Obrońca w piłce nożnej – poznaj rolę obrońcy piłkarskiego

W drużynie piłkarskiej na murawie występuje jedenastu zawodników, którzy mają określone zadania i różnią się w stosunku do siebie pozycjami na boisku. Obrońca w piłce nożnej to jedna z najbardziej odpowiedzialnych pozycji.

Zadaniem defensorów jest przede wszystkim obrona własnej bramki, aby nie dopuścić rywali do zdobycia gola. Ponadto obrońcy muszą współpracować z pozostałymi zawodnikami i formacjami, ponieważ to zazwyczaj oni inicjują rozpoczęcie akcji i wyprowadzenie piłki z własnego pola karnego. W tym tekście przedstawimy zadania, jakie ma obrońca w piłce nożnej, wytłumaczymy, kim jest obrońca w piłce nożnej, a także wymienimy różne typy defensorów. Ponadto opiszemy charakterystykę nowoczesnego obrońcy piłkarskiego, wskazując najważniejsze umiejętności. 

Kim w piłce nożnej jest obrońca?
Kim w piłce nożnej jest obrońca?

Kim w piłce nożnej jest obrońca?

Większość kibiców piłki nożnej docenia ofensywnych zawodników, którzy odpowiadają za zdobywanie bramek i tym samym zwycięstwa drużyny. W futbolu nieco pomijani są zawodnicy, którzy nie wyróżniają się aż tak liczbami, lecz też mają bardzo ważne zadania na boisku. Oczywiście mowa o obrońcach, którzy wpisują się na listę strzelców, lecz nie robią tego seryjnie, z dużą regularnością. Obrońca w piłce nożnej ma za zadanie przede wszystkim bronić dostępu do własnej bramki i dbać o to, aby rywal nie zanotował trafienia. W ten sposób blok defensywny także pracuje na wygraną swojej drużyny.

Betomania - STS kod promocyjny

Podział obrońców:

Przed każdym meczem trener zespołu wybiera odpowiednią taktykę, w której muszą odnaleźć się zawodnicy, którzy powinni wykonywać przekazane zadania. W efekcie na podstawie ustawienia w składzie drużyny są piłkarze o określonej charakterystyce Dotyczy to również obrońców, którzy odpowiadają za formację obronną, lecz na boisku często występują wyłącznie w określonych sektorach boiska. W formacji obronnej wyróżnia się: środkowych obrońców – stoperów, bocznych obrońców (lewy obrońca i prawy obrońca) wahadłowych (lewy wahadłowy i prawy wahadłowy).

Środkowy obrońca – stoper

Kluczowym zawodnikiem w systemie gry czwórką obrońców jest środkowy obrońca, czyli stoper. W takim ustawieniu zawsze funkcjonuje dwóch takich graczy, którzy zajmują centralną pozycję pod własną bramką. Jakie cechy posiada stoper? Przede wszystkim głównie są to zawodnicy, którzy są rośli, dobrze zbudowani. Ich budowa jest atutem pod własnym polem karnym, gdzie bronią dostępu do bramki, ale także pod „szesnastką” przeciwnika, gdzie potrafią wpisać się na listę strzelców na przykład przy okazji stałego fragmentu gry.

Boczny obrońca

W klasycznym ustawieniu z czterema obrońcami dwóch z nich to boczni defensorzy, którzy ustawiani są po lewej oraz prawej stronie boiska. Z reguły nie wyróżniają się oni wzrostem, jak stoperzy, lecz są zwinni, szybcy i dynamiczni. Do głównych zadań bocznych obrońców należy zatrzymanie skrzydłowych rywala, ale również aktywny udział w akcjach ofensywnych własnej drużyny. Boczni obrońcy często biorą udział w grze do przodu, obiegają pomocników i stwarzają przewagę na skrzydle. Dzięki temu tworzą sytuacje pod bramką przeciwnika za pomocą dośrodkowań.

Wahadłowy – skrzydłowy obrońca

Wahadłowi to najbardziej ofensywni obrońcy, którzy często nazywani są wręcz skrzydłowymi. Występują oni na boisku jedynie w ustawieniu z trójką środkowych obrońców, w którym nie ma typowych bocznych defensorów. Wówczas wahadłowi uczestniczą w ofensywnej grze swojej drużyny, natomiast w przypadku gry defensywnej, cofają się i tworzą linię obrony składającą się z pięciu obrońców. Wahadłowy tak naprawdę przemieszcza się po całej długości boiska. Ponadto musi być nastawiony na grę w defensywnie i w ofensywie.

Nowoczesny środkowy obrońca piłkarski
Nowoczesny środkowy obrońca piłkarski

Nowoczesny środkowy obrońca piłkarski

Na przestrzeni lat piłka nożna znacząco się rozwinęła i zaszły w niej kolosalne zmiany, które dotyczą także zadań poszczególnych zawodników na boisku. Nie obyło się bez ewolucji w przypadku obrońców. Futbol aktualnie jest grą dużo szybszą, a przede wszystkim kreatywniejszą, dlatego każda formacja musi mieć się na baczności. Dawniej od obrońców wymagało się wyłącznie bronienia własnej bramki, lecz aktualnie są oni ważnym elementem w budowaniu akcji, rozgrywaniu ich i kreowaniu sytuacji strzeleckich pod polem karnym rywala. W nowoczesnym futbolu środkowy obrońca powinien dobrze odnajdywać się w grze w defensywie, lecz musi także brać aktywny udział w zdobywaniu bramek. Przykładem mogą być stałe fragmenty gry, gdzie środkowi obrońcy są kluczowym elementem układanki w ofensywie.

Jak gra obrońca piłkarski?

Ze względu na swoją budowę oraz parametry większość obrońców prezentuje bardzo fizyczną grę w piłkę nożną. Po pierwsze taka postawa sprawia, że zawodnicy ofensywni rywala czują do nich duży respekt, a po drugie irytacje. Ponadto defensor powinien grać agresywnie, na granicy faulu, aby pokazać rywalom, kto tak naprawdę rządzi. Co więcej, obrońcy oprócz ochrony własnej bramki mają wiele zadań ofensywnych, szczególnie wówczas gdy wykonywany jest stały fragment gry.

Ważne umiejętności obrońcy piłkarskiego

Czym wyróżnia się dobry obrońca piłkarski? Przede wszystkim rozlicza się go z bronienia dostępu do własnej bramki, więc do podstawowych umiejętności należy zaliczyć krycie rywali oraz odbieranie piłek. Pożądanymi umiejętnościami środkowego obrońcy jest także dobra gra w powietrzu oraz rozegranie piłki. W przypadku bocznych obrońców wysoko ceni się także mobilność, dynamikę, grę jeden na jeden, szybkość, zwrotność i precyzyjne dośrodkowania.

Najlepsi obrońcy

Na świecie występuje mnóstwo defensorów, lecz tylko nieliczni wyróżniają się na tyle, że są wspominani przed długie lata. Stanowią o sile swojej drużyny i często to dzięki nim zespół zachowuje czyste konto. Teraz czas przyjrzeć się najlepszym obrońcom na świecie!

Virgil van Dijk

Można śmiało powiedzieć, że Virgil van Dijk jest kluczowym graczem Liverpoolu. Był bardzo ważną postacią „The Reds”, gdy klub sięgał po zwycięstwo w Lidze Mistrzów oraz Premier League. Holender jest czołowym środkowym obrońcą.

Ruben Dias

Kolejny defensor, który imponuje formą i na co dzień występuje w Premier League, reprezentując barwy Manchesteru City. Ruben Dias preferuje nowoczesny futbol, jest bardzo skuteczny w defensywie, ale także prezentuje wysokie umiejętności techniczne, co pozytywnie wpływa na grę w ofensywnie.

Marquinhos

Zawodnik Paris Saint-Germain występujący na pozycji środkowego obrońcy. Defensor ma silną pozycję zarówno w klubie, jak i reprezentacji Brazylii.

Eder Militao

Brazylijczyk wypłynął na głęboką wodę, przechodząc z FC Porto do Realu Madryt. Dziś jest podstawowym graczem „Królewskich”, który stanowi o sile defensywy.

Antonio Rüdiger

Doświadczony Niemiec po 5-letniej przygodzie w Chelsea Londyn zasilił szeregi Realu Madryt. Defensor ma w swoim CV triumf w rozgrywkach Ligi Mistrzów.

David Alaba

Lewonożny środkowy obrońca, który z powodzeniem może występować w bocznej strefie boiska. Charakteryzuje go wysoka technika i smykałka do gry ofensywnej. Aktualnie reprezentuje Real Madryt.

FAQ

W powyższych akapitach opisaliśmy, czym charakteryzuje się obrońca piłkarski. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Jaki powinien być obrońca?

W dzisiejszym futbolu obrońca powinien chronić dostęp do własnej bramki i pola karnego, ale również brać aktywny udział w rozgrywaniu akcji. Ponadto defensor musi tworzyć zagrożenie pod bramką rywala po stałych fragmentach gry, ponieważ wymaga się od nich strzelenia gola.

Jak nazywa się środkowy obrońca w piłce nożnej?

Środkowy obrońca w piłce nożnej to stoper.

Ocena
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments