Najlepsi polscy trenerzy piłkarscy – ranking

Piłka nożna w Polsce to jedna z najważniejszych dyscyplin sportowych. Można stwierdzić, że futbolem w naszym kraju interesuje się największa liczba osób. Pomimo tego, że Polacy w ostatnich latach nie często odnoszą sukcesy na najważniejszych piłkarskich imprezach, jak mistrzostwa świata, czy mistrzostwa Europy, to fani z utęsknieniem czekają na każdy kolejny pojedynek biało-czerwonych.

Sam fakt, że Polska zakwalifikuje się na wielki turniej, to olbrzymi powód do radości, ponieważ kibice niecierpliwie wyczekują rozpoczęcia mundialu, czy ME i sprawienia tam niespodzianki. W ostatnich latach samo wyjście z grupy do fazy pucharowej turnieju to powód do radości, którą biało-czerwoni mogli przeżywać choćby na EURO 2016, gdzie Polacy zanotowali najlepszy wynik w XXI wieku, a także na mistrzostwach świata 2022 w Katarze, gdzie podopieczni trenera Czesława Michniewicza musieli uznać wyższość późniejszego finalisty, czyli reprezentacji Francji. W tym tekście przyjrzymy się najlepszym polskim trenerom piłkarskim oraz zaprezentujemy ranking, gdzie przedstawimy ich sylwetki. Ponadto wyjaśnimy, z czym wiąże się praca w roli selekcjonera reprezentacji Polski!

Ranking najlepszych polskich trenerów piłkarskich

Objęcie funkcji selekcjonera pierwszej reprezentacji Polski to niebywały zaszczyt, ale też odpowiedzialność. W momencie podpisania kontraktu oczy niemal 40. milionów obywateli zwrócone są w kierunku trenera, który odpowiada za najważniejszą drużynę w kraju. Fani okazują wielkie wsparcie reprezentacji Polski, o czym świadczą wypełnione po brzegi stadiony, gdy biało-czerwoni rozgrywają swoje pojedynki w roli gospodarza. W przeszłości również piłka nożna cieszyła się ogromną popularnością, a dodatkowo Polska znaczyła dużo więcej na arenie międzynarodowej. Nasza reprezentacja notowała bardzo dobre występy na wielkich turniejach i potrafiła wygrywać z faworyzowanymi przeciwnikami. Wobec tego na kartach historii polskiej piłki nożnej zapisało się wielu trenerów, którzy notowali sukcesy w roli selekcjonera reprezentacji Polski. W kolejnych akapitach opiszemy sylwetki oraz sukcesy takich trenerów jak: Józef Kałuża, Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek, Adam Nawałka, Leo Beenhakker, Andrzej Strejlau, Jacek Gmoch. Zostań z nami, aby dowiedzieć się, co osiągnęli poszczególni selekcjonerzy reprezentacji Polski!

Betomania - STS kod promocyjny

Józef Kałuża
Józef Kałuża

Józef Kałuża

Józef Kałuża urodził się w 1898 roku w Przemyślu i był polskim piłkarzem występującym na pozycji środowego napastnika, a późnej także trenerem, działaczem sportowym i nauczycielem. Jest legendą klubu sportowego Cracovia, w której występował niemal przez całą karierę. Przez wielu uznawany jest za najlepszego piłkarza lat 20. XX wieku, o czym świadczą statystyki, ponieważ zdobył 476 bramek w 454 meczach. Warto podkreślić, że Józef Kałuża nie wykonywał ani rzutów karnych, ani rzutów wolnych, więc bilans jest naprawdę imponujący.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery został selekcjonerem reprezentacji Polski. Najpierw tymczasowo, gdy w 1931 roku zastąpił Stefana Lotha i prowadził biało-czerwonych w starciu z Belgią, natomiast w latach 1932-1939 już na stałe prowadził drużynę narodową. Pod wodzą selekcjonera reprezentacji Polski Józefa Kałuży zespół w 1936 roku zajął czwarte miejsce na Olimpiadzie w Berlinie, pokonując amatorskie zespoły Węgier, Wielkiej Brytanii, natomiast w meczu o brązowy medal Polacy musieli uznać wyższość Norwegii. W 1937 i 1938 roku Polska odniosła mały sukces. Drużyna dowodzona przez Józefa Kałużę zanotowała dobry występ w eliminacjach do mistrzostw świata. Polacy pokonali w dwumeczu Jugosławię i po raz pierwszy w historii pojechali na turniej finałowy, który zakończyli na 1/8 finału. Józef Kałuża prowadził reprezentację Polski do 1939 roku, a ostatnim pojedynkiem był wygrany 4:2 mecz z Węgrami. Łącznie Józef Kałuża jako selekcjoner reprezentacji Polski prowadził zespół narodowy w 39. oficjalnych meczach. Bilans Polaków za tamten okres to: 10 zwycięstw, 8 remisów i 21 porażek. Warto zaznaczyć, że Józef Kałuża jest najdłużej pracującym selekcjonerem reprezentacji Polski w historii, ponieważ sprawował tę funkcję przez 7,5 roku.

Kazimierz Górski

Kazimierz Górski

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Polski piłkarz występujący na pozycji napastnika, reprezentant Polski, selekcjoner reprezentacji Polski, trener i działacz piłkarski.

Kazimierz Górski pierwszy kontakt z reprezentacją Polski jako szkoleniowiec miał w 1966 roku. Wówczas wraz z Klemensem Nowakiem i Antonim Brzeżańczykiem prowadził kadrę narodową. Kariera reprezentacyjna Kazimierza Górskiego na stanowisku selekcjonera rozpoczęła się na dobre w 1970 roku. W grudniu trener Kazimierz Górski samodzielnie objął posadę selekcjonera pierwszej drużyny, zastępując Ryszarda Koncewicza. W tamtym czasie wielu kibiców, a także działaczy z zaskoczeniem przyjęło nominację Kazimierza Górskiego na to stanowisko. Oficjalny debiut w biało-czerwonych barwach zanotował 5 maja 1971 roku w Lozannie. Polska wygrała swój pierwszy mecz pod wodzą nowego selekcjonera, pokonując 4:2 reprezentację Szwajcarii. Kazimierz Górski jako selekcjoner reprezentacji Polski zapisał się na kartach historii złotymi zgłoskami, ponieważ to wówczas kadra narodowa osiągała największe sukcesy. Polska zwyciężyła na turnieju olimpijskim w 1972 roku w Monachium, wygrywając w finale z Węgrami 2:1. Dwa lata później biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech, zwyciężając z Brazylią 1:0. Pod wodzą Kazimierza Górskiego reprezentacja Polski sięgnęła po srebrny medal na Olimpiadzie w Montrealu w 1976 roku. Łącznie w latach 1966-1976 Kazimierz Górski prowadził kadrę narodową w 72. oficjalnych meczach. Zanotował 41 zwycięstw, 14 remisów oraz poniósł 17 porażek.

Antoni Piechniczek

Antoni Piechniczek

Kolejnym trenerem, który wysoko plasuje się w rankingu selekcjonerów reprezentacji Polski, jest Antoni Piechniczek. Trener ma bogaty staż w kadrze narodowej, ponieważ prowadził biało-czerwonych przez kilka dobrych lat. Pod koniec grudnia 1980 roku został powołany na stanowisko pierwszego trenera reprezentacji Polski, natomiast kontrakt wszedł w życie 5 stycznia 1981 roku. Jakich sukcesów dokonał Antoni Piechniczek na ławce trenerskiej biało-czerwonych? Polacy awansowali na mistrzostwa świata w Hiszpanii, gdzie w 1982 roku Polska zajęła trzecie miejsce. Ponadto kadra narodowa uzyskała awans na mistrzostwa świata w Meksyku w 1986 roku. Na tym turnieju Polacy odpadli w 1/8 finału. Antoni Piechniczek złożył rezygnację z pełnionej funkcji w 1986 roku, lecz dziesięć lat później ponownie objął reprezentację Polski. Druga przygoda z kadrą narodową była bardzo krótka, ponieważ trwała nieco ponad rok.

Adam Nawałka

Selekcjoner Adam Nawałka kibicom reprezentacji Polski kojarzy się bardzo pozytywnie, ponieważ kadra narodowa pod jego wodzą zanotowała spory rozwój. Adam Nawałka został oficjalnie ogłoszony selekcjonerem 26 października 2013 roku. Pierwotnie miał dokończyć rundę jesienną, jako trener Górnika Zabrze, lecz funkcję selekcjonera objął już 1 listopada 2013 roku. Adam Nawałka musiał praktycznie na nowo budować reprezentację Polski i ta sztuka mu się udała, ponieważ wywalczył awans na mistrzostwa Europy 2016. Warto podkreślić, że podczas eliminacji Polska pokonała reprezentację Niemiec – jedyne zwycięstwo w historii. Finały EURO 2016 były bardzo udane dla Polaków, którzy wyszli z grupy i odpadli dopiero w ćwierćfinale, po rzutach karnych z Portugalią. Selekcjoner przedłużył kontrakt z reprezentacją Polski i uzyskał z nią awans na MŚ 2018 w Rosji. Niestety Polacy na mundialu nie wyszli z grupy, a Adam Nawałka pożegnał się z posadą selekcjonera 30 lipca 2018 roku.

Leo Beenhakker

Leo Beenhakker to holenderski trener piłkarski, który był selekcjonerem reprezentacji Polski w latach 2006-2009. Holender przejął kadrę narodową po nieudanym mundialu w 2006 roku. Obowiązki selekcjonera objął 11 lipca 2006 roku. Wartko podkreślić, że Leo Beenhakker to pierwszy zagraniczny trener kadry narodowej od 1960 roku. Holender dokonał małego sukcesu, ponieważ awansował z Polską na mistrzostwa Europy, na turniej w Austrii i Szwajcarii, który był rozgrywany w 2008 roku. Biało-czerwoni zakończyli zmagania na fazie grupowej, ponieważ przegrali z Niemcami i Chorwacją oraz zremisowali z Austrią. Leo Beenhakker był pierwszym szkoleniowcem, który wywalczył z Polską awans na Euro. Stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski Leo Beenhakker stracił 17 września 2009 roku.

Andrzej Strejlau

Andrzej Strejlau

Andrzej Strejalu kilka razy był bardzo blisko reprezentacji Polski, także tej młodzieżowej. Szkoleniowiec od 13 kwietnia 1974 roku do 15 kwietnia 1974 roku na zasadzie zastępstwa prowadził reprezentację Polski, później również 31 października 1974 roku. Stery w kadrze narodowej ponownie objął 26 czerwca 1989 roku. Biało-czerwonych prowadził w 54. oficjalnych meczach. Pracę na stanowisku selekcjonera zakończył 22 września 1993 roku.

Jacek Gmoch

Kolejnym selekcjonerem reprezentacji Polski był Jacek Gmoch, który odpowiadał za wyniki kadry narodowej w latach 1976-1978. Z Polakami wygrał eliminacje do mistrzostw świata 1978, gdzie biało-czerwoni zajęli piąte miejsce. Po mundialu w Argentynie poprowadził Polskę jeszcze w kilku meczach, lecz następnie został odwołany z funkcji selekcjonera.

Aktualny selekcjoner reprezentacji polski

Fernando Santos to nowy selekcjoner reprezentacji Polski, który dowodzi kadrą narodową od 24 stycznia 2023 roku. To wówczas Portugalczyk został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Na stanowisku pierwszego trenera biało-czerwonych zastąpił Czesława Michniewicza. Głównym zadaniem Portugalczyka, które powierzył mu prezes Cezary Kulesza, jest awans na EURO 2024, ale przede wszystkim budowa silnej kadry, która powalczy o coś więcej na finałowym turnieju rangi mistrzowskiej. Fernando Santos trenerem reprezentacji Polski zostanie przynajmniej do 2026 roku, jeżeli obie strony nie podejmą decyzji o wcześniejszym zakończeniu współpracy lub jej przedłużeniu.

Ocena
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments