Żółta i czerwona kartka w piłce nożnej co oznaczają?
Piłka nożna to dyscyplina sportowa, która jest najbardziej popularna. Świetni zawodnicy, drybling, sztuczki techniczne, pełne stadiony i wyjątkowa atmosfera a co najważniejsze niesamowite bramki! To prawdziwa wizytówka futbolu! Podczas meczów piłki nożnej na boisku rywalizują ze sobą dwie drużyny, składające się z jedenastu zawodników.
Ich zadaniem jest zdobycie przynajmniej jednej bramki więcej od rywali i tym samym sięgnięcie po zwycięstwo. Piłkarskie rywalizacje toczą się w oparciu o ustalone zasady i regulaminy, natomiast nad przebiegiem boiskowych wydarzeń czuwają sędziowie, których zadaniem jest respektowanie ustalonych przepisów gry w piłkę nożną. Futbol jest sportem kontaktowym, a więc bez sędziów rozgrywanie meczu nie miałoby większego sensu. To oni odgwizdują faule, dyktują rzuty karne. Ponadto za poszczególne przewinienia i nieprzepisowe zagrania pokazują żółtą kartkę lub czerwoną kartkę. W tym tekście wyjaśnimy, co oznaczają oba kolory kartek w piłce nożnej, wskażemy historię żółtych i czerwonych kartek w piłce nożnej, a także wytłumaczymy, kiedy przyznawana jest czerwona kartka. Co więcej, przytoczymy najciekawsze statystyki, a także opiszemy, co w sytuacji, gdy czerwoną kartkę obejrzy bramkarz.
Co znajdziesz w artykule?
Historia żółtych i czerwonych kartek w piłce nożnej
Historia żółtych i czerwonych kartek w piłce nożnej nie jest bogata, ponieważ na aktualnych zasadach funkcjonują one oficjalnie w futbolu od 1970 roku. Pomimo tego, możliwość karania, ostrzegania i wykluczania zawodników za nieprzepisowe zagrania funkcjonowała w futbolu od pierwszych lat uprawiania tej dyscypliny sportowej. Pierwsze wzmianki na ten temat można znaleźć w dedykowanym kodeksie z 1881 roku.
Kto był pomysłodawcą wprowadzenia do futbolu żółtych i czerwonych kartek? Mowa o arbitrze Kenie Astonie, który był członkiem Komitetu Sędziów FIFA i nadzorował pracę sędziów podczas MŚ w 1966 roku. Jeden z arbitrów podczas meczu ćwierćfinałowego Anglia – Argentyna upomniał dwóch zawodników Anglii, natomiast chwilę później jednemu z Argentyńczyków przekazał, że musi opuścić boisko. Wszystko ze względu za nieprzepisowe zagrania podczas tej potyczki.
W kolejnych miesiącach Ken Aston zastanawiał się, co zrobić, aby tego typu sytuacje były bardziej czytelne dla kibiców, którzy wypełniają piłkarskie stadiony po brzegi, natomiast w momencie wykluczenia zawodnika są zupełnie zdezorientowani. Arbiter wpadł na pomysł, że strzałem w dziesiątkę będzie wykorzystanie zasad z ruchu drogowego, a dokładniej sygnalizacji świetlnej. Kolor żółty – ostrzeżenie, kolor czerwony – stop. W ten sposób wprowadzono do piłki nożnej żółte i czerwone kartki, które przyznawane są za poszczególne przewinienia.
Warto podkreślić, że po raz pierwszy żółte i czerwone kartki pojawiły się na MŚ w 1970 roku, jednak żaden z sędziów nie zdecydował się na ich pokazanie. Od tego czasu funkcjonowały one w światowym futbolu i już na stałe wpisały się w przepisy gry w piłkę nożną. Kiedy podjęto decyzję, że dwie żółte kartki oznaczają czerwoną kartkę i wykluczenie z dalszej rywalizacji? Miało to miejsce w 1992 roku, a więc stosunkowo niedawno!
Kiedy jest przyznawana żółta kartka?
Żółta kartka w piłce nożnej funkcjonuje na zasadzie upomnienia zawodnika, który naruszył przepisy gry. Arbiter po odgwizdaniu faulu wzywa do siebie gracza i pokazuje mu kartkę koloru żółtego, a następnie w swoim notesie zapisuje numer na koszulce zawodnika lub nazwisko oraz minutę napomnienia piłkarza. Następnie gra jest wznawiania, a zawodnik kontynuuje swoją grę, lecz musi mieć się na baczności, ponieważ kolejne przewinienia, a w konsekwencji druga żółta kartka sprawią, że zakończy mecz przedwcześnie – czerwona kartka i usunięcie z boiska. Sytuacje, w których arbiter ma prawo pokazać żółtą kartkę, precyzyjnie określają przepisy gry w piłkę nożną.
Zawodnik może otrzymać żółtą kartkę w następujących sytuacjach:
niegroźny faul
gra na czas
przerwanie korzystnej akcji rywala
opóźnianie gry
uniemożliwienie wznowienia gry
zagranie piłki ręką
regularne łamanie przepisów gry
niezgadzanie się z decyzjami arbitra i kwestionowanie ich
niesportowe zachowanie względem arbitra lub innych zawodników
ściągnięcie koszulki
W historii piłki nożnej zdarzyło się wiele spotkań, które zostały zapamiętane przez kibiców piłki nożnej na długie lata. Przede wszystkim są to mecze, w których pada duża liczba bramek, zawodnicy zdobywają cudownej urody trafienia, czy finały największych imprez piłkarskich. Zdarzają się także spotkania, które znalazły się w pamięci fanów ze względu na decyzję arbitra i tym samym rekordową liczbę żółtych kartek. Przytoczymy dwa takie pojedynki, w których sędzia pokazał kilkanaście żółtych kartoników. Oba spotkania rozegrane zostały na mistrzostwach świata.
Pierwszy pojedynek odbył się na MŚ w 2006 roku w Niemczech pomiędzy Portugalią a Holandią. Wówczas mundialowy rekord pobił Rosjanin – Walentin Iwanow, który pokazał, aż 16 żółtych kartek. Spotkanie rozgrywane było w Norymberdze i do dziś wspominane jest jako „bitwa o Norymbergę”. Warto podkreślić, że żółte kartki obejrzeli wyłącznie gracze, którzy przebywali na boisku. Dodatkowo w protokole sędziowskim znalazło się miejsce na cztery czerwone kartki, które były pokazane ze względu na obejrzenie drugiej żółtej kartki.
Wyczyn Walentina Iwanowa został pobity 16 lat później również na mistrzostwach świata. Na Mundialu w Katarze w 2022 roku w meczu Argentyna – Holandia, hiszpański sędzia Antonio Mateu Lahoz pokazał zawodnikom aż 18 żółtych kartek, co do dziś jest oficjalnym rekordem! Warto podkreślić, że mecz nie rozstrzygnął się w 90. minutach gry, a do wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka, a później także seria rzutów karnych. Co więcej, żółte kartki obejrzeli nie tylko piłkarze przebywający na boisku, ale także trener Argentyny i jego asystent, a także dwaj holenderscy gracze, przebywający na ławce rezerwowych.
Co oznacza żółta kartka w piłce nożnej?
Żółta kartka w piłce nożnej oznacza ostrzeżenie i napomnienie zawodnika, który dopuścił się nieprzepisowego zagrania i naruszył przepisy gry w piłkę nożną. Arbiter, pokazując żółty kartonik, chce ostudzić emocje i utemperować zawodnika, aby ten zaczął zachowywać się na boisku rozważnie i tym samym unikał fauli. Żółta kartka to sankcja w postaci ostrzeżenia, ponieważ kolejną kartką jest czerwona kartka, która sprawia, że zawodnik musi opuścić plac gry. Żółta kartka dla danego zawodnika to także informacja dla trenera, że powinien mieć czujne oko na swojego gracza i ewentualnie dokonać korekty w składzie, aby zespół nie musiał kończyć meczu w osłabieniu. Ponadto rywale bardzo często chcą wykorzystać napomnienie zawodnika w drużynie przeciwników i z premedytacją przeprowadzają ataki w danym sektorze boiska, gdzie znajduje się gracz z ostrzeżeniem.
Kiedy przyznawana jest czerwona kartka?
Czerwona kartka w piłce nożnej niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, ponieważ jest to najostrzejszy środek, jaki zastosować może sędzia piłkarski wobec zawodnika. W momencie wyciągnięcia z kieszeni czerwonej kartki zawodnik już wie, co go czeka. Obejrzenie czerwonej kartki w meczu piłki nożnej sprawia, że piłkarz natychmiast musi opuścić boisko, a jego zespół musi sobie radzić, grając w osłabieniu. W przepisach gry w piłkę nożną nie przewidziano zmian w tej sytuacji, a więc zawodnika, który otrzymał czerwoną kartkę, nie może zastąpić kolega z ławki rezerwowych. Ponadto zawodnik, który obejrzał czerwoną kartkę, nie może śledzić poczynań boiskowych zza linii bocznej, na ławce rezerwowych, ponieważ musi udać się do szatni.
Warto podkreślić, że konsekwencją obejrzenia czerwonej kartki przez zawodnika nie jest wyłącznie osłabienie drużyny w trwającym meczu. Zawodnik musi pauzować jeszcze w kolejnej rywalizacji, natomiast często zdarza się, że jeżeli gracz dopuścił się wyjątkowo brutalnego przewinienia, to odpowiednia komisja dyscyplinarna podejmuje decyzję o rozszerzeniu kary na kolejne spotkania. Z kolei jeżeli zawodnik otrzyma dwie żółte kartki w jednym meczu i w konsekwencji czerwoną kartkę, to przeważnie nie musi za nią pauzować, ponieważ w klasyfikacji fair play w tej sytuacji rozpatrywane są dwie żółte kartki.
Przepisy gry w piłkę nożną precyzyjnie regulują zasady przyznawania czerwonych kartek. Arbitrzy, którzy sędziują mecze piłki nożnej, muszą się nimi biegle posługiwać, aby z perspektywy murawy podjąć właściwą decyzję.
Zawodnik może zostać ukarany czerwoną kartką w następujących sytuacjach:
brutalny faul, który mógł przynieść kontuzję
powstrzymanie przeciwnika przed zdobyciem gola za pomocą faulu
zagranie piłki ręką, które powstrzymało rywali przed zdobyciem bramki
wyjątkowo niesportowe zachowanie wobec rywali lub sędziów, czy kibiców
konsekwencja napomnienia drugą żółtą kartką
Czy sędziemu może zabraknąć czerwonej kartki?
W meczu piłki nożnej sędziemu nie może zabraknąć czerwonej kartki. Rozpoczynając spotkanie, arbitrzy muszą być należycie przygotowani do zawodów, a więc sędzia główny musi posiadać między innymi żółtą kartkę oraz czerwoną kartkę. Ma zazwyczaj po jednej sztuce zarówno żółtej kartki, jak i czerwonej kartki i może je pokazywać wielokrotnie podczas spotkania.
Bramkarz i czerwona kartka
W wielu meczach piłki nożnej zdarzyło się, że czerwoną kartkę obejrzał bramkarz drużyny. Golkiperzy najczęściej karani są czerwonym kartonikiem za faul na zawodniku, który znalazł się z nimi w sytuacji jeden na jeden. Co wówczas się dzieje, skoro bramkarz jest wykluczony z dalszej gry? Kto wskakuje między słupki? Jeżeli bramkarz zostanie ukarany czerwoną kartką, a trener nie wykorzystał jeszcze limitu wszystkich zmian, to może zmienić zawodnika z pola i wprowadzić na boisko rezerwowego golkipera, który w dalszej części spotkania będzie strzegł bramki. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy trener wykorzystał wszystkie zmiany. W tej sytuacji kostium bramkarski i rękawice musi założyć gracz z pola, który od tego momentu jest bramkarzem swojej drużyny.
Czerwona kartka dla trenera
Podczas meczu piłki nożnej czerwoną kartkę obejrzeć mogą członkowie sztabów szkoleniowych, w tym trenerzy. Jeżeli trener przekroczy przepisy (najczęściej w sposób słowny wobec sędziego) to arbiter ma prawo pokazać czerwoną kartkę. Wówczas szkoleniowiec musi udać się na trybuny i stamtąd oglądać dalszy pojedynek. Konsekwencje w przypadku obejrzenia czerwonej kartki przez trenerów są takie same jak w przypadku piłkarzy.
Najszybsza czerwona kartka w historii piłki nożnej
W historii piłki nożnej zapisał się Lee Todd, który najszybciej obejrzał czerwoną kartkę – w 2 sekundzie meczu. Był on zawodnikiem półamatorskiej drużyny Cross Farm Park Celtic, a cała sytuacja miała miejsce w 2000 roku. Gdy arbiter gwizdnął i dał znak do rozpoczęcia pojedynku, Lee Todd zatkał uszy i powiedział: „k*rwa, to było głośne”. Arbiter prowadzący zawody uznał to za niesportowe zachowanie i ukarał zawodnika bezpośrednią czerwoną kartką. W efekcie piłkarz za ten „wyczyn” został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
Podsumowanie – żółte i czerwone kartki w piłce nożnej
Żółte kartki i czerwone kartki to środek dyscyplinujący zawodników przez sędziego. Są one przyznawane piłkarzom ze względu na przewinienia i naruszenie przepisów gry. Żółta kartka to wyłącznie ostrzeżenie, natomiast dużo poważniejsze konsekwencje oznacza czerwona kartka, ponieważ zawodnik jest wykluczony z dalszej gry. W zależności od kraju i danej ligi cztery lub pięć żółtych kartek zgromadzonych w jednym sezonie, w różnych meczach przed jednego piłkarza, sprawia, że musi on odbyć pauzę jednego spotkania.
Ile przerwy po czerwonej kartce?
Zazwyczaj zawodnik po obejrzeniu czerwonej kartki musi pauzować jeden lub dwa mecze. W przypadku orzeczeń komisji dyscyplinarnej kara może zostać wydłużona.
Ile się płaci za żółtą kartkę?
W zależności od danej ligi piłkarskiej i poziomu rozgrywkowego cena za żółtą kartkę się różni. Nie zmienia się jedno – każdy klub musi uiścić właściwą opłatę za każdą kartkę, którą obejrzał gracz.