Liga Mistrzów – poznaj 5 niezwykłych ciekawostek

Liga Mistrzów to rozgrywki, w których udział biorą najlepsze drużyny piłkarskie z europejskich lig. Najczęściej są to mistrzowie kraju, ale w zależności od miejsca danej ligi w rankingu, udział może w nich wziąć więcej zespołów. O wysłuchaniu słynnego hymnu Champions League marzy każdy zawodowy piłkarz, ale udział w tych elitarnych rozgrywkach wziąć mogą 32 zespoły. Jakich jeszcze ciekawostek można się dowiedzieć o najlepszej lidze na świecie?

Skąd się wziął hymn Ligi Mistrzów?

Każdy fan piłki nożnej na świecie potrafi zanucić hymn Ligi Mistrzów. Co ciekawe, jest on jedną z oznak reorganizacji Champions League. Dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych melodii na świecie, którą wielu kibiców jest w stanie zanucić, nawet jeśli obudzi się ich w środku nocy. Historia hymny rozgrywek Ligi Mistrzów sięga XVII wieku, kiedy to niemiecki kompozytor Georg Friedrich Handel skomponował utwór „Zadok the Priest”. Kompozycja niemieckiego artysty została zaprezentowana pierwszy raz w trakcie koronacji brytyjskiego króla Jerzego II Hanowerskiego. Poza tym, że hymn Champions League jest grany przed każdym meczem, to jest on także regularnie prezentowany podczas uroczystości związanych z brytyjskimi monarchami.

Co wygrywa się za zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Mistrzów?

Co wygrywa się?

Liga Mistrzów to elitarne rozgrywki, w których biorą udział najlepsze drużyny z Europy. Poza wielkimi pieniędzmi, jakie kluby zarabiają za grę w fazie grupowe, a następnie awansowaniu w drabince turniejowej, do wygrania jest także puchar Champions League. Trofeum za tryumf w Lidze Mistrzów waży 11 kilogramów, ma 74 centymetry wysokości i wykonany jest ze srebra o próbie 925. Zwycięzca rozgrywek nie otrzymuje go jednak na własność. W 2009 roku UEFA podjęła decyzję, że puchar nie będzie przekazywany na stałe za 5-krotne wygranie Champions Leagu lub wygranie tego turnieju 3 razy z rzędu. Zamiast tego kluby mogą zrobić sobie replikę 1:1.

Kto obronił tytuł Ligi Mistrzów?

Nie ma zbyt wielu drużyn, którym udało się obronić tytuł tryumfatora Ligi Mistrzów. Ta sztuka udała się Realowi Madryt w latach 2016-2018, który trzy razy z rzędu obronił tytuł. Za każdym razem na ławce zasiadał trener Zinedine Zidane. Po Carlo Ancelottim jest on drugim trenerem, który wygrał Ligę Mistrzów trzy razy z rzędu.

Kto jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów?

najbardziej utytułowany zawodnik

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Ligi Mistrzów jest Cristiano Ronaldo. Wygrał on Champions League aż pięciokrotnie, strzelił on 130 bramek – o 15 więcej niż Leo Messi. Warto dodać, że na czwartym miejscu w tej klasyfikacji znajduje się Robert Lewandowski z 68 trafieniami.

Ile kosztuje najdroższa 11-stka piłkarzy w historii Ligi Mistrzów?

Po boiskach wielu stadionów biegają piłkarze warci setki milionów euro, ale mało kto zastanawiał się nad tym, ile kosztuje najdroższa jedenastka. Wyceniana ona jest na ponad miliard euro, a dokładniej na 1,107,000,000 euro. Największą wartość ma Kylian Mbappe – 180 mln a najmniejszą Andrew Robertson – 64 mln. Dla porównania wartość wszystkich piłkarzy w polskiej Ekstraklasie wynosi około 150 mln.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments