Pressing w piłce nożnej – co to jest?

Na przestrzeni lat piłka nożna jako dyscyplina sportowa zanotowała duży rozwój. Jeśli przyglądniemy się meczom rozgrywanym jeszcze kilkanaście lat temu i porównamy z tymi, które odbywają się dzisiaj, to na pierwszy rzut oka dostrzeżemy różnice dotyczące dynamiki, intensywności rozgrywki, a także zadań taktycznych, jakie mają piłkarze na murawie

Oprócz tego, że piłkarze są jeszcze lepiej przygotowani motorycznie, mają większe możliwości, zmiany zaszły także wśród sztabów szkoleniowych i trenerów, którzy dbają o taktykę na mecz. Rozwój technologii sprawił, że trenerzy mogą pochwalić się wieloma nowościami, które często stosują podczas treningów, aby monitorować pracę swoich podopiecznych. Ponadto z dużą przyjemnością analizują grę rywala i szukają słabych stron przeciwników, które będą mogli wykorzystać w bezpośrednim starciu. Dziś nie wystarczy już dobra postawa poszczególnych zawodników, ale skuteczna gra całej drużyny, która poniesie zespół do zwycięstwa. Wobec tego w dzisiejszym futbolu tak ważna jest taktyka. Jednym z elementów taktyki, który często stosuje się w piłce nożnej, jest pressing. W tym tekście wyjaśnimy, czym jest pressing w futbolu oraz na czym polega. Ponadto wskażemy i opiszemy rodzaje pressingu, a więc: wysoki pressing, niski pressing, czy szybki pressing. Zostań z nami, aby poszerzyć swoje horyzonty taktyczne i dowiedzieć się wielu informacji o pressingu w piłce nożnej!

Pressing - piłka nożna
Pressing – piłka nożna

Pressing – piłka nożna

Piłka nożna zaliczana jest do dyscyplin sportowych, które rozwijają się cały czas. We współczesnym futbolu pressing uznawany jest za jeden z kluczowych elementów gry i jest stosowany przez wielu trenerów. Do zwycięstwa w danym meczu drużynę przybliża posiadanie piłki. Można powiedzieć, że jest to klucz do wygrania spotkania. Im piłka znajduje się dłużej w posiadaniu, tym rywale mają teoretycznie mniej szans na zdobycie bramki. Pomimo tego, zdarzają się sytuacje, gdy przeciwnik wyprowadza groźne kontrataki, po których drużyna broniąca się przez znaczną część meczu zdobywa bramki, lecz przeważnie statystyki są po stronie drużyn, które starają się grać kreatywnie. Zespół, który chce zdominować rywala i przejąć kontrolne nad spotkaniem powinien pokusić się o stosowanie pressingu. Jeżeli jest on odpowiednio zorganizowany, funkcjonuje w nim cała drużyna, to przynosi on wiele korzyści, jak na przykład szybki odbiór piłki. Medal ma dwie strony, ponieważ pressing potrafi nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa i niepożądane skutki.

Czym tak naprawdę jest pressing? Z języka angielskiego pressing to naciskanie. W piłce nożnej to sposób prowadzenia gry, który ma na celu jak najszybsze odebranie piłki drużynie przeciwnej. Oczywiście najlepiej, jak najdalej od własnej bramki. Wówczas szansa na zanotowanie trafienia jest olbrzymia! Pressing to kluczowy element gry, który uwzględniany jest przez trenerów przy ustalaniu taktyki na dany mecz. Często w czasie meczu pobudzają oni swoich zawodników, instruują ich i zachęcają do stosowania pressingu na połowie przeciwnika, aby ograniczyć jego pole gry.

Betomania - STS kod promocyjny

Na czym polega pressing?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej pressing ma prowadzić do jak najszybszego odebrania piłki na połowie przeciwnika poprzez wywarcie presji i naciskanie na rywali. Kluczem do skutecznego założenia pressingu jest współpraca zawodników. Pressing jest najbardziej skuteczny wówczas, gdy stosuje go cała drużyna, która przeprowadza skoordynowany doskok do zawodników z przeciwnego zespołu, którzy są w posiadaniu piłki. Jak pressing wygląda w praktyce i na czym polega? Po prostu do zawodnika będącego przy piłce oraz wszystkich jego kolegów doskakują gracze z zespołu stosującego pressing. W efekcie rywal nie ma do kogo zagrać piłki i nie ma możliwości dalszego rozegrania futbolówki. Wobec tego najprawdopodobniej straci piłkę – pokusi się o dalekie i niedokładne zagranie lub wybije piłkę poza pole gry. W przypadku założenia pressingu przeciwnik ma niewielkie pole manewru, musi bardzo szybko podejmować decyzję, więc szansa na celne zagranie drastycznie spada.

W piłce nożnej wyróżnia się trzy rodzaje pressingu:

  • Wysoki pressing
  • Niski pressing
  • Szybki pressing
Wysoki pressing w piłce nożnej
Wysoki pressing w piłce nożnej

Wysoki pressing

Jednym z trzech rodzajów pressingu jest wysoki pressing. Przez wielu uważany jest za ideał gry obronnej. Wysoki pressing polega na ciągłym atakowaniu i nękaniu przeciwnika. W jaki sposób się go stosuje? Przede wszystkim drużyna zakłada go daleko od własnej bramki, na połowie rywala, gdy ten rozpoczyna rozgrywać piłkę i wyprowadza ją z własnego pola karnego. Wielu trenerów podkreśla, że wysoki pressing nie może być stosowany przez dłuższe okresy meczu. Głównym celem wysokiego pressingu jest natychmiastowe odebranie futbolówki rywalom, co wiąże się z ograniczeniem pola gry. W przypadku zaawansowanej technicznie drużyny, której znakiem rozpoznawczym jest utrzymywanie się przy piłce, stosowanie wysokiego pressingu cały czas nie byłoby dobrym rozwiązaniem.

W historii piłki nożnej można wskazać kilka drużyn, które perfekcyjnie stosowały wysoki pressing podczas meczu i zbierały z tego duże plony. Ten element gry doskonale opracowany miały takie zespoły jak: Atletico Madryt i FC Barcelona, które po stracie piłki natychmiast przeprowadzały atak całej drużyny, aby zawodnicy drużyny broniącej pod presją musieli pozbyć się piłki.

Tak naprawdę co jest konieczne, abyśmy mogli mówić o skutecznym zakładaniu wysokiego pressingu? Przede wszystkim drużyna musi być znakomicie przygotowana pod względem motorycznym, ponieważ wywieranie presji wiąże się z szybkim przemieszczaniem się, doskokiem itp. Co więcej, zespół i poszczególne formacje muszą wzorcowo współpracować ze sobą na boisku. Tylko wówczas, gdy zawodnicy będą się rozumieli i w tej samej chwili przystąpią do wysokiego pressingu, mają olbrzymie szanse na skuteczne odebranie futbolówki. Zespół zakładający wysoki pressing wiele ryzykuje, ponieważ jedno celne podanie przeciwnika, może sprawić, że pressing zostanie przełamany, co doprowadzi do klarownej sytuacji 1vs1 w danym sektorze boiska.

Niski pressing w piłce nożnej
Niski pressing w piłce nożnej

Niski pressing w piłce nożnej

Zespoły piłkarskie wywierają presję na rywalach, stosując również niski pressing. Ustawia się go na własnej połowie, a wspomniana presja i doskok mają miejsce wówczas, gdy przeciwnik przekroczy linię środkową boiska. Różni się od wysokiego pressingu tym, że zakłada się go na mniejszym polu gry i z reguły po odebraniu futbolówki na własnej połowie przeprowadza się szybką akcję. Ponadto organizm zawodników w niskim pressingu nie jest tak bardzo eksploatowany, jak w przypadku wysokiego pressingu.

Szybki pressing przy stracie piłki

Zespół prowadzący grę i rozgrywający futbolówkę na połowie przeciwnika również może pokusić się o założenie pressingu. Oczywiście, aby to zrobić, musi on najpierw stracić piłkę. Szybki pressing przy stracie piłki polega na tym, że zawodnicy natychmiast reagują i rzucają się na rywali w celu odebrania futbolówki. Wówczas kibice mogą zaobserwować natychmiastowy doskok, który ma wywrzeć presję na rywalach. W efekcie ma się to przełożyć na odzyskanie piłki pod bramką przeciwnika, co może doprowadzić do szybkiego zdobycia bramki. W terminologii piłkarskiej szybki pressing nazywa się kontrpressing. Równie często używa się terminu wywodzącego się z języka niemieckiego gegenpressing. Szybki pressing to najbardziej intensywny rodzaj pressingu w piłce nożnej.

Problemy z utrzymaniem piłki przy wysokim pressingu

Drużyna zakładająca wysoki pressing ma jeden cel – jak najszybciej odzyskać futbolówkę. Z presją rywala muszą sobie radzić zawodnicy, którzy zamierzają wyjść spod tego pressingu i dbają o utrzymanie piłki. Nie jest to łatwe zadanie, lecz wiele drużyn pokazało, że można skutecznie utrzymać się przy piłce. Przede wszystkim należy rozciągać grę do granic możliwości, a także wykorzystać bramkarza podczas rozegrania futbolówki. Ponadto prostopadłe podania pozwolą ominąć pressing, a drużyna zakładająca go może zostać skarcona.

FAQ

Powyżej wyjaśniliśmy, czym jest pressing w piłce nożnej. Teraz pora przytoczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest pressing w piłce nożnej?

W piłce nożnej pressing to sposób prowadzenia gry, który ma na celu jak najszybsze odebranie piłki drużynie przeciwnej.

Na czym polega pressing?

Pressing polega na wywarciu presji na zawodnikach drużyny przeciwnej, szybkim doskoku do rywali. W efekcie ma on prowadzić do odebrania piłki.

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments