Najlepsi strzelcy w historii piłki nożnej – ranking

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, która polega na zdobywaniu bramek, a także dobrej grze w defensywnie, która sprawi, że zespół zachowa czyste konto albo przynajmniej zdobędzie o jedną bramkę więcej od rywala i tym samym zainkasuje trzy punkty. W klubach piłkarskich bardzo ważnymi zawodnikami są ofensywni gracze, którzy odpowiadają za trafianie do siatki rywali. W efekcie zespół może liczyć na dobry wynik, a więc zwycięstwo w meczu.

Piłka nożna na przestrzeni lat ewoluowała, a dzisiejsze mecze i sposób gry różnią się w stosunku do tego, co kibice mogli obserwować w pierwszych latach XX wieku. W futbolu prowadzone są statystyki, które uwzględniają najlepszych strzelców w historii piłki nożnej. Jak warto się domyślić, w rankingu znajduje się spora liczba graczy, która ma na swoim koncie kilkaset zdobytych bramek. W tym tekście przedstawimy najlepszych strzelców w historii futbolu, odpowiemy na pytanie, ile bramek trzeba strzelić, aby znaleźć się w najlepszej dziesiątce rankingu. Ponadto wskażemy najlepszych strzelców wszech czasów, a także przytoczymy statystyki prowadzone przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). Co więcej, pochylimy się nad statystykami graczy w meczach reprezentacji, a także przyglądniemy się, kto z aktywnych piłkarzy ma szansę znaleźć się w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii piłki nożnej.

Najlepsi strzelcy w historii piłki nożnej - ranking
Najlepsi strzelcy w historii piłki nożnej – ranking

Jak dużo bramek trzeba strzelić, aby trafić do top10 najlepszych strzelców w historii?

Rozpoczynając analizę najskuteczniejszych zawodników w historii piłki nożnej, już na samym początku napotkamy rozbieżności. Po pierwsze jest to bardzo szerokie zagadnienie, a ponadto poszczególne źródła prowadzą klasyfikację według ustalonych zasad, które się od siebie różnią. Zgodnie z danymi opublikowanymi w czerwcu 2022 roku przez IFFHS – Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu najskuteczniejszym piłkarzem jest Cristiano Ronaldo, lecz inne źródła podają, że klasyfikacji przewodzi Erwin Helmchen. Niemiec miał zdobyć więcej bramek od Ronaldo – 826 goli, chociaż brakuje oficjalnych statystyk, które potwierdziłyby tę sytuację. Z kolei jeżeli weźmiemy pod uwagę księgę rekordów Guinnessa, to napotkamy tam brazylijską legendę piłki nożnej – Pele, który zanotował 1279 bramek. Księga rekordów Guinnessa uwzględnia jednak trafienia zdobyte w meczach towarzyskich, a bez nich Brazylijczyk ma na koncie 762 bramki.

Wielu sympatyków piłki nożnej zadaje pytanie, ile bramek trzeba zdobyć, aby znaleźć się w prestiżowym gronie najlepszych strzelców w historii piłki nożnej. Powołując się na ogólnodostępne statystyki, aby trafić do TOP10, trzeba liczyć się ze zdobyciem przynajmniej 620 bramek. Liczba robi duże wrażenie, a kluczem do takiej skuteczności jest przede wszystkim precyzja, łatwość w wykańczaniu sytuacji, ale także zdrowie. Aby regularnie poprawiać swoje statystyki, w tym liczbę zdobytych bramek, piłkarz musi brać udział w jak największej liczbie meczów, więc kontuzje powinny go omijać, aby liczyć się w klasyfikacji TOP10 najlepszych strzelców piłki nożnej na świecie.

Betomania - STS kod promocyjny

Najwięcej bramek na świecie. Co jest decydujące?

W zależności od przyjętych zasad, poszczególne rankingi różnią się między sobą. Przede wszystkim uwzględniając klasyfikację najlepszych strzelców piłki nożnej na świecie, kluczowe jest to czy dany ranking uwzględnia wszystkie mecze tj. mecze towarzyskie, mecze ligowe, mecze w europejskich pucharach, mecze w reprezentacji. Często zdarza się, że rankingi są sporządzane wyłącznie w oparciu o mecze o punkty, a więc towarzyskie potyczki w tym wypadku nie są zaliczane.

Lista najlepszych strzelców wszech czasów
Lista najlepszych strzelców wszech czasów

Lista najlepszych strzelców wszech czasów

Znalezienie się w elitarnym gronie najlepszych strzelców wszech czasów to niebywałe wyróżnienie, które sprawi, że dany zawodnik już na zawsze zapisze się w historii piłki nożnej. Pomimo że niektórzy gracze już dawno nie grają w piłkę, natomiast znaleźli się w TOP10 najskuteczniejszych graczy, to są wspominani przez kolejne lata. Zawodnik, który przewodzi w tym rankingu, zdobył ponad 800 goli, natomiast wkroczenie do TOP10 jest możliwe w przypadku zdobycia przynajmniej 619 bramek.

Cristiano Ronaldo – 818 goli

Cristiano Ronaldo to zawodnik, który przewodzi klasyfikacji strzelców wszech czasów. Portugalczyk to tytan pracy, który w młodym wieku zaczął stanowić o sile Manchesteru United. W jaki sposób możliwe było zdobycie tylu bramek przez CR7? Przede wszystkim będąc młodym graczem zaczął występować w seniorskiej piłce, a poza tym jest piłkarzem o ofensywnym usposobieniu, którego przez większą część kariery omijały kontuzje i poważne urazy. Ponadto w 2009 roku Ronaldo przeniósł się z Manchesteru United do naszpikowanego gwiazdami Realu Madryt. W ekipie „Królewskich” miał niesamowite warunki do tego, aby poprawiać swoje indywidualne statystyki, a także sięgać po drużynowe trofea. Cristiano Ronaldo miał ogromny wpływ na wyniki Realu Madryt, gdzie występował w latach 2009-2018. W kolejnych latach reprezentował barwy Juventusu Turyn, znów Manchesteru United, natomiast aktualnie związany jest z saudyjskim klubem Al-Nassr.

Aby pokazać, jak wielkim zawodnikiem jest Cristiano Ronaldo, oprócz zdobycia 818 goli należy wymienić indywidualne nagrody, które zgarnął Portugalczyk. Cristiano Ronaldo 5-krotnie zdobył Złotą Piłkę, 14-krotnie został wybrany najlepszym piłkarzem roku, 3 razy najlepszym zawodnikiem według FIFA. Ponadto napastnik 19 razy zdobył koronę króla strzelców w różnego rodzaju rozgrywkach. Oczywiście oprócz indywidualnych wyróżnień Cristiano Ronaldo może pochwalić się wieloma pucharami, które zdobywał wraz ze swoimi klubami.

Lionel Messi – 785 goli

Lionel Messi – 785 goli

Kolejnym graczem, który przez ostatnie kilkanaście lat dostarczał sympatykom piłki nożnej wielu emocji, jest Lionel Messi. Argentyńczyk pobił wiele rekordów i do dziś jest najskuteczniejszym graczem w historii La Liga. Lionel Messi zdobył 785 goli, co zapewnia mu drugą lokatę w klasyfikacji strzelców wszech czasów. Napastnik najbardziej znany jest z występów w FC Barcelonie, z którą związany był w latach 2001-2021. To tam święcił największe triumfy, jak: 4 razy zdobycie Ligi Mistrzów UEFA, 10 razy zdobycie mistrzostwa Hiszpanii, 7-krotny triumf w Pucharze Króla, czy 8 zwycięstw w Superpucharze Hiszpanii. Kolejnym klubem, którego barwy reprezentował Argentyńczyk było francuskie PSG.

Zdobycie tak dużej liczby goli nie byłoby możliwe, gdyby nie dobra forma zawodnika, brak kontuzji, ale przede wszystkim gra na wielu frontach o jak największą liczbę pucharów. Podczas kariery Argentyńczyk zgarnął wiele wyróżnień oraz indywidualnych nagród. Lionel Messi to 7-krotny zwycięzca Złotej Piłki, 22-krotny król strzelców, 3-krotny piłkarz roku FIFA, 10-krotny zawodnik roku. Ponadto z reprezentacją Argentyny wygrał mistrzostwa świata oraz Copa America.

Pele – 762 goli

Kolejnym zawodnikiem na liście najskuteczniejszych piłkarzy świata jest Brazylijczyk Pele. Napastnik to trzykrotny mistrz świata, który przez większą część swojej kariery występował w brazylijskim Santosie. Można powiedzieć, że Pele jest zmorą piłkarskich statystyków, którzy starają się starannie uwzględniać wszelkie dane i rzetelnie prowadzić klasyfikację. To właśnie w przypadku Pele pojawia się najwięcej kontrowersji. Dlaczego? Sam piłkarz wiele razy podkreślał, że jest autorem ponad 1000 bramek, jednak z uwagi na odległe czasy i brak prowadzenia statystyk tylko część z trafień jest zaliczana oficjalnie, ponieważ została udokumentowana. Tak naprawdę nie wiadomo, komu w tym sporze sympatycy piłki nożnej powinni wierzyć. Warto jednak podkreślić, że oficjalne dane wskazuję, że Pele zdobył 762 gole, co sprawia, że jest trzecim najskuteczniejszym graczem na świecie. W efekcie istnieje niewielka szansa, że w niedługim czasie ktoś będzie w stanie na poważnie zagrozić legendzie brazylijskiego Santosu.

Romario – 755 goli
Romario – 755 goli

Romario – 755 goli

Na wysokim czwartym miejscu w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników świata uplasował się inny Brazylijczyk – Romario. Uchodzi on za jednego z najlepszych napastników świata, a w swoim CV zgromadził tytuł mistrza świata, a także dwukrotne mistrzostwo Copa America. Podczas swojej piłkarskiej kariery reprezentował wielu klubów na świecie, natomiast jedno się nie zmieniało, ponieważ regularnie zdobywał bramki. Dobra dyspozycja Romario sprawiła, że ma na swoim koncie 755 goli. Brazylijczyk dał się poznać kibicom ze swojego wybuchowego charakteru, jednak pomimo tego, był w stanie zanotować tak imponujący wynik!

Ferenc Puskas – 729 goli

Kolejnym graczem, który zapisał się w historii piłki nożnej jest Ferenc Puskas. To prawdziwa legenda i wizytówka węgierskiej piłki nożnej. Napastnik ma w swoim dorobku wicemistrzostwo Węgier, a także złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich. Zarówno w piłce reprezentacyjnej, jak i klubowej Ferenc Puskas imponował formą strzelecką. Regularnie zdobywane bramki sprawiły, że napastnik został legendą Realu Madryt, którego barwy reprezentował najdłużej podczas swojej piłkarskiej kariery. Łącznie jako czynny piłkarz zanotował na swoim koncie 729 goli, co jest piątym wynikiem w rankingu! Warto zaznaczyć, że Ferenc Puskas do dziś jest obecny w światowym futbolu. Od 2009 roku patronuje on nagrodzie nadawanej przez FIFA strzelcowi najpiękniejszej bramki sezonu.

Josef Bican – 720 goli

Kolejnym zawodnikiem, który przekroczył barierę 700 goli, jest austriacko-czeski piłkarz Josef Bican. Reprezentował on barwy klubów w Austrii, ale także w Czechach. Najwięcej spotkań rozegrał w Slavii Praga. Dobra forma Bicana sprawiła, że zgarnął on wiele indywidualnych nagród oraz wyróżnień, w tym wiele statuetek za króla strzelców danej ligi. Łącznie podczas swojej piłkarskiej kariery trafił do siatki rywali aż 720 razy.

Jimmy Jones – 647 goli

Jimmy Jones to kolejny z legendarnych zawodników, który znalazł się w TOP10 najlepszych strzelców na świecie. Najlepszy piłkarz w historii Irlandii Północnej wyśrubował niezły rekord, ponieważ może pochwalić się faktem, że podczas swojej piłkarskiej kariery zdobył 647 goli. Środkowy napastnik większą część kariery spędził w lidze irlandzkiej, z małą przerwą na występy na angielskich boiskach. Warto zaznaczyć, że pomimo bardzo wysokiej skuteczności, Jimmy Jones zanotował tylko trzy występy w reprezentacji narodowej. Co ciekawe irlandzki napastnik do dziś jest rekordzistą pod względem liczby zdobytych bramek w jednym sezonie, ponieważ trafił do siatki rywali, aż 74 razy.

Gerd Muller – 634 gole
Gerd Muller – 634 gole

Gerd Muller – 634 gole

Gerd Muller to jedna z legend niemieckiej piłki nożnej. Środkowy napastnik przez najdłuższy okres w swojej karierze reprezentował barwy Bayernu Monachium. W swoim piłkarskim CV ma wiele osiągnięć. Niemiec to złoty medalista mistrzostw świata 1974 i mistrzostw Europy 1972, brązowy medalista mistrzostw świata 1970, a także król strzelców mistrzostw świata 1970 i mistrzostw Europy 1972. Gerd Muller może pochwalić się rekordową liczbą goli, ponieważ zanotował aż 634 trafienia. Ponadto Niemiec jest do dziś najskuteczniejszym zawodnikiem Bundesligi, z dorobkiem 365 goli.

Robert Lewandowski – 633 goli

Żadnemu kibicowi piłki nożnej nie trzeba przedstawiać Roberta Lewandowskiego, ponieważ każdy z sympatyków dobrze zna jego dorobek, a także historię kariery. Polak to jeden z najlepszych napastników na świecie, kapitan reprezentacji Polski, który zdobył mnóstwo bramek, występując w Borussii Dortmund, Bayernie Monachium oraz FC Barcelonie. Robert Lewandowski ma na koncie 633 goli, lecz cały czas jest czynnym zawodnikiem, więc może się piąć w tej klasyfikacji.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Eusebio – 619 goli

Na ostatniej pozycji w zestawieniu dziesięciu najskuteczniejszych graczy na świecie uplasował się Portugalczyk Eusebio. Zawodnik najdłuższą część swojej kariery spędził reprezentując barwy Benfici Lizbona, gdzie rozegrał rekordową liczbę meczów, a także zdobył rekordową liczbę bramek. Do dziś żaden z zawodników portugalskiego klubu nie zbliżył się do tej liczby. Łącznie podczas swojej piłkarskiej kariery Eusebio zdobył 619 goli.

Najwięcej goli w historii według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS)

Tak jak już wspomnieliśmy w tym tekście, w klasyfikacjach najskuteczniejszych strzelców występują pewne rozbieżności. Jak wygląda ranking prowadzony przez Międzynarodową Federację Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS)? Warto podkreślić, że niektórzy zawodnicy są jeszcze czynnymi piłkarzami, więc w każdej chwili mogą poprawić swoją pozycję.

 • Cristiano Ronaldo – 815 bramek
 • Lionel Messi – 773 bramki
 • Pele – 762 bramki
 • Romario – 755 bramek
 • Ferenc Puskas – 729 bramek
 • Josef Bican – 720 bramek
 • Jimmy Jones – 647 bramki
 • Gerd Muller – 634 bramki
 • Eusebio – 619 bramek
 • Joe Bambrick – 616 bramek

Kto strzelił najwięcej bramek w reprezentacjach?

W rankingu najskuteczniejszych strzelców można wyróżnić zawodników, którzy imponowali formą w meczach podczas reprezentowania barwy klubowych oraz tych, którzy seryjnie zdobywali bramki w reprezentacji narodowej. Kto ma najwięcej strzelonych bramek w barwach narodowych?

 • Cristiano Ronaldo – 117 bramek
 • Ferenc Puskas – 84 bramki
 • Robert Lewandowski – 76 bramek
 • Sandor Kocsis – 75 bramek
 • Miroslav Klose – 71 bramek
 • Gerd Mueller – 68 bramek
 • Robbie Keane – 68 bramek
 • Romelu Lukaku – 68 bramek
 • Zlatan Ibrahimović – 62 bramki
 • Edin Dżeko – 61 bramek

Kto z aktywnych piłkarzy ma szansę znaleźć się w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii piłki nożnej?

Niewątpliwie największe szanse na śrubowanie rekordu oraz poprawienie swojej pozycji w rankingu najskuteczniejszych zawodników ma Robert Lewandowski. Polak, który reprezentuje barwy FC Barcelony, ma okazję wyprzedzić legendy piłki nożnej, które już nie poprawią swojego wyniku, ponieważ zakończyły swoje kariery. Ponadto swój dorobek cały czas poprawić mogą Cristiano Ronaldo i Lionel Messi, którzy nie powiedzieli ostatniego słowa w karierze.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments