Najlepsi polscy siatkarze w historii – ranking

W Polsce siatkówka to jeden z najbardziej popularnych sportów drużynowych. Na zainteresowanie tę dyscypliną sportową ma wpływ fakt, że biało-czerwoni od lat odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Polska należy do ścisłej czołówki świata.

Młodsi kibice  z pewnością pamiętają wyłącznie sukcesy w XXI wieku, lecz trzeba przyznać, że wcześniej również ten sport w wykonaniu Polaków był na bardzo wysokim poziomie. Między innymi w latach 70. Polska święciła triumfy, gdy zespołem dowodził Hubert Wagner. Na świecie można znaleźć elitarne grono siatkarzy, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii. Podobnym ranking można stworzyć na naszym podwórku, wyróżniając najlepszych polskich siatkarzy. W tym tekście przedstawimy zestawienie TOP 10 najlepszych w historii reprezentacji Polski siatkarzy! Zostań z nami, aby dowiedzieć się, kto znalazł się w tym elitarnym gronie i jak przebiegała kariera danego zawodnika.

Najlepsi polscy siatkarze w historii
Najlepsi polscy siatkarze w historii

Najlepsi polscy siatkarze w historii – ranking 10 wybitnych zawodników

Stworzenie kompletnego rankingu dotyczącego najlepszych polskich siatkarzy w historii nie było łatwe, ponieważ w ostatnich latach biało-czerwoni przyzwyczaili do bardzo dobrej gry, a także sukcesów. W tym czasie w kadrze narodowej kraju przewinęło się mnóstwo graczy, którzy wnosili do drużyny coś wyjątkowego! Wkład w sukcesy reprezentacji Polski miała spora liczba graczy, która także notowała bardzo dobre wyniki w siatkówce klubowej, stanowiąc o sile swojego zespołu. W kolejnych akapitach opiszemy sylwetki najlepszych polskich siatkarzy. Zapraszamy do lektury!

Michał Kubiak

Michał Kubiak urodził się 23 lutego 1988 roku w Wałczu. Polski siatkarz występujący na pozycji przyjmującego. Wielokrotny reprezentant Polski, który w swoim siatkarskim CV zapisał wiele sukcesów. Jako ciekawostkę warto odnotować, że przed rozpoczęciem profesjonalnej kariery w piłce siatkowej, Michał Kubiak grał w siatkówkę plażową. Wraz z innym czołowym siatkarzem – Zbigniewem Bartmanem zajął pierwsze miejsce na mistrzostwach Europy, a także drugie miejsce na mistrzostwach świata w kategorii wiekowej do lat 18.

Michał Kubiak debiut w Polskiej Lidze Siatkówki zanotował w sezonie 2005/2006, gdy reprezentował barwy Jokera Piła. Następnie związał się z PZU AZS Olsztyn, później Klubem Sportowym Poznań. W 2009 roku pokazał się z dobrej strony na Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, występując w drugim zespole reprezentacji Polski. W efekcie przeniósł się do włoskiego klubu Volley Padwa. Kolejnym krokiem był powrót do Polski i podpisanie kontraktu z AZS Politechnika Warszawska, natomiast później przenosiny do Jastrzębskiego Węgiel, gdzie spędził trzy pełne sezony. W latach 2014-2016 związany był z tureckim Halkbank Ankara, gdzie zdobył swój pierwszy mistrzowski tytuł w karierze. Od 2016 roku związany był z japońskim Panasaonic Panthers, natomiast w 2018 roku został wypożyczony do Beijing BAIC Motors.

W 2014 roku Michał Kubiak wywalczył wraz z reprezentacją Polski złoty medal na mistrzostwach świata. Krążek tego samego koloru Polacy zdobyli także w 2018 roku. Kubiak był bardzo ważnym graczem w kadrze narodowej, w której od 2015 roku pełnił funkcję kapitana. Ponadto w 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Podczas swojej siatkarskiej kariery zdobył wiele pucharów oraz tytułów mistrzowskich. Pod koniec marca 2022 roku zakończył karierę reprezentacyjną.

Betomania - STS kod promocyjny

Michał Winiarski

W zestawieniu TOP 10 najlepszych polskich siatkarzy nie mogło zabraknąć Michała Winiarskiego. Michał Winiarski urodził się 28 września 1983 roku w Bydgoszczy i przez lata występował na pozycji przyjmującego. W 2003 roku w juniorskiej reprezentacji Polski sięgnął po tytuł mistrza świata, natomiast w dorosłej kadrze zadebiutował 7 stycznia 2004 roku. Podczas kariery reprezentował barwy następujących drużyn: Chemik Bydgoszcz, SMS PZPS Spała, AZS Częstochowa, BOT Skra Bełchatów, Itas Diatec Trentino, PGE Skra Bełchatów, Fakieł Nowy Urengoj, PGE Skra Bełchatów. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 240 spotkań. W swoim siatkarskim CV może pochwalić się zwycięstwem w Lidze Mistrzów, mistrzostwem Włoch, mistrzostwem Polski, zdobyciem superpucharu Polski. Ponadto z dorosłą reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo świata w 2014 roku, srebrny medal na MŚ w 2006 roku. Co więcej, dwukrotnie triumfował w Memoriale Huebera Jerzego Wagnera (2012, 2013), wygrał z Polską Ligę Światową w 2012 roku, natomiast w 2011 z kadrą narodową zajął drugie miejsce w Pucharze Świata. Michał Winiarski ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej 21 września 2014 roku, natomiast karierę zawodniczą zakończył trzy lata później, ze względu na kontuzję kręgosłupa. Po karierze sportowca Michał Winiarski realizuje się jako trener siatkówki. Współpracował z takimi zespołami jak: PGE Skra Bełchatów, Trefl Gdańsk, Warta Zawiercie, natomiast od 2022 roku jest również trenerem reprezentacji Niemiec.

Mariusz Wlazły

W gronie najlepszych polskich siatkarzy w historii uplasował się również Mariusz Wlazły, którego punktem rozpoznawalnym były bardzo mocne zagrywki, które nieraz kończyły się asami. Mariusz Wlazły urodził się 4 sierpnia 1983 roku w Wieluniu i przez większość swojej kariery występował na pozycji atakującego. Swoją siatkarską karierę rozpoczynał w WKS Wieluń, skąd później trafił do SPS Zduńska Wola. Siatkarz seniorską karierę rozpoczął w 2003 roku w PGE Skrze Bełchatów, z którą związany był praktycznie przez 17 lat. W 2015 roku został wypożyczony do Al-Arabi Ad-Dauha. W latach 2020-2023 reprezentował barwy zespołu Trefl Gdańsk. W reprezentacji Polski w latach 2005-2014 rozegrał 155 oficjalnych meczów. Z biało-czerwonymi triumfował na mistrzostwach świata w 2014 roku, natomiast dwa lata później w Japonii sięgnął po srebro. Mariusz Wlazły może się pochwalić dziewięcioma mistrzostwami Polski, oraz 7-krotnym triumfem w Pucharze Polski. Ponadto w siatkarskim CV zapisał cztery zwycięstwa w superpucharze Polski. Co więcej, Mariusz Wlazły dwukrotnie zajął drugie miejsce w klubowych mistrzostwach świata.

Piotr Gruszka

Piotr Gruszka

Przez długie lata czołowym polskim siatkarzem był Piotr Gruszka, który urodził się 8 marca 1977 roku. Siatkarz imponował wzrostem, ponieważ mierzył, aż 206 centymetrów. Piotr Gruszka występował w biało-czerwonych barwach w latach 1995-2011 i jest rekordzistą pod względem liczby meczów w reprezentacji Polski, ponieważ zgromadził na swoim koncie 450 spotkań. Piotr Gruszka występował na dwóch pozycjach, ponieważ był atakującym lub przyjmującym. Siatkarską karierę rozpoczynał w Hejnale Kęty, natomiast w kolejnych latach reprezentował barwy następujących klubów: BBTS Włókniarz Bielsko-Biała, AZS Częstochowa, Pallavolo Paddwa, Virtus Cagilari, AdriaVolley Trieste, Tourocoing LM, Skra Bełchatów, AZS Olsztyn, Arkas Spor Izmir, Delecta Warszawa, Halkbank Ankara, CMC Rawenna. Z reprezentacją Polski sięgnął po wicemistrzostwo świata w Japonii w 2006 roku, złoto na ME w 2009 roku oraz brąz dwa lata później. Ponadto w 2009 roku zosstał wybrany MVP mistrzostw Europy w Turcji. Warto zaznaczyć, że Piotr Gruszka został odznaczony Złotym Krzyżęm Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paweł Zagumny

Imponującym stażem w siatkarskiej reprezentacji Polski, a także barwną klubową karierą może pochwalić się Paweł Zagumny. Zawodnik występował na pozycji rozgrywającego, a w latach 1996-2014 reprezentował biało-czerwone barwy. W reprezentacji Polski rozegrał 427 meczów. Paweł Zagumny występował w następujących zespołach: WKS Czarni Radom, Bosman Morze Szczecin, Edilbasso Padwa, AZS PZU UWM Olsztyn, Panathinaikos Ateny, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, AZS Politechnika Warszawska. Z siatkarską reprezentacją Polski zdobył złoto na MŚ w 2014 roku, srebero w 2006 roku, złoty medal na ME w 2009 roku w Tucji. Ponadto wygrał Ligę Światową w 2012 roku.

Paweł Zatorski
Paweł Zatorski

Paweł Zatorski

Reprezentant Polski, który występował na pozycji libero. Swoją siatkarską karierę rozpoczynał w Skrze Bełchatów, natomiast w kolejnych latach reprezentował barwy następujących klubów: Domex Tytan AZS Częstochowa, PGE Skra Bełchatów, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovia Rzeszów. Paweł Zatorski przeżywał piękne chwile z siatkarską reprezentacją Polski na największych imprezach. W 2014 roku wywalczył złoty medal na MŚ, natomiast cztery lata później wraz z drużyną narodową powtórzył ten wyczyn. W reprezentacji Polski zaliczył 113 oficjalnych występów.

Tomasz Wójtowicz

Sukcesami w reprezentacji narodowej może pochwalić się także Tomasz Wójtowicz. Siatkarz sięgnął z Polską po złoty medal na MŚ w 1974 roku, a także na Igrzyskach Olimpijskich dwa lata później. Ponadto jest zdobywcą Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. W reprezentacji Polski występował w latach 1973-1984. Na swoim koncie zanotował 325 występów w biało-czerwonych barwach.

Bartosz Kurek
Bartosz Kurek

Bartosz Kurek

Jeden z bardziej znanych polskich siatkarzy jest Bartosz Kurek. Atakujący urodził się 29 sierpnia 1988 roku w Wałbrzychu. Od 2007 roku występuje w reprezentacji Polski. Na swoim koncie ma trzykrotny udział w Igrzyskach Olimpijskich odpowiednio w 2012, 2016 oraz 2020 roku. W swoim siatkarskim CV ma mistrzostwo świata, mistrzostwo Europy, zwycięstwo w Lidze Narodów oraz Lidze Światowej. Ponadto w 2018 roku na MŚ został wybrany MVP turnieju. Na swoim koncie w biało-czerwonych barwach ma 287 meczów.

Piotr Nowakowski

Kolejnym czołowym siatkarzem reprezentacji Polski jest Piotr Nowakowski. Siatkarz urodził się 18 grudnia 1987 roku w Żyrardowie. Nominalnym miejscem na parkiecie Piotra Nowakowskiego jest pozycja środkowego. Podczas kariery reprezentował barwy Legii Warszawa, AZS Częstochowa, Asseco Resovii Rzeszów, Trefla Gdańsk oraz Projektu Warszawa. W reprezentacji Polski zanotował 230 występów. Piotr Nowakowski to złoty medalista MŚ w 2014 oraz 2018 roku.

Fabian Drzyzga

Grono najlepszych siatkarzy w historii zamyka Fabian Drzyzga. Mierzący 196 centymetrów wzrostu siatkarz występuje na pozycji rozgrywającego. Fabian Drzyzga rozegrał 124 mecze w reprezentacji narodowej (dane aktualne na sierpień 2016 roku). Na swoim koncie ma złoty medal na MŚ w 2014 oraz 2018 roku. Z kolei na ME wywalczał z reprezentacją Polski trzy brązowe medale.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments