Eusebio da Silva Ferreira – Czarna Perła Mozambiku

Legendarny Eusebio był piłkarzem, którego kochał cały świat. To, jak czarował na boisku było fenomenalne. Niestety, ale śmierć przyszła również po niego, w 2014 roku. Przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca u 71- latka. Eusebio był odznaczany najwyższymi orderami państwowymi w Portugalii za zasługi dla kraju. Przez ponad 15 lat występował w Benfice Lizbona – klubie, z którym sięgał po najwyższe laury.

Eusebio da Silwa Ferreira – wyzwania

Eusebio da Silwa Ferreira – bo tak brzmi pełne jego nazwisko – przez wiele lat zmagał się z różnymi chorobami. Cierpiał między innymi na przewlekłe schorzenia kardiologiczne, przez co był kilkukrotnie hospitalizowany. W czerwcu w 2012 roku w trakcie wizyty w centrum pobytowym reprezentacji Portugalii w Opalenicy, kiedy rozgrywane były mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie, Eusebio źle się poczuł i został przetransportowany do szpitala. Wykluczono wtedy początkowe podejrzenie zawału mięśnia sercowego, natomiast zdiagnozowano wylew krwi do mózgu. Po badaniach Czarna Perła Mozambiku został przewieziony do lizbońskiej kliniki, z której wyszedł po 10 dniach.

Tytuły portugalskiego piłkarza

Eusebio zdobył między innymi brązowy medal mistrzostw świata w 1966 roku, podczas których zdobył 9 bramek i został królem strzelców tego turnieju. W 1965 roku został on laureatem Złotej Piłki. Wystąpił w 64 spotkaniach reprezentacji Portugalii, w której zdobył 41 goli. Osiągnięcie to zostało poprawione dopiero w 2005 roku przez Pedro Pauletę.

Polecamy do zapoznania się – typy na EURO 2020

Czarna Pantera, tak również nazywano portugalskiego piłkarza, odnosił liczne sukcesy w Benfice Lizbona, w której występował przez 15 lat od 1960 do 1975 roku. W tym czasie dziesięciokrotnie sięgał po tytuł mistrza kraju i wygrał pięć krajowych pucharów. Ponadto zespół w składzie z Eusebio pięciokrotnie występował w finale Pucharu Europy i dwukrotnie sięgnął po tytuł najlepszej drużyny w Europie. W latach 70. grał także w amerykańskich i meksykańskich klubach. Swoją karierę klubową zakończył w 1978 roku, a podczas niej zdobył 692 gole. Wraz z Pele byli to najbardziej utalentowani piłkarze tamtejszych czasów. Osiągali liczne tytuły i zapisali się w kartach historii piłki nożnej.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments