połówkowych lub ćwiartkowych sprawiają, że niezależnie od ilości zdobytych bramek czy punktów, spotkanie nie będzie mogło zakończyć się remisem.

Handicap azjatycki na początku wygląda na dość skomplikowany, dlatego przez wielu uważany jest za odmianę dedykowaną bardziej zaawansowanym graczom. Czy to faktycznie takie trudne? Wcale nie i przekonamy się o tym poniżej, gdzie przyjrzymy się każdej z odmian handicapu azjatyckiego. Handicapy dla wielu graczy są pojęciem trudnym, ale to mylne wrażenie. Tak zwane Azjany powstały z myślą, aby ułatwić obstawianie w zakładach bukmacherskich.

Szczególnie chodzi tutaj o sporty, które możliwy jest remis. Handicapy azjatyckie powstały głównie z myślą o kibicach piłki nożnej, bo tam pada najwięcej remisów. Również niezwykle popularny jest hokej, w którym rzadziej, ale także padają remisy. Handicap azjatycki ma ułatwić podejmowanie decyzji i teoretycznie sprawić, że każdy gracz będzie miał 50 procent szans na trafienie kuponu.

Handicap równy – draw no bet

Handicap równy, czyli AH0 lub DNB (z angielskiego draw no bet) oznacza zakład, w którym nie dodajemy, ani nie odejmujemy, zdobyczy punktowych. Obie drużyny zaczynają spotkanie z czystym kontem, a do zrealizowania kuponu będzie konieczne jedynie poprawne wytypowanie zwycięzcy meczu. W przypadku uzyskania przez drużyny takiej samej ilości bramek czy punktów bukmacher zwraca postawioną stawkę. Wśród polskich graczy taki zakład występuje często pod nazwą „remis, czyli nie ma zakładu”.

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów Azjanów. Zasada jest prosta i banalna. Jeśli w meczu, który jest typowany przez gracza padnie remis, to firma bukmacherska zwróci graczowi stawkę takiego zakładu. Nikt nie przegrywa, nikt nie wygrywa. Jest to jedyny handicap, który sztucznie nie zmienia szans żadnej ze stron. Nikomu nic się nie dodaje, nikomu nic się nie odejmuje. 

Jak wyglądają stawki na takie handicapy? Można to przedstawić na spotkaniu dwóch ekip angielskich: Arsenal kontra Chelsea, czyli dwóch dość wyrównanych ekip i co widać po podstawowych kursach – 1 = 3; x = 3,50; 2 = 2,3. A co w przypadku remisu i gdy dostaniemy zwrot? Kursy bukmacherskie wyglądają wtedy tak: zwycięstwo Arsenalu to 2,1, a Chelsea 1,75. Co natomiast w sytuacji, gdy w meczu jest murowany faworyt? Na przykład mecz Manchester United – Wolverhampton – 1,25; 6; 10. W takim przypadku kurs bez remisu może wyglądać następująco: United 1.10 a Wolves 7,50. To są rzecz jasna przykładowe kursy i mogą one kształtować się zdecydowanie inaczej, ponieważ wiele zależy od analizy przeprowadzonej przez legalnego bukmachera.

Handicap całkowity

To wersja najbardziej zbliżona do handicapu europejskiego, gdzie wartości są dodawane lub odejmowane od wyniku, bazując na liczbach całkowitych. Handicap pojedynczy widniejący przy nazwie drużyny oznacza dodanie konkretnej ilości bramek lub punktów (np. +2, czyli dodatkowe dwie bramki) albo jej odjęcie (np. -1, czyli odjęcie jednej). Gdy po zakończeniu meczu i uwzględnieniu określonej przewagi wynik będzie remisowy, bukmacher zwraca stawkę kuponu.

Inaczej interpretując ten rodzaj handicapu – dodaje się do wyniku meczu przewagę jednej ze stron lub odejmuje się coś faworytowi np. jedną, lub dwie bramki. Jeśli gracz obstawi zespół z handicapem +1 to oznacza, że każde jej zwycięstwo i każdy remis sprawia, że wygrywamy zakład. A co się stanie w przypadku, gdy na starcie np. Real Madryt ma odjętą jedną bramkę, a i tak mecz zakończy się na jego korzyść, bo wygra jednym golem? W takim przypadku mecz zakończy się remisem wirtualnym, a to oznacza, że polski bukmacher zwróci stawkę zagraną na kupon z takim zakładem.

Handicap połówkowy

W tym wypadku remis jest nieosiągalny, dzięki zastosowaniu połówkowych wartości handicapu. Dlatego niezależnie od końcowego rezultatu zwrot postawionej kwoty nie będzie możliwy. Wartości w handicapie połówkowym to najczęściej: -1,5, -0,5, +0,5 oraz +1,5. W ten sposób zawsze jedna z drużyn skończy spotkanie z jedną bramką przewagi lub chociaż połowy wirtualnego gola. Poza tym handicap azjatycki połówkowy działa podobnie do wersji europejskiej. Odpowiednik klasycznego -1,0 to azjatyckie -1,5, a dla -2,0 będzie to -2,5. Oznacza to, że na liście kursowej będziemy mieli w takim przypadku dwie możliwości. Albo zwycięstwo drużyny a, albo zwycięstwo drużyny b.

Handicap ćwiartkowy

To zdecydowanie najbardziej rozbudowany i skomplikowany rodzaj handicapu. Do określenia przewagi wykorzystywane są wartości ćwiartkowe (-1,25, -0,75, -0,25, +0,25, +0,75 oraz +1,25), które powodują podzielenie zakładu na dwie części. Przykładowo obstawiając handicap -0,25 za 100 PLN, 50 złotych przypada na zakład z -0,25, a drugie 50 złotych na +0,25.

Do pełnego wyjaśnienia tego skomplikowanego handicapu wymagany jest przykład. Gracz typuje mecz Anglii z Francją i wybiera handicap -0,25 na Synów Albionu. Zakład bukmacherski wynosił 1,6 na Anglię i 2,30 na Francję. Handicap -0,25 postawiony na Anglię oznacza połowę stawki z zakładu na handicap azjatycki 0 i drugą połowę stawki na handicap połówkowy -0,5. Co to znaczy dla naszego kuponu przy ewentualnej wygranej za 100 złotych?

Zwycięstwo Anglii jedną bramką sprawia, że gracz wygrywa 160 złotych (zysk 60 zł), ponieważ oba handicapy („DNB” oraz połówkowy) są pozytywnie rozstrzygnięte dla niego. W przypadku remisu połowa stawki (50 zł) jest zwracana graczowi, ponieważ handicap „0” przy remisie daje zwrot, a połowa stawki (50 zł) jest dla niego przegrana, ponieważ handicap -0.5 nie został rozstrzygnięty korzystnie. Gracz więc wychodzi na zero. Natomiast przy wygranej Francji gracz przegrywa wszystko, gdyż oba handicapy 0 i -0.5 są rozstrzygnięte na jego niekorzyść.

Azjatyckie gole – suma azjatycka

Azjatycki handicap na zakłady sportowe może mieć jeszcze jedną postać. Handicap związany z liczbą goli w meczu, czyli suma azjatycka – azjatycka linia goli, azjatyckie gole. Podobnie jak ćwiartkowy handicap azjatycki ten rodzaj zakładów bukmacherskich dzielony jest na dwa pojedyncze zakłady. Jak działa handicap azjatycki na gole? Wystarczy wziąć dla przykładu bardzo popularny zakład na sumę azjatycką, czyli ponad 1,75 bramki na mecz. Oznacza to, że połowa stawki takiego zakładu „idzie na zakład” ponad 1,5 gola na mecz, a połowa stawki na ponad 2 gole na mecz. Aby mieć pewność wygranej, muszą w takim przypadku paść co najmniej trzy bramki. Jeśli padną dwie bramki to zakład over 1,5 jest wygrany, natomiast za zakład over 2,0 gracz otrzyma zwrot. W przypadku, gdy w meczu padnie jeden gol lub wcale nie będzie bramek, to zakład jest oczywiście przegrany. Najczęściej azjatycki handicap znajduje się przy meczach piłki nożnej.

Handicapy azjatyckie – dlaczego warto je obstawiać u legalnego bukmachera?

Powodów można wymienić przynajmniej kilka. Azjatycki handicap co najmniej zwiększa szanse wygrania kuponu. Już na starcie wiadomo, że remis w meczu nie zaszkodzi graczowi, więc teoretycznie prawdopodobieństwo wygrania kuponu z meczem piłkarskim rośnie do 50 procent. Inną sprawą jest natomiast wysokość kursów. Co do zasady handicap azjatycki jest nieco lepiej wyceniany przez zakłady bukmacherskie niż to jest z handicapem europejskim. Przecież i dla legalnych bukmacherów azjatycki handicap to mniejsze ryzyko. Dlatego też, żeby zachęcić graczy do obstawiania takich handicapów, stosowane są nieco wyższe marże, niż to bywa w przypadku standardowych zakładów bukmacherskich.

Przy wykorzystaniu handicapu przeciwko faworytowi kurs na teoretycznie lepszą drużynę jest wyższy. Oczywiście bierze się to z mniejszych szans na zwycięstwo, ale często nadal jest to gra warta świeczki. Warto więc pamiętać o tym, aby po podjęciu decyzji o dodaniu handicapu dokonać zdecydowanie lepszej i bardziej szczegółowej analizy spotkania, które chce się typować. Oznacza to więc, że handicap azjatycki to takie sztuczne wyrównanie szans.

Gdzie szukać handicapów azjatyckich?

handicap azjatycki

Na polskim rynku bukmacherskim można znaleźć wiele firm, które w swojej ofercie mają możliwość wytypowania handicapu azjatyckiego. Taką ofertę ma na przykład Superbet zakłady bukmacherskie sp. z o.o. Można również wytypować handicap STS. Kursy bukmacherskie z handicapem znaleźć można klikając w dodatkowe oferty u buków, które znajdują się praktycznie przy każdym meczu. Mniej lub bardziej szczegółowa oferta handicapów europejskich znajduje się u każdego bukmachera, u którego można składać zakłady w Polsce.

Nieco gorzej może jednak przy handicapie europejskim prezentować się oferta handicapu azjatyckiego. Polski gracz znajdzie u legalnych bukmacherów zakłady „remis-zwrot”. Nie jest on bardzo często nawet zaznaczy jako zakład z handicapem. A inne rodzaje handicapów azjatyckich? Tak naprawdę pełną ofertę ma niewielu bukmacherów. Zdecydowanie częściej można je natomiast spotkać poza granicami naszego kraju. W takich krajach jak Wielka Brytania handicapy są niezwykle popularne. Należy jednak pamiętać, że na terenie Polski nie można obstawiać kuponów u bukmacherów, którzy nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów, ponieważ to grozi konsekwencjami prawnymi. Graj odpowiedzialnie – uprawianie hazardu może wiązać się z uzależnieniem i wieloma innymi kłopotami.

Dlaczego powstały handicapy azjatyckie?

Zawieranie zakładów przy zastosowaniu Azjanów to bardzo ciekawy wariant, który cieszy się większą popularnością poza granicami naszego kraju. Wystawianie trzech opcji zakończenia meczu było często kłopotliwe, więc postanowiono to uprościć do schematu „wygra – nie wygra” z dwoma opcjami zamiast trzech: „wygra – remis – przegra”. Dzięki temu pojawiły się także mniejsze marże bukmacherów. Ponadto można było zmniejszyć podejmowane ryzyko i przyciągnąć większe grono graczy. Legalni bukmacherzy w Polsce jednak aż tak bardzo nie preferują tego typu zakładów. Co prawda są to wyższe kursy bukmacherskie, ale czy dany zakład na wydarzenia piłkarskie staje się pewniejszy? Wielokrotnie jest powtarzane, że nie ma czego takiego jak pewniaki. Nawet przy innych wariantach, mających dawać więcej szans na wejście kuponu.

