Cash out – co to jest? Którzy bukmacherzy mają go w swojej ofercie?

Większość firm bukmacherskich, jakie działają w Polsce – ma w swojej ofercie opcję cash out. Nie wszyscy gracze wiedzą czym jest cash out, dlatego często pomijają tą funkcjonalność. Warto wiedzieć, że cashout jest pewnym udogodnieniem, z którego osoba obstawiająca zakłady bukmacherskie – może, ale nie musi on skorzystać. Cash out jest coraz bardziej popularną i niezwykle przydatną opcją, dzięki której gracz może zamknąć i rozliczyć zakład przed ostatecznym rozstrzygnięciem wszystkim zdarzeń na kuponie. Funkcja cashout uaktywnia się przy spełnieniu określonych warunków. Trzeba zaznaczyć, że opcja cash out ma formę uznaniową, a każdy bukmacher ma własne zasady w zakresie prezentowania i udostępniania tego swoistego „bezpiecznika” dla gracza. Czym dokładnie charakteryzuje się cashout i w ofercie których bukmacherów można go znaleźć?

Cash out, czyli furtka bezpieczeństwa dla użytkowników serwisów bukmacherskich

Cash out w standardzie jest dostępny już u większości legalnie działających w naszym kraju bukmacherów. Early cash out, jak inaczej nazywana jest ta funkcjonalność, to dla gracza prawdziwe koło ratunkowe, dzięki któremu może on wycofać się z zakładu, kosztem straty części potencjalnej wygranej. Wykorzystanie funkcji cashout pozwala na minimalizację ryzyka porażki, ponieważ po wyrażeniu zgody na wcześniejsze zamknięcie zakładu – nie mają już znaczenia wyniki nie odbytych czy nie dokończonych jeszcze meczów. Cash out może aktywować się zarówno dla zakładów przedmeczowych czy rozgrywanych na żywo, a także niezależnie od liczby zdarzeń na kuponie (zakład pojedynczy i akumulacyjny).

Określona wartość cash out, jaką oferuje bukmacher – jest dostępna tylko w konkretnym momencie. Szczególnie jeśli na kuponie znajdują się spotkania, które są aktualnie rozgrywane, często dochodzi do dynamicznych zmian w obrębie propozycji cashout. Wysokość wcześniejszej wypłaty w chwili kliknięcia w przycisk „cashout”, może ostatecznie okazać się wyższa, mniejsza bądź w ogóle niedostępna.

Skorzystanie z „furtki bezpieczeństwa” i zabranie wypłaty w ramach opcji cash out – jest procesem nieodwracalnym, dlatego należy dobrze przeanalizować wszelkie okoliczności oraz uwarunkowania. Zakład przedwcześnie rozliczony przy pomocy funkcji cashout – z reguły nie jest zaliczany do prawidłowego obrotu bonusem, jeśli oczywiście gracz jest w trakcie uwalniania bonusowych środków. Mimo, iż cash out zyskuje na popularności, to często mylony jest przez grających z cashback’iem, czyli gwarantowanym zwrotem stawki w przypadku przegranego kuponu.

Jak szacuje się wartość dla cashout i jakie są wymagane warunki dla wcześniejszego rozliczenia kuponu?

U każdego bukmachera wysokość dla cash out szacowana jest przez specjalny algorytm. Generalnie można przyjąć, że zaproponowany w danym momencie cashout – jest iloczynem wniesionej przez gracza stawki oraz całkowitego kursu. Na kurs całkowity składają się zarówno kursy już trafione, jak i kursy zdarzeń nieodbytych, jednak te drugie – pomniejszone są o pewną wartość, nazwijmy ją „opłatą manipulacyjną” na rzecz bukmachera. Zmienna w postaci stawki – jest automatycznie zmniejszana o należny podatek od gry, chyba, że grający korzysta aktualnie z promocji (gra bez podatku).

Głównym warunkiem, jaki determinuje aktywację funkcji cash out – jest brak przegranych zakładów na kuponie. Dodatkowym wymogiem, jednak nie u wszystkich firm bukmacherskich, jest ponadto sytuacja, w której wysokość potencjalnego cashout’a jest wyższy, niż stawka, za jaką gracz opłacił swój kupon. Dlatego też w niektórych przypadkach gracz może widzieć opcję cash out w formie „zamglonego” buttona (nieaktywna) i kalkulatora wyświetlającego kwotę mniejszą od wniesionego wkładu. Część bukmacherów udostępnia z kolei cash out w każdej chwili – nawet bezpośrednio po obstawieniu zakładu – do momentu pojawienia się na kuponie pierwszego przegranego typu. Wysokość cashout’u modyfikowana jest proporcjonalnie do zmieniającej się szansy na powodzenie trafienia całego kuponu.

Cash out – kiedy opłaca się skorzystać z tej funkcji?

Decyzja o skorzystaniu z funkcji cashout zawsze należy do grającego. Mając świadomość w zakresie warunków oraz tego – w jaki sposób szacowany jest cashout, gracz sam musi rozstrzygnąć czy będzie to dla niego optymalne rozwiązanie. Cash out jest bowiem kompromisem pomiędzy szansą zgarnięcia pełnej puli (wygrany kupon) a ograniczeniem ryzyka w postaci błędnego wytypowania nierozstrzygniętych zdarzeń. Najrozsądniejsze wydaje się skorzystanie z opcji cash out, gdy gracz wszedł w posiadanie informacji, które rodzą realne zagrożenie dla powodzenia pozostałych na kuponie typów, a bukmacher nie odnotował jeszcze takich okoliczności. Na pewno nie istnieje cudowny przepis na wzięcie cashout’u i cały proces wartościowania bazuje w większości na przeczuciu. Potrzeba sięgnięcia po cashout może jednak wynikać też z wielu zupełnie innych przesłanek.

Wśród różnych sytuacji, które przekonują grającego do kliknięcia w przycisk „cashout”, jest obawa przed niepowodzeniem nierozstrzygniętych jeszcze typów. Szczególnie często ma to miejsce, kiedy na kuponie akumulacyjnym, na którym gracz obstawił 8 zdarzeń, pozostały np. 2 mecze, a cała reszta okazała się poprawnie wytypowana. Pokusa dalszego wyczekiwania na wyniki i denerwowania się, przegrywa wówczas z pragmatyzmem, tym bardziej, jeśli proponowana przez bukmachera kwota cashout satysfakcjonuje gracza. Kiedy jeszcze grający wprowadzają w życie czyn w myśl powiedzenia, iż „lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu” i klikają w migoczący „cashout”?

Innym przykładem, który może skłonić gracza do wzięcia nieco mniejszej wygranej i dokonanie wcześniejszego rozliczenia kuponu, jest aktualna sytuacja na boisku, parkiecie, korcie czy na bieżni. Aktywni użytkownicy serwisów bukmacherskich często na żywo śledzą poczynania obstawionej przez siebie drużyny/zawodnika – za pośrednictwem relacji TV live. Brak oczekiwanego rezultatu i presja upływającego czasu (np. remis do przerwy, zamiast prowadzenia ekipy, na zwycięstwo której gracz postawił pieniądze) – to kolejna zasadna okoliczność dla sięgnięcia po cash out. Powodem może być też odwrotna sytuacja, tzn. gdy wskazany na kuponie zespół prowadzi co prawda bramką, ale jego gra się „nie klei”, zawodnicy mają sporo żółtych karek i „pachnie remisem”. Jeżeli na dodatek nominalny kurs na takie zdarzenie nie był duży, a więc nie miał znaczącego wpływu na całkowity kurs na kuponie – typerzy często nie chcą ryzykować i chętnie korzystają z „bezpiecznika”.

Zdarzają się także bardziej prozaiczne i przyziemne przyczyny, dla których gracze korzystają z opcji cash out. Jednym z takich powodów może być brak wolnych środków, które typer chciałby zainwestować w zupełnie nowy zakład, jaki wydaje mu się bardziej opłacalny.

Skąd można się dowiedzieć, że opcja cashout jest aktywna?

O tym czy funkcjonalność cashout jest w ogóle dostępna w danym serwisie, bukmacherzy informują za pośrednictwem działu z promocjami/bonusami lub bezpośrednio poprzez banner na swojej stronie głównej. Podczas, gdy cashout powoli staje się standardem w ofercie bukmacherskiej, niektórzy bukmacherzy nadal próbują promować go jako ekskluzywne rozwiązanie i limitują dostęp do tej opcji (np. tylko przez aplikację mobilną). Miejmy nadzieję, że rosnąca konkurencja w tej branży sprawi, że niebawem cashout stanie się powszechnym udogodnieniem dla grających.

Kiedy gracz dowiaduje się o aktywowaniu cashout’u i konkretnej propozycji z systemu dotyczącej możliwości wcześniejszego zamknięcia zakładu? Otóż zależy to od bukmachera – czasem pojawia się jakaś podświetlona informacja o tym fakcie na stronie głównej serwisu online, a niekiedy trzeba samemu zajrzeć do sekcji z aktywnymi kuponami. Zwykle obok kuponu, dla którego system przewidział cash out, pojawia się specjalny przycisk. Po wybraniu i zatwierdzeniu funkcji – zaproponowana kwota cashout’u automatycznie powiększa saldo dostępnych dla gracza środków. Gotówka z cashout pozbawiona jest jakichkolwiek obciążeń, dlatego można ją swobodnie wypłacić albo przeznaczyć na dalszą grę w serwisie bukmacherskim.

Bukmacher z cash out – które firmy oferujące zakłady sportowe mają to w ofercie?

Cash out znajduje się w ofercie większości legalnie funkcjonujących w Polsce firm z branży internetowych zakładów bukmacherskich. Każdy bukmacher ustala własne warunki skorzystania z cash out, dlatego przed skorzystaniem z usług danego serwisu, warto zapoznać się z zasadami użycia tej funkcji.

Cash out – Fortuna, czyli cashout non-stop!

Funkcję cash out ma oczywiście w swej ofercie renomowany bukmacher, jakim od lat pozostaje na krajowym rynku Fortuna. Co ciekawe, jeśli chodzi o early cash out – Fortuna umożliwia skorzystanie z tej opcji non-stop! Nie ma znaczenia czy w danym momencie propozycja kwoty cashout przekracza stawkę, za jaką opłacony został dany zakład – jest on zawsze aktywny.

Wysokość kwoty cash out jest wprost proporcjonalna do prawdopodobieństwa tego, że cały kupon okaże się wygrany. Wykorzystanie “bezpiecznika” w postacji przycisku cash out do chwili, kiedy żadne ze zdarzeń nie jest przegrane – to duży komfort dla gracza. Podczas procesu wcześniejszego zakańczania zakładu, ostateczna kwota cash out może ulegać niewielkim zmianom, co wymusza konieczność ciągłego potwierdzania zamiaru skorzystania z tej funkcji. Fortuna udostępnia jednak możliwość odznaczenia opcji “Akceptuję wszelkie zmiany kwoty EWKEC”, dzięki czemu procedura wypłaty cashout jest ekspresowa.

Opcja cash out – STS. Największy polski bukmacher nie zawodzi

Największa polska marka bukmacherska – STS – również ma w swojej ofercie praktyczny cash out. Ważnym warunkiem dodatkowym skorzystania z opcji cashout w STS jest to, że żaden z meczów wybranych z oferty pre-match, jakie znajdują się jeszcze na kuponie – nie może być w toku.

Dostępność funkcji cash out jest całkowicie wyłączona dla kuponów zawieranych za środki bonusowe. Istotne jest też to, iż stawki z kuponów, które zostaną rozliczone poprzez cashout – nie są w STS wliczane do obrotu wykonywanego na potrzeby uwalaniania ewentualnego bonusa. W momencie, gdy dla danego kuponu uaktywnia się opcja szybszego rozliczenia, pojawia się przy nim zielone okienko ”Cash-out” (zakładka “Kupony”).

Forbet – cash out bez tajemnic

Forbet udostępnia, co prawda, cashout dla wszystkich rodzajów zakładów (SOLO, AKO, pre-match, live), jednak wyłącznie dla użytkowników aplikacji i mobilnej wersji strony internetowej. Być może w niedalekiej przyszłości funkcjonalność ta trafi także na podstawową stronę Forbet, ale na razie amatorzy cashout’u muszą zainstalować na swoim smartfonie apkę i polować na cenną “furtkę bezpieczeństwa” mobilnie.

Betclic – cashout w ofercie biało-czerwonego bukmachera

Możliwość ograniczenia ryzyka i wczesniejszego rozliczenia wszystich rodzajów kuponów w ramach cash out – daje swoim klientom również znany bukmacher Betclic. Z funkcjonalności cash out można skorzystać nawet, jeśli zaproponowana przez system kwota cash out będzie niższa od wkładu finansowego na danym kuponie. Więcej informacji można znaleźć wchodząc do sekcji “Moje kupony” oraz w osobnej zakładce – “Cashout”.

LVBet – cash out na wyciągnięcie ręki

W “kryzysowej sytuacji”, kiedy intuicja podpowiada, że kupon jest zagrożony, użytkownicy czarno-żółtego serwisu bukmachera LVBet – także mogą sięgnąć po ratunkowy cash out. Jeżeli tylko prognozowana wysokość cashout’u przekroczyła stawkę, za jaka opłacony został kupon – opcja cash out staje się aktywna. Dobrym udogodnieniem jest możliwość bieżącego śledzenia proponowanej przez LVBet wysokości cash out, nawet – gdy kwota nie przekroczy jeszcze wymaganego pułapu.

Totolotek. Cash out w ofercie bukmachera ze słoneczkiem

W ofercie bukmachera – Totolotek – również znajduje się funkcjonalny cash out. Warunkiem sięgnięcia po tą opcję jest brak błędnie wytypowanych zdarzeń na kuponie oraz przewyższenie przez cashout wartości wniesionej stawki.

Ze skorzystania z cashoutu w Totolotku z pewnością będą zadowoleni uczestnicy programu lojalnościowego Bet Club, ponieważ jego użycie – nie skutkuje odjęciem punktów przyznawanych za opłacenie kuponu.

Cash out – podsumowanie

Cash out to zyskująca na powszechności i popularności wśród graczy opcja, dzięki której można zamknąć/rozliczyć kupon, mimo nierozstrzygniętych na nim meczów, zadowalając się przy tym ciut mniejszą wygraną. Podstawowym warunkiem skorzystania z „koła ratunkowego”, jakim dla gracza jest cashout, to brak na kuponie przegranych zdarzeń (mogą być w toku). Powody, jakie skłaniają grającego do wzięcia cashout’u nie mają znaczenia i są jego osobistą sprawą. Do najczęstszych przyczyn kliknięcia w aktywowany przez system przycisk „cashout”, zalicza się chęć ograniczenia ryzyka, towarzyszącego nierozstrzygniętym jeszcze na kuponie zdarzeniom. Użycie funkcji cashout jest procesem nieodwracalnym (nie można go cofnąć). Oferty i warunki w zakresie cash out różnią się nieznaczenie w zależności od danego bukmachera. Wśród legalnie działających na polskim rynku firm w obszarze zakładów sportowych, ofertę cash out udostępniają m. in. bukmacherzy: STS, Fortuna, LVBet, Totolotek, Forbet oraz Betclic.

Ocena

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo przydatna opcja. Jeśli ktoś wcześniej nie korzystał z cash out, to polecam. Przeraża mnie to że niektóre bukmacherzy nadal to oferują jako coś mega nowego, ekskluzywnego. Ta opcja nie raz uratowała moje zakłady.

Zgadzam się na 100%
Polecam wprowadzić słowniczek z pojęciami bukmacherskimi. Bo większość, przynajmniej początkujących graczy, w ogóle używa chyba ok. 10% do całego funkcjonału. A gdyby wiedzieli o co chodzi z tym cashoutem, systemem bukmacherskim, handicapem itd, to gra by całościowo się zmieniła.

Cashout naprawdę ciekawa opcja zabezpieczenia swojego zakładu. Trzeba tylko się nauczyć korzystać z niej. Taka opcja powinna być konieczną funkcją każdego bukmachera a nie czymś ekskluzywnym, jak u niektórych.
Ratuje zakłady na raz-dwa.

Nie raz tak ratowałem swoje zakłady. A najciekawsze jest to, że tylko miesiąc temu się dowiedziałem o tej funkcji. I mi się wydaje że sporo osób o tym nie wie, tak że dobrze jest to że publikujecie podobne artykuły.

Uważam że cashout powinien być standardową opcją u każdego buka. Parę razy zdarzało się tak że używałem cachout jak widziałem zaplanowany schemat gry drużyny. Jestem pewien ze sporo użytkowników nawet nie wiedzą o tej funkcji.

Standardowa opcja u większości bukmacherów. Polecam czasami korzystać z niej, bo przed jakimś meczem możecie się dowiedzieć o okolicznościach, które wprost wpływają na wynik meczu. Ta funkcja bardzo często pomagała mi zachować pieniądze.