Zakłady bukmacherskie to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych rozrywek w obecnych czasach. Niektóre osoby traktują je jako sposób na zarabianie pieniędzy na życie, choć bukmacherzy sami twierdzą, że nie można zakładów bukmacherskich tak traktować. Historia bukmacherki na świecie sięga nawet starożytności, natomiast w Polsce pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w 1917 roku. Za kolebkę sportowych zakładów wzajemnych uznaje się natomiast Wyspy Brytyjskie.
Co znajdziesz w artykule?
Historia zakładów bukmacherskich na świecie
Koniec XIX wieku i początek XX wieku to rozkwit popularności piłki nożnej. 5 marca 1870 roku w Anglii na Kennington Oval został rozegrany pierwszy drużynowy turniej mistrzostw ligowych. Przeciwnikiem reprezentacji Anglii została nieoficjalna reprezentacja Szkocji. Składała się ona głównie ze szkockich mieszkańców Londynu. To nieoficjalne spotkanie było zalążkiem do regularnych spotkań drużyn i ich rywalizacji na boisku do gry w piłkę nożną.
Wkrótce potem zainteresował się całym wydarzeniem brytyjski związek piłkarski Football Association, który zdecydował o zorganizowaniu w pełni profesjonalnego meczu Anglia kontra Szkocja w Glasgow. Zainteresowanie piłką nożną stale rosło, a dziennikarze sportowi co spotkanie starali się wyłonić faworyta. W 1888 roku pojawił się pomysł na to, aby zacząć wystawiać kursy i typy na dany mecz. Pierwszy legalny i oficjalny punkt przyjmowania zakładów sportowych powstał w Liverpoolu w 1922 roku. Trend na obstawianie piłki nożnej zapoczątkował Brytyjczyk John Moores, założyciel pierwszego stacjonarnego punktu Littlewood Pools of Liverpool.
Angielski biznesmen dzięki zamiłowaniu do sportu został pierwszym legalnym bukmacherem z kapitałem 150 funtów. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii uwielbiali ten rodzaj rozrywki, która łączyła w sobie pasję do sportu, adrenalinę i zysk z ewentualnej wygranej. Coraz chętnie obstawiali kupony na swoją ulubioną drużynę, dzięki czemu bukmacher mógł się rozwijać.
Historia bukmacherów w Polsce
Pierwszy zakład bukmacherski, który został zawarty w Polsce polegał na wytypowaniu wyniku rewanżowego meczu Legia Warszawa – Polonia Warszawa. Przyjęty on został 28 maja 1917 roku, a spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Każdy z członków klubu mógł obstawić dowolną ilość kuponów, jednak nie mógł ich odsprzedawać znajomym, rodzinie, ani obcym. Zakłady sportowe w tamtejszych czasach były legalne i posiadały nawet jasno określony regulamin. Zawarte w nim były zasady udziału w grze, stawki oraz zapis o nietykalności cielesnej osób, które zajmowały się sprzedażą zakładów sportowych.
Zakłady bukmacherskie było można obstawiać w siedzibie klubu Polonia Warszawa przy ul. Zgody 12, a także u sprzedawców, którzy sami podchodzili do kibiców i oferowali im kupno zakładu. Zabawa w typowanie wyników była przeznaczona jednak tylko i wyłącznie dla członków klubu Polonia. Po latach wszystkie zapisy się zmieniły, możliwość obstawiania wydarzeń sportowych zyskały także osoby postronne i pojawiły się znacząco rozbudowane oferty bukmacherskie. Dzięki regulacjom, jakie pojawiły się w 2016 roku w Ustawie Hazardowej, obecnie w Polsce funkcjonują tylko i wyłącznie legalni bukmacherzy, którzy posiadają zgodę z Ministerstwa Finansów.
Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.