Mistrzostwa świata w siatkówce – co ile lat?

Mistrzostwa Świata w siatkówce to turniej siatkarski, którego celem jest wyłonienie najlepszej reprezentacji narodowej na świecie. Mistrzostwa świata w siatkówce rozgrywane są już od ponad 70. lat, ponieważ pierwszy turniej rangi mistrzowskiej zorganizowany został w 1949 roku pod egidą FIVB. Historia pisana jest na naszych oczach do dziś, a siatkarze rywalizują o najważniejsze trofeum na świecie. Mistrzostwa świata w siatkówce to najbardziej prestiżowa impreza siatkarska, która gromadzi podczas meczów potężne grono kibiców. Rzesza fanów śledzi również rozgrywki także oglądając transmisje.

W tym tekście dowiecie się, co ile odbywają się mistrzostwa świata w siatkówce, kiedy odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w siatkówce. Dodatkowo wskażemy gospodarza najbliższego turnieju, a ponadto przyglądniemy się imprezom, w których biorą udział mężczyźni, a także kobiety. Zostań z nami, aby dowiedzieć się wszystkiego o mistrzostwach świata w siatkówce!

Co ile lat odbywają się Mistrzostwa świata w siatkówce?

Kalendarz wszystkich imprez sportowych planowany jest bardzo precyzyjnie i dokładnie. Terminy rozgrywania turniejów, a także ich gospodarze są wskazywani z dużym wyprzedzeniem czasowym, aby kraje organizujące mogły się do nich należycie przygotować. Turnieje rangi mistrzostw świata, mistrzostw Europy odbywają się co równy okres, zazwyczaj naprzemiennie. Tak jest w piłce nożnej, w piłce ręcznej, a także siatkówce. Bez dwóch zdań mistrzostwa świata w siatkówce to najbardziej prestiżowa impreza siatkarska, na którą z utęsknieniem czekają kibice, ale także zawodnicy! Kto nie chciałby dumnie reprezentować swojego kraju i walczyć o złote medale? To marzenie każdego siatkarza!

Mistrzostwa świata w siatkówce odbywają się regularnie co cztery lata, a pierwszy turniej miał miejsce w 1949 w czeskiej Pradze. Od tej imprezy turniej rangi mistrzowskiej w siatkówkę wpisał się już na stałe w harmonogram tej dyscypliny sportowej, a reprezentanci krajów z niecierpliwością wyczekują na kolejną edycję. Dziś mistrzostwa świata w siatkówce rozgrywane są na halach sportowych. Jak sytuacja wyglądała w połowie XX wieku? Jako ciekawostkę możemy wskazać, że turniej inauguracyjny w Pradze oraz kolejne zawody mistrzowskie zorganizowane w ZSRR odbyły się na świeżym powietrzu. Dziś wydaje się to nieprawdopodobne, lecz pierwsze mistrzostwa świata w siatkówce tak właśnie wyglądały! Zmiana nastąpiła dopiero po ośmiu latach, kiedy to siatkarskie pojedynki zagościły na hali, gdzie rozgrywane są do dziś.

Gospodarze Mistrzostw świata w siatkówce
Gospodarze Mistrzostw świata w siatkówce

Jak widać historia mistrzostw świata w siatkówce, należy do bogatych, ponieważ imprezy rozgrywane są od ponad siedemdziesięciu lat. Wspomnieliśmy już, że pierwsze historyczne zawody odbyły się w Pradze, na terenie dawnej Czechosłowacji, natomiast następne rozgrywki rozegrane zostały w ZSRR.

Kto był gospodarzem kolejnych turniejów mistrzostw świata mężczyzn w siatkówce i gdzie miały miejsce rywalizacje?

  • Francja – 1956 rok,
  • Brazylia – 1960 rok,
  • ZSRR – 1962 rok,
  • Czechosłowacja – 1966 rok,
  • Bułgaria – 1970 rok,
  • Meksyk – 1974 rok,
  • Włochy – 1978 rok,
  • Argentyna – 1982 rok,
  • Francja – 1986 rok,
  • Brazylia – 1990 rok,
  • Grecja – 1994 rok,
  • Japonia – 1998 rok,
  • Argentyna – 2002 rok,
  • Japonia – 2006 rok,
  • Włochy – 2010 rok,
  • Polska – 2014 rok,
  • Bułgaria i Włochy – 2018 rok,
  • Polska i Słowenia – 2022 rok.

Jak można łatwo zauważyć, najczęstszym organizatorem turnieju mistrzowskiego są Włosi, którzy byli trzykrotnie gospodarzami. W naszym kraju mieliśmy okazję dwukrotnie organizować mistrzostwa świata, a Polacy mają dobre wspomnienia z tych turniejów. Reprezentacja Polski wywalczyła złoty medal w 2014 roku, natomiast osiem lat później trafił do niej srebrny krążek. Warto zaznaczyć, że dwukrotnie w historii mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn impreza była organizowana przez dwa kraje. Miało to miejsce w 2018 roku, gdy współgospodarzami były Włochy i Bułgaria oraz cztery lata później, gdy imprezę organizowali Polacy i Słoweńcy.

Betomania - STS kod promocyjny

EdycjaRokGospodarz Złoto Srebro BrązMiejsce Polski
I.1949 Czechosłowacja ZSRR Czechosłowacja Bułgaria5
II.1952 ZSRR ZSRR Czechosłowacja Bułgaria7
III.1956 Francja Czechosłowacja Rumunia ZSRR4
IV.1960 Brazylia ZSRR Czechosłowacja Rumunia4
V.1962 ZSRR ZSRR Czechosłowacja Rumunia5
VI.1966 Czechosłowacja Czechosłowacja Rumunia ZSRR6
VII.1970 Bułgaria NRD Bułgaria Japonia5
VIII.1974 Meksyk Polska ZSRR Japonia1
IX.1978 Włochy ZSRR Włochy Kuba8
X.1982 Argentyna ZSRR Brazylia Argentyna6
XI.1986 Francja Stany Zjednoczone ZSRR Bułgaria9
XII.1990 Brazylia Włochy Kuba ZSRRn/s
XIII.1994 Grecja Włochy Holandia Stany Zjednoczonen/s
XIV.1998 Japonia Włochy Jugosławia Kuba17-18
XV.2002 Argentyna Brazylia Rosja Francja11
XVI.2006 Japonia Brazylia Polska Bułgaria2
XVII.2010 Włochy Brazylia Kuba Serbia13-18
XVIII.2014 Polska Polska Brazylia Niemcy1
XIX.2018 Bułgaria /  Włochy Polska Brazylia Stany Zjednoczone1
XX.2022 Polska /  Słowenia Włochy Polska Brazylia2
Finaliści Mistrzostw Świata w siatkówce

Jak prezentuje się klasyfikacja medalowa, jeśli uwzględnimy międzynarodowy turniej siatkarski i jak wypada w niej Polska? Reprezentacja Polski swoją drogę po krążki rozpoczęła w 1974 roku podczas turnieju w Meksyku. Polacy okazali się najlepsi i zarazem pierwszy medal zdobyty przez biało-czerwonych był koloru złotego. Warto podkreślić, że Polacy nie mieli sobie równych, ponieważ wygrali wtedy wszystkie spotkania, co było niemałym osiągnięciem. Po raz drugi Polacy zostali mistrzami świata w 2014 roku, natomiast trzeci złoty medal zdobyli w 2018 roku. Reprezentanci Polski jeszcze dwa razy występowali na mistrzostwach świata w finałach, lecz musieli uznać wówczas wyższość rywali i ostatecznie zgarnęli srebrny medal. Tak było w 2006 oraz 2022 roku.

Klasyfikacja medalowa Mistrzostw świata w siatkówce
Klasyfikacja medalowa Mistrzostw świata w siatkówce

Kto zapisał się na kartach historii złotymi zgłoskami i jako pierwszy triumfował podczas mistrzostw świata w siatkówce? Pierwsi wywalczyli złoty medal reprezentanci ZSRR, którzy cieszyli się z końcowego zwycięstwa w 1949 roku. W klasyfikacji medalowej przewodzi Rosja, która jest spadkobiercą osiągnięć ZSRR i ma sześć tytułów mistrza świata, na drugim miejscu są Włosi, natomiast kolejne pozycje w rankingu zajmują: Brazylia, Polska (która wygrała dwa razy z rzędu medal złoty – 2014, 2018), Czechy, które są spadkobiercami osiągnięć Czechosłowacji, Stany Zjednoczone oraz Niemcy, które zgodnie z regulaminami FIVB są spadkobiercami osiągnięć NRD. Obecny zwycięzca MŚ to Włochy, a więc mistrzowie świata będą bronić tytułu na najbliższej imprezie.

Przy okazji różnego rodzaju zestawień reprezentacji narodowych w siatkówce mężczyzn możemy wyróżnić drużyny, które najczęściej kwalifikowały się na turniej. Zgodnie z danymi aktualnymi na dzień 21 września 2021 roku (z uwzględnieniem drużyn zakwalifikowanych na MŚ 2022) najwięcej razy wystąpiła Rosja i Bułgaria. Polska uczestniczyła w rozgrywkach 18 razy. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych Konfederacjach Piłki Siatkowej? Afryka – Tunezja, Ameryka Północna – Stany Zjednoczone, Europa – Rosja, Polska, Włochy, Azja – Japonia, Ameryka Południowa – Brazylia.

Oprócz rywalizacji narodowych warto również wspomnieć, że funkcjonuje klubowa siatkówka. FIVB jako organizator rozgrywek przeprowadza klubowe mistrzostwa świata przeznaczone dla najlepszych męskich drużyn klubowych każdego kontynentu, zajmujących czołowe miejsca w kontynentalnych rozgrywkach klubowych. Na świecie odbywają się także: klubowe mistrzostwa Azji, mistrzostwa Ameryki Północnej, czy klubowe mistrzostwa Ameryki Południowej.

Kiedy odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w siatkówce?

Zgodnie z tym, co wspomnieliśmy wcześniej, reprezentacyjne mistrzostwa świata w siatkówce organizowane są co cztery lata. Ostatni turniej, w którym po tytuł mistrza świata sięgnęła reprezentacja Włoch, rozgrywany był w Polsce i Słowenii w 2022 roku. Wobec tego łatwo obliczyć, że kolejna mistrzowska impreza przypada na 2026 rok i to wówczas reprezentacje narodowe będą walczyć o złoty krążek. Warto wspomnieć, że mistrzostwa świata w 2026 roku mają zostać zrewolucjonizowane, ponieważ pojawiły się spekulacje, że zostaną one powiększone do 32. zespołów. Dotychczas w siatkarskich zmaganiach brały udział 24 drużyny. Nie są to potwierdzone informacje, lecz w mediach można zauważyć coraz więcej takich głosów. Ponadto pojawiają się także spekulacje, że w przyszłości mistrzostwa świata miałyby się odbywać wyłącznie w latach nieparzystych.

Gospodarz najbliższych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn

Mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn, które zostaną rozegrane w 2026 roku, powoli się zbliżają. Kilka krajów zgłosiło swoje kandydatury, aby zorganizować tę prestiżową imprezę, lecz kluczowe decyzje ze strony FIVB jeszcze nie zapadały. Kto ubiega się o organizację mistrzostw świata 2026, które najprawdopodobniej zostaną rozegrane w nowej formule, a więc z udziałem trzydziestu dwóch reprezentacji narodowych? Swoją kandydaturę na organizację turnieju zgłosiła Polska, która była gospodarzem tych rozgrywek już dwukrotnie, a więc w 2014 i 2022 roku. Swoje ambicje mają także inne państwa. Jednym z nich jest Japonia. Japońska Federacja Piłki Siatkowej (JVA) ubiega się o organizację mistrzostw świata w 2026 roku zarówno siatkarek, jak i siatkarzy. Włodarze federacji poważnie rozważają bycie współgospodarzem razem z Filipinami oraz Chinami. Niebawem powinny zapaść wiążące decyzje dotyczące gospodarza MŚ 2026 w piłce siatkowej mężczyzn, które podejmie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Mistrzostwa świata w piłce siatkowej kobiet – co ile lat grają siatkarki?

W mistrzostwach świata w piłce siatkowej rywalizują także kobiety, które walczą o medale na najbardziej prestiżowej imprezie. Jak organizacja mistrzostw świata wygląda w przypadku żeńskiej siatkówki? Nie różni się ona zbyt wiele względem męskiego odpowiednika. Siatkarki również rywalizują ze sobą co cztery lata, z małym wyjątkiem, który miał miejsce w 1967 i 1970 roku. Aktualnie wszystko wróciło do normy i turniej jest rozgrywany cyklicznie. Odbywa się co 48 miesięcy. Pierwsza impreza została zorganizowana w Związku Radzieckim w 1952 roku, natomiast ostatnie mistrzostwa świata kobiet w siatkówce odbyły się w 2022 roku, a ich gospodarzem była Holandia i Polska. Najczęstszym organizatorem turnieju mistrzowskiego była Japonia, która pięciokrotnie gościła najlepsze drużyny świata. Trzykrotnie imprezę organizowała Rosja, natomiast dwa razy Brazylia. 

Jak prezentuje się klasyfikacja medalowa? Jej liderem jest Rosja, natomiast kolejne miejsca zajmują: Japonia, Kuba, Chiny, Serbia, która według FIVB (organizator rozgrywek) jest spadkobiercą osiągnięć Jugosławii, Stany Zjednoczone, Włochy.

Dotychczas drużynową reprezentację biało-czerwonych kobiet na mistrzostwach świata w siatkówce mogliśmy podziwiać w finale tylko jeden raz. Niestety Polki uległy rywalką i ostatecznie zdobyły srebrny medal. Nasza reprezentacja kobiet ma na koncie także dwa brązowe krążki.

FAQ – najczęściej zadawane pytania “Mistrzostwa świata w siatkówce – co ile lat?”

Kiedy zaczynają się Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn?

Najbliższe mistrzostwa świata w piłce siatkowej mężczyzn odbędą się w 2026 roku.

Gdzie będą Mistrzostwa Europy w siatkówce w 2023?

W 2023 roku odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Rozgrywki są organizowane przez 4 kraje: Włochy, Bułgarię, Macedonię Północną i Izrael.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments