Czy mogę obstawiać, jeśli jestem piłkarzem? Czy są konsekwencje?

Piłka nożna i zakłady bukmacherskie to dwa światy, które mimo wszystko mają ze sobą powiązanie i się przenikają. Wydaje się nawet, że powoli zaczynają być coraz bardziej od siebie uzależnione, ponieważ najwięksi polscy bukmacherzy sponsorują nie tylko ligi piłkarskie, ale także poszczególne kluby. Można jednak dostrzec przypadki, w których wzajemna zależność nie może wchodzić w grę. Taką sytuacją jest obstawianie spotkań przez piłkarzy. Czy mają oni w ogóle możliwość typowania zakładów bukmacherskich? Jakie kary im grożą ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej?

Polski Związek Piłki Nożnej i kary za udział w zakładach bukmacherskich

Stanowisko Polskiego Związku Piłki Nożnej co do tematu obstawiania zakładów sportowych przez piłkarzy jest bardzo stanowcze. W myśl regulaminu PZPN piłkarze nie mogą korzystać z ofert zakładów bukmacherskich. Szczegółowo opisuje to art. 107 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN:

“Za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub za granicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:

  • kara pieniężna od 1000 zł,
  • zawieszenie lub pozbawienie licencji,
  • skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów,
  • karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
  • wykluczenie z PZPN.

Jak widać zakaz obstawiania wydarzeń sportowych dotyczy nie tylko piłkarzy, ale także działaczy klubów, prezesów, sędziów, trenerów i samych członków Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podobne przepisy prawne zostały ustanowione w innych krajach. Taki regulamin obowiązuje między innymi w Niemczech, Anglii czy też w Niderlandach (dawnej Holandii).

Dla przykładu: piłkarz, który gra w lidze angielskie i podlega pod FA, nie może obstawiać zakładów wzajemnych, ponieważ w jednym momencie złamie dwa przepisy. Pierwszy z nich bezwzględnie zakazuje jakiegokolwiek obstawiania zakładów związanych z piłką nożną, a drugi natomiast zakłada nielegalne przekazanie informacji związanych z piłką nożną, które zostały przyznane dzięki uprzywilejowanej pozycji w sporcie.

Kary za zakłady bukmacherskie dla znanych piłkarzy

Kary za zakłady bukmacherskie

Przykładów piłkarzy, którzy skusili się na oferty bukmacherów jest wiele. Jednym z nich jest Daniel Sturridge, były reprezentant Anglii i piłkarz Liverpoolu. W styczniu 2018 roku nakłaniał on swojego do tego, aby obstawił jego transfer do Sevilli. Nie dość, że transfer nie doszedł do skutku, to jeszcze sprawą zajęła się FA. W ten sposób Anglik zarobił 6 tygodni zawieszenia jako piłkarz i 75 tysięcy funtów kary. Kolejnym przypadkiem jest Łukasz Burliga, który wpadł na typowaniu piłki nożnej i hokeja w 2014 roku. Ówczesny piłkarz Wisły Kraków przyznał się do winy, a klub nałożył na niego karę 15 tysięcy złotych i zawieszenie. Ponadto został on skierowany na leczenie uzależnienia od hazardu, a po jego ukończeniu wrócił do gry w piłkę nożną na poziomie zawodowym i ponownie został piłkarzem Wisły Kraków.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments