Ranking ligowy, ranking klubowy UEFA

Ranking UEFA, a inaczej współczynnik UEFA jest wielkością liczbową, którą wykorzystuje się, aby sklasyfikować zespoły oraz rozstawić drużyny w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich. W Polsce z reguły ożywiona dyskusja na temat rankingu UEFA najczęściej pojawia się na zakończenie sezonu zmagań piłkarskich, gdy poszczególne drużyny zajmą miejsca uprawniające do uczestnictwa w eliminacjach do europejskich pucharów. To wtedy kibice zastanawiają się, z kim będzie musiał rywalizować ich klub w drodze po upragnioną fazę grupową rozgrywek. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy, na jakiej zasadzie liczony jest ranking UEFA i w jaki sposób przyznawane są punkty w rozgrywkach UEFA. Ponadto przyglądamy się najlepszym drużynom w rankingu klubowym, sprawdzamy, na których miejscach plasują się polskie drużyny oraz jak wypada polska ekstraklasa na tle zagranicznych odpowiedników.

Ranking UEFA
Ranking UEFA

Ranking UEFA – jak jest liczony?

UEFA to Unia Europejskich Związków Piłkarskich. Jest międzynarodową organizacją, która zrzesza związki piłki nożnej z Europy oraz Azji. Powstała w Bazylei w 1954 i do dziś odpowiada za organizację rozgrywek. UEFA odpowiada za organizację międzynarodowych rozgrywek: Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Liga Konferencji UEFA. Dlaczego w tym wszystkim tak ważna jest hierarchia i klasyfikacja drużyn w rankingu UEFA? Po co ten ranking jest prowadzony?

Ranking UEFA wprowadza porządek przy organizacji wszystkich międzynarodowych rozgrywek. Ranking klubowy ma wpływ na rozstawienie danej drużyny w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA, Ligi Konferencji UEFA, a ponadto w dalszej fazie decyduje także o podziale na koszyki podczas losowania fazy grupowej, czy później także fazy pucharowej.

Współczynniki klubowe oparte są na wynikach drużyn, które rywalizowały w danym sezonie w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA lub Ligi Konferencji UEFA. Każda z nich dzięki osiąganym rezultatom gromadzi punkty do rankingu klubowego UEFA i na tej podstawie może osiągnąć przewagę nad rywalami, jeśli chodzi o rozstawienie na przykład w kolejnej rundzie eliminacji. Co ważne klubowy ranking UEFA tworzony jest w oparciu o rezultaty z ostatnich pięciu sezonów. Absencja danego klubu, słabsze wyniki w rodzimej lidze i brak przystąpienia do eliminacji w europejskich pucharach powoduje duże straty w rankingu klubowym UEFA. Podsumowując, współczynnik klubowy UEFA to suma wszystkich punktów, jakie dany zespół zdobył w ciągu pięciu ostatnich lat lub współczynnik federacji w tym samym okresie. W tej sytuacji brany jest pod uwagę wyższy wynik.

Współczynnik klubu oblicza się poprzez dodanie wszystkich punktów, które zespół zdobył w danym sezonie podczas rozgrywek Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA i Ligi Konferencji UEFA. Z kolei współczynnik pięciosezonowy jest sumą wszystkich punktów zdobytych przez klub w ciągu ostatnich pięciu sezonów lub wynosi 20% współczynnika pięciosezonowego całej federacji. Zawsze brany pod uwagę jest ten wyższy wynik. Drugi wariant może być zastosowany wtedy, gdy dany klub na przykład po kilkunastu latach powraca do rywalizacji w międzynarodowych rozgrywkach.

Punkty przyznawane w rozgrywkach UEFA

UEFA prowadzi międzynarodowe rozgrywki piłkarskie na trzech różnych szczeblach, a więc: Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA i Liga Konferencji UEFA. Drużyny, które w nich rywalizują, różnią się od siebie zazwyczaj jakością sportową. Bez dwóch zdań najbardziej elitarnymi rozgrywkami jest Champions League. To tam spotykają się ze sobą najsilniejsze zespoły, mistrzowie krajów i tym samym walczą o najcenniejsze klubowe trofeum w Europie. Ze względu na hierarchię międzynarodowych rozgrywek pod egidą UEFA, przyznawane są także punkty do rankingu klubowego. Przykładowo wyniki w Champions League będą lepiej punktowane niż te w ramach rozgrywek Ligi Konferencji UEFA.

Punkty Liga Mistrzów UEFA
Punkty Liga Mistrzów UEFA

Punkty Liga Mistrzów UEFA

Champions League to najbardziej prestiżowe międzynarodowe klubowe rozgrywki piłkarskie w Europie. Wiele klubów chciałoby dostąpić zaszczytu i móc rywalizować w Lidze Mistrzów UEFA, lecz tylko nieliczni mogą tam występować. Drużyny, które grają w najlepszych ligach europejskich – wysokie miejsca w rankingu ligowym UEFA mają zapewnione kilka miejsc już w fazie grupowej Ligi Mistrzów, lecz pozostali muszą przystąpić do eliminacji do Ligi Mistrzów, która składa się z czterech rund. W zależności od wspomnianego współczynnika ligowego dany zespół wkracza do rywalizacji na określonym etapie. Co ważne punkty do rankingu klubowego nie są przyznawane za udział w eliminacjach do Champions League dla zespołów, które w eliminacjach odpadną, ponieważ z reguły trafiają one do eliminacji do Ligi Europy UEFA, bądź Ligi Konferencji UEFA i ze względu na rywalizacje na nieco niższym szczeblu międzynarodowych rozgrywek mogą inkasować punkty.

Poniżej prezentujemy punktację do rankingu klubowego UEFA dla drużyn uczestniczących w Lidze Mistrzów UEFA:

2 – Wszystkie zwycięstwa począwszy od fazy grupowej rozgrywek
1 – Wszystkie remisy począwszy od fazy grupowej Champions League
4 – Premia za udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów
4 – Premia za udział w 1/8 finału rozgrywek
1 – każdorazowo za osiągnięcie awansu do kolejnej rundy po 1/8 finału rozgrywek

Można zauważyć, że zespoły biorące udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów mogą otrzymać punkty bonusowe. Zgodnie z powyższym specjalne premie zostały przewidziane za występowanie w fazie grupowej, czy awans zespołu do 1/8 finału rozgrywek. Z kolei każdy kolejny etap rozgrywek oznacza kolejny punkt na konto zespołu.

Punkty Liga Europy UEFA

Rozgrywki Ligi Europy UEFA są nieco mniej prestiżowe niż wspomniana Liga Mistrzów, ponieważ zajmują drugie miejsce w hierarchii. Pomimo tego, kluby, które w nich rywalizują, mają szansę zgromadzić wiele punktów w klubowym rankingu UEFA i dzięki temu poprawić swoją pozycję w klasyfikacji. Co więcej, zwycięzca Ligi Europy UEFA w kolejnym sezonie rozgrywek zapewnia sobie udział w fazie grupowej Champions League, więc jest naprawdę o co grać!

Poniżej prezentujemy, jak są przyznawane punkty do rankingu klubowego UEFA dla drużyn uczestniczących w Lidze Europy UEFA:

2 – Wszystkie wygrane od fazy grupowej w Lidze Europy (z wyjątkiem play-offów rundy pucharowej)
1 – Wszystkie remisy począwszy od fazy grupowej rozgrywek (z wyjątkiem play-offów rundy pucharowej)
4 – Zespoły, które zajmą pierwsze miejsce w grupie
2 – Zespoły, które zajmą drugie miejsce w grupie
1 – za każdą rundę, jaką osiągnie klub po 1/8 finału rozgrywek

W Lidze Europy UEFA również dostrzeżemy punkty bonusowe, jakie zostały przewidziane dla klubów. Za zajęcie pierwszego miejsca w fazie grupowej Ligi Europy kluby otrzymują po cztery punkty. Z kolei zajęcie pozycji numer dwa oznacza dwa punkty. Za każdy kolejny awans po 1/8 finału klub otrzyma kolejny punkt. Na sam koniec warto podkreślić, że punkty nie są przyznawane za udział w kwalifikacjach. Po odpadnięciu z eliminacji Ligi Europy kluby biorą udział w rozgrywkach Ligi Konferencji UEFA i mogą otrzymać punkty za uczestnictwo w tych rozgrywkach.

Punkty Liga Konferencji Europy UEFA

Najniżej w hierarchii rozgrywek pod przewodnictwem UEFA sklasyfikowana jest Liga Konferencji Europy UEFA. Są to nowe międzynarodowe rozgrywki, które zainaugurowane zostały w sezonie 2021/2022, a ich pierwszym zwycięzcą jest AS Roma, która w finale pokonała Feyenoord 1:0. Format rozgrywek w żadnym stopniu nie odbiega od Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ponieważ także w fazie grupowej Ligi Konferencji biorą udział 32 drużyny. Zespoły reprezentujące poszczególne federacje dzięki występom w Lidze Konferencji mają szansę wzbogacić swój ranking klubowy UEFA.

Poniżej prezentujemy, jak przyznawane są punkty do rankingu klubowego UEFA dla drużyn uczestniczących w Lidze Konferencji Europy UEFA:

1 – Każdy klub wyeliminowany w pierwszej rundzie kwalifikacji
1.5 – Każdy klub wyeliminowany w drugiej rundzie kwalifikacji
2 – Każdy klub wyeliminowany w trzeciej rundzie kwalifikacji
2.5 – Każdy klub wyeliminowany w fazie play-off
2 – Wszystkie wygrane od fazy grupowej w Lidze Konferencji (z wyjątkiem play-offów rundy pucharowej)
1 – Wszystkie remisy począwszy od fazy grupowej w Lidze Konferencji (z wyjątkiem play-offów rundy pucharowej)
2 – Zespoły, które zajmą pierwsze miejsce w grupie
1 – Zespoły, które zajmą drugie miejsce w grupie
1 – Za każdą rundę, jaką klub osiągnie, począwszy od półfinałów

W tych rozgrywkach międzynarodowych pod przewodnictwem UEFA również zauważymy punkty bonusowe dla klubów piłkarskich. Między innymi zwycięzcy grup otrzymają po dwa punkty za zajęcie pierwszego miejsca, natomiast zespoły z drugich miejsc dopiszą do swojego konta jeden punkt. Ponadto awans do kolejnych etapów fazy pucharowej również będzie oznaczał dodatkowe oczko.

Najlepsze drużyny rankingu klubowego
Najlepsze drużyny rankingu klubowego

Najlepsze drużyny rankingu klubowego

Gdy przyglądniemy się aktualnemu rankingowi klubowemu UEFA, a więc weźmiemy pod uwagę pięć ostatnich sezonów (2018/2019-2022/2023) to na pierwszej pozycji zauważymy Manchester City, który ma nieznaczną przewagę nad Bayernem Monachium. Warto zaznaczyć, że w TOP 10 znajdują się także: Liverpool, Chelsea Londyn i Manchester United, a więc w sumie cztery zespoły z Anglii. W najlepszej dziesiątce klubowego rankingu są dwa kluby z Hiszpanii – Real Madryt i FC Barcelona, natomiast po jednym przedstawicielu mają Francuzi – PSG, Włosi – Juventus Turyn i Holendrzy – Ajax Amsterdam.

#KlubKraj18/1919/2020/2121/2222/23punkty
1Manchester CityAnglia25.00025.00035.00027.00019.000131.000
2BayernNiemcy20.00036.00027.00026.00021.000130.000
3Chelsea FCAnglia30.00017.00033.00025.00018.000123.000
4LiverpoolAnglia29.00018.00024.00033.00019.000123.000
5Paris SGFrancja19.00031.00024.00019.00019.000112.000
6Real MadrytHiszpania19.00017.00026.00030.00018.000110.000
7BarcelonaHiszpania30.00024.00020.00015.0009.00098.000
8Manchester Utd.Anglia19.00022.00026.00018.00012.00097.000
9Juventus TurynWłochy21.00022.00021.00020.0006.00090.000
10AjaxHolandia27.00013.00019.00022.0008.00089.000
11Atlético MadrytHiszpania20.00022.00016.00019.0008.00085.000
12AS RomaWłochy17.00011.00024.00023.0009.00084.000
13Bor. DortmundNiemcy18.00018.00022.00010.00016.00084.000
14Inter MediolanWłochy15.00025.0009.00018.00016.00083.000
15RB LeipzigNiemcy5.00027.00017.00017.00017.00083.000
16Villarreal CFHiszpania16.00030.00024.00011.00081.000
17FC PortoPortugalia23.0007.00023.00010.00017.00080.000
18TottenhamAnglia26.00016.00015.0005.00017.00079.000
19Sevilla FCHiszpania13.00026.00019.00012.0008.00078.000
20E. FrankfurtNiemcy24.0009.00028.00016.00077.000
21BenfikaPortugalia17.00010.00010.00020.00019.00076.000
22SSC NapoliWłochy18.00019.00010.0009.00019.00075.000
23FC ArsenalAnglia26.00010.00023.00015.00074.000
24Olympique LyonFrancja17.00023.00021.00061.000
25B. LeverkusenNiemcy11.00018.00010.00014.0008.00061.000
Ranking klubowy UEFA i współczynnik z ostatnich pięciu lat

 

Polskie drużyny w rankingu klubowym UEFA

Choć piłka nożna w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie ma wielu osiągnięć, to jest traktowana jako dyscyplina sportowa numer jeden. Niestety pomimo znaczących środków finansowych, jakie przeznaczane są na futbol w naszym kraju (porównując z innymi sportami), to nie idą one w parze razem z sukcesami. Aktualnie fakty są takie, że polski klub do Ligi Mistrzów awansuje raz na kilkanaście lat, natomiast faza grupowa Ligi Europy lub Ligi Konferencji też nie jest częstym zjawiskiem. W XXI wieku tylko jeden raz polski zespół zagrał w Champions League i była to Legia Warszawa w sezonie 2016/2017. Pozytywnym wyjątkiem jest trwający sezon rozgrywek, ponieważ na wiosnę będziemy mieli polskiego przedstawiciela w fazie pucharowej. W 1/16 Ligi Konferencji UEFA rywalizować będzie mistrz Polski – Lech Poznań.

Legia Warszawa – pozycja w rankingu UEFA

Legia Warszawa ostatnich pięciu lat nie może zaliczyć do udanych na arenie międzynarodowej, co ma wpływ na pozycję „Wojskowych” w rankingu klubowym UEFA. Warszawianie z pewnością miło wspominają sezon 2016/2017, gdy po raz pierwszy w XXI przetarli szlaki polskiej drużynie i zameldowali się w Lidze Mistrzów UEFA. Wówczas Legia rywalizowała w grupie F, gdzie przyszło jej się mierzyć z Relaem Madryt, Borussią Dortmund i Sportingiem Lizbona. Legia, która była spisywana na straty, zajęła trzecią pozycję w grupie i wywalczyła awans do 1/16 finału Ligi Europy, w którym uległa Ajaxowi Amsterdam. Niestety to tylko historia, która nie ma wpływu na aktualny ranking i punktację. Legioniści w ostatnich pięciu sezonach nie byli w stanie powtórzyć tego wyczynu, dlatego plasują się dopiero na 115. pozycji ze współczynnikiem UEFA na poziomie 11,000.

115Legia WarszawaPolska2.0002.5002.5004.00011.000
Legia Warszawa w rankingu klubowym UEFA


Warto podkreślić, że klub ze stolicy w trwającym sezonie nie dopisał do swojego konta ani jednego punktu. W PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2021/2022 zajął dopiero dziesiąte miejsce i nie zdołał zakwalifikować się nawet do el. Ligi Konferencji. W poprzednich pięciu sezonach na arenie międzynarodowej legioniści również nie mają wielkich powodów do zadowolenia. Sezon 2018/2019 to kompromitująca porażka w dwumeczu z luksemburskim Football 1991 Dudelange w III rundzie el. LE, rok później porażka w IV rundzie kwalifikacji LE z Glasgow Rangers, natomiast sezon 2020/2021 przyniósł przegraną z Karabachem także w ostatniej rundzie el. LE. Niechlubną serię porażek w kwalifikacjach na arenie międzynarodowej legioniści przerwali w sezonie 21/22, gdy zameldowali się w fazie grupowej Ligi Europy. Legia Warszawa zmagania w grupie C zakończyła na czwartej pozycji z dorobkiem sześciu punktów na koncie. Polski zespół rywalizował ze Spartakiem Moskwa, SSC Napoli i Leicester City.

Lech Poznań – ranking UEFA

Aktualny mistrz Polski Lech Poznań jest najwyżej sklasyfikowaną polską drużyną w rankingu klubowym UEFA. „Kolejorz” plasuje się na 105. pozycji z dorobkiem 13,000 punktów, lecz warto podkreślić, że poznaniacy mogą jeszcze poprawić swoją pozycję. Wszystko to za sprawą udanych występów w międzynarodowych rozgrywkach w trwającym sezonie. Lech Poznań zmagania w Europie rozpoczął w I rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów, lecz już w pierwszej rundzie musiał uznać wyższość azerskiego Karabachu i przystąpił do meczów eliminacyjnych w Lidze Konferencji. Zespół z Wielkopolski wyeliminował Dinamo Batumi, Vikingur oraz Football 1991 Dudelange i zameldował się w fazie grupowej rozgrywek. Mistrz Polski trafił do grupy C, gdzie rywalizował z Villarrealem, Hapoelem Beer Szewa i Austrią Wiedeń. Poznaniacy ukończyli zmagania na drugim miejscu i tym samym zapewnili sobie awans do 1/16 finału, a także zapisali na swoim koncie punkty bonusowe w rankingu UEFA. Lech Poznań w fazie pucharowej zmierzy się z Bodo/Glimt, a pierwszy mecz zaplanowano na 16 lutego.

105Lech PoznańPolska2.0003.0008.00013.000
Lech Poznań w rankingu klubowym UEFA

Jak prezentował się Lech Poznań w poprzednich sezonach, które brane są pod uwagę przy okazji tworzenia rankingu UEFA? Niestety nie zawsze było tak kolorowo. W sezonie 2018/2019 „Kolejorz” uległ w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy KRC Genk i zakończył zmagania w pucharach, dopisując do rankingu 2,000 punktów. Dwa lata później Lech Poznań awansował do fazy grupowej Ligi Europy, lecz zanotował tylko jedno zwycięstwo i poniósł pięć porażek, co przełożyło się na 3,000 punktów do rankingu. Ostatecznie „Kolejorz” zmagania w Lidze Europy UEFA zakończył na czwartym miejscu. Pozycja poznaniaków byłaby wyższa, lecz w sezonach 2019/2020 i 2021/2022 nie zanotowali oni ani jednego meczu w międzynarodowych rozgrywkach.

Pozostałe polskie kluby w rankingu UEFA

Jakie inne polskie kluby oprócz Legii Warszawa i Lecha Poznań znajdują się w rankingu klubowym UEFA? Odpowiedź jest prosta! Wszystkie te, które w ostatnich pięciu sezonach rywalizowały na arenie międzynarodowej i tym samym przystąpiły do europejskich pucharów.

Na 255. pozycji plasuje się Raków Częstochowa, który w sezonie 2021/2022 oraz 2022/2023 przystąpił do kwalifikacji Ligi Konferencji Europy UEFA, lecz w obu przypadkach częstochowianie kończyli zmagania na IV rundzie eliminacji i nie osiągnęli upragnionego awansu do fazy grupowej. Wicemistrz Polski ma na swoim koncie 5,000 punktów.

Kolejne polskie kluby zlokalizujemy dopiero na miejscach 315-321. Są nimi: Piast Gliwice – 3,500 punktów, Pogoń Szczecin – 3,000 punktów, Lechia Gdańsk – 3,000 punktów, Śląsk Wrocław – 2,000 punktów, Cracovia – 2,000 punktów, Jagiellonia Białystok – 2,000 punktów oraz Górnik Zabrze – 1,500 punktów. Z powyższej punktacji wynika, że wymienione kluby sporadycznie i nieregularnie zajmowały miejsca w lidze pozwalające na przystąpienie do eliminacji europejskich pucharów, a gdy już dostąpiły tego zaszczytu to dość szybko były eliminowane. Wszystkie siedem drużyn posiada niższy współczynnik klubowy, niż wynosi aktualnie współczynnik krajowy – 3,700 punktów.

Ranking ligowy UEFA
Ranking ligowy UEFA

Ligowy ranking UEFA

Z pewnością wiele razy zastanawialiście się, dlaczego niektóre kraje mają kilku przedstawicieli w fazie grupowej Ligi Mistrzów, natomiast inne tylko jeden zespół, który dodatkowo musi brać udział w kwalifikacjach. Jest to ściśle powiązane z ligowym rankingiem UEFA, w którym sklasyfikowane są wszystkie ligi europejskie. Im wyższe miejsce danej ligi, tym więcej przedstawicieli w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji. Tak samo wygląda sytuacja z przystąpieniem do eliminacji, ponieważ kluby, których ligi są sklasyfikowane wyżej, rozpoczną bój o europejskie puchary od późniejszej rundy.

Podobnie jak w przypadku klubowego rankingu UEFA tak samo jest z ligowym rankingiem UEFA. Pod uwagę brane są mecze z ostatnich pięciu sezonów, wszystkich klubów reprezentujących daną ligę. Jeżeli chodzi o punktację, to również nie ma tutaj wielkich zmian, ponieważ za zwycięstwo w fazie grupowej i pucharowej (Liga Mistrzów, Liga Europy, Liga Konferencji) klub otrzymuje dwa punkty, za remis jeden punkt, natomiast w eliminacjach powyższa punktacja jest podzielona przez dwa. Oczywiście przyznawane są także punkty bonusowe: udział w fazie grupowej (UCL, UEL) – cztery punkty, udział w 1/8 finału (UCL) – cztery punkty itp. analogicznie jak w przypadku rankingu klubowego UEFA.

Jak liczone są punkty? Wyniki zdobyte przez kluby reprezentujące daną ligę w międzynarodowych rozgrywkach są dzielone przez liczbę reprezentantów. Następnie wynik zaokrąglany jest w dół do części tysięcznych, a otrzymane wyniki z pięciu ostatnich sezonów są ze sobą sumowane.

Klasyfikacja ligowego rankingu UEFA

Liga angielska nie ma sobie równych w rankingu ligowym UEFA. Została sklasyfikowana na pierwszej pozycji z dorobkiem 102,998 punktów. Na podium uplasowała się także liga hiszpańska, niemiecka i włoska. Znalezienie się w TOP4 jest o tyle ważne, że dany kraj w rozgrywkach UEFA będzie miał czterech przedstawicieli w Lidze Mistrzów, dwóch w Lidze Europy i jednego w Lidze Konferencji. Miejsce piąte to jeden zespół mniej w Champions League, natomiast pozycja szósta wiążę się ze stratą jednego klubu w Lidze Europy na rzecz Ligi Konferencji. Ligi, które plasują się na miejscach 7-15 mają po dwóch przedstawicieli w LM, jednego w LE oraz dwóch w LKE. Kraje, które zajmują miejsca 16-50, w tym Polska mają zapewniony udział jednej drużyny w el. LM, oraz trzech w el. LKE. Ostatnie pięć rankingowych pozycji (51-55) to jeden klub w el. LM i dwa w el. LKE. 

#Kraj18/1919/2020/2121/2222/23punkty
1Anglia Anglia22.64218.57124.35721.00016.571103.141
2Hiszpania Hiszpania19.57118.92819.50018.42812.42888.855
3Niemcy Niemcy15.21418.71415.21416.21413.75079.106
4Włochy Włochy12.64214.92816.28515.71411.92871.497
5Francja Francja10.58311.6667.91618.41610.91659.497
6Holandia Holandia8.6009.4009.20019.20010.30056.700
7Portugalia Portugalia10.90010.3009.60012.91610.00053.716
8Belgia Belgia7.8007.6006.0006.60010.60038.600
9Szkocja Szkocja6.7509.7508.5007.9003.50036.400
10Austria Austria6.2005.8006.70010.4004.50033.600
11Serbia Serbia6.0006.0005.5009.5004.87531.875
12Turcja Turcja5.5005.0003.1006.70010.80031.100
13Szwajcaria Szwajcaria3.9006.4005.1257.7506.00029.175
14Czechy Czechy6.5002.5006.6006.7006.75029.050
15Norwegia Norwegia5.3753.7506.5007.6255.50028.750
16Ukraina Ukraina5.6007.2006.8004.2004.70028.500
17Dania Dania4.8755.1254.1257.8005.70027.625
18Rosja Rosja7.5834.6664.3335.3004.33326.215
19Chorwacja Chorwacja5.7504.3755.9006.0003.37525.400
20Grecja Grecja5.1004.9005.1008.0002.12525.225
21Izrael Izrael2.6252.3757.0006.7506.25025.000
22Cypr Cypr6.1255.1254.0004.1254.50023.875
23Szwecja Szwecja4.1255.7502.5005.1256.25023.750
24Węgry Węgry3.2504.5004.2502.7505.87520.625
25Rumunia Rumunia2.3755.8753.7502.2506.00020.250
Ligowy współczynnik UEFA

Polska w rankingu ligowym UEFA

Polska w rankingu ligowym UEFA zajmuje dopiero 28. pozycję z dorobkiem 18,500 punktów. Niesie to za sobą wiele konsekwencji, ponieważ mistrz Polski batalię o Ligę Mistrzów musi zaczynać od pierwszej rundy kwalifikacji. Podobnie pozostałe kluby, które biorą udział w eliminacjach do Ligi Konferencji, z wyjątkiem zwycięzcy Pucharu Polski, który do międzynarodowych rozgrywek przystąpi od drugiej rundy el. LKE. Polska w rankingu ligowym UEFA znajduje się za Szwecją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, czy Słowacją.

Ranking UEFA – podsumowanie

Ranking UEFA to najważniejsza klasyfikacja, na podstawie której organizowane są klubowe rozgrywki na arenie międzynarodowej. W oparciu o współczynnik UEFA w klubowym rankingu dany klub zyskuje rozstawienie w danej rundzie lub fazie pucharowej. Z kolei odpowiednie miejsce w rankingu ligowym powoduje, iż dany kraj, a właściwie zespoły go reprezentujące mają łatwiejszą drogę do fazy pucharowej rozgrywek, a także więcej przedstawicieli w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, Lidze Konferencji. Jest to o tyle ważne, ponieważ przez dobre występy zespoły gromadzą punkty i poprawiają wyniki w rankingu klubowym oraz ligowym.

Najczęstsze pytania – ranking UEFA

Jak się liczy współczynnik UEFA?

Współczynnik UEFA liczy się na podstawie ostatnich pięciu sezonów, biorąc pod uwagę występy drużyn reprezentujących dany kraj w rozgrywkach  UEFA: tj. Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Konferencji. Za notowane rezultaty kluby otrzymują punkty, które są następnie sumowane.

Jaka jest najlepsza liga w Europie?

Liga angielska jest najlepszą ligą w Europie. Została sklasyfikowana na pierwszej pozycji w rankingu ligowym UEFA.

Którą liga na świecie jest ekstraklasa?

Ekstraklasa została sklasyfikowana na 28. pozycji w rankingu klubowym UEFA.

Jaki klub jest najlepszym klubem na świecie?

W rankingu klubowym UEFA przewodzi Manchester City, który jest najlepszym klubem na świecie.

Jak się liczy punkty do rankingu UEFA?

Punkty do rankingu UEFA liczone są w oparciu o rezultaty notowane przez drużyny w rozgrywkach UEFA. Oprócz punktacji za zwycięstwo i remis przysługują także punkty bonusowe np. za awans do fazy grupowej, 1/8 finału itp.

Co daje ranking UEFA?

Klubowy ranking UEFA ma wpływ na rozstawienie danej drużyny w rozgrywkach UEFA, natomiast na dalszym etapie rozgrywek decyduje o podziale na koszyki podczas losowania fazy grupowej, czy później także fazy pucharowej. Z kolei ranking ligowy UEFA decyduje ile drużyn reprezentuje dany kraj w LM, LE i LKE.

Ile jest lig w piłce nożnej?

W rankingu ligowym UEFA sklasyfikowanych jest 55 lig.

Jak się zdobywa punkty w rankingu FIFA?

Punkty w rankingu FIFA zdobywane są przez drużyny narodowe.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments