Pewne typy bukmacherskie – gdzie znaleźć, na co zwrócić uwagę?

Zaktualizowano 27 lipca 2021

Pewne typy bukmacherskie – gdzie znaleźć, na co zwrócić uwagę?

Szukasz pewne typy bukmacherskie? Zakłady bukmacherskie to temat niezwykle złożony i wieloaspektowy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że wytypowanie zwycięzcy spotkania jest łatwe, wcale tak nie jest w rzeczywistości. Typy bukmacherskie muszą być poparte nie tylko analizą, ale także intuicją i odrobiną szczęścia. W Polsce działa kilkunastu legalnych bukmacherów, którzy uzyskali licencję Ministerstwa Finansów na prowadzenie działalności i organizowanie zakładów wzajemnych. Bardzo często można się spotkać z dwoma terminami – darmowe typy bukmacherskie i pewne płatne typy bukmacherskie. Czy warto inwestować swoje pieniądze w pewne typy na jutro, czy lepiej skorzystać z darmowych typów bukmacherskich? Przeczytaj nasz poradnik o pewnych typach i sam podejmij decyzję!

Dobre typy bukmacherskie

Każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami. Aby ją trafnie obstawiać, należy ją bardzo dobrze poznać. Jedni typerzy specjalizują się w piłce nożnej, drudzy z kolei wolą typować mecze piłki ręcznej lub tenisa, czy siatkówki. Dobrymi typami bukmacherskimi nazywa się przewidywania graczy, które dotyczą rywalizacji sportowych. Co istotne, nie mogą to być wybrane zdarzenia na chybił-trafił. Bardzo ważna jest rzetelna analiza typowanych spotkań, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo trafienia zakładu bukmacherskiego.

Królową u bukmacherów jest piłka nożna. To właśnie na ten sport można znaleźć najwięcej rynków. Gracze do dyspozycji mają najpopularniejsze ligi świata, rozgrywki międzynarodowe, ale także i ligi niszowe, jak na przykład piątą ligę angielską. Sport jest piękny nie tylko ze względu na emocje, jakie dostarcza, ale także ze względu na swoją nieprzewidywalność. Piłka nożna, tenis, siatkówka, czy NBA – we wszystkich dyscyplinach sportowych zdarzają się niespodzianki, które rzutują niekiedy na układ w ligowej tabeli.

Czym więc są pewne typy na zakłady bukmacherskie? Trzeba sobie jasno powiedzieć, że są to wszystkie typy, które gracz analizuje samodzielnie. Tylko w taki sposób jest on w stanie znaleźć spotkanie, które przyniesie mu zysk. Mało tego, nie ma pewności, że to spotkanie na kuponie wejdzie, ponieważ może przydarzyć się niespodzianka. Dobre typy bukmacherskie to jednak podstawa do tego, aby mieć jakiekolwiek szanse na wygranie kuponu. Wśród doświadczonych typerów można znaleźć i takich graczy, którzy nad samą analizą spotkań spędzają wiele godzin czy dni. Oni z kolei celują w zakłady bukmacherskie, które odbędą się za kilka dni. Warto także pamiętać, aby nie obstawiać u nielegalnych bukmacherów, ani nie uczestniczyć w nielegalnych grach hazardowych, ponieważ może to skutkować konsekwencjami prawnymi.

Czy istnieją pewne typy bukmacherskie?

Czy istnieją pewne typy

Już na samym wstępie trzeba jasno to powiedzieć – nie ma pewnych typów bukmacherskich. Mogą być jedynie takie, które charakteryzują się wysokim prawdopodobieństwem powodzenia. Nie oznacza to jednak, że są to tak zwane pewniaki. Dlatego też, jeśli ktoś oferuje pewne typy, które rzekomo są sprawdzone i w stu procentach wejdą na kuponie, lepiej zachować dystans. Każdy postawiony zakład u bukmachera jest weryfikowany na boisku. Czy to będzie mecz piłki nożnej, siatkówki, czy innej dyscypliny sportowej – typer nie ma kontroli nad spotkaniem. Taki jest sport, że wynik meczu zawsze jest sprawą otwartą i tak naprawdę wszystko może się wydarzyć.

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych, które oferują pewne typy bukmacherskie na piłkę nożną. Bardzo często reklamują się one gwarantem zysku, co wcale nie jest prawdą. Na nowego gracza podziała to jednak jak magnes. Początkującym typerom wydaje się, że kupując typ na piłkę nożną szybko uda im się zarobić, a w rzeczywistości istnieje większe prawdopodobieństwo, że stracą podwójnie. Raz kupując pewniaki bukmacherskie, a drugi obstawiając kupon, który nie wejdzie.

Jak widać takie pewniaki to swego rodzaju utopia. Nawet profesjonalni typerzy z historią zakładów z wysokim współczynnikiem yield nigdy nie da gwarancji, że wskazany zakład na 100 procent będzie trafiony. Dlatego też przestrzega się w szczególności początkujących typerów przed kupowaniem typów związanych z piłką nożną i innymi dyscyplinami, które są określane jako pewne typy. Oczywiście można się nimi posiłkować, ale i tak trzeba samodzielnie przeprowadzić analizę spotkania, aby mieć pewność, że jest duża szansa powodzenia kuponu. Pewne typy biorą się więc tylko i wyłącznie z wiedzy gracza i analizy ofert, jakie przedstawiają legalni bukmacherzy. Kursy bukmacherskie w pewnych typach mają różne wartości, ale typerzy nie powinni się nimi sugerować. Czasami w ocenie gracza zakład z wyższym kursem może się powieść, aniżeli ten z niższym.

Niskie kursy bukmacherskie to pewna wygrana?

Jakie typy bukmacherskie można określić mianem pewniaków? Są to zdarzenia, w których udział bierze zdecydowany faworyt oraz drużyna z góry skazana na porażkę. Piłka nożna nie raz widziała takie starcia, na przykład FC Barcelona – Numancia. Bez sprawdzania typów i kursów można w ciemno obstawić, że to zespół z Katalonii jest zdecydowanym faworytem. Kursy w takich przypadkach oscylują w granicach 1.05-1.20

Dla niedoświadczonych typerów, którzy dopiero zaczynają obstawianie zakładów sportowych to bardzo kusząca oferta, ponieważ wydaje się pewna. Niestety, takie ślepe myślenie nie prowadzi do niczego złego. Po pierwsze tak niskie kursy nie są opłacalne dla typerów. Aby wygrać sporą ilość pieniędzy, należy wtedy dodać na kuponie kolejne pięć, a nawet więcej spotkań, które będą tak zwanymi pewniakami. To z kolei przekłada się na większe prawdopodobieństwo, że któreś ze zdarzeń po prostu nie wejdzie.

Ślepe poleganie na kursach i pewniakach to prosta droga do bankructwa i frustracji. Zakładając, że obstawiło się sześć zdarzeń po niskim kursie i za wysoką stawkę można wygrać około 1500 złotych. Co, gdy okaże się, że tylko jedno spotkanie nie weszło? I to jeszcze faworyt, jakim jest FC Barcelona? Poziom frustracji sięga zenitu. W pierwszej kolejności pojawia się myśl, aby zrezygnować z obstawiania, ale po chwili gracz chce się odegrać, więc obstawia kolejne pewniaki, przez co koło zatacza krąg.

Piłka nożna, jak i inne sporty bardzo często raczy kibiców niespodziankami. Bez względu na to, czy będzie to tenis ziemny, polo, czy piłka nożna, należy polegać na własnej analizie i intuicji, z zaznaczeniem, że nie ma się pewności co do tego, czy kupon wejdzie.

Gdzie znaleźć darmowe typy bukmacherskie?

Samodzielna analiza danych typów bukmacherskich wymaga sporo czasu, wiedzy i doświadczenia. Niezbędna okazuje się znajomość konkretnej dyscypliny sportowej, zespołu czy ligi. Znalezienie typów, które mogą przynieść zyski jest więc trudne, ale dla graczy, którzy obstawiają kupony i mają już w tym wprawę niekoniecznie musi to tak wyglądać. Początkujący gracze mogą korzystać z wielu darmowych typów bukmacherskich. Znaleźć je można na tematycznych forach internetowych, licznych serwisach, grupach facebookowych, a także u samego bukmachera. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim przypadku niezbędna jest dodatkowa analiza.

Nie można polegać tylko na tym, co piszą inni typerzy. Warto także ich prześwietlić. Profesjonalni gracze mają swoje profile na zaufanych stronach, gdzie można sprawdzić statystyki ich kuponów. Gracze z najlepszą skutecznością bardzo rzadko wypowiadają się na forach, a już tym bardziej nie wystawiają swoich typów. Mogą rzecz jasna służyć radą, ale każdy z nich z pewnością powie, że i tak trzeba samodzielnie przeprowadzić analizę, ponieważ żaden typ nie daje gwarancji wygranej.

Miejsc, w których można znaleźć darmowe typy bukmacherskie jest bardzo dużo, tylko należy je umiejętnie wybrać. W przypadku for internetowych trzeba sprawdzić, czy faktycznie one tętnią życiem. Jeśli są tam wrzucane raz na tydzień jakieś typy bukmacherskie, to lepiej sobie odpuścić i znaleźć inną stronę.

Co wybrać – darmowe, czy płatne typy bukmacherskie?

Płatne typy bukmacherskie, które określane są pewniakami nie są godne uwagi. Powód? Otóż nikt nie moze dać gwarancji, że dane spotkanie na pewno zakończy się po naszej myśli. Osoby wystawiające typy bukmacherskie bardzo często piszą, że jest to gwarant. Bzdura! Sport jest nieprzewidywalny i niejednokrotnie świat był świadkiem niespodziewanych wyników. Piłka nożna, tenis, NBA – wymieniać przykładów zdarzeń sportowych z tych dziedzin można mnóstwo. Ich zaletą jest jednak to, że poszczególne typy były już poddane szczegółowej analizie. W kwestii gracza, który je kupi leży jedynie potwierdzenie słuszności analizy. Typowanie może dostarczać świetną zabawę, ale podwójne inwestowanie w coś, co niekoniecznie może się opłacać jest stratą pieniędzy.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są darmowe pewne typy bukmacherskie. Dlaczego pewne? Otóż gracz samodzielnie przeprowadza analizę i na jej podstawie typuje. W sieci znaleźć można mnóstwo stron z darmowymi typami. Można wybrać najciekawsze z nich, poddać szczegółowej analizie i mając pewność, że wykonało się dobrą robotę, postawić na dany typ swoje pieniądze. Jest to proces dłuższy i wymagający więcej zaangażowania, ale można przy tym zaoszczędzić pieniądze, a nawet wygrać, jeśli kupon bukmacherski wejdzie. Ponadto typer zyskuje doświadczenie, może prowadzić własne statystyki obstawiania i nieustannie podnosić swoją wiedzę na temat danej dyscypliny sportowej.

Jak analizować pewne typy bukmacherskie?

jak analizować typy

Bez względu na to, czy korzysta się z płatnych, czy darmowych typów, powinno się dostosować do kilku bardzo ważnych zasad. Przede wszystkim skuteczne obstawianie to skrupulatna i rzetelna analiza zakładów bukmacherskich. Jeśli chce się zdobyć przewagę nad bukmacherem, to nie można grać na „chybił-trafił”. Jak więc typować zakłady bukmacherskie? Kilka porad:

 • obstawiaj tylko te dyscypliny sportowe, które znasz i śledzisz informacje w nich na bieżąco
 • każdy postawiony typ u bukmachera musi być podparty rzetelną analizą meczową – warto zwrócić uwagę na formę, statystyki, H2H, aktualne informacje oraz charakterystyki poszczególnych ekip lub zawodników
 • wyszukiwanie valuebetów, czyli wartościowych zakładów bukmacherskich, gdzie kurs jest zawyżony co do realnych wartości
 • drobiazgowe przeglądanie oferty bukmacherskiej pozwala znaleźć nieoczywiste typy, na przykład na ilość kartek, bramek lub gemów w spotkaniu
 • korzystając z gotowych płatnych typów bukmacherskich należy zweryfikować historię typera, a więc jego skuteczność w dłuższym okresie czasu
 • sprawdzanie gotowych typów bukmacherskich – warto weryfikować kurs podany w analizie z faktyczną wartością u danego bukmachera – zdarza się, że kursy ulegają wahaniom i nie zawsze są takie same, jak w opisanej analizie meczowej
 • obstawianie taśm to zguba – szeroko rozbudowane akumulatory złożone z „pewniaków” sprawiają, że zmniejszają się szanse na wygraną
 • wprowadzenie systemu do swojej gry – warto kontrolować swoje obstawianie za pośrednictwem systemu. Można próbować płaskiej stawki, Martingale lub systemu Kelly i określić, który najlepiej służy grze. Obstawianie systemem pomoże utrzymać balans na koncie, a na dłuższy czas może lepiej wpływać na finanse.

W zakładach bukmacherskich najczęściej obstawiana jest piłka nożna i nie powinno to dziwić, ponieważ cieszy się ona największą popularnością na świecie. Mecze rozgrywane są praktycznie codziennie, ale profesjonalni typerzy skupiają się maksymalnie na trzech ligach. Dlaczego? Otóż tak łatwiej jest śledzić poczynania poszczególnych zespołów oraz rozgrywek. To z kolei przekłada się na szybszą analizę i większe prawdopodobieństwo, że uda się trafnie obstawić kupon.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Jakie rodzaje zakładów proponują bukmacherzy typerom? Możliwości jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy gracz może znaleźć coś dla siebie. Początkującym zaleca się jednak zacząć od podstawowych rodzajów zakładów, aby mogli w miarę zdobywania doświadczenia przechodzić na coraz trudniejsze zakłady. O powodzeniu kuponu bardzo często decyduje wynik spotkania i rodzaj zakładu. Może się bowiem zdarzyć tak, że zwycięzca zostanie trafnie wytypowany, ale zostanie on wyłoniony dopiero po dogrywce. W takim przypadku zakład nie będzie trafny, jeśli będzie to 1×2. Czym więc charakteryzują się poszczególne zakłady, w których uczestnictwo może przynieść korzyści?

1×2 i 12

Zakład trzytorowy przewiduje wystąpienie jednego z trzech możliwych rozwiązań: wygraną gospodarzy, remis lub wygraną gości. Ten rodzaj kuponu obstawić można we wszystkich dyscyplinach sportowych, które mogą zakończyć się remisem. Chodzi przede wszystkim o piłkę nożną, koszykówkę czy hokej, ale nierozstrzygnięte spotkanie może zdarzyć się także w boksie, choć jest bardzo mało prawdopodobne.

W zakładzie dwutorowym nie jest za to uwzględniany remis. Oznacza to, że jeśli mecz zakończy się wynikiem 0:0, to zakład będzie uznany za nierozstrzygnięty na korzyść typera. Co prawda nie zgarnie on puli z tego typu, ale także nie spowoduje to, że kupon będzie przegrany. Przykład? Załóżmy, że polscy siatkarze grają przeciwko Serbii. Można obstawić zwycięstwo naszej reprezentacji lub wygraną przeciwnika.

Podwójna szansa

Jest to ostrożniejsza metoda typowania, ponieważ polega na tak zwanej podpórce. W Większości dyscyplin sportowych można wytypować 1×2. W tym przypadku do wygranej gospodarzy można dołożyć ewentualny remis. Wtedy typ wygląda tak: 1x. Ewentualna wygrana gospodarzy lub remis w spotkaniu sprawiają, że typ jest trafiony. Jedyną opcją, kiedy tak nie jest to wygrana gości. W tym przypadku kupon może zwyciężyć w dwóch wskazanych przez gracza sytuacjach. Na tym właśnie polega duży potencjał podwójnej szansy.

Under/Over

Zakład under/over polega na wytypowaniu liczby bramek, które łącznie padną w spotkaniu/. Zakładając, że Lech gra z Legią i obstawiając wynik powyżej 2,5 zakład będzie wygrany, jeśli łączna liczba bramek będzie wynosiła minimum 3 w całym spotkaniu. Z kolei zakłąd poniżej 2,5 oznacza, że w meczu padnie mniej niż 2,5 bramki. W tym wypadku maksymalnie mogą zostać strzelone dwie bramki w meczu.

Handicap europejski

Istotą handicapu jest dodanie lub odjęcie punktów/bramek drużynie podczas typowania. Dzięki temu neutralizowana jest przewaga faworyta, kurs zakładu staje się bardziej atrakcyjny, a to oznacza wyższą wygraną. W handicapie europejskim można obstawić trzy opcje: wygrana gospodarzy, remis i wygrana gości.

Handicap azjatycki

W przypadku handicapu azjatyckiego można obstawiać wygraną gospodarzy lub wygraną gości. Remis nie jest brany pod uwagę. Przypisując punkty drużynom, używa się także połówek oraz ćwiartek. Dużą zaletą handicapu azjatyckiego jest możliwość zwrotu całej lub połowy stawki na wypadek remisu, co podwyższa bezpieczeństwo zakładu. Jeśli gracze chcą zacząć obstawiać handicapy, to właśnie wariant azjatycki jest im szczególnie polecany na start.

Zakłady specjalne

Wielu bukmacherów posiada w swojej ofercie zakłady specjalne, które dotyczą nie tylko świata sportu, ale także polityki, nauki, kultury i społeczeństwa. Można obstawiać wyniki wyborów prezydenckich, czy kursy walut. Bukmacherzy przyjmują także typy dotyczące życia gwiazd np. czy siostry Williams zakończą karierę w tym samym czasie. Opcji na zakłady specjalne jest naprawdę mnóstwo i bukmacherzy bardzo często przygotowują je dla swoich typerów.

Rodzaje kuponów bukmacherskich

Rodzaje kuponów bukmacherskich

Poradniki bukmacherskie najczęściej skierowane są do początkujących typerów, jednakże nie zawsze zawierają one wszystko to, co powinny. Jedną z najistotniejszych kwestii, o jakich powinni oni pamiętać jest rodzaj kuponu bukmacherskiego. Prawdziwa kopalnia wiedzy gromadzi w sobie wszystkie typy kuponów, a nie tylko poszczególne. Jakie więc są dostępne rodzaje kuponów i jakie polecane są dla początkujących typerów?

Singiel

Singiel to kupon, na którym znajduje się tylko i wyłącznie jedno zdarzenie. W powszechnej opinii typerów jest to najbezpieczniejszy rodzaj kuponu. Dlaczego? Otóż gracz już na starcie otrzymuje możliwość na wygraną, która maksymalnie może wynieść 50%. Tak bywa, kiedy wybiera on zdarzenie z dwoma możliwymi wynikami np. under/over, +2,5/-2,5. Prawdopodobieństwo tego, że wygra wynosi zatem 50/50.

Double i Treble

Double są to takie kupony, gdzie znajdują się dwie selekcje z dwóch różnych wydarzeń sportowych. Aby wygrać, należy trafić obydwie selekcje. To sprawia, że prawdopodobieństwo wygranej jest już o wiele mniejsze porównując taki kupon do zakładu pojedynczego. Z kolei treble to kupony, na których można dodać trzy selekcje z trzech różnych typów. By kupon był pozytywnie rozpatrzony wszystkie spotkania muszą być trafione. Szanse na powodzenie są tu znacznie niższe niż w przypadku wcześniej opisywane rodzaje kuponów.

Kupony AKO

Jest to najpopularniejszy rodzaj kuponu, który polecany jest szczególnie początkującym typerom. Najczęściej na nich znajdują się pewne typy bukmacherskie, które wspierane są przez bonusy bukmacherskie. Akumulatory to kupony, na których znajduje się duża liczba zdarzeń, a przynajmniej dwa spotkania. Najczęściej powinno to być maksymalnie do pięć zdarzeń. Tak naprawdę na kuponie może się znaleźć nawet 20 typów na zakłady bukmacherskie jednak nie poleca się stawiać tak długich taśm. Im więcej zdarzeń na kuponie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że on wejdzie. Potencjalna wygrana w zakładzie AKO może robić wrażenie. Stąd też najczęściej decydują się na niego gracze początkujący, którzy marzą o szybkim i dużym zarobku. W kuponach AKO każdy kurs jest przez siebie mnożony i na koniec dodatkowo jeszcze przez stawianą przez gracza kwotę. Niestety – takie kupony bardzo ciężko trafić.

Zakłady systemowe

Rozpisy, czyli tak zwane zakłady systemowe, to kupony składające się z kilku zdarzeń i ich kombinacji. Typer wygrywa w momencie, gdy wszystkie ułożone kombinacje są rozpatrzone pozytywnie. Wygrywać można również wtedy, gdy zostanie popełniony błąd. W takim przypadku wygrywają kombinacje, które są pozytywnie rozpatrzone.

Zakłady blokowe

Zakłady bukmacherskie blokowe często mylone są z systemowymi. W tym przypadku ważne jest to, aby zbudować bloki typów bukmacherskich. W każdym z nich może znaleźć się wiele zdarzeń. Jeśli w na przykład kupon będzie składał się z trzech bloków: A, B, C i w bloku C nie wejdzie jedno spotkanie, ale w blokach A i B wszystko będzie rozpatrzone pozytywnie, to typer wygrywa kwotę z tych dwóch bloków. Zakłady te są o wiele mniej popularne od wyżej wspomnianych. Powodem jest tu z pewnością znajomość podstaw matematycznych, a także analizy sportowe, które należy wykonywać. Do tego dochodzi wiedza bukmacherska, która mimo wszystko zdobywana jest latami. Dlatego też nie są to zakłady dedykowane dla początkujących typerów.

Zakłady live

Obecnie praktycznie każdy bukmacher ma w swojej ofercie zakłady live. Aby wziąć w nich udział, należy przejść do sekcji zdarzeń na żywo i obstawiać dostępne typy bukmacherskie w danym meczu. W tym przypadku niezbędna okazuje się bardzo dobra znajomość ligi i zespołów, które ze sobą rywalizują. Czy warto obstawić taki mecz? Typ z pewnością jest nieco ryzykowny, ponieważ w takim zakładzie wszystko może się dynamicznie i diametralnie zmieniać. Zakłady bukmacherskie na żywo przeznaczone są dla użytkowników z dłuższym stażem.

Jak znaleźć yield?

Czym jest Yield? Polega on na wyliczeniu procentowo-jednostkowym skuteczności poszczególnych typów bukmacherskich. W obliczeniach uwzględnia się stawki oraz relację typ kurs i rezultaty poszczególnych meczów, jak i kuponów, na jakie gracz wcześniej stawiał. Klasyczna definicja Yield brzmi: “Yield (ang. wydajność, plon, uzysk) – zwany inaczej stopą zwrotu – to stosunek zarobionych (wygranych) pieniędzy do pieniędzy zainwestowanych. Wyrażany jest w procentach.”

Szczegółowe prowadzenie rachunku zysków i strat jest najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem skuteczności typów bukmacherskich. W klarowny sposób można zobrazować w ujęciu procentowym, z jakimi zyskami i stratami gracz ma do czynienia w konkretnym przedziale czasu. Termin yield został zapożyczony z terminologii finansów. Pochodzi on od pojęcia YTM – Yield To Maturity i oznacza stopę dochodu lub rentowność, jaką uzyskują inwestorzy, którzy kupują obligacje po obecnej cenie rynkowej i przetrzymują je w swoim portfelu. Yield jest znakiem rozpoznawczym praktycznie każdego typera. Każdy doświadczony gracz, który w zakładach bukmacherskich nie traktuje obstawiania jako zabawę oblicza taki współczynnik. Dzięki niemu typer może podnieść skuteczność, co przekłada się na wysokie nagrody w postaci wygranych zakładów. Ponadto dzięki Yield wie on, czy obstawianie zakładów sportowych jest dla niego opłacalne, czy nie. Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że yield jest najbardziej miarodajną oceną potencjału danego gracza. To dzięki temu wskaźnikowi możemy ocenić opłacalność samej gry. Dlatego warto wiedzieć, jak go obliczać.

Przeglądając w sieci blogi typerów można często spotkać przedstawione skuteczności typera, które wyrażane są suchymi liczbami. Taka informacja, mimo że prezentuje się bardzo dobrze, to tak naprawdę niewiele mówi o samym graczu. Nie zawiera ona ani informacji o kursach, ani o stawkach, jakie były wykładane na dane trafne typy. Typer mógł trafić same niskie kursy np. 1.25, więc nawet w przypadku wysokiej skuteczności z niskich wygranych nie zrekompensuje straty z pozostałych zakładów bukmacherskich, które zostały przegrane. Prawdę dopiero obnaży yield, który z pewnością będzie na dużym minusie.

Podsumowując wskaźnik Yield jest miarą skuteczności typowania danego gracza. Dzięki niemu można uzyskać niezbędne informacje o zyskach i stratach z obstawianych kuponów bukmacherskich. Aby zarabiać, zakłady bukmacherskie powinny generować dodatnią wartość procentową yield. Ujemna wartość będzie rzecz jasna oznaczać starty. Profesjonalni typerzy przyjmują, że yield na poziomie 10-15 procent to bardzo dobry wynik. Wartość powyżej tych widełek to już prawdziwa rewelacja, a jej osiągnięcie równa się z poziomem eksperta, który jest nieosiągalny dla zdecydowanej większości typerów.

Czym jest valuebet?

Legalni bukmacherzy nie należą do nieomylnych, bo takich ludzi na świecie nie ma. Nawet analitycy największych firm bukmacherskich mogą czasami popełnić błąd, przez co stwarza się świetna okazja dla typerów. W momencie wychwycenia takiego błędu można powiedzieć o valuebecie. Słowo to pochodzi z angielskiego value (wartość) i bet (zakład). Można więc powiedzieć, że dosłownie oznacza to wartościowy zakład. Jest to taki typ bukmacherski, który na pierwszy rzut oka może się graczowi opłacić. W świecie bukmacherskim występuje też podobny zwrot, że zakład (kurs) ma value.

W ustaleniu, czy dany zakład jest valuebetem, pomóc może specjalny wzór matematyczny:

 • p * k = value
 • p -> oszacowane prawdopodobieństwo wygrania zakładu, wyrażone w procentach i podzielone przez 100
 • k -> wystawiony kurs na dane zdarzenie

Valuebet występuje w momencie, gdy obliczona wartość wynosi więcej niż 1. O ile wartość k jest pobierana z ofert bukmacherów, o tyle wartość p należy ustalić samodzielnie. Właściwe wytypowanie prawdopodobieństwa zajścia, jakiego zdarzenia sportowego wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy sportowej. Jest ona kluczem do tego, aby umiejętnie wykorzystywać wartościowe zakłady. Zebranie odpowiedniego doświadczenia jest również niezbędne do korzystania z zawyżonych typów. Najlepsi typerzy potrafią znaleźć valuebet, mimo że na pierwszy rzut oka kurs nie będzie wyglądał na świetną okazję do zanotowania wygranej.

Trudno jest sobie wyobrazić przeglądanie wszystkich ofert bukmacherów, które dostępne są na rynku, aby znaleźć wartościowy zakład. Warto skupić się na jednej, dobrze poznanej dyscyplinie sportowej i lidze, w której gracz najlepiej się orientuje. Należy jednak pamiętać, że im bardziej niszowa liga, tym większa szansa, że bukmacher niedokładnie oszacuje prawdopodobieństwo i wystawi zawyżony kurs w konkretnym spotkaniu piłki ręcznej lub innego sportu. Warto także śledzić zachowanie bukmacherów, ponieważ mogą oni żonglować kursami, aż do momentu rozpoczęcia spotkania. Wnikliwa obserwacja pozwala znacznie łatwiej wychwycić wartościowy zakład z zawyżonym kursem.

Co istotne, nie można sugerować się wysokością kursu, ponieważ nie działa tu zasada niski kurs – łatwa wygrana, wysoki kurs – mało prawdopodobna wygrana. Na przykład niewielki kurs 1.25 na zwycięstwo jednej ze stron może być bardzo mylny. Bukmacher może popełnić błąd lub celowo skusić gracza takim kursem, podczas gdy realne prawdopodobieństwo wygranej jest mniejsze, więc kurs powinien być wyższy. Warto także mieć na względzie to, ze valuebet nie jest wyznacznikiem automatycznej wygranej. Raczej ma on charakter informacyjny. Przed spotkaniem należy oszacować prawdopodobieństwo powodzenia się typu, nie mając pojęcia o jego przebiegu, ani końcowym wyniku. Wartościowy zakład bukmacherski może się taki wydawać, ale wcale nie musi być trafiony. Docelowo jednak gracze szukający valuebetów dążą do tego, by wypracować jak największy zysk.

Kontra w zakładach bukmacherskich – co to jest?

Kontra jest jednym z podstawowych pojęć wśród bukmacherów i typerów. Mimo tego, że jej istota jest bardzo prosta, to znaczna część użytkowników na naszej stronie nie stosuje tego oczywistego sposobu na pomnażanie swojego budżetu. Zdarzają się sytuacje, gdy gracz ma na kuponie trafione już cztery z pięciu spotkań i akurat tego ostatnie na kuponie AKO nie wchodzi. Prosta sprawa – kupon przegrany. Takie typy dnia także się zdarzają. Wtedy z pomocą może przyjść kontra. Oznacza to, że stawia się zdarzenie przeciwne do tego, jakie było pierwotnie obstawione. Celem kontrowania jest uzyskanie pewnego zysku, niezależnie od wyniku ostatniego spotkania na kuponie. Bardzo istotny w przypadku kontry jest dobór odpowiedniej stawki do kontrowanego wydarzenia. To jednak temat na dłuższy i obszerniejszy artykuł. Można jednak stwierdzić, że pewne typy bukmacherskie mogą się pojawiać w tego typu zakładach.

Co to jest szybki zakład bukmacherski?

Szybki zakład jest to rodzaj rynku bukmacherskiego, który uwzględnia pewne typy bukmacherskie, ale dostępne jedynie na żywo. W tym przypadku gracze obstawiają to, co dzieje się na żywo w spotkaniu. Mogą więc śledzić na bieżąco wydarzenia boiskowe, wykonywać analizy sportowe przy tym i szacować ostateczny wynik spotkania. W zakładach live często typuje się zwycięzcę, ale można także wskazać rzuty rożne, czy inne dostępne dobre typy. Piłka nożna to akurat sport, w którym można znaleźć najwięcej zakładów na żywo, ponieważ mecze rozgrywane są niemal cały czas. Jeśli nie w ligach o wysokiej renomie, to tych bardziej niszowych. Niemniej to, co proponują bukmacherzy zawsze daje możliwość zysku z zakładów wzajemnych o ile dobrze się typuje. Szybki rynek może być wystawiony na to, który zawodnik wygra następny punkt w meczu tenisa ziemnego, jakie następne zdarzenie wystąpi w meczu piłki nożnej (rzut z autu, wybicie z bramki, rzut rożny) lub kto zdobędzie kolejny punkt w meczu koszykówki.

Szybkie typy bukmacherskie to dodatkowe opcje zakładów, na których wynik nie trzeba czekać, ponieważ rozliczany jest w trakcie trwania spotkania. Oprócz tradycyjnych zakładów na zwycięzcę, liczbę bramek, czy też handicapy można również typować konkretne akcje i wydarzenia z boiska. Action betting to nic innego jak zakłady na żywo na wydarzenia, które zostaną rozstrzygnięte o wiele szybciej aniżeli te, które wliczają się w live betting. W niektórych typach może okazać się tak, że do ich rozstrzygnięcia może minąć mniej niż 60 sekund nawet, a w ciągu jednego spotkania można wziąć udział w typowaniu kilkukrotnie. Tego rodzaju pewne typy bukmacherskie cieszą się dużą popularnością, ale osoby, które chcą skorzystać z takiej opcji powinno dobrze znać dany zespół, rynek lub ligę. Warto więc śledzić statystyki drużyn i zawodników u bukmachera, aby trafniej obstawiać szybkie zakłady.

Na co zwrócić uwagę wybierając typy bukmacherskie?

Wybór pewnych typów bukmacherskich wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim należy skupić się na kilku istotnych aspektach wybierania typów, które w zamiarze graczy mają przynieść im zyski. Typowanie dużej liczby bramek, czy statystyk konkretnych zawodników nie zawsze jest dobrym wyjściem. W dużej mierze o powodzeniu takiego kuponu decyduje doświadczenie i znajomość ligi oraz zespołu. Piłka nożna jako królowa zakładów bukmacherskich bardzo często jest wybierana na początek przygody z typowaniem. Problem jest jednak taki, że wielu nowych użytkowników zabiera się do obstawiania nie mając pojęcia o danej dyscyplinie sportowej. Grają, bo widzą niski kurs, co ich zdaniem oznacza tak zwanego pewniaka, który de facto nie istnieje.

Wśród najlepszych typerów istnieje przekonanie, że nie opłaca się wybierać typów poniżej 2,50. Taki kurs minimalny gwarantuje im satysfakcjonujące zyski. Ponadto wszystkie propozycje typów powinny być poddawane szczegółowej analizie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo dobrego wytypowania meczu piłki nożnej. Zauważyć można pewien trend, który wpływa na zdobywanie doświadczenia przez nowych użytkowników. Otóż po kilku nieudanych obstawieniach zaczynają się coraz częściej zastanawiać nad płatnymi typami. Problem jest jednak taki, że nie są one gwarantem wygranej. Nawet wśród najlepszych typerów postawione pieniądze przepadają, ponieważ nie wchodzą im kupony. Podczas wybierania typów należy z jednej strony skupić się na lidze, którą się zna, a z drugiej strony kierować się nieco intuicją, która może pomóc w postawieniu na dany typ. Kurs powinien mieć drugorzędne znaczenie.

Czym są typy na jutro?

Zakłady bukmacherskie, w których uczestnictwo jest dozwolone od 18 roku życia, ponieważ w innym przypadku nie ma możliwości typowania, często oferują typy na jutro.

Poniżej przedstawiamy nasze typy na jutro obstawione w STS.

Czas Mecz Typ Szansa (%) Typ Kursy

Są to oferty spotkań, które dopiero się wydarzą w przyszłości. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które wolą bardzo szczegółowo analizować dany mecz. Typ taki w ich mniemaniu jest znacznie pewniejszy, ponieważ jest poddany bardziej szczegółowej analizie. Należy jednak uświadomić sobie to, że piłka nożna, jak i każdy inny sport, jest po prostu nieprzewidywalna. Nawet spotkanie poddane wielogodzinnej analizie nie jest pewniakiem. Może się bowiem wydarzyć tak, że faworyt przegra z niżej notowanym zespołem. Inną zaletą długiej analizy jest natomiast to, że pojawia się okazja to znalezienia valuebetu. Tak więc typy na jutro mają wiele zalet i powinni je brać pod uwagę ci typerzy, którzy wolą na spokojnie obstawiać swoje kupony bukmacherskie.

Czym są typy na dziś?

Najczęściej użytkowników bukmacherzy kuszą nie tylko oferując darmową grę w ramach promocji, ale także krótkoterminowymi typami. Typy na dziś to zdarzenia krótkoterminowe, które są albo na aktualny dzień, albo na kolejny. Jest to zestaw kursów i typów na mecze, które będą odbywać się w krótkim terminie, dzięki czemu typerzy będą mogli szybko zgarnąć nagrody w postaci wygranych pieniędzy. Poniżej przedstawiamy typy na dziś obstawione przez nas u bukmachera STS.

Czas Mecz Typ Szansa (%) Typ Kursy
19:00 Beerschot – Cercle Brugge 1-1 27 / 51 / 22 x 1.47

Na zawodników, którzy wolą takie typowanie czeka także dużo promocji jednodniowych. Istotne jest jednak to, że darmowe typy dnia wymagają bardzo szybkiej analizy rynku . W takim przypadku trzeba się wykazać bardzo dobrą znajomością sportu i poszczególnych drużyn, aby dobrze obstawiać mecze. Typy dnia dla najlepszych typerów dostępne są u wszystkich bukmacherów. Mogą oni typować nawet mecze z niższych lig, o ile mają o nich pojęcie. Zawieranie takich zakładów wzajemnych może być jednak dla niektórych nieco kłopotliwe, ponieważ wiąże się to z większym ryzykiem niepowodzenia. Warto tutaj jeszcze dodać, że udział w nielegalnych grach hazardowych wiąże się z odpowiedzialnością karną i konsekwencjami prawnymi. Ponadto z uprawiania hazardu może wynikać uzależnienie, które powinno być jak najszybciej leczone.

Wybór darmowych typów bukmacherskich na weekend

Praktycznie każdy bukmacher ma przygotowany zestaw typów dla użytkowników uwielbiających typowanie w weekend. Dlaczego cieszą się one tak dużą popularnością? Weekend to czas, w którym zazwyczaj dzieje się najwięcej w sporcie. To właśnie w weekend rozgrywane są wszystkie ligi europejskie w piłce nożnej. A wiadomo, że piłka nożna to sport numer jeden w zakładach bukmacherskich. To jednak nie koniec, bo w piątek, sobotę i niedzielę odbywają się najważniejsze gale MMA i bokserskie. Na wielu forach tworzonych przez graczy można w tym czasie znaleźć wiele ciekawych propozycji na udany typ. Kurs do tego także jest dosyć wysoki, ale po głębszej analizie można dostrzec valuebet. Możliwości typowania w weekend są naprawdę duże, a to z tego względu, że właśnie wtedy odżywa cały sport na świecie. Warto wiec mieć to na uwadze, jeśli ma się czas na typowanie weekendami tylko.

Bonusy bukmacherskie na typy dnia i nie tylko

Niejeden serwis i bukmacher, który prowadzi swoją stronę w języku polskim i jest legalny, organizuje co jakiś czas wysokie nagrody. Standardem stały się promocje organizowane dla nowych graczy. Ci mogą liczyć na dodatki od wpłat do depozytu, darmowy zakład, czy kod promocyjny. Rodzajów bonusów bukmacherskich jest cała masa, ale każdy bukmacher posiada w tym zakresie inną ofertę, co należy mieć na uwadze. Niekiedy zdarzają się czasowe promocje na zakład dla dużej liczby bramek, czy żółtych kartek. Korzystając z naszej strony możesz znaleźć wiele różnych promocji bukmacherskich. Pamiętaj jednak, że mają one charakter informacyjny.

Pewne typy bukmacherskie – podsumowanie

Pewne typy bukmacherskie mogą być bardziej iluzją, aniżeli czymś prawdziwym. Nie ma czegoś takiego jak pewniaki. Nawet jeśli są one usilnie reklamowane, jako najlepszy typ, kurs może pokazywać co innego. Z drugiej strony z kolei kurs nie jest wyznacznikiem tego, czy mecze mają faworyta czy nie. W sporcie jest tak naprawdę wszystko możliwe, włącznie z tym, ze spadkowicze potrafią rozgromić lidera rozgrywek. Obstawiając typy dnia i wzorując się na kursach od najlepszych typerów warto jednak dodatkowo samodzielnie przeprowadzić rzetelną analizę, ponieważ wtedy jest największa pewność, że kupon może wejść.

Pewne typy bukmacherskie – FAQ

Gdzie znajdę najlepsze pewne typy bukmacherskie?

W sieci można znaleźć wiele stron oferujących najlepsze i pewne typy bukmacherskie. Należy mieć na uwadze fakt, że coś takiego, jak pewniaki nie istnieje, a więc tak czy inaczej, niezbędna będzie analiza wybranych typów. Z pewnością trafią się tam także takie, które charakteryzują się dużym prawdopodobieństwem powodzenia.

Czy warto kupować płatne typy bukmacherskie?

Jak już wcześniej zostało wspomniane – nie ma czego takiego jak pewne typy bukmacherskie. Kupowanie ich może wiązać się z podwójną stratą pieniędzy. Raz gracz straci kupując typ, a drugi, gdy pewniak nie wejdzie. Dlatego zdecydowanie lepiej jest wybierać samodzielnie typy bukmacherskie i zdobywać doświadczenie w wyszukiwaniu najlepszych dostępnych na rynku. Warto zajrzeć na serwis bukmachera, gdzie jest forum z typami, które mogą wejść.

Gdzie najlepiej obstawiać mecze?

W pierwszej kolejności musi to być legalny bukmacher, który prosperuje już na naszym rynku od dłuższego czasu. Na naszej stronie znajdziesz ich pełną listę z opisem. Zdecydowanym faworytem wśród nowych graczy jest STS, czyli największy polski bukmacher na rynku. Ma on najbogatszą ofertę, w której znajduje się nie tylko piłka nożna, ale także tak niszowe sporty, jak rzutki, czy polo.

0 0 votes
Ocena artykułu
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Pewniaki… zawsze byli, są i będą. Nigdy nie wierzcie tym pewniakom. Nie mogą oni wiedzieć wyników…A niektórzy nawet za to płacą…