Wraz z rozwojem rynku bukmacherskiego pojawiała się większa konkurencja firm na nim, co zaczęło powodować prześciganie się buków między sobą w ofertach. Azjatyccy bukmacherzy stale zwiększali swoją ofertę, jednocześnie zmniejszali marżę, ale żeby zachować niski procent ryzykownych spotkań musiały zostać wprowadzone linie azjatyckie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której jest się bukmacherem i jeśli typerzy obstawiają trzy dostępne opcje, to ciężko jest zbalansować poziom ryzyka. Na którąś z opcji klienci mogą stawiać znacznie mniej niż na pozostałe. Jeśli natomiast do wyboru są 2 przeciwne opcje, to obniżając jeden kurs, na który jest duży popyt, łatwiej jest przyjąć stawki takie, aby bukmacher mógł zarobić bez względu na wynik.

Co ciekawe, azjatyccy bukmacherzy wprowadzili na dodatek dwie przeciwstawne opcje zdarzeń do obstawiania z równym kursem. Jeśli podczas zmiany kursów jedna ze stron ma się przechylić i spaść niżej niż pewna wartość następuje zmiana linii na 0,25. W ten sposób na obie strony zakładu są kursy w granicach 1.60-2.25 i gracze obstawiają w obie strony. W azjatyckich kursach handicapowych można zauważyć, że następuje nagłe zrzucanie stawki. Dzieje się tak, ponieważ wymusza to wysoki limit. Jeśli któryś gracz zagra grubo, bukmacher mocno zrzuca kurs, aby typerzy pograli także w przeciwną stronę, dzięki czemu zbilansują ryzyko. Powodów do gwałtownej zmiany kursów może być rzecz jasna więcej.

Zależności między handicapami

Tutaj można przedstawić krótki wzór, który powinien znać każdy typer obstawiający handicapy:

EH (X) = AH (X – 0,5):

  • typ na „1” z handicapem EH (-1) jest tym samym co typ na „1” z handicapem AH (-1,5)
  • typ na „X2” jest tym samo co typ na „2” w handicapie EH (-1) i tym samym co typ na „2” w handicapie AH(-0,5).

Rodzaj handicapu ma jednak kluczowe znaczenie, ponieważ EH(-1) to coś innego niż AH(-1). W pierwszym przypadku przegrywamy zakład, jeśli nastąpi wygrana gospodarzy dokładnie jedną bramką. W drugim przypadku następuje zwrot stawki. Obliczanie poprawnych wartości ćwiartkowych handicapów na połówkowe jest możliwe, ale jest to zadanie wymagające doświadczenia, ponieważ jest dość skomplikowane. Żeby wyjaśnić wszystkie te zależności i obliczenia, potrzebny byłby osobny artykuł.

W jakich dyscyplinach dostępne są handicapy?

handicap w grze

W jakich dyscyplinach sportowych możemy skorzystać z handicapu? Jedną z najbogatszych ofert przygotował STS. W ofercie bukmachera dostępne są handicapy na najpopularniejsze dyscypliny, a także rozgrywki e-sportowe. Oto one:

  • Piłka nożna – przewaga określona w bramkach dopisywanych do wyniku meczu,
  • Żużel – odejmowanie i dodawanie punktów do uzyskanego wyniku po wymaganej ilości biegów,
  • Tenis – zwłaszcza przy rozgrywkach czołowych graczy rankingu ATP – handicap na sety i gemy,
  • Rugby – odejmowanie i dodawanie określonej ilości punktów,
  • Hokej na lodzie – handicap określany w ilości bramek,
  • Koszykówka – przewaga doliczana do ostatecznego wyniku, połowy, lub kwarty,
  • Siatkówka – handicap na sety, małe punkty, punkty zdobyte we wszystkich setach,
  • Piłka ręczna – przewaga doliczana do ostatecznego wyniku spotkania lub połowy meczu,
  • E-sport – handicap wyrażany w ilości wygranych map, rund, a nawet zabójstw – w zależności od specyfiki danej gry.

Handicapy to nie tylko świat sportu. Co prawda bardzo rzadko, ale zdarzają się oferty z handicapem na zakłady dotyczące świata polityki lub finansów.

Handicap europejski czy azjatycki – który wybrać?

Co wybrać na początek? Duże znaczenie ma znajomość danej dyscypliny sportowej. Jeśli zupełnie nie znamy się na piłce nożnej, a koszykówka nie kryje przed nami tajemnic, zdecydowanie łatwiej będzie tam przewidzieć sytuacje, w których przewaga pozwoli nam zwiększyć zyski. Jednak opcją najczęściej polecaną początkującym są handicapy europejskie na mecze piłki nożnej. To zdecydowanie najprostsza forma umożliwiająca szybkie i bezbolesne opanowanie zasady działania handicapu, a przy tym wygrywanie większych pieniędzy.

Wady i zalety handicapów

Czy faktycznie handicap ma aż tyle zalet? Czy w tym wszystkim uda się znaleźć jakieś wady? Jak w każdym rodzaju zakładów bukmacherskich, znajdziemy plusy i minusy. Naszym zadaniem będzie przede wszystkim umiejętne dobieranie handicapów do danych dyscyplin i konkretnych sportów. Zatem dlaczego warto postawić na zakłady z przewagą?

Plusy

  • Wyższe wygrane i niższe marże u bukmacherów.
  • Opłacalność obstawiania meczów z wyraźnymi faworytami.
  • Większa atrakcyjność i emocje z obstawiania meczów.
  • Możliwe zwroty stawek w przypadku remisów.
  • Bezpieczniejsza gra przy wykorzystaniu handicapów ćwiartkowych.

Minusy

  • Mniejsze prawdopodobieństwo wskazania poprawnego wyniku.
  • Wymagają większego doświadczenia i dokładniejszej analizy sportowej.

W jakich zakładach bukmacherskich są handicapy europejskie, azjatyckie i inne?

Zakłady z handicapem mają w swojej ofercie wszystkie legalnie działające na terytorium Polski zakłady wzajemne, czyli bukmacherskie. Zakłady handicapowe można obstawiać u następujących bukmacherów internetowych: forBET Zakłady Bukmacherskie, LVBET, Totolotek, Zakłady Bukmacherskie eToto, BETFAN. Bardzo dobrze rozbudowane zakłady na rynki handicap mają liderzy wśród legalnych polskich bukmacherów – STS, eWinner, TOTALbet, czy Fortuna – zezwolenie Ministerstwa Finansów otrzymali zaraz po wejściu znowelizowanej ustawy hazardowej.

Co istotne, pierwszy zakład handicap można postawić bez ryzyka przegranej korzystając przy tym z bonusu powitalnego od bukmachera. Można również odebrać kilka ekskluzywnych bonusów na bez depozytu. Jeden z najwyższych bonusów ma PZBuk oraz STS w ramach czasowych promocji. Warto regularnie wchodzić na ich strony internetowe, aby być na bieżąco z bonusami, które mogą podwyższyć ewentualne wygrane lub dać możliwość zagrania darmowego kuponu.

Jak rozpoznać typ handicapu?

W przypadku europejskiego handicapu spotkać się można z zapisem EH(a:b), gdzie litery w nawiasie są liczbami całkowitymi, odpowiadającymi liczbie bramek lub punktów, które są dodawane drużynom na starcie. Zapis dla azjatyckiego handicapu charakteryzuje się tym, że ma połówkowe wartości AH (-0,5), zaś dla ćwiartkowego jest zapis w postaci AH(-0,75).

Jak wygrywać handicapem?

Typerzy wykorzystują zakłady z handicapem do zmniejszenia ryzyka przegranej. W tym pomocne są 2 rodzaje bonusów w zakładach bukmacherskich. Zakład bez ryzyka wymaga wpłaty do depozytu, natomiast freebet jest darmowym zakładem bukmacherskim i przeważnie bezdepozytowym. Za ten drugi rodzaj można w sumie postawić nawet 20 zakładów za 10 zł, w zależności od wybranego bukmachera. Taką ofertę z pewnością ma legalny bukmacher STS. Jeśli zakład bukmacherski ma być wygrany, to należy przede wszystkim znać się na danej dyscyplinie sportowej. Nie można na ślepo typować sportów, o których nie ma się bladego pojęcia. Warto wybrać sobie zdarzenia z drużynami, o których wie się najwięcej, ale trzeba także zachować zdrowy rozsądek i nie kierować się emocjami. Tylko chłodna głowa sprawia, że typerzy są w stanie wygrywać ogromne sumy pieniędzy. Sympatie klubowe nie powinny brać góry nad zdrowym rozsądkiem.

Jakie są bonusy na handicapy azjatyckie, europejskie i inne?

Nowi gracze, którzy obstawiają przez internet mają możliwość zwiększenia puli wygranych na kuponach z handicapem. Po zapoznaniu się z całym artykułem wiedza początkujących typerów powinna być na tyle wystarczająca, aby postawić swój pierwszy zakład bukmacherski przy wykorzystaniu tych systemów. Należy pamiętać, że od uprawiania hazardu można się uzależnić, więc w przypadku przegranej nie wolno na siłę się ogrywać, bo najczęściej będzie to prowadziło do serii porażek i finalnie bankructwa. Obstawiając handicapami warto wykorzystać freebet, czyli darmowy zakład, który w ofercie ma praktycznie każdy legalny bukmacher. Ponadto w STS dostępne są liczne kody promocyjne i promocje czasowe na wiele ciekawych wydarzeń sportowych.

Zakłady bukmacherskie – handicap FAQ

Poniżej znajduje się miniprzewodnik, w którym zostały zebrane wszystkie najważniejsze pytania dotyczące handicapów europejskich i azjatyckich.

Kursy na zdarzenia z handicap – czy są wyższe?

Po analizie ofert bukmacherów można zobaczyć, że istnieją spore różnice kursowe na wirtualne dodanie punktu lub gola danej drużynie. Przebitki mogą wynosić nawet 0,5.

W jakich sportach znaleźć można handicap?

Legalni bukmacherzy bardzo chętnie dodają tego typu opcje do swoich ofert. Dlatego też niemal w każdym sporcie można znaleźć pozycje z handicapami. Najczęściej są one dostępne w piłce nożnej, koszykówce, tenisie i siatkówce.

Jaki handicap jest najlepszy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ uzależnione jest od ustalonej strategii gry przez typera. Specjaliści, którzy mają już dosyć duże doświadczenie w obstawianiu meczów handicapami zalecają jednak wybierać dwudrogowe rozwiązania, które dają 50 procent szans na pozytywny wynik końcowy.

Który handicap dla początkujących typerów?

Gracze, którzy rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem meczów i handicapami powinni wybierać te europejskie, ponieważ są bardzo proste w swoich założeniach.

Co oznacza 12 w STS?

W zakładach bukmacherskich skrót 12 oznacza zakład bez ryzyka. Typuje się za jego pomocą wygraną gospodarzy lub triumf gości. Jeżeli w ostatecznym rozrachunku padnie w obstawianym meczu remis, to wówczas selekcja zostaje rozliczona po kursie 1.00, ale nie jest wliczony on do ostatecznego rozrachunku.

Handicap jest tylko w sporcie?

Legalnie działający na terenie naszego kraju bukmacherzy przede wszystkim dodają opcje handicapowe do sportów, jednak niekiedy można je znaleźć również w polityce czy finansach. Wszystko zależy od tego, co aktualnie dzieje się na świecie.

Handicap azjatycki – na czym polega?

Dzięki handicapom azjatyckim gracze mają aż 50 procent szans na poprawnie wytypowany wynik końcowy, ponieważ mają oni do wyboru tylko i wyłącznie dwie opcje. Dla porównania, w standardowych wersjach handicapowych szansa na poprawnie wytypowane spotkanie spada do około 33 procent. Co więcej, w niektórych przypadkach typujący może odzyskać połowę obstawionej stawki/wygranej.

Który polski bukmacher ma handicap azjatycki?

Ofertę na handicap azjatycki można znaleźć między innymi w LV BET, który jest głównym sponsorem Wisły Kraków. Pozostali bukmacherzy nie są tak konsekwentni i warto cyklicznie sprawdzać ich oferty, aby uzyskać odpowiedź na to pytanie. Jednym z najczęściej wystawiających handicapy azjatyckie bukmacherów jest STS zakłady bukmacherskie sp. z o.o.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Jest to dobre narzędzie dla zwiększenia kursu. Czas od czasu stosuję handicap, ale powiem, że dla kuponów AKO lepiej unikać tego, bo i tam kursy się nakładają. Wobec mnie to lepiej obstawić na dwóch faworytów i się nie martwić. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z zespołowymi dyscyplinami.

Dobra opcja dla meczów z „wiadomym” wynikiem. Często korzystam z handicapu. Przydatny artykuł dla nowych graczy. Jak ktoś jeszcze nie ma pojęcia czym jest ten handicap, to warto to przeczytać

Idealnie pasuje dla wszystkich graczy.
niewątpliwie jest najlepszą opcją dla zarabiania kasy na 'łatwych’ do obstawienia wydarzeniach. Wystarczy obstawić 2-3 wydarzenia i masz w kieszeni gruby hajs.

Po tym jak wyjaśniłem jak to działa moja zasada gry całościowo się zmieniła. Polecam ten artykuł temu, kto nadal nie wie czym jest ten handicap. Po pierwszym udanym zakładzie nie będziecie obstawiać jak wcześniej

Masz racje. Wcześniej tylko słyszałem o tym, ale nie używałem. Teraz, jak już mam pojęcie o co chodzi, to przy okazji używam handicapu. Prostymi słowami – zwiększacie kurs, jeśli jeście pewni, iż wasza drużyna wygra.

Często używam handicapu kiedy gra Man City, Atalanta, Atletico Madryd itd. Czyli stosuję to tam, gdzie istnieje większa szansa na dużą liczbę strzelonych goli. Polecam to spróbować.

Proszę mi wytłumacz to bo ja coś wgl nie ogarniam tego. Popraw, jeśli się mylę. Uważam że jedna drużyna dziś strzeli więcej niż 3 goli, dlatego robię handicap w taki sposób, że mój kupon wchodzi w grę tylko po 2 goli i już z większym kursem? Czy nie?

Dokonać handicapu dość trudno jeśli się nie znasz na wybranej dyscyplinie sportowej. Tak, można zarobić dużo więcej, tak można uzyskać zwrot stawki w przypadku remisów itd, ale to wszystko wymaga doskonałej analizy wydarzenia i stanu drużyn. Polecam tylko graczom z doświadczeniem.

Nigdy nie używałem tej opcji. Nie wiem, coś mi nie poszło. Może źle zrozumiałem ten temat. Tak czy siak nie lubię obstawiać z handicapem

Dotychczas tylko wiedziałam co to jest, ale nie używałam. Z tego co widzę, to warto spróbować.
Ale to trzeba mieć pewność że jedna drużyna jest znacznie silniejsza od drugiej. Czyli trzeba chociaż by trochę się znać na wybranej lidze