Limity bukmacherskie – co to jest oraz jakie są rodzaje?

Początkującym graczom limity bukmacherskie mogą wydawać się niezrozumiałe. Profesjonalnych typerów potrafią za to skutecznie ograniczać, zwłaszcza gdy grają o wysokie stawki i często wypłacają duże wygrane. Limity w zakładach bukmacherskich mogą dotyczyć samych kuponów, wpłat i wypłat środków, a także wiązać się z postanowieniami ustawy w myśl odpowiedzialnej gry.

Czym są limity i czy każdy bukmacher je stosuje? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.

Co to jest limit bukmacherski?

Zacznijmy od początku: czym jest limit bukmacherski? Chcąc streścić całe zagadnienie do jednego zdania, należałoby powiedzieć, że są to ograniczenia w grze i wypłatach wygranych nakładane przez danego bukmachera.

Poza ograniczeniami wynikającymi z regulaminu konkretnego bukmachera limity mogą być także nakładane na pojedynczego gracza oraz na każde z dostępnych wydarzeń. Co ważne, limity zdarzają się zarówno w zakładach o wielkie sumy, jak i w grach za 500 złotych. Najbardziej obawiać powinni się natomiast gracze obstawiający niszowe ligi, potencjalnie „ustawiane” mecze, wykorzystujący błędy w wyliczeniach kursów oraz ci grający o naprawdę wysokie kwoty.

Czy znalezienie bukmachera bez limitów jest możliwe? Niestety nie. Każdy legalnie działający bukmacher w Polsce nakłada  limity. Co więcej, ograniczenia są praktycznie te same w większości firm. Różnią się jedynie kwoty, które często bywają kosmetyczne – na przykład minimalna kwota zakładu: 1 lub 2 złote.

Rodzaje limitów bukmacherskich

Limity na konta tymczasowe

To pierwszy limit, z jakim ma do czynienia gracz dopiero rozpoczynający przygodę z typowaniem meczów online. Praktycznie każdy z legalnie działających bukmacherów w Polsce daje możliwość skorzystania z oferty i gry o prawdziwe pieniądze z konta tymczasowego. Pełna rejestracja następuje dopiero po weryfikacji tożsamości gracza przez pracowników firmy. W tym celu należy przesłać skany dowodu tożsamości oraz potwierdzić numeru osobistego rachunku bankowego. Do tego czasu zazwyczaj pełna oferta jest dostępna, ale obowiązuje limit ograniczający sumę wszystkich stawek – najczęściej górna granica wynosi 5000 złotych. Taką metodę stosują najpopularniejsi bukmacherzy w kraju, a wśród nich STS, Fortuna czy BETFAN.

Limit nie obowiązuje u bukmacherów, którzy nie oferują kont tymczasowych – np. ETOTO oraz forBET.

Limity bukmacherskie na wygrane

Kolejnym regulaminowym limitem są ograniczenia dotyczące maksymalnych wygranych. Cóż, maksymalne kwoty sięgają takiego poziomu, że zapewne większość z nas nie musi się nimi w ogóle przejmować, ale przecież każdy marzy o rozbiciu banku! A skoro marzyć, to trzeba wiedzieć, ile możemy maksymalnie wygrać.

Różnice w maksymalnych wygranych są dość wysokie. Od 150 000 PLN w TOTALbet, przez 300 000 PLN w LVBET i BetX, aż po 500 000 PLN w STS czy Totolotku. Górę stawki zamykają jednak Fortuna z maksymalną wygraną na poziomie 601 000 PLN oraz Betclic, gdzie jednorazowa wygrana wynosi aż do 800 000 PLN! Cóż, nam pozostaje tylko życzyć tego, aby to właśnie te limity były dla Ciebie najbardziej uciążliwe.

Limity na wypłatę wygranych

Maksymalna możliwa wygrana to jedno, drugą kwestią będzie jej wypłata. Często okazuje się, że przelanie dużej sumy pieniędzy wcale nie jest takie proste. Część bukmacherów, na przykład BETFAN czy forBET, ogranicza wypłaty do 50 000 PLN. Czy są na polskim rynku bukmacherzy, którzy nie ograniczają wypłat wygranych na konto? Tak! Na brak górnej granicy wypłaty środków zdecydowali się między innymi STS oraz Fortuna.

Limity na graczy i zdarzenia

Przejdźmy teraz do limitów na graczy i zdarzenia wywołujących dużo więcej emocji wśród profesjonalnych typerów. Jak to działa?

Limitów na gracza powinni obawiać się jedynie najskuteczniejsi typerzy. Można powiedzieć, że to na swój sposób wyróżnienie i potwierdzenie naszej skuteczności. Ograniczenia osobowe mają na celu ochronę interesów bukmachera i zmniejszenie strat powodowanych regularnym wypłacaniem wysokich wygranych.

Tutaj warto wspomnieć o tym, że wysoka skuteczność będzie tylko jednym z powodów, który może sprowadzić na nas gniew bukmachera. Źle widziane w oczach analityków jest także notoryczne obstawianie spotkań z najmniej dochodowych rynków, gra na arbitraż czy czerpanie zysków z różnic kursowych.

Drugą podkategorią są limity na zdarzenia. Mogą dotyczyć danej ligi lub meczu. Tu również powodem nałożenia ograniczenia będzie ochrona interesów bukmachera, a powodowane mogą być podejrzeniami o „ustawienie” spotkania.

Jak często nakładane są takie limity?

Trzeba przyznać, że limity personalne to rzadkość. Nieprawdą jest, że bukmacher zatrudnia dziesiątki analityków, czyhających tylko na okazję do nałożenia ograniczeń. Wykorzystywane są tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy faktycznie wchodzą w grę znaczne straty finansowe, lub w sytuacjach, gdy gracz działa na granicy ustanowionych przez bukmachera zasad.

Najczęstsze powody nakładania limitów

Wiemy już, w jakim celu bukmacherzy stosują limity oraz czego się po nich spodziewać. A jakie są najczęstsze powody nakładania ograniczeń? Tu możemy wymienić przede wszystkim:

  • Regularne wysokie wygrane – systematyczne wysokie wygrane to najczęstszy powód nakładania limitów na graczy.
  • Obstawianie niskich lig po wysokich stawkach – to zawsze budzi zainteresowanie i podejrzenia analityków. Gra na niskich ligach owszem jest opłacalna, natomiast nie można robić tego notorycznie.
  • Zakładanie wielu kont i zarabianie na bonusach – próba oszustwa poprzez zakładanie kont na członków rodziny i przyjaciół oraz późniejsze wypłaty jedynie pieniędzy wynikających z bonusów powitalnych to naruszenie regulaminu, które zazwyczaj kończy się przykrymi konsekwencjami.
  • Wykorzystywanie błędów w kursach – pomyłki w wyliczeniach kursów zdarzają się każdemu bukmacherowi, a gracze tylko czekają na takie wydarzenia. Sporadyczne korzystanie z takich „okazji” to nic złego, ale regularne obstawianie takich spotkań, może skończyć się interwencją bukmachera.

Jak uniknąć limitów?

Skoro już wiemy wszystko o limitach, to czas zastanowić się nad tym, jak ich skutecznie unikać. Czy faktycznie istnieje szansa na skuteczne granie, wygrywanie dużych sum, a przy tym unikanie limitów?

Podstawą, o której musimy pamiętać, jest to, że pracownikami firm bukmacherskich są wysokiej klasy specjaliści. Jeśli udaje się nam dotrzeć do ciekawych informacji mających gwarantować wysoką wygraną, możemy być pewni, że do bukmachera taka informacja dotarła jeszcze wcześniej. Co robić, aby zminimalizować szanse na otrzymanie limitu?

  • Pamiętaj o zasadach i graj uczciwie – bukmacherzy skrupulatnie obserwują to, w jaki sposób grasz. Wszelkie próby zmylenia prędzej czy później wychodzą na jaw i kończą się limitem na gracza.
  • Kontroluj stawki i graj z głową – dużo bezpieczniej jest wygrywać regularnie mniejsze kwoty, niż raz porwać się z motyką na słońce i skończyć z limitem.

Limity u najpopularniejszych bukmacherów

STS

Jakie limity obowiązują u największego gracza na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce? Pierwszym ograniczeniem jest to, związane z kontem, które nie zostało w pełni zarejestrowane. Do czasu pełnej aktywności gracze mogą korzystać z oferty bukmachera do 5000 złotych maksymalnego obrotu.

Kolejny limit to minimalna stawka na kuponie. W przypadku STS wynosi 2 złote, czyli po odliczeniu podatku dokładnie 1,76 zł.

Limity wygranych u bukmacherów najczęściej pozwalają tylko rozgrzewać wyobraźnię niż realnie odczuwać te ograniczenia. STS limit jednorazowej wygranej ustalił na poziomie 500 000 złotych. Pół miliona wygranej? Wciąż brzmi bardzo przyjemnie.

Pozostałe limity związane są z czynnościami weryfikacyjnymi. Niezależnie od sposobu zawierania zakładu, przy kwotach sięgających kilkuset złotych może okazać się, że bukmacher będzie potrzebował sprawdzić dokładnie nasz kupon. Co ciekawe, kupony online sprawiają mniej kłopotu, gdyż punkt naziemny musi się w takiej sytuacji kontaktować z centralą, co wiąże się z oczekiwaniem przy kasie. Niemniej jednak taka weryfikacja to najczęściej czysta formalność i znają ją dobrze osoby, które regularnie grają o duże stawki.

Betclic

Nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku wywołała niemałą rewolucję w świecie bukmacherskim, co między innymi przełożyło się na przerwę działania Betclic na polskim rynku. Po powrocie w 2019 roku Betclic postanowił nadrobić zaległości. Czy w kwestii limitów również stara się być konkurencyjny? To, co rzuca się w oczy najmocniej, to limity wygranych. Tu maksymalna kwota to aż 800 000 złotych!

