Najwyższy wynik w historii piłki nożnej

Piłka nożna należy do tych dyscyplin sportowych, które potrafią zaskoczyć. W meczach piłkarskich często zdarzają się nieoczywiste wyniki, a sam rezultat spotkania to, kto wygra mecz i zainkasuje trzy punkty, nie jest łatwy do przewidzenia. W pewnym sensie przez to futbol jest piękny, ponieważ zdarzają się w nim niespodzianki.

W wielu ligach świata faworyci polegają z drużynami o dużo mniejszym potencjale. Rywalizacje piłkarskie są widowiskowe, a kibice zgromadzeni na trybunach wyczekują wielu bramek. Niektóre mecze kończą się bezbramkowymi remisami lub co najwyżej jednym trafieniem, natomiast są też takie spotkania, gdzie zawodnicy obu drużyn prezentują wysoką skuteczność, co przekłada się na kilka lub nawet kilkanaście trafień. W tym artykule sprawdzimy, gdzie padł najwyższy wynik w historii piłki nożnej oraz ile bramek udało się w nim strzelić poszczególnym graczom. Dodatkowo przedstawimy TOP3 meczów na świecie, gdzie kibice mieli szansę obejrzeć największą liczbę bramek. Nie zapomnimy również o naszym podwórku, bowiem wskażemy najwyższy wynik w Ekstraklasie!

Najwyższy wynik meczu piłki nożnej
Najwyższy wynik meczu piłki nożnej

Najwyższy wynik meczu piłki nożnej – TOP 3

Zasiadając przed telewizorem lub wybierając się na stadion, zazwyczaj kibice zastanawiają się, czy ich ulubiona drużyna sięgnie po zwycięstwo. Wygrana zespołu, któremu się kibicuje to zawsze powód do radości. Fani piłki nożnej rozmyślają także o tym, ile bramek będą mogli obejrzeć w ciągu 90. minut gry. Powołując się na statystyki z meczów najsilniejszych lig europejskich, trzeba przyznać, że podczas meczów piłki nożnej zazwyczaj kibice oglądają 2-4 bramki. Pomimo tego zdarzają się wyjątki, a w samej Lidze Mistrzów, czyli najbardziej prestiżowych, klubowych rozgrywkach piłkarskich podczas jednego meczu nierzadko pada pięć lub więcej bramek. W historii piłki nożnej obserwowaliśmy wiele niecodziennych rezultatów. Poniżej przedstawimy mecze, które zapisały się w historii futbolu. Sprawdźcie najwyższy wynik meczu piłki nożnej!

Betomania - STS kod promocyjny

AS Adema 149 : 0 SO l’Emyrne

Najwyższy wynik w meczu piłki nożnej padł w 2002 roku. Aby poznać dokładnie historię tego meczu, musimy przenieść się na Madagaskar, gdzie rywalizowały ze sobą dwie drużyny: AS Adema i SO l’Emyrne. Kulisy tego meczu i wydarzenia z boiska są bardzo absurdalne, dlatego nie dziwimy się, że niektórzy zaczną przecierać oczy i pytać, czy to rzeczywiście prawda? Tak, ten mecz się odbył!

Do rywalizacji pomiędzy AS Ademą a SOE Antananarivo doszło 31 października 2002 roku w rozgrywkach ligi madagaskarskiej. Goście, czyli SOE Antananarivo byli obrońcą mistrzowskiego tytułu z poprzedniego sezonu. Spotkanie z AS Adema było jednym z meczów fazy play-off, które miały wyłonić nowego mistrza kraju. W play-offach rywalizowały cztery najlepsze zespoły Madagaskaru, w systemie każdy z każdym u siebie i na wyjeździe, więc łącznie rozegrano sześć kolejek. Aby poznać nowego mistrza Madagaskaru, kibice nie musieli czekać do ostatniej kolejki, ponieważ notowane wyniki sprawiły, że po piątym meczu było już wszystko jasne. W przedostatniej serii gier AS Adema zainkasowała trzy punkty, natomiast broniący mistrzostwa SOE tylko zremisował i nie miał już matematycznych szans, aby awansować na pierwsze miejsce w tabeli. Gracze SOE przez długi czas prowadzili, lecz arbiter podyktował wątpliwy rzut karny, który pozbawił ich kompletu punktów.

W ostatniej ligowej kolejce naprzeciwko siebie stanęły AS Adema (nowy mistrz kraju) oraz SO l’Emyrne (były mistrz kraju). Goście nie mogli pogodzić się z wynikiem z poprzedniej kolejki, ponieważ uważali, że niesłusznie zremisowali mecz i chcieli zaprotestować, przeciwko stronniczemu ich zdaniem sędziowaniu. Wobec tego rozpoczęli protest w rywalizacji przeciwko AS Adema. Jak on wyglądał? Jako że wynik ostatniego meczu nie był dla nich już w żaden sposób ważny, to postanowili, że będą strzelać gole do własnej bramki. Po każdym wznowieniu gry kierowali się pod własne pole karne i umieszczali futbolówkę w siatce. Efekt był taki, że do przerwy AS Adema prowadziła 75:0, a każdy gol był samobójczym trafieniem zawodnika SOE. W trakcie drugiej części gry trener AS Ademy zaproponował rywalom, aby zawiesili protest, lecz zawodnicy pozostali nieugięci. Wówczas na tablicy wyników było już 108:0. W kolejnych minutach gracze SOE prezentowali wysoką skuteczność i w dalszym ciągu ostrzeliwali własną bramkę. Do końca regulaminowego czasu gry zdobyli jeszcze 41 goli samobójczych, a tablica wyników na koniec zawodów wskazała 149:0. Wobec tego łatwo policzyć, że bramka w tym meczu ligi madagaskarskiej padała średnio co 36 sekund. Jeden ze stoperów SOE zdobył 69 bramek samobójczych. Piłkarze AS Adema nie mieli za wiele do powiedzenia i mogli jedynie biernie przyglądać się wydarzeniom boiskowym. Podobnie jak fani, którzy wybrali się na stadion i byli zawiedzeni, dlatego kibice domagali się zwrotu pieniędzy za zakupione wejściówki.

Pewnie zastanawiacie się, jaka była rekcja władz ligi madagaskarskiej? Madagaskarska Federacja Piłkarska ukarała trenera i czterech piłkarzy SOE. Trener otrzymał karę zawieszenia na trzy lata i zakaz wstępu na stadion, natomiast zawodników zawieszono do końca sezonu 2002. Pozostałych graczy SOE upomniano, a także zapowiedziano im, że w przypadku podobnej sytuacji w przyszłości będą nakładane na nich większe kary. Arbiter spotkania nie poniósł żadnej kary. Mecz zakończył się wynikiem 149:0 dla AS Ademy i do dziś jest rekordowym zwycięstwem w piłce nożnej. Jest to najwyższy wynik w historii piłki nożnej. Trafił on do księgi rekordów Guinnessa.

Arbroath 36 : 0 Bon Accord

Pojedynek pomiędzy Arbroath a Bon Accord odbył się 12 września 1885 roku w ramach Pucharu Szkocji. Aby poznać genezę tego wyniku, musimy powołać się na historie, które krążą wokół tej szkockiej rywalizacji. Otóż w kuluarach mówiło się, że zespół Bon Accord na mecz z Arbroath przyjechał zupełnie nieprzygotowany, nawet bez strojów piłkarskich. Niektórzy mieli przewidywać, że to początek porażki, jaka zaraz będzie miała miejsce na boisku, lecz nikt nie typował, że gospodarze wygrają różnicą 36. bramek. Arbroath do przerwy prowadził już 15:0, natomiast w drugiej połowie zanotował jeszcze 21 trafień. Przez długi czas ten wynik był najwyższym zwycięstwem w historii piłki nożnej, lecz został pobity w 2002 roku podczas spotkania ligi madagaskarskiej.

Dundee Harp 35 : 0 Aberdeen Rovers

Kolejny rekordowy mecz piłkarski ze względu na wynik odbył się 12 września 1895 roku w Szkocji. Rywalizacja Dundee Harp z Aberdeen Rovers, która zakończyła się wynikiem 35:0, do dziś plasuje się  w czołówce, w klasyfikacji rekordowych rezultatów. Kibice Aberdeen z pewnością nie wspominają miło tego pojedynku.

Najwyższy wynik w historii polskiej piłki
Najwyższy wynik w historii polskiej piłki

Najwyższy wynik w historii polskiej piłki

Powyżej przedstawiliśmy najwyższe wyniki w historii piłki nożnej, lecz teraz czas, aby przyglądnąć się wysokim rezultatom, które padały w naszym kraju. Na polskich boiskach również nie brakowało gradu goli, a zawodnicy popisali się wysoką skutecznością. Warto zaznaczyć, że w obu meczach bramki zdobywała tylko jedna drużyna – zespół gości.

Big Show Poznań – TPS II Winogrady 0 : 46

Rozgrywki Pucharu Polski rządzą się swoimi prawami. Szczególnie rundy wstępne potrafią zaskoczyć kibiców i obserwatorów futbolu. Tak było 2 sierpnia 2020 roku, gdy w rundzie wstępnej wielkopolskiego Pucharu Polski doszło do rywalizacji Big Show Poznań z TPS II Winogrady. Gospodarze to drużyna złożona wyłącznie z hobbystów, których pasją jest piłka nożna. Dysproporcja na boisku była widoczna od samego początku, a ogromną przewagę osiągnęli goście, którzy nie mieli litości dla swoich rywali. W efekcie TPS II Winogrady zwyciężyli 46:0. Jest to najwyższy wynik w historii polskiej piłki nożnej.

LKS Skidziń – KS Chełmek 0 : 35

Drugi najwyższy wynik w historii polskiego futbolu również miał miejsce w ramach rozgrywek Pucharu Polski. LKS Skidziń i KS Chełmek zmierzyły się ze sobą w pierwszej rundzie na szczeblu oświęcimskiego podokręgu ZPN. Gospodarze byli przedstawicielem oświęcimskiej B klasy, natomiast KS Chełmek występował wówczas w wadowickiej lidze okręgowej. Spotkanie odbyło się 9 sierpnia 2014 roku i przez długi czas była to najwyższa wygrana w Polsce! Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem KS Chełmek 35:0. Goście nie zostawili suchej nitki na przeciwnikach, ponieważ już do przerwy prowadzili 17:0. Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że na listę strzelców wpisali się wszyscy zawodnicy KS Chełmek, którzy wystąpili w meczu. Bramkę na swoim koncie zapisał również golkiper. Ostatnie trafienie padło dosłownie w końcowych sekundach doliczonego czasu gry. O tyle jest to ważne, że pozwoliło to wówczas pobić rekord, który do dnia tej rywalizacji wynosił 34:0.

Najwyższy wynik w Ekstraklasie

Polskie drużyny występujące w Ekstraklasie, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju również prezentują wysoką skuteczność. Na polskich stadionach nie brakuje pojedynków, w których fani mogą obejrzeć pięć lub więcej bramek. Poniżej przyglądamy się spotkaniu, które zapisało się w historii polskiego futbolu na długie lata!

Wisła – TKS 15 : 0

Rekordowy wynik w Ekstraklasie padł w Krakowie 11 września 1927 roku podczas rywalizacji Wisły Kraków z TKS Toruń. Ten rezultat do dzisiaj pozostaje rekordowym rozmiarem zwycięstwa rodzimej Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” nie miała litości dla swoich oponentów. Krakowianie do przerwy prowadzili już 7:0, natomiast w drugiej części spotkania dołożyli kolejnych osiem trafień. Sześć bramek dla Wisły Kraków zdobył Henryk Reyman, po trzy trafienia zanotowali Jan Reyman i Józef Adamek, dublet ustrzelił Mieczysław Balcer, natomiast jednego gola zdobył Stanisław Czulak.

FAQ

W powyższych akapitach przedstawiliśmy najwyższe wyniki w historii piłki nożnej. Teraz czas poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

W jakim meczu padło najwięcej goli?

Najwięcej bramek w jednym meczu padło w spotkaniu ligi madagaskarskiej AS Adema – SO l’Emyrne. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy 149:0.

Jaki jest najwyższy wynik meczu piłkarskiego?

Najwyższy wynik meczu piłkarskiego to 149:0.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments