Hazard jest świetną rozrywką dla ludzi, którzy znają umiar. Bardzo często jednak jest tak, że osoby, które zaczną grać w gry hazardowe lub typować wyniki w zakładach bukmacherskich, popadają w uzależnienie prowadzące do wielu kłopotów i nieszczęść. Bankructwa, długi na kolosalne kwoty i problemy psychiczne często prowadzące do depresji, to jedne ze skutków uzależnienia od zakładów bukmacherskich. Jakie są objawy uzależnienia i jak można sobie z nim poradzić?
Co znajdziesz w artykule?
Czy zakłady bukmacherskie uzależniają?
Emocje, chęć szybkiego zysku i euforia z wygranej, to tylko kilka z czynników, które codziennie przyciągają do zakładów bukmacherskich nowych graczy. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, ale te należą do najpopularniejszych i najmocniejszych motywacji. Najczęściej zaczyna się wszystko od weekendowego grania na niewielkich kwotach, gdzie jest to formą rozrywki albo rywalizacji w gronie znajomych. Z czasem jednak obstawianie przeradza się w grę na całego. Wtedy też zaczynają pojawiać się większe sumy pieniędzy przeznaczone na kupony, a wraz z nimi kłopoty.
Jeśli zauważyłeś problem z uzależnieniem, możesz skorzystać się z pomocy, dzwoniąc pod numer 881 488 990.
Uzależnienie od zakładów bukmacherskich i hazardu definiowane jest jako nieracjonalne zachowanie lub też utratą kontroli nad chęcią grania. W praktyce zaburzenie te charakteryzuje się regularnie powtarzanymi czynnościami, które mają związek z uprawianiem hazardu. W momencie zakończenia gry u typera słabnie koncentracja i pojawiają się natrętne myśli.
Zbyt duże zainteresowanie i zaangażowanie emocjonalne oraz finansowe w zakłady bukmacherskie to najkrótsza droga do uzależnienia. Problem z hazardem i obstawianiem wydarzeń sportowych ma około 4 procent Polaków. Wśród najbardziej wciągających znajdują się przede wszystkim automaty i zdrapki, a następnie zakłady bukmacherskie.
Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich
Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, łatwiej jest wyleczyć, jeśli zdiagnozuje się problem odpowiednio wcześnie. Początkowe objawy są trudne do zidentyfikowania, nawet dla przyjaciół i członków rodziny. Ten etap określany jest fazą zwycięstwa. W sumie można wymienić cztery fazy, które charakteryzują się różnymi objawami:
- faza zwycięstwa – gracz typuje okazjonalnie, jednak z czasem za sprawą małych wygranych zaczyna poświęcać coraz więcej czasu i pieniędzy na obstawianie,
- faza strat – w tym momencie zaczynają pojawiać się dużo wyższe stawki, co przekłada się na wyższe straty, a środki na grę pożycza się od znajomych i banków, licząc na wygraną,
- faza desperacji – to etap kłopotów finansowych, które spowodowane są przegraną dużego kapitału, a na dodatek pojawia się chęć odegrania się,
- faza utraty nadziei – gracz w tym momencie traci rodzinę, wpada w spiralę długów i pojawiają się u niego myśli samobójcze.
Ostatnia faza jest jednocześnie ostatnim momentem na podjęcie leczenia. Wyjścia uzależnienia przez gracza znajdującego się w tym stadium jest największym wyzwaniem, ale przy pomocy specjalistów może się to udać. Uzależniony musi sam przed sobą przyznać się, że popadł w problemy i musi z nich wyjść.