Pomocnik w piłce nożnej – istotny element składu piłkarskiego

Na boisku piłkarskim istnieje podział na poszczególne strefy boiska, w których znajdują się i najczęściej poruszają się gracze przypisani do danej formacji. W piłce nożnej istnieją cztery pozycje na boisku: bramkarz, obrońca, pomocnik oraz napastnik.

Ustalając taktykę na dane spotkanie, trenerzy wybierają zawodników, którzy mają określone role w obronie lub w ataku. Decydując się na dany wariant taktyczny, ważną rolę odgrywają pomocnicy, którzy funkcjonują w środkowej strefie boiska. To oni są łącznikiem pomiędzy defensywą a atakiem. Ponadto dyktują tempo gry i w głównej mierze odpowiadają za rozprowadzanie ataków. W tym tekście skupimy się na pomocnikach w piłce nożnej. Opiszemy, jakie zajmują miejsce na boisku, a także dokonamy podziału pomocników. Co więcej, wskażemy najbardziej pożądane umiejętności u graczy operujących w środkowej strefie boiska, a także wskażemy najlepszych pomocników świata.

Jakie miejsce na boisku zajmują pomocnicy?
Jakie miejsce na boisku zajmują pomocnicy?

Jakie miejsce na boisku zajmują pomocnicy?

Pomocnik to zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola pomiędzy obrońcami i napastnikami. Zakres gry pomocników jest naprawdę szeroki, dlatego muszą oni być przystosowani do każdych warunków na boisku, ponieważ podczas meczu piłkarskiego mają dużo obowiązków. W zależności od roli na boisku, a także typu pomocnika zajmuje on inne miejsce na murawie. Defensywni pomocnicy z reguły grają najbliżej własnych obrońców, ponieważ odpowiadają za odbiór piłki, przerywanie akcji rywala, a także wyprowadzanie futbolówki z linii obrony.

Innym typem zawodników są ofensywni pomocnicy, którzy operują najbliżej strefy ataku i współpracują z napastnikami. W efekcie do nich należy zazwyczaj rozpoczęcie ofensywnej akcji drużyny, czy oddanie strzału na bramkę rywala. Znajdują się tuż za plecami napastników, więc ich zadaniem jest przeprowadzenie akcji najczęściej zakończonej podaniem do najbardziej wysuniętego zawodnika. W piłce nożnej można spotkać się z terminem „klasyczna dziesiątka”, który odnosi się do ofensywnego pomocnika. Ofensywni pomocnicy w futbolu to także boczni pomocnicy oraz skrzydłowi, których zadaniem jest na przykład mijanie dryblingiem rywali i dośrodkowywanie piłki w pole karne przeciwnika.

Betomania - STS kod promocyjny

Do grona ważnych zawodników w układance każdego trenera zaliczają się także typowi środkowi pomocnicy. Często eksperci telewizyjni mówi o nich, że występują na pozycji numer osiem, a więc pomiędzy defensywnymi pomocnikami a ofensywnymi pomocnikami. Typowy środkowy pomocnik często rozpoczyna akcję ofensywną, ale także musi umieć przerwać atak rywala. Ponadto ma za zadanie wspomagać bocznych pomocników, których głównym zadaniem nie jest tylko bieganie wzdłuż linii bocznej. Środkowy pomocnik przemieszcza się praktycznie po całym boisku, mając zadania zarówno defensywne, jak i ofensywne.

Podział pomocników

Podział pomocników

W każdej drużynie na mecz piłki nożnej może znaleźć się maksymalnie jedenastu zawodników. Z reguły wśród tej grupy graczy jest trzech, czterech bądź pięciu pomocników, którzy mają różne zadania. W zależności od taktyki szkoleniowcy nakładają na graczy środkowej strefy poszczególne role na boisku. W piłce nożnej obowiązuje podział pomocników na takie grupy jak: defensywny pomocnik, środkowy pomocnik, boczny pomocnik, ofensywny pomocnik.

Defensywny pomocnik

Defensywny pomocnik w swojej grze charakteryzuje się zadaniami obronnymi, obstawiając przedpole bramki. Przede wszystkim należy do niego zabezpieczenie strefy obronnej, współpraca z obrońcami, asekuracja ofensywnych zawodników. Często na defensywnych pomocników w futbolu mówi się, że występują na pozycji numer sześć. Ponadto do ich zadań należy przerywanie akcji rywali, odbiór piłki. Z reguły defensywni pomocnicy są niedoceniani przez kibiców, ponieważ ich gra rzadko jest widowiskowa. Nie oznacza to jednak, że nie zdobywają bramek, bowiem z reguły potrafią mocno uderzyć z dystansu.

Środkowi pomocnicy

Środkowi pomocnicy na boisku występują na pozycji numer osiem. Otrzymują zrównoważony podział obowiązków zarówno w ofensywie, jak i defensywie. Ich zadaniem jest łączenie formacji obronnej z atakująca. Szeroki wachlarz zadań sprawia, że środkowi pomocnicy powinni odnaleźć się w destrukcji, ale także w rozegraniu piłki i zainicjowaniu ofensywnej akcji swojego zespołu. W sytuacji, gdy rywal posiada piłkę, z reguły przyjmują postawę defensywną i są nastawieni na szybki odbiór futbolówki. W przypadku, gdy ich zespół kreuje grę i ma piłkę przy nodze, przesuwają się wyżej i biorą udział w ataku pozycyjnym.

Boczni pomocnicy

Ich zadaniem nie jest biegać wzdłuż linii bocznej, lecz wspierać środek pola w rozgrywaniu piłki. Co więcej, do zadań pomocników bocznych należy uczestniczenie w grze obronnej zespołu. Tylko bocznych pomocników możemy zaobserwować ustawionych na skrzydłach, gdy trener chce zdominować rywala posiadaniem piłki.

Ofensywni pomocnicy

Pomocnicy ofensywni są najczęściej rozgrywającymi. Ich głównym zadaniem jest rozegranie akcji ofensywnej, obsłużeniem napastnika podaniem, bądź oddaniem bezpośredniego strzału na bramkę rywala. Szkoleniowcy bardzo często ograniczają im do minimum zadania defensywne, aby mogli się skupić wyłącznie na kreowaniu gry drużyny. Z reguły charakteryzują się wysokimi umiejętnościami technicznymi.

Ważne umiejętności pomocników

Ważne umiejętności pomocników

Granie w roli pomocnika związane jest z charakterystyką gracza o dużych umiejętnościach technicznych. Nie wystarczy dobre poruszanie się w środkowej strefie boiska, ale łatwość w odnalezieniu się w grze na małej przestrzeni, gdy trzeba szybko reagować i podejmować decyzje. Pomocnik musi być także bardzo dobrze przygotowany fizycznie i być wydolny, ponieważ musi sprawnie poruszać się od jednego pola karnego do drugiego. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pomocnik na boisku rozpoczyna akcje ofensywne i je rozgrywa, a także finalizuje je strzałem lub ostatnim podaniem do napastnika. Ponadto w palecie zagrań pomocników ważną kwestią jest egzekwowanie stałych fragmentów gry, daleki przerzut piłki oraz wspieranie środka pola.

Najlepsi pomocnicy na świecie

Wśród najlepszych piłkarzy na świecie znajduje się wielu pomocników, którzy stanowią o sile swojej drużyny oraz mają bardzo duży wpływ na wyniki osiągane przez klub. To między innymi dla nich na stadiony przychodzą kibice, aby zobaczyć w akcji prawdziwych geniuszy. Wśród najlepszych pomocników na świecie znajdują się: Kevin De Bruyne, Bruno Fernandes, Toni Kroos, Bernardo Silva, Gavi, czy Casemiro.

Kevin De Bruyne

Środkowy pomocnik występuje na co dzień w Manchesterze City i ma kluczowy wpływ na grę „The Citizens”. Belg świetnie odnajduje się w angielskiej Premier League, Lidze Mistrzów UEFA, ale również w meczach reprezentacji narodowej. Pomocnik potrafi rozegrać akcję, popisać się fantastycznym strzałem z dystansu, czy zanotować asystę.

Bruno Fernandes

Do grona topowych graczy na pozycji pomocnika zalicza się Bruno Fernandes. Portugalczyk swoją świetną postawą w Sportingu Lizbona zapracował na transfer do Manchesteru United, gdzie jest podstawowym graczem.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Toni Kroos

Niemiec należy do najbardziej utytułowanych pomocników na świecie. Oprócz wywalczenia mistrzowskich tytułów w Niemczech, Hiszpanii, kilkukrotnych triumfów w Lidze Mistrzów, Toni Kroos może pochwalić się zdobyciem mistrzostwa świata z reprezentacją Niemiec w 2014 roku. Niemiecki pomocnik znakomicie odnajduje się w środkowej strefie boiska, gdzie potrafi doskonale regulować tempo gry.

Bernardo Silva

Kolejnym wyróżniającym się zawodnikiem jest Bernardo Silva. Pomocnik od 2017 roku reprezentuje Manchester City, gdzie jest bardzo ważnym graczem.

Gavi

Urodzony w 2004 roku pomocnik zadebiutował w seniorskiej drużynie FC Barcelony, mając 17 lat. Pomimo młodego wieku od samego początku prezentował się dojrzale na boisku, co sprawiło, że stał się podstawowym graczem Barcy.

Casemiro

Defensywny pomocnik, którego skuteczna gra w destrukcji, ale również realizacja zadań ofensywnych sprawia, że jest kluczowym zawodnikiem swojej drużyny. Przez wiele lat bardzo dobrze prezentował się w Realu Madryt, natomiast aktualnie reprezentuje barwy Manchesteru United.

FAQ

W powyższych akapitach opisaliśmy funkcję pomocnika na boisku piłkarskim. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Co robi pomocnik w piłce nożnej?

Pomocnik w piłce nożnej jest zawodnikiem operującym w środkowej strefie boiska. Jego zadanie to łączenie formacji defensywnej z formacją ofensywną. Jest łącznikiem obrony z atakiem, który rozgrywa akcje zespołu.

Co to znaczy defensywny pomocnik?

To typ pomocnika, który charakteryzuje się zadaniami obronnymi. Defensywny pomocnik gra najbliżej linii obronnej swojego zespołu. 

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments