Pole karne w piłce nożnej – co musisz o nim wiedzieć

Mecz piłki nożnej związany jest ze stadionem i zieloną murawą. To na niej rysowane są linie, które wyznaczają pole gry, w tym pole karne. Wszyscy fani futbolu wiedzą, że zespoły największe zagrożenie pod bramką rywala tworzą właśnie w polu karnym, na które potocznie mówi się „szesnastka”.

W polu karnym zawodnicy drużyny broniącej muszą być szczególnie uważni, ponieważ każdy faul na zawodniku atakującym kończy się rzutem karnym. W tym tekście zaprezentujemy najważniejsze informacje dotyczące pola karnego, wskażemy, w którym miejscu na murawie znajduje się pole karne oraz jakie ma wymiary. Ponadto przytoczymy wymiary pola karnego, a także opiszemy rolę bramkarza w tym miejscu na boisku. Zostań z nami, aby przyjąć potężną dawkę wiedzy o polu karnym w meczach piłki nożnej!

Gdzie jest pole karne?
Gdzie jest pole karne?

Gdzie jest pole karne?

Pole karne jest wyjątkowym miejscem boiska do piłki nożnej. Znajduje się ono pod obiema bramkami. Często pole karne nazywane jest królestwem bramkarza, ponieważ to on rządzi w szesnastce. Choć w piłce nożnej często padają gole po strzałach z dystansu, to największe emocje na stadionach generują sytuacje, gdy piłkarze wpadają z piłką w pole karne lub znajdują się w obrębie pola karnego. To wówczas publiczność ma nadzieję, że niebawem padnie bramka!

Betomania - STS kod promocyjny

W polu karnym obowiązują nieco inne zasady, niż na pozostałej powierzchni boiska. Można powiedzieć, że w szesnastce najbardziej uprzywilejowany jest bramkarz, który rządzi w polu karnym. Golkiper w tej strefie boiska może zagrywać piłkę ręką, pod warunkiem że nie została ona celowo zagraną nogą przez jego kolegę. Ponadto w polu bramkowym, które znajduje się w polu karnym, jest on graczem chronionym, a więc każdy atak na golkipera w piątce kończy się odgwizdaniem faulu. Co więcej, w polu karnym muszą być czujni defensorzy, ponieważ każde przewinienie, czy zagranie piłki ręką, kończy się odgwizdaniem rzutu karnego. Nikomu nie trzeba przypominać, że strzał ze stojącej piłki z odległości jedenastu metrów to wymarzona sytuacja, aby wpisać się na listę strzelców.

Wymiary pola karnego

Na przestrzeni lat i rozwoju piłki nożnej jako dyscypliny sportowej zmieniały się wymiary boiska do piłki. Kiedyś pole gry miało od 90. do 120. metrów długości oraz od 45. do 90. metrów szerokości. Aktualne przepisy gry w piłkę nożną w tym aspekcie zostały ujednolicone. W 2008 roku wprowadzono zasadę, i od tego czasu oficjalne wymiary boiska wynoszą: 105 metrów (długość) i 68 metrów (szerokość). W niższych polskich ligach można znaleźć nieco mniejsze boiska, które do rozgrywek dopuszcza Polski Związek Piłki Nożnej. Wówczas ich rozmiar wynosi: 100 metrów długości oraz 64 metry szerokości. Jak sytuacja wygląda w przypadku pola karnego, które na boisku jest mniejszą częścią pola gry? Pora przyjrzeć się wysokości i szerokości pola karnego na boisku piłkarskim.

Wysokość pola karnego

Tak jak już wcześniej zaznaczyliśmy, zawodnicy drużyny broniącej muszą być bardzo odpowiedzialni, znajdując się we własnym polu karnym. Każdy kontakt w szesnastce jest traktowany jako faul, a więc arbiter odgwizduje rzut karny. Jaki rozmiar ma pole karne i jaka jest jego wysokość na boisku piłkarskim? Wysokość pola karnego w piłce nożnej ma 16,5 metra.

Szerokość pola karnego

Pole karne ulokowane jest na boisku piłkarskim przy każdej linii bramkowej. Na jakiej szerokości defensorzy muszą zachować szczególną czujność, aby nie sprowokować sytuacji, która przełoży się na rzut karny dla drużyny atakującej? Szerokość pola karnego na boisku do piłki nożnej ma 40,32 metra.

Po co jest łuk przed polem karnym?
Po co jest łuk przed polem karnym?

Po co jest łuk przed polem karnym?

Powyżej wskazaliśmy, że pole karne na boisku piłkarskim to prostokąt o wymiarach 40,32 metra na 16,5 metra. Na każdej murawie wyrysowany jest łuk, który bezpośrednio przylega do dłuższego boku prostokąta – pola karnego. Jaką ma on funkcję? Aby to wyjaśnić, musimy zaznaczyć, że w polu karnym na jedenastym metrze został wyznaczony punkt karny, z którego zawodnicy egzekwują rzut karny. Wspomniany łuk przed polem karnym jest związany z miejscem wykonywania jedenastki. W momencie, gdy gracz podchodzi, aby kopnąć piłkę z 11. metrów, wszyscy zawodnicy muszą być oddaleni od piłki w odległości 9,15 metra. Łuk przed polem karnym ma dokładnie promień o długości 9,15 metra i sprawia, że gracze nie mogą go przekraczać, gdy podczas meczu egzekwowana jest jedenastka. Przekroczenie łuku przed polem karnym to naruszenie przepisów. Gdy do niego dojdzie, sędzia ma prawo zarządzić powtórzenie rzutu karnego.

Z czego składa się pole karne?

Pole karne to jedno z najważniejszych miejsc na boisku piłkarskim. Przekroczenie przepisów w szesnastce wiąże się z podyktowaniem rzutu karnego. Pole karne to prostokąt o wymiarach 40,32 na 16,5 metra. Co znajduje się w polu karnym? Wewnątrz każdego pola karnego znajduje się punkt karny, który zlokalizowany jest na jedenastym metrze od linii bramkowej. Podczas wykonywania rzutu karnego zawodnik ustawia futbolówkę na punkcie karnym. Ponadto wewnątrz pola karnego znajduje się jeszcze jeden prostokąt, a więc pole bramkowe, które tym razem znajduje się nieco bliżej, ponieważ kończy się na piątym metrze od linii bramkowej.

Pole bramkowe w polu karnym

Pole bramkowe w polu karnym to ten mniejszy prostokąt o wymiarach 18,32 metra szerokości i 5,5 metra długości. Jaką funkcję w piłce nożnej ma pole bramkowe? Zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną bramkarz ma wznawiać grę nogą z linii piątego metra, gdy futbolówka wyszła za linię bramkową po zagraniu przeciwnika. Ponadto bramkarz jest osobą uprzywilejowaną w popularnej „piątce”, ponieważ najdrobniejsze przewinienie na golkiperze klasyfikowane jest jako faul, który sędzia ma obowiązek odgwizdać.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Bramkarz w polu karnym

Wielu ekspertów piłkarskich podkreśla, że pole karne to królestwo bramkarza. To w nim golkiper spędza najwięcej czasu podczas sportowych rywalizacji. Głównym zadaniem bramkarza podczas meczu piłki nożnej jest bronienie dostępu do własnej bramki. Golkiper jest uprzywilejowanym graczem, który we własnym polu karnym ma prawo interweniować za pomocą rąk. Bramkarz może odbijać piłkę rękami, czy po prostu ją łapać. Ponadto pole bramkowe sprawia, że bramkarz jest w nim szczególnie chroniony. Przykładowo, gdy po dośrodkowaniu piłki w pole karne, na przykład po rzucie rożnym, golkiper zostanie lekko trącony w polu bramkowym, to sędzia ma obowiązek odgwizdać faul.

Rzut karny za faul 
w polu karnym
Rzut karny za faul w polu karnym

Rzut karny za faul w polu karnym

Zespół broniący we własnym polu karnym musi być szczególnie rozważny, aby nie dopuścić do naruszenia przepisów gry. Każdy faul w polu karnym, a także zagranie dłonią przez gracza z pola wiąże się z odgwizdaniem faulu i podyktowaniem rzutu karnego. Każde przewinienie we własnym polu karnym to rzut karny i wymarzona szansa do zdobycia bramki dla drużyny przeciwnej.

FAQ

Za nami szczegółowe informacje dotyczące pola karnego w piłce nożnej. Czas poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Gdzie jest pole karne?

Boisko piłkarskie posiada dwa pola karne, które zlokalizowane są pod obiema bramkami.

Po co łuk na polu karnym?

Łuk na polu karnym wyznacza odległość 9,15 metrów od punktu karnego.

Jakie są wymiary pola karnego?

Rozmiary pola karnego na pełnowymiarowym boisku do piłki nożnej to 40,32 metrów szerokości oraz 16,5 metrów długości.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments