Mistrzowie Polski Ekstraklasa – historia, statystyki, sezony
Rywalizacja o mistrzostwo Polski w piłce nożnej toczy się od 1920 roku. Rozgrywki rozpoczęły się zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej, lecz pierwszego mistrza Polski wyłoniono rok później, a więc w 1921 roku. Kibice w Polsce co roku emocjonują się rozgrywkami ligowymi, w tym Ekstraklasą, która jest najwyższą klasą rozgrywkową w kraju.
Tylko drużyny rywalizujące na najwyższym szczeblu rozgrywek mogą pokusić się o tytuł mistrzowski. Na przestrzeni lat w lidze polskiej dochodziło do wielu zmian, które miały wpływ na system rozgrywek. Aby uatrakcyjnić rozgrywki dla kibiców i przede wszystkim stworzyć jeszcze lepsze warunki dla polskich klubów, które będą rywalizować na arenie międzynarodowej, zmieniano zasady rozgrywek. W tym tekście sprawdzimy, który zespół zdobywał mistrzostwo Polski, przedstawimy historię, zasady rozgrywek Ekstraklasy oraz obowiązujący w niej system. Co więcej, przeanalizujemy najciekawsze statystyki Ekstraklasy i wskażemy najbardziej utytułowanych mistrzów Polski w piłce nożnej. Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o najwyższym poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce!
Ekstraklasa – historia i zasady rozgrywek
Co znajdziesz w artykule?
Ekstraklasa – historia i zasady rozgrywek
W Polsce PKO BP Ekstraklasa to najwyższa w hierarchii klasa męskich rozgrywek ligowych. Jest traktowana jako najwyższy szczebel centralny – pierwszy poziom ligowy. Jaka jest historia polskich rozgrywek ligowych oraz kiedy tak naprawdę sformalizowały się rywalizacje klubów piłkarskich w lidze?
Pojedynki klubów piłkarskich toczyły się w Polsce od 1920 roku, lecz pierwszy sezon rozgrywek nie został dokończony i ostatecznie nie udało się wyłonić mistrza Polski. W latach 1920-1926 obowiązywał w Polsce model pucharowy, lecz kluby oraz działacze piłkarscy coraz śmielej wnosili zastrzeżenia dotyczące tego systemu rozgrywek. Twierdzono, że spełnił on swoją rolę na samym początku, gdy tworzyły się struktury ligi piłkarskiej i wówczas sprawił, że klubowa piłka nożna w Polsce zyskała wielu zwolenników. Działacze w 1926 roku zgodnie twierdzili, że aktualnie model pucharowy nie jest w stanie sprostać wymaganiom czasu, jest przestarzały i nieadekwatny w stosunku do panującego stopnia rozwoju futbolu w kraju.
W jaki sposób chciano zreformować rozgrywki ligowe? Przede wszystkim zespołowe pojedynki miałyby odbywać się w sposób nowoczesny, na zasadzie „każdy z każdym – mecz i rewanż”. Ponadto dążono do zwiększenia liczby drużyn, które bezpośrednio walczyłyby o tytuł mistrzowski. W efekcie 2 grudnia 1926 roku doszło do spotkania, które zaaranżowały lwowskie kluby: Pogoń Lwów, Czarni Lwów, Hasmonea Lwów. W Krakowie odbyła się konferencja, gdzie spotkali się przedstawiciele 12. klubów piłkarskich, którzy obradowali na temat reform. W konferencji wzięły udział także: Polonia Warszawa, Legia Warszawa, Warszawianka, ŁKS Łódź, Klub Turystów Łódź, Wisła Kraków, Warta Poznań, 1. FC Katowice oraz TKS Toruń. Warto zaznaczyć, że zaproszenie na obrady odrzuciły dwa kluby, które w tamtym czasie miały wysoką pozycję w krajowej piłce nożnej, a więc Cracovia i Ruch Hajduki Wielki – dzisiejszy Ruch Chorzów.
Obrady dwunastu klubów trwały długo, lecz były bardzo owocne, ponieważ ustalono wszystkie najważniejsze kwestie. Wobec poczynionych decyzji zaplanowano kolejne spotkanie, które odbyło się dwa dni później. W tym samym gronie w Warszawie zapadły kluczowe decyzje dotyczące polskiej, klubowej piłki nożnej w dniach 4 i 5 grudnia 1926 roku. Wówczas utworzono nowy podmiot, którego robocza nazwa brzmiała: „Liga Polska”. Działała ona w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej, a jej celem była organizacja pierwszego sezonu ligi w systemie „wiosna-jesień”. Kolejną ważną datą jest 6 stycznia 1927 roku, kiedy to Liga Polska wybrała swoje kierownictwo.
W kolejnych miesiącach dochodziło do słownych przepychanek pomiędzy dwoma obozami. W dniach 26-28 lutego 1927 roku w Krakowie odbyło się 9. Walne Zgromadzenie PZPN, które potępiło zapowiadane zmiany systemu rozgrywkowego. Wówczas wykreowały się dwa obozy: „lwowsko-warszawski” oraz „krakowski”. Pierwszy z nich dążył do zmian, natomiast ten drugi był oponentem. Jakie były dalsze konsekwencje braku wypracowania wspólnego scenariusza? 1 marca 1927 roku Liga Polska wystąpiła ze struktur PZPN i rozpoczęła działalność pod oficjalną, nową nazwą – Polska Liga Piłki Nożnej, w skrócie PLPN. W ciągu kilku tygodni wzięło w niej udział prawie 60 klubów piłkarskich. W skład Ekstraklasy weszło 14 zespołów, natomiast pozostałe przypisano do kilku niższych lig okręgowych. Z kolei Cracovia była nadal przeciwna zmianom, więc jej miejsce w PLPN zajęła Jutrzenka Kraków. PZPN potępił założenie PLPN, natomiast 22 maja 1927 roku Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił powstanie 16-drużynowej Klasy Państwowej, informując o obowiązującym systemie ligowym, który był pod kontrolą PZPN. W międzyczasie cały czas funkcjonowała PLPN, która była konkurencją dla ligi prowadzonej przez PZPN.
Do przełomu doszło 20 lipca 1927 roku, gdy zorganizowano wspólne spotkanie przedstawicieli PLPN i PZPN. Wówczas wypracowano kompromis, natomiast 30 października 1927 roku ogłoszono porozumienie. W grudniu 1927 roku w Krakowie odbyło się kolejne Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZPN, kiedy to zatwierdzono wszystkie ustalenia. Od tego momentu siedziba PZPN przeniosła się do Warszawy, a Cracovia dołączyła do PLPN. W pierwszych latach działalności w Lidze brała udział nieparzysta liczba drużyn. Uległo to zmianie w kolejnych sezonach.
Najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce w latach 1927-1939 nazywała się Liga, natomiast w latach 1948-2008 – I liga. W późniejszym czasie zmiana nazewnictwa ligi związana była z zaangażowaniem się sponsorów tytularnych rozgrywek. W XXI wieku Ekstraklasa nosiła następujące nazwy: Idea Ekstraklasa, Orange Ekstraklasa, T-Mobile Ekstraklasa, Lotto Ekstraklasa oraz PKO BP Ekstraklasa, która funkcjonuje do dziś. Piłkarskie zmagania toczą się cyklicznie co sezon i aktualnie bierze w nich udział osiemnaście najlepszych zespołów piłkarskich w kraju. Walczą one o wygranie ligi, czyli mistrzostwo Polski. Ekstraklasa w latach 1928-2005 była zarządzana przez PZPN, lecz od 18 listopada 2005 roku rozgrywkami zarządza Ekstraklasa SA. W rozgrywkach mogą brać wyłącznie profesjonalne kluby piłki nożnej, które mają status spółki akcyjnej.
System rozgrywek Ekstraklasa
System rozgrywek Ekstraklasa
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, system rozgrywek w Ekstraklasie na przestrzeni lat ulegał modyfikacjom. W rozgrywkach ligowych uczestniczyły różne liczby zespołów, a także stosowano różnego rodzaju warianty. Najbardziej popularnym rozwiązaniem było rozgrywanie dwóch meczów w trakcie sezonu, jeden w roli gospodarza, natomiast drugi w roli gościa. Na przestrzeni lat w skład ligi wchodziło od 10 do 18 drużyn.
Przyjrzymy się systemowi rozgrywek, jaki zdecydowano się wprowadzić w XXI wieku, a dokładnie od sezonu 2013/2014. Rada Nadzorcza Ekstraklasy postanowiła, że przyjmie nową formułę rozgrywek. Polegała ona na tym, że w lidze brało udział 16 zespołów, a po rozegraniu 30. kolejek w fazie zasadniczej (mecz i rewanż) zespoły były dzielone na dwie różne grupy, natomiast zdobyte punkty dzielono przez dwa. W efekcie dokonano podziału drużyn, które zajęły miejsca 1-8 na grupę mistrzowską oraz klubów z lokat 9-16 na grupę spadkową. Najbardziej uprzywilejowane były zespoły, które zajęły cztery pierwsze miejsca w obu grupach, ponieważ rozgrywały cztery spotkania w roli gospodarza. Podział grup spowodował, że drużyny, które występowały w grupie mistrzowskiej, walczyły o tytuł mistrza Polski i udział w kwalifikacjach do europejskich pucharów, natomiast drużyny z grupy spadkowej musiały skupić się na walce o utrzymanie w lidze. W środowisku piłki nożnej ten system rozgrywek nazywano ESA-37.
Od sezonu 2017/2018 zrezygnowano z podziału punktów, lecz podział na dwie grupy nadal się utrzymał. Tak sytuacja wyglądała do sezonu 2020/2021, kiedy to definitywnie zrezygnowano z formatu ESA-37. W rozgrywkach wzięło udział 16 zespołów, które rozegrały 30 kolejek. Po zakończeniu rozgrywek z Ekstraklasy do I ligi spadł tylko jeden zespół, natomiast trzy awansowały. Wobec tego liczba drużyn w Ekstraklasie została zwiększona do 18. Aktualnie rywalizacja toczy się w systemie każdy z każdym – mecz i rewanż, a więc kluby muszą rozegrać w jednym sezonie 34 mecze. Zespół, który zakończy zmagania na pierwszym miejscu w tabeli, zostaje mistrzem Polski, natomiast trzy ostatnie drużyny, a więc z miejsc 16-18 spadają do I ligi.
Warto zaznaczyć, że mistrz Polski uzyskuje kwalifikacje do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA, natomiast pozostałe dwie drużyny z podium przystępują do eliminacji Ligi Konferencji UEFA. Do el. LKE przystępują także zdobywcy Pucharu Polski. Jeżeli krajowe trofeum zdobędzie mistrz Polski, to w kwalifikacjach Ligi Konferencji bierze udział czwarta drużyna w tabeli.
Statystyki Ekstraklasy
Statystyki Ekstraklasy
Na przestrzeni lat barwy klubów Ekstraklasy reprezentowało wielu znakomitych zawodników, wybitnych reprezentantów Polski. Zespoły podczas każdego sezonu walczą o tytuł mistrza Polski, natomiast zawodnicy o indywidualne wyróżnienia. W historii Ekstraklasy zapisał się Ernest Pohl, który do dziś jest najskuteczniejszym zawodnikiem. Podczas występów w Górniku Zabrze i Legii Warszawa zdobył on 186 bramek. O dwa trafienia mniej zanotował Lucjan Brychczy, natomiast po 167 bramek zdobył Gerard Cieślik i Tomasz Frankowski.
Rekordzistą pod kątem występów na boiskach Ekstraklasy jest Łukasz Surma, który zanotował 559 meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Pomocnik uczynił to, reprezentując barwy takich klubów jak: Wisła Kraków, Ruch Chorzów, Legia Warszawa, Lechia Gdańsk.
W regulaminie dotyczącym strojów meczowych w Ekstraklasie znalazł się zapis, który umożliwia umieszczanie nad herbem gwiazdki, która symbolizuje liczbę zdobytych tytułów mistrzowskich. W efekcie kibice, oglądając mecz w telewizji, w szybki sposób mogą oszacować, ile mistrzów Polski ma dany zespół.
Biała gwiazdka – od 1 do 4 tytułów mistrza Polski
Srebrna gwiazdka – od 5 do 9 tytułów mistrza Polski
Złota gwiazdka – 10 tytułów mistrza Polski lub więcej
Mistrzowie Ekstraklasy w poszczególnych sezonach
Mistrzowie Ekstraklasy w poszczególnych sezonach
Walka o tytuł mistrza Polski i zwycięstwo w Ekstraklasie zazwyczaj jest emocjonująca. Na przestrzeni lat mistrzowski tytuł w Polsce wywalczyło 18 różnych klubów piłkarskich. Najwięcej razy pierwsze miejsce zajmowała Legia Warszawa – 15 razy, natomiast Ruch Chorzów i Górnik Zabrze to 14-krotni mistrzowie Polski. Z kolei 13 tytułów ma Wisła Kraków. Warto zaznaczyć, że Kraków jest jedynym miastem, które może pochwalić się trzema drużynami mistrzowskimi. Oprócz Wisły Kraków tytuł zdobyły także Cracovia oraz Garbarnia Kraków. W historii rozgrywek zdarzały się zespoły, które nie były typowane przez ekspertów, jako faworyci do tytułów mistrzowskich. Możemy tutaj wskazać np. Zagłębie Lubin, Szombierki Bytom, Piast Gliwice.
Rok
Mistrz
Wicemistrz
3. miejsce
1921
Cracovia
Polonia Warszawa
Warta Poznań
1922
Pogoń Lwów
Warta Poznań
Cracovia Łódzki KS
1923
Pogoń Lwów
Wisła Kraków
Polonia Warszawa Warta Poznań
1925
Pogoń Lwów
Warta Poznań
Wisła Kraków
1926
Pogoń Lwów
Polonia Warszawa
Warta Poznań
1927
Wisła Kraków
1.FC Katowice
Warta Poznań
1928
Wisła Kraków
Warta Poznań
Legia Warszawa
1929
Warta Poznań
Garbarnia Kraków
Wisła Kraków
1930
Cracovia
Wisła Kraków
Legia Warszawa
1931
Garbarnia Kraków
Wisła Kraków
Legia Warszawa
1932
Cracovia
Pogoń Lwów
Warta Poznań
1933
Ruch Hajduki Wielkie
Pogoń Lwów
Wisła Kraków
1934
Ruch Hajduki Wielkie
Cracovia
Wisła Kraków
1935
Ruch Hajduki Wielkie
Pogoń Lwów
Warta Poznań
1936
Ruch Hajduki Wielkie
Wisła Kraków
Warta Poznań
1937
Cracovia
AKS Chorzów
Ruch Hajduki Wielkie
1938
Ruch Hajduki Wielkie
Warta Poznań
Wisła Kraków
1946
Polonia Warszawa
Warta Poznań
AKS Chorzów
1947
Warta Poznań
Wisła Kraków
AKS Chorzów
1948
Cracovia
Wisła Kraków
Ruch Chorzów
1949
Wisła Kraków
Cracovia
Lech Poznań
1950
Wisła Kraków
Ruch Chorzów
Lech Poznań
1951
Ruch Chorzów
Wisła Kraków
AKS Chorzów Polonia Warszawa
1952
Ruch Chorzów
Polonia Bytom
Cracovia Wisła Kraków
1953
Ruch Chorzów
Wawel Kraków
Wisła Kraków
1954
Polonia Bytom
Łódzki KS
Ruch Chorzów
1955
Legia Warszawa
Zagłębie Sosnowiec
Ruch Chorzów
1956
Legia Warszawa
Ruch Chorzów
Lechia Gdańsk
1957
Górnik Zabrze
Gwardia Warszawa
Łódzki KS
1958
Łódzki KS
Polonia Bytom
Górnik Zabrze
1959
Górnik Zabrze
Polonia Bytom
Gwardia Warszawa
1960
Ruch Chorzów
Legia Warszawa
Górnik Zabrze
1961
Górnik Zabrze
Polonia Bytom
Legia Warszawa
1962
Polonia Bytom
Górnik Zabrze
Zagłębie Sosnowiec
1962/63
Górnik Zabrze
Ruch Chorzów
Zagłębie Sosnowiec
1963/64
Górnik Zabrze
Zagłębie Sosnowiec
Odra Opole
1964/65
Górnik Zabrze
Szombierki Bytom
Zagłębie Sosnowiec
1965/66
Górnik Zabrze
Wisła Kraków
Polonia Bytom
1966/67
Górnik Zabrze
Zagłębie Sosnowiec
Ruch Chorzów
1967/68
Ruch Chorzów
Legia Warszawa
Górnik Zabrze
1968/69
Legia Warszawa
Górnik Zabrze
Polonia Bytom
1969/70
Legia Warszawa
Ruch Chorzów
Górnik Zabrze
1970/71
Górnik Zabrze
Legia Warszawa
Zagłębie Wałbrzych
1971/72
Górnik Zabrze
Zagłębie Sosnowiec
Legia Warszawa
1972/73
Stal Mielec
Ruch Chorzów
Gwardia Warszawa
1973/74
Ruch Chorzów
Górnik Zabrze
Stal Mielec
1974/75
Ruch Chorzów
Stal Mielec
Śląsk Wrocław
1975/76
Stal Mielec
GKS Tychy
Wisła Kraków
1976/77
Śląsk Wrocław
Widzew Łódź
Górnik Zabrze
1977/78
Wisła Kraków
Śląsk Wrocław
Lech Poznań
1978/79
Ruch Chorzów
Widzew Łódź
Stal Mielec
1979/80
Szombierki Bytom
Widzew Łódź
Legia Warszawa
1980/81
Widzew Łódź
Wisła Kraków
Szombierki Bytom
1981/82
Widzew Łódź
Śląsk Wrocław
Stal Mielec
1982/83
Lech Poznań
Widzew Łódź
Ruch Chorzów
1983/84
Lech Poznań
Widzew Łódź
Pogoń Szczecin
1984/85
Górnik Zabrze
Legia Warszawa
Widzew Łódź
1985/86
Górnik Zabrze
Legia Warszawa
Widzew Łódź
1986/87
Górnik Zabrze
Pogoń Szczecin
GKS Katowice
1987/88
Górnik Zabrze
GKS Katowice
Legia Warszawa
1988/89
Ruch Chorzów
GKS Katowice
Górnik Zabrze
1989/90
Lech Poznań
Zagłębie Lubin
GKS Katowice
1990/91
Zagłębie Lubin
Górnik Zabrze
Wisła Kraków
1991/92
Lech Poznań
GKS Katowice
Widzew Łódź
1992/93
Lech Poznań
Legia Warszawa
Łódzki KS
1993/94
Legia Warszawa
GKS Katowice
Górnik Zabrze
1994/95
Legia Warszawa
Widzew Łódź
GKS Katowice
1995/96
Widzew Łódź
Legia Warszawa
Hutnik Kraków
1996/97
Widzew Łódź
Legia Warszawa
Odra Wodzisław Śląski
1997/98
Łódzki KS
Polonia Warszawa
Wisła Kraków
1998/99
Wisła Kraków
Widzew Łódź
Legia Warszawa
1999/00
Polonia Warszawa
Wisła Kraków
Ruch Chorzów
2000/01
Wisła Kraków
Pogoń Szczecin
Legia Warszawa
2001/02
Legia Warszawa
Wisła Kraków
Amica Wronki
2002/03
Wisła Kraków
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
GKS Katowice
2003/04
Wisła Kraków
Legia Warszawa
Amica Wronki
2004/05
Wisła Kraków
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
Legia Warszawa
2005/06
Legia Warszawa
Wisła Kraków
Zagłębie Lubin
2006/07
Zagłębie Lubin
GKS Bełchatów
Legia Warszawa
2007/08
Wisła Kraków
Legia Warszawa
Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski
2008/09
Wisła Kraków
Legia Warszawa
Lech Poznań
2009/10
Lech Poznań
Wisła Kraków
Ruch Chorzów
2010/11
Wisła Kraków
Śląsk Wrocław
Legia Warszawa
2011/12
Śląsk Wrocław
Ruch Chorzów
Legia Warszawa
2012/13
Legia Warszawa
Lech Poznań
Śląsk Wrocław
2013/14
Legia Warszawa
Lech Poznań
Ruch Chorzów
2014/15
Lech Poznań
Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok
2015/16
Legia Warszawa
Piast Gliwice
Zagłębie Lubin
2016/17
Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok
Lech Poznań
2017/18
Legia Warszawa
Jagiellonia Białystok
Lech Poznań
2018/19
Piast Gliwice
Legia Warszawa
Lechia Gdańsk
2019/20
Legia Warszawa
Lech Poznań
Piast Gliwice
2020/21
Legia Warszawa
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
2021/22
Lech Poznań
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
Mistrzowie Polski
Kto mistrzem Polski 2022/23?
Przed rozpoczęciem sezonu 2022/2023 wielu ekspertów wśród faworytów do tytułu typowało Lecha Poznań, Raków Częstochowa i Legię Warszawa. W trwających rozgrywkach najlepiej prezentuje się Raków, który jest liderem PKO BP Ekstraklasy. Podopieczni trenera Marka Papszuna prezentują wysoką formę i wydaje się, że mają olbrzymie szanse, aby zdobyć premierowy tytuł dla swojego klubu.
Najbardziej utytułowani mistrzowie Ekstraklasy w piłce nożnej
Wśród polskich klubów najbardziej utytułowanym zespołem jest Legia Warszawa, która 15-krotnie sięgała po mistrzowski tytuł. Dodatkowo „Wojskowi” 13 razy zajmowali drugie miejsce, a 12 razy uplasowali się na najniższym stopniu podium. W klasyfikacji zasłużonych klubów wysokie miejsca zajmują także: Ruch Chorzów, Górnik Zabrze, Wisła Kraków.
Lp.
Nazwa drużyny
Sez.
Tyt. lig.
M
Pkt
1.
Legia Warszawa
86
15
2391
3468
2.
Wisła Kraków
82
14
2232
2927
3.
Górnik Zabrze
65
14
1905
2433
4.
Ruch Chorzów
77
13
2070
2428
5.
Lech Poznań
62
8
1809
2348
6.
ŁKS Łódź
66
2
1756
1785
7.
Pogoń Szczecin
50
0
1506
1657
8.
Śląsk Wrocław
44
2
1362
1583
9.
Widzew Łódź
36
4
1100
1399
10.
Zagłębie Lubin
34
2
1082
1386
Najbardziej utytułowani mistrzowie Ekstraklasy
Najlepsi strzelcy Ekstraklasy wszechczasów
Podczas występów w Ekstraklasie wielu zawodników błyszczało skutecznością, lecz tylko niektórzy zdołali zdobyć 100 bramek i znaleźć się w elitarnym „Klubie 100”. Warto zaznaczyć, że należą do niego sami Polacy.
Najlepsi strzelcy w historii Ekstraklasy:
Ernest Pohl (Górnik Zabrze, Legia Warszawa) – 186
Lucjan Brychczy (Legia Warszawa) – 182
Gerard Cieślik (Ruch Chorzów) – 167
Tomasz Frankowski (Jagiellonia Białystok, Wisła Kraków) – 167
Teodor Peterek (Ruch Chorzów) – 155 + 1
Włodzimierz Lubański (Górnik Zabrze) – 155
Kazimierz Kmiecik (Wisła Kraków) – 153
Paweł Brożek (Wisła Kraków, GKS Katowice) – 149
Jan Liberda (Polonia Bytom) – 147
Teodor Anioła (Lech Poznań) – 139
Fryderyk Scherfke (Warta Poznań) – 134
FAQ
Klubowe rozgrywki w piłce nożnej mężczyzn w Polsce funkcjonują od ponad 100 lat. W tym czasie tytuł mistrza Polski zdobyło kilkanaście klubów. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Kto ma najwięcej tytułów Mistrza Polski?
Legia Warszawa zdobyła 15 tytułów mistrza Polski, co jest najlepszym rezultatem.
Kto jest mistrzem Ekstraklasy?
Zwycięzcą Ekstraklasy w sezonie 2021/2022 jest Lech Poznań. „Kolejorz” jest aktualnym mistrzem Polski.
Kto ma najwięcej bramek w historii Ekstraklasy?
Najwięcej bramek w historii Ekstraklasy ma Ernest Pohl, który zaliczył 186 trafień.