Minimalna stawka na kuponie to 1 złoty, a limity naziemne bukmachera tu nie obowiązują, gdyż ten jeszcze nie zdecydował otworzyć się w Polsce punktów naziemnych.

Fortuna

W Fortunie maksymalna wygrana to 601 000 złotych, która obowiązuje także podczas gry w punktach stacjonarnych. Limit obowiązuje od 2017 roku, kiedy w Fortunie ruszyła promocja „600 000+” i trwa do dziś. Co prawda ten plus to tylko tysiąc złotych, ale sama kwota maksymalnej wygranej jest bardzo atrakcyjna.

Minimalna stawka na kuponie to klasyczne 2 złote, co u większości bukmacherów stanowi standard. Dodatkowo należy mieć na uwadze procesy weryfikacyjne przy zakładach na większe sumy – online oraz stacjonarnie.

Betfan

Bukmacher Betfan znany jest z szeroko zakrojonych działań marketingowych. Jak przekłada się to na limity bukmacherskie? Przede wszystkim mamy tu standardowe ograniczenie kont do momentu pełnej aktywacji. Do tego czasu gracze mogą grać do 5000 złotych.

Maksymalna wygrana to dobrze znane pół miliona, a minimalna stawka na kuponie ustalona została na poziomie 1 złotego, co po odliczeniu podatku daje nam 88 groszy.

PZBuk

Polskie Zakłady Bukmacherskie minimalną stawkę zakładu ustaliły na symboliczną złotówkę, czyli tak jak już powyżej wyliczyliśmy, postawione realnie 88 groszy po odjęciu podatku.

Minimalna kwota wypłaty to 5 złotych, a maksymalna wygrana w PZBuk podlegająca jednorazowej wypłacie to 100 000 złotych. Dużo mniej niż u konkurencji, ale co ciekawe, bukmacher nie przewiduje żadnego limitu maksymalnej wygranej z jednego kuponu.

Czy limity u bukmacherów są konieczne?

Mimo iż limity kojarzą się nam dość negatywnie, musimy wziąć pod uwagę to, skąd tak naprawdę się biorą. O ile część z nich podyktowana jest ochroną interesów bukmachera, tak reszta ma przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy czy chronić graczy przez wpadnięciem w długi.

Limity bukmacherskie obowiązują na każdej z legalnie działających w Polsce stron przyjmujących zakłady online. Na szczęście w większości przypadków są ustalone na takim poziomie, że zupełnie nie przeszkadzają w codziennej grze, a co najważniejsze, w wygrywaniu dużych pieniędzy.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Czytam o limitach Betclic i się śmieję nagłos- 800tys.?? Jestem pewien że z usług tego bukmachera korzystają 5% graczy bo poza limitem maksymalnie wygranej kwoty nic innego nie mogą zaoferować. Niech zobaczą jak robią ich konkurenci, np. STS bądź Fortuna – czy tamci się skupili na warunkach górnego limitu czy raczej na wygodności stosowania aplikacji i szybkich wypłatach? Nie no jak mają codziennie osób, którzy mają wygraną kwotę powyżej 500 tys. to spoko.

Stary, spoko!
czy ty uważasz jeśli ktoś ogra fortunę czy sts więcej niż na 500 tys. to tamci pozwolą spokojnie wypłacić hajs? Limity to są bajki dla uczniów z podstawówki. Róbcie zakłady z realnym kursem aby wygrana kwota nie przekraczała kilku tysięcy i bądźcie spokojni

Mam nadzieję że kiedyś się spotkam z górnym limitem. Tylko nie wyobrażam sobie jaki kłopot powstanie z wypłatą czegoś większego niż 4 tys. Ja to trudno dostałem swoja kasę bo strasznie dużo potwierdzeń ode mnie wymagali. Nawet się nie chce wygrywać duże sumy xD

W.w. limity są tylko dla wyjątkowych przypadków. Chciałbym zobaczyć tego, komu została anulowana wypłata z powodu przekroczenia limitu. A jeszcze więcej bym chciał być tą osobą. Ale niestety na razie i blisko nie miałem takich kwot..

Nigdy nie używam takich sum i kursów, które by przekroczyły limity bukmacherskie. Ale może kiedyś przyda mi się ten artykuł.
Zwróciłem uwagę na to, że im gorszy buk, tym ma większy limit

Marzę o tym, aby kiedyś miałem problem z limitem wypłaty xD
Jak patrzę na 500 tys +++ to mam zawroty głowy. Nie wierzę aby ktoś wygrywał takie kwoty. Tak czy siak, mi byś się chciało chociaż z 20 tys wygrać.

Też o tym pomyślałam haha
szkoda że prawda jest taka, że nie sprawdzę tego. Tylko będę czytała o tym, jak ktoś tam, gdzieś tam przekroczył limit itd…
Smuteczek