Najdłuższy mecz w historii piłki nożnej

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Futbolem interesuje się potężne grono kibiców, które regularnie śledzi rozgrywki krajowe i międzynarodowe. Fani piłki nożnej oczekują emocji oraz adrenaliny, którą dostarczają im piłkarze biegający po zielonej murawie.

W historii piłki nożnej możemy wyróżnić niesamowite spotkania, w których wynik kilkukrotnie ulegał zmianie, a zespoły odwracały wynik meczu i ostatecznie sięgały po zwycięstwo. Ponadto w rozgrywkach pucharowych byliśmy świadkami rozstrzygnięć, które zapadały dopiero po seriach rzutów karnych, co gwarantowało emocje do samego końca. Co więcej, fani futbolu wiele razy obserwowali wyjątkowej urody trafienia, które wydawały się nieprawdopodobne. W końcu piłka nożna dostarczyła nam też wielu niecodziennych zjawisk, w tym rekordowo wydłużonych meczów piłki nożnej. W tym artykule sprawdzimy, jaki był najdłuższy mecz w historii piłki nożnej, ile trwało spotkanie oraz jakim zakończyło się wynikiem. Dodatkowo wyróżnimy najdłuższe mecze w historii mistrzostw świata w piłce nożnej, a także te na krajowym podwórku, czyli w polskiej Ekstraklasie. Chcesz się przekonać, ile najwięcej czasu na murawie spędzili zawodnicy obu zespołów? Przeczytaj ten tekst!

Najdłuższy mecz piłki nożnej w historii
Najdłuższy mecz piłki nożnej w historii

Najdłuższy mecz piłki nożnej w historii

Wydawać by się mogło, że piłka nożna to bardzo prosta gra i dyscyplina sportowa. W końcu na boisku rywalizują drużyny złożone z jedenastu graczy, których interesuje umieszczenie piłki w bramce. Przepisy gry są jasno sprecyzowane, lecz pomimo tego nie brakuje kontrowersji. Z kolei czas gry również jest określony. Dwie równe połowy po 45 minut i dwie części ewentualnej dogrywki po 15 minut. W tym momencie osoby, które nie interesują się futbolem, zaprotestują i zapytają, dlaczego mecze piłkarskie nie trwają tyle samo? Jak to możliwe?

Na samym początku musimy zaznaczyć, że podczas piłkarskich rywalizacji mogą wystąpić różne sytuacje na boisku. Wskazany powyżej czas jest tym regulaminowym, natomiast sędzia skrupulatnie notuje przerwy w grze. W efekcie na koniec każdej połowy ma prawo doliczyć kilku minut, jeżeli uzna, że jedna z drużyn nieprzepisowo grała na czas, nastąpiła przerwa spowodowana kontuzją, przerwano mecz przez zachowanie kibiców, czy inną sytuację. Arbiter ma obowiązek doliczyć dokładnie tyle minut, ile łącznie trwała przerwa w danej połowie meczu.

Betomania - STS kod promocyjny

W historii futbolu mieliśmy okazję obserwować wiele meczów, których czas był znacząco wydłużany. Kibice, którzy wybrali się na stadion i oglądali rywalizacje z perspektywy trybun, mieli prawo narzekać, ponieważ ich powrót do domu się opóźnił. Z drugiej strony fani zespołu, który przegrywał, mogli być zadowoleni, ponieważ ich drużyna miała cały czas możliwość, aby odwrócić losy pojedynku i zakończyć spotkanie zwycięstwem. W tym akapicie wskażemy najdłuższy mecz piłki nożnej i podamy kilka przykładów z historii futbolu, gdzie zawodnicy przez długi czas rozgrywali spotkanie.

Najdłuższy mecz piłkarski o stawkę odbył się 30 marca 1946 roku w Anglii w ramach drugiej fazy pucharu ligi. Naprzeciwko siebie stanęły zespoły Stockport County i Doncaster Rovers. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 2:2 i zgodnie z regulaminem konieczne było rozegranie meczu rewanżowego, aby wyłonić zwycięzcę. Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla zawodników Stockport, którzy już w piątej minucie meczu objęli prowadzenie, pewnie egzekwując rzut karny. Kolejne minuty przyniosły dwie bramki dla Doncaster, lecz w drugiej połowie gospodarze wyrównali. Po dziewięćdziesięciu minutach gry na tablicy wyników widniał taki sam wynik jak w pierwszym spotkaniu – 2:2. Regulamin rozgrywek nakazywał rozegranie dogrywki, która trwała 2×10 minut. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia, a kolejnym elementem, aby wyłonić zwycięzcę, była tak zwana złota bramka. Po prostu drużyna, która jako pierwsza zanotuje trafienie, wygrywa całe spotkanie i uzyskuje awans do kolejnej fazy rozgrywek. 

Zespoły ambitnie rywalizowały ze sobą, lecz żaden z graczy nie był w stanie wpisać się na listę strzelców. W 173. minucie gry Stockport zdobyło co prawda bramkę, lecz sędzia dopatrzył się nieprzepisowego zagrania i nie uznał trafienia. W efekcie mecz toczył się dalej. Zawodnicy obu drużyn nie mieli już tyle siły i wyczekiwali rozstrzygnięcia. Podobnie kibice, którzy zaczynali wyglądać na znudzonych. Mecz trwał nadal, aż do 203. minuty gry. Wówczas sędzia przerwał grę z uwagi na zbliżającą się ciemność, ponieważ stadion nie był wyposażony w jupitery. Na sam koniec arbiter rzucił monetą, aby wybrać gospodarza trzeciego meczu. Ostatecznie rywalizacja pomiędzy Stockport County a Doncaster Rovers trwała 3 godziny i 23 minuty a zwycięzcy nie udało się wyłonić.

W piłce nożnej postanowiono bić różnego rodzaju rekordy. Wobec tego zorganizowano kilka spotkań, których czas gry był naprawdę długi. Przykładowo we Francji na boisku akademii Olympique Lyon odbyło się spotkanie, w którym wzięło udział aż 870 osób. Zawodnicy zmieniali się na boisku co jakiś czas, tym samym pobili rekord w długości trwania rozgrywki, ale także liczby osób, która wzięła w niej udział. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 399-369 i trwało 68 godzin.

Innym przykładem, w którym również padły rekordy była rywalizacja na stadionie St. Mary’s w Southampton. Rekord świata został ustanowiony w 2015 roku w Anglii i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Nie mogło być inaczej, ponieważ rywalizacja trwała bez przerwy 102 godziny, czyli ponad 4 pełne doby! Naprzeciwko siebie stanęli „biali” i „czerwoni”, a spotkanie zakończyło się wynikiem 910:725. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że najdłuższy mecz piłki nożnej odbył się poza oficjalnymi rozgrywkami i miał charakter towarzyski. Rywalizowało w nim wiele osób, które co jakiś czas się zmieniały. W takich sytuacjach najważniejsze jest pobicie rekordu i miłość do futbolu, a nie wynik sportowy.

Najdłuższy mecz w historii mundialu
Najdłuższy mecz w historii mundialu

Najdłuższy mecz w historii mundialu

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to największa impreza poświęcona futbolowi, która rozgrywana jest co cztery lata. Rywalizują w niej najlepsze reprezentacje na świecie o najważniejsze trofeum. W 2022 roku turniej odbył się w Katarze, w dość nietypowej porze roku, ponieważ na przełomie listopada i grudnia. W piłkarskich rywalizacjach na mundialu zastosowano nowoczesne technologie. Ponadto skrupulatnie zwracano uwagę na przerwy w grze, a arbitrzy zgodnie z zaleceniami FIFA dodawali stracone minuty poprzez doliczony czas gry. Rekord na mundialu padł przy okazji meczu Anglia – Iran! W pierwszej części gry kontuzji nabawił się irański bramkarz, któremu sztab medyczny udzielał pomocy. Wobec tego sędzia Raphael Claus z Brazylii postanowił doliczyć 14 minut. Po przerwie Anglia dominowała na boisku i ostatecznie na koniec regulaminowego czasu gry prowadziła 6:1. Nie przeszkodziło to arbitrowi, aby do drugiej połowy meczu doliczyć kolejne 10 minut. W doliczonym czasie gry nastąpiła interwencja VAR, a arbiter ostatecznie podyktował rzut karny dla Iranu za faul w polu karnym w 13. doliczonej minucie. Łącznie mecz Anglia – Iran trwał aż 117 minut. To rekord mistrzostw świata w meczach bez dogrywki.

Najdłuższy mecz w Ekstraklasie

Najdłuższy mecz w Ekstraklasie

W sezonie 2022/2023 PKO BP Ekstraklasy doszło do rekordowego spotkania na polskich stadionach pod kątem długości meczu. Rywalizacja Górnika Zabrze z Lechią Gdańsk trwała ponad 2,5 godziny i ostatecznie zakończyła się remisem 1:1. Dlaczego spotkanie trwało tak długo? Przede wszystkim ze względu na warunki pogodowe, które tego dnia były naprawdę kiepskie. Zespoły rozpoczęły spotkanie zgodnie z harmonogramem gry, lecz w 26. minucie spotkania mecz został przerwany, ze względu na warunki atmosferyczne i obfite opady śniegu. Po pół godziny gry udało się wznowić spotkanie. Ponadto w trakcie meczu arbiter główny musiał dwukrotnie analizować sytuacje na monitorze VAR, co dodatkowo wydłużyło mecz.

FAQ

W powyższych akapitach przyjrzeliśmy się najdłuższym meczom w historii piłki nożnej. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ile trwał najdłuższy mecz na mundialu?

Podczas mistrzostw świata 2022 w Katarze padł rekord długości meczu bez dogrywki na mundialu. Spotkanie Anglia – Iran trwało 117 minut.

Jaki był najdłuższy mecz piłki nożnej?

Najdłuższy mecz piłki nożnej trwał 102 godziny. Został rozegrany w 2015 roku w Southampton. Rywalizowali w nim „biali” i „czerwoni”.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments