Wymiary boiska do piłki nożnej – poznaj przepisy, które regulują to istotne zagadnienie

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportowa na świecie. Rozgrywki piłkarskie toczą się w oparciu o precyzyjnie ustalone przepisy gry, które z roku na rok są aktualizowane. Kluczowym elementem podczas meczów piłki nożnej jest boisko, które musi mieć określone wymiary.

Ponadto warto zaznaczyć, że dobrze przygotowana zielona murawa to klucz do piłkarskiego widowiska wysokiej klasy! W tym tekście wskażemy przepisy, które regulują wymiary boiska w piłce nożnej, opiszemy, jak wygląda arena piłkarskich zmagań. Dodatkowo wymienimy, z jakich elementów składa się boisko piłkarskie oraz zaznaczymy, jakie wymiary ma pole karne i pole bramkowe. Zostań z nami, aby poznać dokładne wymiary boiska piłkarskiego!

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?
Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Jak wygląda boisko do piłki nożnej?

Historia piłki nożnej jest bardzo bogata, ponieważ ta dyscyplina sportowa powstała w Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Od wielu lat kibice na całym świecie emocjonują się piłkarskimi rywalizacjami. W niektórych krajach piłka nożna jest traktowana jak religia, czego potwierdzeniem jest sposób świętowania zdobycia mistrzostwa świata w 2022 roku przez Argentynę. Mecze piłki nożnej od wielu lat rozgrywane są w oparciu o ustalone zasady i przepisy gry, które na przestrzeni wieków oraz lat ulegały modyfikacjom. Zmieniały się wymiary boiska do piłki nożnej, lecz nie zmieniło się jedno – piłkarze nadal rywalizują na zielonych murawach.

Oglądając mecz piłki nożnej, kibice zazwyczaj skupiają się na wydarzeniach boiskowych. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ chcą śledzić poczynania zawodników i oglądać widowiskowe akcje, a także przepiękne bramki. Trzeba jednak podkreślić, że aby mecz mógł się odbyć, muszą zostać spełnione wszelkie wymogi, które dotyczą murawy. Wobec tego warto zadać pytanie, z czego składa się boisko do piłki nożnej i jak wygląda boisko piłkarskie?

Betomania - STS kod promocyjny

Boisko do piłki nożnej jest w kształcie prostokąta i jest wyznaczone przez białe linie. Po obu stronach boiskach na liniach końcowych znajdują się bramki. Każda bramka ma 2,44 metrów wysokości oraz 7,32 metrów szerokości. Tuż przed nimi wyrysowane są pola karne, w których znajdują się pola bramkowe. Pole karne od strony zewnętrznej ma charakterystyczny łuk, natomiast na jedenastym metrze wyznaczony został punkt karny, z którego egzekwowany jest rzut karny. Na środku boiska znajduje się okrąg o promieniu 9,15 metrów. W środku ulokowany jest punkt środkowy, z którego sędzia piłkarski rozpoczyna mecz. Ponadto boisko do piłki nożnej ma cztery narożniki, w których znajdują się chorągiewki. Z tego miejsca zawodnicy wykonują rzut rożny.

W jaki sposób wytyczane jest boisko piłkarskie? Za pomocą białych linii. Obszar boiska wyznaczają dwie linie, a więc linia boczna (długość boiska) oraz linia końcowa (szerokość boiska). Mecz piłki nożnej musi toczyć się w ich obrębie. W momencie, gdy piłka znajdzie się za linią boczną, zawodnicy wykonują rzut z autu, natomiast gdy futbolówka przekroczy linię końcową, opcją są dwie: rzut rożny lub wznowienie gry od własnej bramki. Na środku znajduje się linia środkowa, która dzieli murawę na dwie równe połowy. Warto zaznaczyć, że grubość białych linii, które wyznaczają boisko ma 12 centymetrów.

Kluczowym aspektem, który wpływa na jakość meczu piłkarskiego, jest zielona murawa, która również musi spełniać określone wymagania. O jej stan dbają greenkeeperzy, przycinając ją a także aplikując wszelkie niezbędne substancje, w trosce o jak najlepszą kondycję. W dzisiejszym futbolu równe boisko, a także idealnie skoszona trawa to klucz do tego, aby drużyny mogły zaprezentować pełnie swoich umiejętności.

Rozmiary boiska piłkarskiego
Rozmiary boiska piłkarskiego

Rozmiar boiska piłkarskiego – jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Przez długi okres wymiary boiska piłkarskiego nie były dokładnie sprecyzowane, a na przestrzeni lat rozgrywano mecze piłki nożnej na arenach o różnych rozmiarach. Boiska piłkarskie miały z reguł od 90. do 120. metrów długości, a szerokość wynosiła od 45. do 90. metrów. W 2008 roku postanowiono ujednolicić przepisy gry w tym aspekcie. Zrobiono to za sprawą International Football Association Board, czyli organizacji, która zajmuje się tworzeniem i aktualizowaniem przepisów gry w piłkę nożną i futsal. Od tego momentu obowiązują jednolite wymiary boiska piłkarskiego. Przyjęto, że boisko do piłki nożnej ma mieć 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości.

Zgodnie z powyższymi danymi, takie standardy zostały przyjęte przez Polski Związek Piłki Nożnej i obowiązują na najwyższym szczeblu ligowym w Polsce, czyli w PKO BP Ekstraklasie. Kluby z niższego szczebla mogą lekko nagiąć te regulacje, jeżeli ich infrastruktura nie pozwala na wprowadzenie wymiarów 105×68 metrów. Wiąże się to ze zgodą Komisji Licencyjnej PZPN. Aby rywalizować w danej lidze piłkarskiej, kluby na wiosnę muszą spełnić wszelkie formalności i przejść proces licencyjny, czyli złożyć niezbędne dokumenty do występowania w danej lidze. Znajdują się tam wytyczne infrastrukturalne, a więc te dotyczące boiska i jego wymiarów. Przyjęło się, że Polski Związek Piłki Nożnej dopuszcza do rozgrywek pierwszej ligi i niższych boiska o mniejszych wymiarach wynoszących 100×64 m. Oczywiście mówiąc o wymiarach boiska piłkarskiego, mamy na myśli profesjonalne rozgrywki seniorskie, ponieważ w przypadku meczów z udziałem dzieci i młodzieży pola gry są dużo mniejsze.

Długość boiska piłkarskiego

Profesjonalne boisko piłkarskie, na którym rozgrywane są mecze seniorów to prostokąt o wymiarach 105 metrów na 68 metrów. Wobec tego długość boiska do piłki nożnej wynosi 105 metrów. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jest szansa, że Polski Związek Piłki Nożnej dopuści do rozgrywek nieco skromniejsze pole gry, lecz oficjalną zgodę musi wydać wówczas Komisja Licencyjna PZPN. Dlaczego tak się dzieje i wprowadzane są pewne wyjątki? Z reguły ma to miejsce w sytuacji, gdy dany klub notuje awans z niższej ligi do wyższej i nie jest w stanie w szybkim czasie dostosować boiska piłkarskiego do standardowych rozmiarów. Wobec tego, iż ma niewiele czasu, aby wprowadzić zmiany na swoim obiekcie, PZPN wyciąga pomocną dłoń i zgadza się na rozgrywanie meczów na nieco mniejszym boisku. Musimy jednak zaznaczyć, że długość boiska nie może być mniejsza niż 100 metrów, a więc margines tolerancji ze strony PZPN wynosi tylko pięć metrów.

Szerokość boiska piłkarskiego

Podobnie jak w przypadku długości boiska do piłki nożnej, tak samo szerokość boiska piłkarskiego została precyzyjnie określona w przepisach gry zatwierdzonych przez PZPN. Standardowa szerokość ma 68 metrów, lecz tak jak w przypadku długości dopuszcza się mniejsze pole gry. PZPN może wydać zgodę na rozgrywanie meczów piłki nożnej na boisku o szerokości nie mniejszej niż 64 metry, lecz kluczowe zdanie ma w tym przypadku Komisja Licencyjna PZPN.

Ile metrów ma boisko piłkarskie?
Ile metrów ma boisko piłkarskie?

Ile metrów ma boisko piłkarskie?

Profesjonalne boisko do piłki nożnej ma wymiary 105 metrów na 68 metrów. W efekcie przekłada się to na obszar prawie 7000 metrów kwadratowych, po którym poruszają się piłkarze i walczą o zwycięstwo dla swojej drużyny.

Co oznaczają linie na boisku piłkarskim?

Kluczem do rozegrania meczu piłki nożnej jest stadion wyposażony w zieloną murawę, na której znajduje się pole gry o wymiarach 105×68 metrów. W jaki sposób wyznacza się pole gry? Robi się to za pomocą białej linii o grubości dwunastu centymetrów. Greenkeeperzy mają za zadanie wyrysować wszystkie niezbędne linie, które są konieczne, aby odbył się mecz piłki nożnej. Oczywiście mowa tutaj o liniach bocznych, liniach końcowych, polu karnym, polu bramkowym, punktach karnych, linii oznaczającej połowę boiska i środkowe koło. Dodatkowo w narożnikach boiska muszą zostać zaznaczone pola, z których wykonuje się rzut rożny. Ponadto przy ławkach rezerwowych obu drużyn należy wyznaczyć pole, w którym może poruszać się trener.

Wysokość trawy na boisku piłkarskim

Dokładnie przystrzyżona trawa oraz zroszona murawa sprawiają, że zawodnicy obu drużyn mogą zaprezentować pełnie swoich umiejętności, co przekłada się na niezwykłe akcje bramkowe. W efekcie kibice mogą podziwiać futbol na najwyższym poziomie. Czy przepisy regulują, jaka powinna być wysokość trawy na boisku piłkarskim? Zalecana wysokość trawy na boisku do piłki nożnej to 2-2.5 centymetra, natomiast w okresach suszy i zimą powinna wynosić maksymalnie 3,5 cm. Specjaliści zajmujący się trawnikami zalecają koszenie trawy nie więcej niż o 30% wysokości, co zapobiega jej osłabianiu.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Boisko piłkarskie – wymiary pola karnego i pola bramkowego

Emocje kibiców piłki nożnej gwałtownie wzrastają wtedy, gdy boiskowe poczynania przenoszą się bezpośrednio pod daną bramkę, a więc do pola karnego lub pola bramkowego. Wówczas zespół ma największe szanse, aby stworzyć zagrożenie i zdobyć bramkę. W tym akapicie sprawdzimy, jakie są wymiary pola karnego i pola bramkowego.

Pole karne – wymiary

Pole karne na boisku do piłki nożnej to ten większy prostokąt przed każdą z bramek. Najbardziej uprzywilejowanym zawodnikiem w nim jest bramkarz drużyny broniącej, ponieważ może on łapać piłkę rękami. Pole karne ma 40,32 metrów szerokości oraz 16,5 metrów długości.

Pole bramkowe – wymiary

Ten mniejszy prostokąt wewnątrz pola karnego to pole bramkowe. Można powiedzieć, że jest królestwem bramkarza, ponieważ każde naruszenie przepisów gry na golkiperze kończy się faulem. Pole bramkowe ma 5,50 m szerokości i 18,32 m długości.

FAQ

W powyższych akapitach szczegółowo opisaliśmy wymiary boiska do piłki nożnej, a także wyjaśniliśmy, jakie elementy na boisku są niezbędne, aby odbył się mecz piłkarski. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jaki wymiar ma boisko do piłki nożnej?

Oficjalne wymiary boiska do piłki nożnej to 105 metrów długości i 68 metrów szerokości.

Ile metrów ma połowa boiska?

Połowa boiska piłkarskiego ma 68 m szerokości oraz 52,5 m długości.

Z czego składa się boisko piłkarskie?

Boisko piłkarskie to prostokąt, który składa się między innymi z dwóch równych połów, dwóch pól karnych, pól bramkowych, bramek, okręgu na środku. Ponadto zerkając w stronę narożników boiska, dostrzeżemy także charakterystyczne chorągiewki.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments