Euro 2021 – gdzie rozegrane będą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?

Mistrzostwa Europy 2020 w piłce nożnej zostały przeniesione na rok 2021. Niestety rozwijająca się w Azji pandemia koronawirusa spowodowała, że śmiercionośny wirus dotarł także do Europy. Niezbędne okazało się wstrzymanie wszystkie do odwołania, w tym także największych imprez sportowych. Rozgrywki piłkarskie zostały zawieszone, przypadki zarażeń pojawiały się wśród piłkarzy i innych sportowców, a dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy stawał się utrudniony. W tym roku jednak Mistrzostwa Europy w piłce nożnej się odbędą na 100 procent. Nie zmieniła się także struktura turnieju – mecze zostaną rozegrane na dwunastu europejskich arenach. Jakich?

W jakich miastach zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy 2021?

euro 2020-2021 - w jakich miastach

W tym roku zostanie rozegrany turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale będzie on wyjątkowy przede wszystkim ze względu na jego formułę. Po raz pierwszy mecze odbywać się będą na 12 europejskich arenach w 12 różnych krajach. Taki pomysł powstał w głowach włodarzy europejskiej piłki nożnej już kilka lat temu. Turniej ten ma być hołdem z okazji 60 rocznicy rozegrania pierwszego turnieju o Mistrzostwo Europy w piłce nożnej.

W latach sześćdziesiątych pierwszy tytuł wywalczyła reprezentacja Związku Radzieckiego. Gianni Infantino skomentował pomysł takiej formuły turnieju, jako „Euro dla Europy”. I tak też się stanie. Mecze zostaną rozegrane w:

 • Londynie – Wembley
 • Monachium – Football Arena Munich
 • Baku – Baku Olympic Stadium
 • Bukareszcie – Arena Națională
 • Rzymie – Olimpico in Rome
 • Petersburgu – Saint Petersburg Stadium
 • Bilbao – San Mamés Stadium
 • Dublinie – Dublin Arena
 • Glasgow – Hampden Park
 • Kopenhadze – Parken Stadium
 • Amsterdamie – Johann Cruyff Stadium
 • Budapeszcie – Ferenc Puskás Stadium

Mecze rozgrywane na kilkunastu stadionach rodzą dla piłkarzy i całego sztabu niemałe problemu. Najdłuższa trasa z Baku do Rzymu wynosi 3000 kilometrów, czyli aż 6 godzin lotu samolotem. Najtrudniej będą miały reprezentacje, które trafiły do grupy A, ponieważ to właśnie w niej do pokonania są największe odległości.

Kto wygra Mistrzostwa Europy 2021?

Kto wygra Mistrzostwa

Do pierwszego gwizdka, który będzie rozpoczynał Mistrzostwa Europy w 2021 roku zostało niewiele czasu, ponieważ wystartują one 12 czerwca. Finalistów Mistrzostw już poznaliśmy, ale ciężko jest wyłonić jednego faworyta. Nie bez znaczenia będzie tutaj aktualna forma piłkarzy wszystkich reprezentacji. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie ekipy, najmocniejsza tradycyjnie wydaje się Hiszpania, ale Francuzi także doczekali się pokolenia, które może wygrać dosłownie wszystko.

Bardzo wysoko na wygraną Mistrzostw Europy 2020 (2021) ocenia się szanse Anglików. Synowie Albionu mają w swoim składzie same gwiazdy, choć jak wiadomo Polacy potrafili napsuć im krwi. Czarnym koniem turnieju może okazać się Norwegia, która ma w składzie niesamowitego Erlinga Halaanda. A jak oceniane są szanse Polaków?

Piłkarze Reprezentacji Polski prezentują się w swoich klubach wyśmienicie. Niekwestionowanym liderem jest Robert Lewandowski, który w tym sezonie ściga rekord Gerda Mullera (40 bramek w jednym sezonie – 50 lat temu!). Do tego formą błyszczy Grzegorz Krychowiak, choć w kadrze pełni inną funkcję, Piotr Zieliński również rozgrywa sezon życia w Napoli, a w bramce stoi niesamowity Wojciech Szczęsny. Mimo to powtórzenie wyczynu z 2016 roku będzie ogromnym sukcesem.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments