Zasady gry w piłkę ręczną i porady dla początkujących
Choć w Polsce sportem numer jeden jest piłka nożna, to trzeba przyznać, że dużo więcej sukcesów Polacy osiągają w piłce ręcznej. To w tej dyscyplinie sportowej nie tak dawno reprezentacja Polski mężczyzn z sukcesami rywalizowała na międzynarodowych turniejach.
Ponadto klubowa piłka ręczna stoi na wysokim poziomie, ponieważ polskie drużyny notują dobre wyniki w europejskich pucharach. Dynamiczna gra, w której kibice oglądają mnóstwo bramek, przyciąga fanów nie tylko przed telewizory. W tym tekście wyjaśnimy zasady gry w piłkę ręczną i przedstawimy porady dla początkujących. Jeśli chcesz poznać podstawowe informacje o piłce ręcznej, to zostań z nami i przeczytaj ten tekst!
Piłka ręczna co to za gra?
Co znajdziesz w artykule?
Piłka ręczna – co to za gra?
Piłka ręczna zaliczana jest do podstawowych dyscyplin sportowych. Potocznie nazywana jest również szczypiorniakiem. Mecze piłki nożnej odbywają się na hali, a na parkiecie mierzą się ze sobą zespoły składające się z siedmiu zawodników. Co jest głównym celem tej gry? Drużyny walczą o zdobycie jak największej liczby bramek, aby odnieść końcowe zwycięstwo. Zawodnicy przekazują sobie piłkę za pomocą podania, rzutu, popchnięcia. Ponadto mogą łapać piłkę, uderzyć i zatrzymać ją. Wśród siedmiu graczy biorących udział w meczu nieco inne zasady obowiązują bramkarza, który może robić wiele kroków oraz odbijać piłkę nogami, pod warunkiem że znajduje się w polu bramkowym. W przeciwnym razie staje się graczem ofensywnym i obowiązują go takie same zasady, jak kolegów z zespołu. Zawodnicy z pola nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, dlatego też podczas biegu kozłują piłką i wymieniają miedzy sobą podania.
Jakie są podstawowe zasady gry w piłkę ręczną?
Kadra zespołu na mecz piłki ręcznej nie może liczyć więcej niż 16 zawodników, natomiast na boisku podczas gry przebywa tylko siedmiu graczy. W piłce ręcznej obowiązuje podział na pozycje: bramkarz, obrotowy (koło), rozgrywający: lewe pół, prawe pół, środek (przed obrotowym) skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło.
Głównym celem gry jest zdobycie większej liczby bramek od przeciwnika. Mecz piłki ręcznej składa się z dwóch równych połów, które trwają po 30 minut. Między połowami zarządza się 10-minutową przerwę. Zawodnicy z pola przekazują sobie piłkę, rzucają na bramkę oraz kozłują, przemieszczając się z nią po boisku. Jeśli gracz z pola nie odbija piłki, może ją trzymać w dłoniach wyłącznie przez trzy sekundy. Trzymając piłkę, zawodnik może wykonać tylko trzy kroki.
Podczas meczu piłki ręcznej sędzia zawodów za nieprzepisowe zagrania może nałożyć na gracza karę, tak zwane wykluczenie. Wówczas zawodnik musi udać się na ławkę rezerwowych, gdzie po odbyciu kary dwóch minut wraca na boisko. Wtedy jego zespół gra w osłabieniu. Warto podkreślić, że wykluczenie to kara za: kolejne faulowanie lub niesportowe zachowanie podlegające karaniu progresywnemu.
Za faule podczas gry sędziowie dyktują rzuty wolne lub rzuty karne. Ten drugi rodzaj stałego fragmentu gry ma miejsce na przykład w sytuacji, gdy obrońca znajdzie się we własnym polu bramkowym w czasie obrony.
Ilu zawodników gra w piłkę ręczną?
Ilu zawodników gra w piłkę ręczną?
Zasady gry w piłkę ręczną jasno określają, ilu zawodników musi się znaleźć na boisku, aby mógł się odbyć mecz. W spotkaniu biorą udział dwie drużyny liczące maksymalnie 16 zawodników. Z reguły w kadrze meczowej znajduje się dwóch bramkarzy, natomiast pozostali zawodnicy to gracze z pola. Na boisku podczas meczu występuje siedmiu zawodników.
Zawodnicy i boisko w piłce ręcznej
Tak jak w przypadku innych zespołowych dyscyplin sportowych, tak samo w przypadku piłki ręcznej istnieje podział zawodników na odpowiednie pozycje. Wiąże się to nie tylko z rozmieszczeniem graczy na boisku, ale przede wszystkim z zadaniami, jakie mają podczas pojedynku. W piłce ręcznej zawodnicy występują na następujących pozycjach: bramkarz, obrotowy (koło), rozgrywający: lewe pół, prawe pół, środek (przed obrotowym), skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło.
Mecze piłki ręcznej odbywają się na halach sportowych, na których znajduje się boisko o wymiarach 40 metrów na 20 metrów. Boisko w piłce ręcznej ma kształt prostokąta. Dłuższy bok zwany jest linią boczną, natomiast ten krótszy, mający 20 metrów linią końcową. Na środku linii końcowej umocowana jest bramka, natomiast część linii końcowej znajdująca się między słupkami nazywana jest linią bramkową. Po jednej stronie przy linii bocznej są ławki rezerwowych i strefa zmian. Ponadto na boisku do piłki ręcznej wyznaczone zostały także dwa pola bramkowe, ograniczone ćwierćokręgami o promieniu 6. metrów, w których poruszają się bramkarze. Bramka na boisku do piłki ręcznej ma dwa metry wysokości i trzy metry szerokości.
Tak jak już wcześniej zaznaczyliśmy, boisko do piłki ręcznej ma kształt prostokąta o wymiarach 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Boisko do piłki ręcznej wyznaczone jest za pomocą dwóch linii bocznych – dłuższy bok prostokąta oraz dwóch linii końcowych – krótszy bok prostokąta. Na boisku znajduje się pole bramkowe, linia rzutów karnych, środek boiska.
Jaki jest wymiar bramki w piłce ręcznej?
W meczu piłki ręcznej zawodnicy dążą do zwycięstwa i zdobycia jak największej liczby bramek. Pole gry wyznaczają linie boiska. Boisko do piłki ręcznej składa się z dwóch takich samych połów. Na każdej połowie znajduje się bramka. Jaki ma ona wymiar? Wymiar bramki na boisku do piłki ręcznej to dwa metry wysokości i trzy metry szerokości.
Ile trwa mecz piłki ręcznej?
Ile trwa mecz piłki ręcznej?
Przepisy piłki ręcznej jasno określają zasady rozgrywania meczów. W regulaminach zostały ujęte wszystkie niezbędne rzeczy, a więc te dotyczące boiska, infrastruktury, czy zagrań zawodników. Nie mogło zabraknąć informacji o tym, jak długo zespoły rywalizują ze sobą na parkiecie podczas meczu piłki ręcznej. Każdy mecz piłki ręcznej trwa 60 minut. Składa się on z dwóch równych połów, których czas wynosi po 30 minut. Z kolei między połowami jest przerwa, której długość to 10 minut. Należy podkreślić, że podczas meczu trenerzy obu zespołów mogą poprosić o trzy 60. sekundowe przerwy w grze, co wydłuża pojedynek. Ponadto podczas spotkania zatrzymywany jest zegar, jeżeli dochodzi do dłuższych przewinień, przez co tak naprawdę mecz piłki ręcznej może trwać nawet 90 minut.
Co więcej, jeżeli mecz piłki ręcznej odbywa się w fazie pucharowej, a po regulaminowym czasie gry na tablicy wyników utrzymuje się remis, to rozgrywana jest dogrywka. Składa się ona z dwóch pięciominutowych połów, z jednominutową przerwą. Jeżeli nadal zwycięzca nie został wyłoniony, to odbywa się druga dogrywka, dokładnie na takiej samej zasadzie. Jeżeli ona także nie wyłoni wygranego zespołu, to zwycięzcę poznajemy po rzutach z siedmiu metrów.
Sędzia i zasady w piłce ręcznej
W każdej dyscyplinie sportowej nad przestrzeganiem przepisów czuwają sędziowie. To oni dokładnie obserwują pojedynek i w zależności od danej sytuacji odgwizdują faul. Nie inaczej jest w przypadku piłki ręcznej! W szczypiorniaku jest dwóch sędziów boiskowych, którzy poruszają się po placu gry. Sędziowie nadzorują grę i wymierzają kary za ewentualne nieprzepisowe zagrania. Ponadto w piłce ręcznej funkcjonują także sędziowie stolikowi. Jeden z nich odpowiada za mierzenie czasu, natomiast drugi jest sekretarzem, który sporządza protokół meczu.
Czym grozi popełnienie faulu w piłce ręcznej?
Kiedy mówimy o faulu w piłce ręcznej? Wówczas, gdy zawodnik wyrywa przeciwnikowi piłkę z rąk, odpycha rywala, czy przytrzymuje zawodnika. Ponadto do nieprzepisowych zagrań zalicza się także dotknięcie piłki nogami przez zawodnika z pola, czy zrobienie więcej, niż trzech kroków z piłką w ręku, bez odbicia jej o parkiet. Do faulu zalicza się także grę pasywną, a więc niechęć do zdobycia punktu. Popełnienie faulu w piłce ręcznej grozi rzutem wolnym lub rzutem karnym. Za szczególnie niebezpieczny faul zawodnik może otrzymać wykluczenie, a więc dwuminutowy nakaz opuszczenia boiska, lecz wcześniej musi on obejrzeć żółtą kartkę. Kiedy pokazywana jest czerwona kartka? W sytuacji, gdy zawodnik pomimo wcześniejszego dwuminutowego wykluczenia nadal popełnia faul i działa na zasadzie recydywy.
Co oznacza sytuacja, gdy piłka przekracza linię bramkową?
W sytuacji, gdy piłka przekroczy linię bramkową, uznawana jest bramka, a zespół rzucający dopisuje do swojego konta jeden punkt.
Co to jest rzut wolny w piłce ręcznej?
Rzut wolny w piłce ręcznej jest dyktowany za większość fauli w środku pola, z wyłączeniem pola bramkowego. Rzut wolny to stały fragment gry, podczas którego zawodnik drużyny broniącej musi stać w odpowiedniej odległości od miejsca wznowienia gry. Wznowienie gry następuje podaniem, bądź bezpośrednim rzutem piłki na bramkę rywala.
Mecz i strategia w piłce ręcznej
Trenerzy zespołów w piłce ręcznej przygotowują różnego rodzaju warianty taktyczne przed rozpoczęciem zawodów, aby zaskoczyć rywali. Z reguły są to opracowane akcje według danego schematu, które powinny przynieść bramki. Ponadto zazwyczaj nakłaniają swoich graczy, aby po obronieniu akcji ofensywnej przeciwnika, jak najszybciej przenieśli grę pod bramkę rywali.
W piłce ręcznej ważną rolę odgrywa strategia drużyny, jednak kluczowym aspektem jest skuteczność w defensywnie oraz w ofensywnie pod bramką rywala.
Jakie są sposoby na zdobycie punktu w piłce ręcznej?
W meczu piłki ręcznej zawodnicy mogą zdobyć punkt, wyłącznie rzucając piłkę do bramki przeciwnika. Mogą to zrobić po wielopodaniowej akcji, indywidualnej szarży, czy na przykład po bezpośrednim uderzeniu z rzutu karnego.
Porady dla początkujących
Przystępując do gry w piłkę ręczną, należy dokładnie poznać zasady tej gry zespołowej, a także najbardziej popularne zagrania. Po opanowaniu podstawowych rzeczy gracz może wplatać coraz to bardziej skomplikowane rozwiązania oraz zagrania do swojego repertuaru.
Jakie błędy często popełniają początkujący gracze w piłce ręcznej?
Do najczęstszych błędów wśród graczy początkujących należy zaliczyć: zbyt duża liczba kroków, zbyt długie przetrzymywanie piłki w rękach.
Jakie są zasady ubioru podczas meczu piłki ręcznej?
Zawodnicy w piłce ręcznej muszą być ubrani w jednolity strój, który musi się odróżniać od przeciwników. Oczywiście bramkarze mają inny kolor stroju.
FAQ
W powyższych akapitach wyjaśniliśmy specyfikę piłki ręcznej oraz najważniejsze zasady w tej grze zespołowej. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Ile sekund można trzymać piłkę w piłce ręcznej?
W meczu piłki ręcznej zawodnik może trzymać piłkę w rękach maksymalnie przez 3 sekundy.
Jak długo trwa mecz w piłkę ręczną?
Mecz piłki ręcznej trwa 60 minut – dwie połowy po 30 minut.