Jak obstawiać darta?

Dart zyskuje coraz większa popularność w Polsce, co oznacza nie tylko rosnące zainteresowanie tym sportem, ale też częstotliwością obstawiania przez typerów profesjonalnych zawodów w rzutki. Co i jak obstawiać pod koniec stycznia 2022 roku? Dziś dokładnie przeanalizujemy najciekawsze propozycje dla fanów darta!

Dart – coś więcej niż popularne rzutki?

Podstawy gry w darta zna większość z nas – gracze do dyspozycji mają specjalne lotki, którymi rzucają do zawieszonej na ścianie tarczy. Konkretne pola oznacza różne zdobycze punktowe. Warto jednak dodać, że dart aktualnie jest nie tylko barową rozrywką, ale tez popularnym i sprofesjonalizowanym spotem – a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii oraz Stanach Zjednoczonych.

Bonus 1660 PLN z kodem BETOMANIA
5.0

Dart 501 – zasady gry

Zdecydowanie najczęściej wybieraną odmianą jest Dart 501, czyli dwuosobowa rozgrywka (ewentualnie grana w duetach), w której zadaniem graczy jest wyzerowanie licznika punktów – czyli przejście od początkowych 501 aż do zera. Pomniejszanie ilości punktów odbywa się poprzez odliczanie wartości odpowiadającym trafionym polom na tarczy. W każdej kolejce zawodnik ma trzy rzuty i może zdobyć (czyli odjąć) maksymalnie 180 punktów.

Co ważne, zerowanie punktów musi być idealnie wymierzone. Przykładowo gracz mający na koncie już tylko osiem punktów powinien wycelować dokładnie w taką ilość. W przeciwnym razie będzie to tak zwana „fura”, co oznacza, że zawodnik traci kolejkę i pozostaje z taką samą ilością punktów, aż do kolejnej szansy.

Najważniejsze organizacje i zawody w darta

Darts turniej masters typy

Organizacje:

 • BDO (British Darts Organisation) – najstarsza organizacja darta, która została założona w 1973 roku.
 • PDC (Professional Darts Corporation) – Zdecydowanie najmocniejsza i najpopularniejsza aktualnie organizacja darta na świecie.
 • WDF (World Dart Federation) – Organizacja założona w Stanach Zjednoczonych zrzeszająca członków aż z 74 krajów.

Turnieje:

 • PDC – Mistrzostwa Świata w darcie,
 • BDO World Professional Darts Championship,
 • World Matchplay,
 • Premier League Darts,
 • UK Open,
 • World Grand Prix,
 • Turniej WDF World Cup (silngle i reprezentacje).

Gdzie obstawiać darta?

Mimo iż dart wciąż zyskuje na popularności, to oferta zakładów bukmacherskich na rzutki w dużej mierze obejmuje tylko najważniejsze wydarzenia. Co prawda, turnieje takie jak The Masters dostępne są u większości legalnych bukmacherów, takich jak Fortuna czy Betclic, to zdecydowanie najciekawiej prezentuje się tutaj oferta STS. Poza turniejem wspomnianym turniejem gracze mają tam aktualnie do dyspozycji także długoterminowe zakłady bukmacherskie na zwycięzców Mistrzostw Świata PDC oraz World Seniors Championship.

Kursy na darta w zakładach bukmacherskich

Darts turniej masters

W przypadku darta sama mechanika obstawiania wyników w profesjonalnych rozgrywkach jest wyjątkowo nieskomplikowana. Fani zakładów bukmacherskich mają do dyspozycji tylko dwa rodzaje typów – długoterminowe na zwycięzców zawodów (na przykład tytuł mistrza świata) oraz typowanie końcowego triumfu w danym meczu.

Kursy bukmacherskie tak samo jak w innych dyscyplinach odpowiadają procentowym szansom na wygraną jednego z zawodników. Warto jednak zauważyć, że propozycje kursów w darcie są naprawdę atrakcyjne. Przykładowo w zbliżających się rozgrywkach turnieju Masters najniższy z nich wynosi 1.42. Z drugiej strony trzeba podkreślić, że różnice w kursach między biorącymi udział w meczu zawodnikami nie są zbyt duże, co oznacza dość wyrównane szanse.

Dart – co obstawiać pod koniec stycznia?

Ostatni weekend stycznia 2022 to zdecydowanie czas turnieju Ladbrokes Masters 2022. To właśnie w nim bierze udział 24 najlepszych zawodników rankingu Order of Merit po Mistrzostwach Świata PDC. Co ważne, aż ośmiu pierwszych graczy bezpośrednio awansuje do drugiej rundy i to właśnie dlatego, póki co nie znajdziemy ich nazwisk w propozycjach zakładów bukmacherskich.

Kursy bukmacherskie na turniej Masters 2022

Poniżej przedstawiamy wszystkie aktualne zakłady oraz kursy w STS. Pogrubieniem zaznaczamy nasze typy bukmacherskie:

 • Krzysztof Ratajski 1.65 – Gabriel Clemens 2.15
 • Dave Chisnall 1.65 – Stephen Bunting 2.15
 • Ryan Searle 1.60 – Marvyn King 2.25
 • Rob Cross 1.55 – Brendan Dolan 2.35
 • Dimitri van den Bergh 1.42 – Ian White 2.70
 • Joe Cullen 1.72 – Daryl Gurney D. 2.05
 • Dirk van Duijvenbode 1.55 – Simon Whitlock 2.35
 • Nathan Aspinall 1.80 – Luke Humphries 1.95

Darts turniej masters – typy bukmacherskie

Na dużo wyższe kursy gracze mogą liczyć podczas bezpośredniego typowania zwycięzcy w turnieju Masters. Zdecydowanym faworytem w tym roku jest Gerwyn Price, którego zwycięstwo pozwoli czterokrotnie zwiększyć postawioną stawkę!

Czy Price ma szanse na zdobycie tytułu? Trzeba przede wszystkim wziąć uwagę, że Price jest aktualnym mistrzem świata i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu PDC, gdzie notowani są najlepsi zawodnicy z całego świata. Dlatego właśnie to on naszym zdaniem wygra tegoroczny turniej, a kurs 4.50 to naprawdę atrakcyjna propozycja!

5/5 - (1 vote)

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments