Najlepsze polskie kluby piłkarskie wszech czasów – historia, wyniki

Historia polskiej piłki nożnej jest wbrew pozorom bogata w liczne sukcesy. Wystarczy sobie przypomnieć, jak na arenie międzynarodowej radził sobie Widzew Łódź, czy  Górnik Zabrze. Legia Warszawa rywalizująca z Realem Madryt jak równy z równym pod wodzą Jacka Magiery. Lech Poznań, który w meczu na śniegu zremisował z Juventusem Turyn. Jak widać polskie kluby piłkarskie potrafią rywalizować z najlepszymi na świecie. A jakie drużyny piłkarskie można uznać za te wszech czasów?

Cracovia Kraków

Cracovia Kraków

Cracovia Kraków jest najstarszym nieprzerwanie istniejącym klubem piłkarskim w Polsce. Został on założony 13 czerwca 1906 roku, przyczynił się do powstania PZPN w 1919 roku. Na kartach historii krakowskiego klubu zapisali się przede wszystkim piłkarze prowadzeni pod wodzą Szeligowskiego. Pierwotnie klub nazywał się Biało-Czerwoni od strojów, które otrzymali od doktora Tadeusza Konczyńskiego w ramach nagrody za wygranie turnieju jesiennego w 1906 roku. Równie ważną rolę odegrali Akademicy, którzy zdecydowali się na fuzję z Biało-Czerwonymi. Nazwa klubu została zaczerpnięta od drużyny Akademickiego Klubu Footballowego Cracovia, a stroje od drużyny Szeligowskiego. W ten sposób powstała Cracovia Kraków, która obecnie nosi nazwę Miejski Klub Sportowy Cracovia Sportowa Spółka Akcyjna. Najlepszy mecz zespół zagrał w 1948 roku na stadiuonie Garbarni Kraków, gdzie podejmował miejscową Wisłę. To właśnie podczas niego wyłoniono Mistrza Polski – została nim Cracovia po wygraniu meczu 3:1.

Widzew Łódź

Widzew Łódź

Widzew Łódź to klub, któremu nie brakuje tytułów. Drużyna sięgała po tytuł mistrza kraju, wygrywała puchar Polski i superpuchar Polski. Widzew ma bardzo bogatą historię i, mimo że obecnie gra w pierwszej lidze, jest jednym z tych zespołów, które niebawem wrócą do Ekstraklasy. Za oficjalną datę założenia klubu przyjmuje się 1910 rok, ponieważ wtedy powstało pierwsze stowarzyszenie piłkarskie w Widzewie, dzielnicy Łodzi. Klub ten zagrał między innymi w półfinale Pucharu Klubowych Mistrzostw Europy, który rozegrany został w 1983 roku. Drużyna z Łodzi sięgała między innymi siedmiokrotnie po Wicemistrzostwo Polski i czterokrotnie po Mistrzostwo Polski oraz dwa razy wygrała Puchar Intertoto.

Lech Poznań

Lech Poznań

Klub z Wielkopolski to jeden z najbardziej utytułowanych. Wielokrotny Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski. Od 1 maja 1930 roku Lech Poznań funkcjonował jako Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego pod patronatem Polskich Kolei Państwowych, przez co dziś nazywany jest Kolejorzem. W 1957 roku zmieniono nazwę na Kolejowy Klub Sportowy Poznań, natomiast w 1994 roku zarejestrowano stowarzyszenie Poznański Klub Piłkarski Lech Poznań, który otrzymał sekcję piłki nożnej. Od 2006 roku nazwa drużyny to KKS Lech Poznań S.A. Poznański klub wypuścił na szerokie wody między innymi takich zawodników jak Robert Lewandowski, Jan Bednarek, Karol Linetty, czy Jakub Moder.

Legia Warszawa

Legia Warszawa

Stołeczny klub piłkarski, który w 2021 roku po raz kolejny sięgnie po Mistrzostwo Kraju, które zapewnił sobie już na trzy kolejki przed końcem ligi, występuje w Lotto Ekstraklasie. Za oficjalną datę założenia klubu uważa się rok 1916. Na jego powstanie spory wpływ miał wybuch I wojny światowej. W skład utworzonych w 1914 roku Legionów Polskich wchodziło sporo żołnierzy, którzy grali w piłkę przed konfliktem zbrojnym. Legia Warszawa to najbardziej utytułowany klub w historii polskiej piłki nożnej. Wielu nadal żywi do niej urazę, ponieważ pod pretekstem poboru do wojska ściągano do drużyny najlepszych zawodników z całego kraju.

Polecamy do zapoznania się:

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments