Przewrotka w piłce nożnej – jak ją wykonać?

Z pewnością każdy, kto ogląda mecze piłki nożnej, oczekuje zwycięstwa swojej drużyny, ale również solidnej porcji emocji i widowiskowych zagrań. Skomplikowane dryblingi, zagrania piętą czy zewnętrzną częścią stopy sprawiają, że ich autorzy otrzymują solidną porcję braw.

Podobnie jak piłkarze, którzy popiszą się strzałami w okienko bramki. Na osobną uwagę zasługują gracze, którzy strzelą gola za pomocą przewrotki, która zaliczana jest do najbardziej widowiskowych zagrań w futbolu. W tym tekście wyjaśnimy jak wykonać przewrotkę w piłce nożnej oraz na czym polega strzał przewrotką. Ponadto wskażemy najsławniejsze strzały przewrotką oraz zawodników, którzy je wykonali.

Jak strzelać przewrotką 
w piłce nożnej?
Jak strzelać przewrotką w piłce nożnej?

Jak strzelać przewrotką w piłce nożnej?

Nie ma nic bardziej widowiskowego w meczu piłki nożnej niż zdobycie bramki po uderzeniu przewrotką w samo okienko bramki. Tej sztuki dokonało wąskie grono zawodników, lecz w ten sposób zapisali się na kartach historii futbolu, a ponadto zebrali ogromne brawa! Jaki jest przepis na sukces, aby strzelać bramki przewrotką? Przede wszystkim muszą zajść odpowiednie okoliczności, aby gracz podjął decyzję o strzale spektakularną przewrotką. Po pierwsze zawodnik musi znajdować się w powietrzu w fazie wyskoku, natomiast jego ciało powinno znajdować się równolegle do podłoża. W jakim momencie przewrotka jest możliwa do wykonania? Piłkarz powinien być odwrócony tyłem do kierunku gry. Zawodnik może uderzyć piłkę bezpośrednio, ale istnieje również możliwość przyjęcia jej, a następnie podbicia, aby złożyć się do przewrotki, wykonując wymach i wyskok.

Betomania - STS kod promocyjny

Na czym polega strzał przewrotką?

Na widowiskowe i spektakularne gole przewrotką czekają kibice na wszystkich stadionach świata. Tylko nieliczni będą mieli okazje obejrzeć fenomenalne strzały. Na czym tak naprawdę polega strzał przewrotką i czym jest przewrotka w piłce nożnej? Przewrotka z języka angielskiego to bicycle kick. Jest to rodzaj widowiskowego zagrania w piłce nożnej. Przewrotka polega na uderzeniu piłki nogą, lecz gracz wykonujący ją podskakuje i stara się ułożyć ciało w taki sposób, aby jego plecy znalazły się równolegle do podłoża. Po wykonaniu wyskoku zawodnik w sposób akrobacyjny uderza piłkę. Przewrotka w piłce nożnej może być zarówno podaniem, jak i strzałem.

Skuteczny strzał przewrotką
Skuteczny strzał przewrotką

Skuteczny strzał przewrotką

Aby zanotować skuteczny strzał przewrotką, muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim zawodnik atakujący musi otrzymać odpowiednie podanie od partnerów, które umożliwi mu odpowiednie złożenie się do strzału. Ponadto musi on mieć odpowiednie wyczucie, aby idealnie zsynchronizować akrobacje i wyskok z momentem uderzenia piłki nogą. Wszystkie elementy muszą mieć miejsce w tym samym czasie, aby miał miejsce skuteczny strzał przewrotką.

Najsławniejsze strzały przewrotką

Zagranie przewrotką należy do najbardziej prestiżowych i zarazem skomplikowanych. W swojej piłkarskiej karierze nie wszyscy zawodnicy mogą pochwalić się takim strzałem, lecz trzeba podkreślić, że niektórzy gracze zasłynęli z uderzenia przewrotką. Wśród graczy, którzy zdobyli gole przewrotką, należy wymienić takich zawodników jak: Zlatan Ibrahimovic, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, czy Peter Crouch.

Peter Crouch (2006)

Cudownym uderzeniem przewrotką popisał się Peter Crouch. Dla Anglika, który mierzy ponad dwa metry, nie był to łatwy strzał, lecz bramka z meczu Liverpool – Galatasaray w Champions League sprawiła, że zawodnika do dziś pamiętają fani piłki nożnej. Większość kibiców zapamiętała napastnika właśnie z tego gola.

Wayne Rooney (2011)

Niezwykłej urody trafieniem popisał się inny angielski napastnik – Wayne Rooney. Zawodnik zanotował gola przewrotką w derbach Manchetseru, a futbolówka znalazła się w samym okienku bramki. Gol snajpera zapewnił “Czerwonym Diabłom” jeden punkt w starciu z odwiecznym rywalem.

Zlatan Ibrahimovic (2012)

Nie ma wątpliwości co do tego, że Zlatan Ibrahimovic zapisał się na kartach historii piłki nożnej. Szwed to bardzo barwna postać, która na boisku prezentowała wysoką formę i skuteczność. Napastnik w 2012 roku popisał się akrobacyjnym strzałem przewrotką z ponad 30 metrów! Niezwykłej urody trafienie miało miejsce w towarzyskim meczu Anglia – Szwecja. Ibrahimovic wykorzystał złe wybicie piłki przez bramkarza i zdecydował się na strzał bez przyjęcia. Ostatecznie przewrotka sprawiła, że piłka znalazła się w siatce, a trafienie utkwiło w pamięci kibicom futbolu na długie lata.

Cristiano Ronaldo (2018)

Kolejnym zawodnikiem, który popisał się pięknym strzałem przewrotką, jest Cristiano Ronaldo. Portugalczyk wpisał się w ten sposób na listę strzelców w meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Juventusem Turyn.

Częste pytania o przewrotki
Częste pytania o przewrotki

FAQ – częste pytania o przewrotki

Powyżej wyjaśniliśmy, czym jest przewrotka w piłce nożnej. Teraz czas odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jak się robi przewrotki?

Przewrotka polega na uderzeniu piłki nogą, lecz gracz wykonujący ją podskakuje i stara się ułożyć ciało w taki sposób, aby jego plecy znalazły się równolegle do podłoża. Po wykonaniu wyskoku zawodnik w sposób akrobacyjny uderza piłkę. Można powiedzieć, że przewrotka to połączenie fikołka w powietrzu wraz z kopnięciem piłki nogą.

Jak strzelić z przewrotki?

Aby oddać uderzenie z przewrotki, należy wyskoczyć w odpowiednim momencie, złożyć się do strzału i trafić nogą w piłkę.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments