Trener żużlowy – kim jest? Czym się zajmuje? Ile zarabia?

Oczy kibiców, którzy oglądają żużel, w pierwszej kolejności skierowane są na tor, gdzie rywalizują ze sobą żużlowcy. To tam dochodzi do głównego punktu zawodów, czyli wyścigów, które generują olbrzymie emocje. Podczas każdego okrążenia podnosi się wrzawa na trybunach, a kibice liczą na spektakularną jazdę swoich ulubieńców, która zapewni punkty ukochanej drużynie.

Należy pamiętać, że dyspozycja zawodników w dzień wyścigu na torze to składowa wielu innych rzeczy. Musimy tutaj wymienić mechaników, którzy dbają o idealny stan motorów oraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie toru. To nie wszystko, ponieważ kluczową osobą w każdym klubie jest trener żużlowy! W tym artykule przybliżymy funkcję trenera żużlowego, sprawdzimy, czym zajmuje się trener żużlowy oraz jaka jest jego rola w zespole żużlowym. Ponadto wskażemy najpopularniejszego polskiego trenera w żużlu oraz przedstawimy szkoleniowca pełniącego tę funkcję w reprezentacji Polski.

Trener żużlowy
Trener żużlowy

Czym zajmuje się trener żużlowy?

Osoby, które nie śledzą żużla lub sporadycznie sprawdzają co słychać w wyścigach żużlowych, mogą być nieco zaskoczone, że każdy zespół ma swojego trenera. Skąd takie podejście? Przede wszystkim dlatego, że żużel jest kojarzony wyłącznie z zawodnikami, którzy ścigają się na motorach i tak naprawdę mogłoby się wydawać, że trener ma niewielkie możliwości, by wpłynąć na ich dyspozycję podczas danego meczu i biegu. Trener żużlowy to bardzo ważna osoba w każdym klubie. Przede wszystkim powinien mieć on duży udział w budowie drużyny na dany sezon, a więc musi skutecznie współpracować z zarządem klubu. Niestety coraz częściej można zaobserwować przypadki w żużlu, że prezesi najpierw sprawdzają stan konta, a później sami dywagują, jakie finansowanie mogą przeznaczyć na żużlowca, pomijając przy tym trenerów i nie licząc się z ich zdaniem. Ostatnio ożywiła się dyskusja na ten temat i coraz bardziej podkreśla się, że trenerzy mają niewiele do powiedzenia w zestawieniu z prezesami klubów.

Betomania - STS kod promocyjny

Ludzie związani z wyścigami żużlowymi jasno komunikują, że w większość klubów trener żużlowy powinien przedstawić kandydatury zawodników, z którymi klub mógłby się związać. Wobec tego należy zaznaczyć, że trener żużlowy powinien pełnić kluczową rolę w kompletowaniu kadry zespołu na dany sezon. Warto podkreślić, że trener żużlowy musi ściśle współpracować z prezesem klubu i całym zarządem, prowadzić dyskusje dotyczące wzmocnień oraz dążyć do wypracowania najlepszego scenariusza dla klubu. Po drugiej stronie medalu są oczywiście ograniczone możliwości finansowe, ponieważ wielu byłych trenerów żużlowych przyznaje, że to one najbardziej wpływają na jakość składu przed startem nowych rozgrywek. Po prostu nie wszyscy zawodnicy, których widziałby trener żużlowy w swoim teamie, klub jest w stanie pozyskać. Podsumowując, trener żużlowy pełni funkcję managera klubu.

Legendarny trener Marek Cieślak w wielu wywiadach podkreślał, że drużynę żużlową powinno tworzyć się od trenera, a nie sprowadzania nowych zawodników. To szkoleniowiec powinien na samym początku przedstawić swoją wizję oraz listę potencjalnych wzmocnień. Niestety nie jest tak kolorowo, ponieważ wielu ekspertów żużlowych przyznaje, że w najlepszym wypadku trener tworzy listę życzeń, lecz w rzeczywistości ma niewielki wpływ na to, kto ostatecznie zasili jego zespół.

Rola trenera żużlowego
Rola trenera żużlowego

Rola trenera żużlowego w zespole

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, trener żużlowy powinien mieć istotny wpływ na zbudowanie kadry zawodników, ponieważ pełni funkcję managera klubu. Musimy jednak podkreślić, że nie jest to jego jedyna rola. Szkoleniowiec w żużlu ma jeszcze kilka istotnych obowiązków, które w końcowym rozrachunku przekładają się na wyniki zespołu. Przede wszystkim należy tutaj wymienić przygotowanie zawodników do startów, analizę i ocenę techniki jazdy, czy przygotowanie taktyczne całego zespołu.

Przygotowanie zespołu do startów

Jednym z głównych zadań, jakie powierza się trenerowi żużla, jest przygotowanie zespołu do startów. Nie ma on wiele czasu, aby pracować z zawodnikami na miejscu, ponieważ w żużlu z reguły żużlowcy mają podpisane kontrakty także z innymi drużynami. W efekcie nie przebywają cały czas w jednym miejscu. Marek Cieślak, czyli legendarny trener, aktualnie H. Skrzydlewska Orzeł Łódź przygotowując zespół do sezonu 2023, postawił w dużej części na indywidualną pracę samych zawodników. Trener przekazał im instrukcję, uwagi oraz plan, który mają wykonać. Dlaczego postąpił w ten sposób? Z prostej przyczyny, ponieważ każdy z zawodników na co dzień mieszka w innym mieście. Pomimo tego jeden raz w każdym tygodniu cała drużyna spotykała się na wspólnym treningu. Dodatkowo zespół H. Skrzydlewska Orzeł Łódź przebywał na zgrupowaniu, a także pracował z trenerem przygotowania fizycznego. Oczywiście powyższe aktywności można porównać do okresu przygotowawczego przed startem sezonu, natomiast kolejne tygodnie to praca na torze i typowa jazda żużlowa.

Analiza i ocena techniki jazdy

Kolejnym segmentem, który musi wziąć na swoje barki trener żużlowy, jest analiza i ocena techniki jazdy. Na podstawie wyścigów oraz tego, jak zawodnicy wyglądają na treningach, szkoleniowiec powinien ocenić ich postępy, a także sposób, w jaki poruszają się po torze. Wyeliminowanie niedoskonałości, nieprawidłowego postępowania pomoże zawodnikom osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, co po prostu będzie się przekładać na lepsze punktowanie całej drużyny w meczu.

Przygotowanie taktyczne zespołu

Osoba, która pełni funkcję trenera żużlowego, musi także przygotować zespół do rywalizacji pod względem taktycznym. Przed pojedynkiem odbywa się analiza rywala, jego zawodników oraz mocnych i słabych stron. Trenerzy z reguły zwracają uwagę na detale i szukają możliwość do wykorzystania pewnych mankamentów u przeciwnika. To bardzo ważne, ponieważ w końcowym rozrachunku odpowiednie przygotowanie taktyczne, realizacja opracowanej taktyki może ponieść zespół do triumfu.

polscy trenerzy żużlowi
polscy trenerzy żużlowi

Najpopularniejsi polscy trenerzy żużlowi

W polskim żużlu możemy wyróżnić wielu znakomitych zawodników, którzy co roku walczą o mistrzostwo Polski w PGE Ekstralidze. Oprócz nich w drużynach są oczywiście trenerzy żużlowi, którzy mają spory wpływ na sukcesy zespołu. Najpopularniejsi polscy trenerzy żużlowi w przeszłości pracowali w najwyżej polskiej lidze żużla, czyli aktualnej PGE Ekstralidze i w większości przypadków mieli okazję współpracować z najlepszymi klubami.

Marek Cieślak

Do grona najbardziej popularnych żużlowych szkoleniowców należy zaliczyć Marka Cieślaka. Warto zaznaczyć, że jako zawodnik przez całą swoją 18-letnią karierę reprezentował barwy Włókniarza Częstochowa, natomiast przez dwa sezony rywalizował w lidze brytyjskiej, w barwach klubu White City Rebels. Aktualnie trener Marek Cieślak to doświadczony szkoleniowiec, który pracuje w H. Skrzydlewska Orzeł Łódź. Legendarny trener miał za zadanie zrobić fajną drużynę, która powalczy o awans do PGE Ekstraligi.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

W przeszłości jako trener współpracował z wieloma klubami, wśród których należy wymienić takie drużyny jak: Włókniarz Częstochowa, Van Pur Rzeszów, Polonia Piła, Atlas Wrocław, Falubaz Zielona Góra, Unia Tarnów, czy ROW Rybnik. W 1996, 2006, 2011 i 2012 roku sięgnął po mistrzostwo Polski, odpowiednio z: Włókniarzem Częstochowa, Atlasem Wrocław. Ponadto dwukrotnie triumfował jako trener Unii Tarnów.

Trener reprezentacji polski w żużlu

Reprezentacja Polski w żużlu może pochwalić się sukcesami, a także znakomitymi żużlowcami, którzy nie mają sobie równych. Wielu kibiców kojarzy takich zawodników jak: Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Maciej Janowski, Paweł Przedpełski, Kacper Woryna, czy Dominik Kubera, natomiast kto jest trenerem Polski? Za powołanie powyższych żużlowców do kadry narodowej w 2022 roku odpowiadał Rafał Dobrucki, który dowodzi żużlową reprezentacją Polski.

Ile zarabia trener żużla?

Największe środki finansowe w żużlu przeznaczane są dla głównych aktorów widowiska, czyli zawodników. Trenerzy z reguły muszą liczyć się z mniejszymi zarobkami. Szacuje się, że średnio trener żużla zarabia 10-20 tysięcy złotych miesięcznie, a na największe kwoty mogą liczyć trenerzy klubów z najwyższej półki. Na rekordowe zarobki w historii polskiego żużla mógł liczyć trener Marek Cieślak w Unii Tarnów, który inkasował 35 tysięcy złotych.

FAQ

Powyżej wyjaśniliśmy rolę szkoleniowca i zadania trenera żużlowego oraz jego zarobki. Pora przytoczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Kogo trenuje Marek Cieślak?

Legendarny trener Marek Cieślak trenuje H. Skrzydlewska Orzeł Łódź.

Ile zarabia trener żużla?

Eksperci szacują, że trener żużla zarabia średnio 10-20 tysięcy miesięcznie.

5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments