Liga Konferencji Europy – na czym polegają nowe rozgrywki UEFA?
Wszystkie drużyny w Europie rywalizują w swoich ligach po to, aby zdobywać krajowe puchary. Wysokie miejsca w tabelach zapewniają im udział w europejskich pucharach. Jeszcze nie tak dawno kibice mogli oglądać swoich zawodników w akcji tylko w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy UEFA. Sytuacja zmieniła się w 2021 roku, gdy założono Ligę Konferencji Europy UEFA.
Liga Konferencji Europy to nowe rozgrywki, w których rywalizują drużyny piłkarskie ze Starego Kontynentu. Nie odbiegają one organizacją od LM i LE. W tym artykule wytłumaczymy, na czym polegają nowe rozgrywki UEFA, co to Liga Konferencji, a także przedstawimy jej krótką historię. Prześledzimy poszczególne etapy Ligi Konferencji UEFA, a dodatkowo skupimy się na polskich zespołach, które miały okazje wziąć w nich udział. Zostań z nami, aby poznać najważniejsze informacje o Lidze Konferencji UEFA.
Co znajdziesz w artykule?
Liga Konferencji co to?
Liga Konferencji Europy UEFA to trzecie międzyklubowe rozgrywki piłkarskie w Europie. Coroczne rozgrywki klubów piłki nożnej organizowane pod egidą UEFA. Występują w nich kluby na podstawie wyników w krajowych ligach oraz krajowych pucharach. Liga Konferencji Europy to trzeci w hierarchii poziom europejskich pucharów, zaraz za Ligą Mistrzów oraz Ligą Europy. Ostateczna nazwa rozgrywek, a więc Liga Konferencji Europy UEFA została przyjęta 24 września 2019 roku.
Liga Konferencji Historia
Historia Ligi Konferencji
Jak już wcześniej zaznaczyliśmy rozgrywki LKE są nowością, a drużyny rywalizują w Lidze Konferencji Europy UEFA od sezonu 2021/2022. Kto uczestniczy w rozgrywkach Ligi Konferencji Europy UEFA? W pierwszej kolejności są to drużyny z niższych miejsc w rankingu federacji krajowych należących do UEFA. Format rozgrywek Ligi Konferencji Europy nie różni się w stosunku do Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ponieważ rozgrywane są rundy kwalifikacji, play-off, faza grupowa, faza pucharowa. Biorąc pod uwagę etap od fazy grupowej, w Lidze Konferencji uczestniczą 32. drużyny, czyli tak samo, jak w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. W wyniku powstania Ligi Konferencji Europy zmieniała się liczba drużyn w Lidze Europy z 48 na 32. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ koniec końców we wszystkich rozgrywkach europejskich pucharów bierze udział więcej drużyn.
Premierowy sezon Ligi Konferencji Europy UEFA rozegrano w sezonie 2021/2022. Nowe rozgrywki były chętnie oglądane przez kibiców, którzy byli ciekawi historycznego sezonu w nowej odsłonie europejskich pucharów. W finale rozgrywanym na Arena Kombëtare w Tiranie doszło do konfrontacji pomiędzy AS Roma a Feyenoordem Rotterdam. Zwycięsko z pojedynku wyszli zawodnicy z Rzymu, którzy pokonali zespół z Holandii 1:0. Na listę strzelców wpisał się Nicolo Zaniolo. Historyczny, bo pierwszy puchar za triumf w Lidze Konferencji Europy UEFA powędrował do podopiecznych Jose Mourinho.
Liga Konferencji – system rozgrywek
System rozgrywek w Lidze Konferencji Europy UEFA nie odbiega od tego, w którym odbywają się rywalizacje w Champions League czy Lidze Europy. Faza kwalifikacji, faza grupowa, faza pucharowa i finał Ligi Konferencji Europy to wszystko, co czeka na drużyny w tych rozgrywkach. Biorąc pod uwagę fazę eliminacji oraz kolejne etapy zmagań należy podkreślić, że w piłkarskich pojedynkach biorą udział 184 zespoły, natomiast od fazy grupowej rywalizują ze sobą już tylko 32. drużyny.
Faza kwalifikacji
Liga Konferencji Europy jest przeznaczona dla drużyn nieco słabszych niż rozgrywki Ligi Mistrzów, czy Ligi Europy. Początek drogi do fazy grupowej rozpoczyna się w fazie kwalifikacji, która składa się czterech rund. Kto bierze udział w kwalifikacjach? W pierwszej rundzie występuje 26. zdobywców pucharów z federacji, zajmujących miejsca 30-55 w rankingu UEFA, 25. wicemistrzów z tych samych miejsc w rankingu UEFA, a także 21 drużyn, które ligowe zmagania zakończyły na trzeciej pozycji w swoich ligach, spośród federacji plasujących się na pozycji 29-50 w rankingu UEFA.
Podczas drugiej, trzeciej i czwartej rundy kwalifikacyjnej do rozgrywek Ligi Konferencji dołączają kolejne zespoły, które reprezentują federacje plasujące się na wyższych miejscach w rankingu UEFA. Ponadto w zmaganiach eliminacyjnych biorą także udział kluby, które odpadły z rund eliminacyjnych w Lidze Mistrzów i Lidze Europy i w efekcie trafiły do najniższych w hierarchii rozgrywek europejskich. Eliminacje Ligi Konferencji Europy rozgrywane są w lipcu i sierpniu.
Faza grupowa
Po rozegraniu wszystkich meczów eliminacyjnych znane są już końcowe rozstrzygnięcia, a więc to, kto zapewnił sobie kwalifikację do fazy grupowej rozgrywek. W tym etapie Ligi Konferencji mogą wziąć udział tylko 32 zespoły. Wszystkie zakwalifikowane drużyny biorą udział w losowaniu fazy grupowej Ligi Konferencji. Format nie zmienia się w porównaniu z Ligą Mistrzów i Ligą Europy, ponieważ losuje się osiem grup, które liczą po dwa zespoły. Jak wygląda przepustka do fazy pucharowej rozgrywek? Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy zapewniają sobie awans do 1/16 finału Ligi Konferencji Europy i tym samym uczestniczą w fazie pucharowej.
Faza pucharowa
Kto jest uprawniony do rywalizacji w fazie pucharowej Ligi Konferencji Europy? Biorą w niej udział 24 drużyny: 8 zwycięzców fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, 8 drużyn, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy, 8 drużyn, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Europy. Pojedynki toczą się na zasadzie dwumeczów, a do dalszych etapów przechodzą ich zwycięzcy.
Warto podkreślić, że w play-offach zespoły, które zajęły 2. miejsca w swoich grupach w Lidze Konferencji Europy, zostały rozlosowane przeciwko zespołom, które zajęły 3. miejsca w swoich grupach w Lidze Europy. Co więcej, zwycięzcy grup LKE nie uczestniczą w play-offach, a więc mają automatyczny awans do kolejnego etapu, czyli 1/8 finału. Warto podkreślić, że mecze Ligi Konferencji Europy UEFA (faza grupowa faza pucharowa, poza finałem) rozgrywane są w czwartki w godzinach 18:45 i 21:00.
Finał Ligi Konferencji Europy
Po rozegraniu meczów półfinałowych na placu boju o końcowy triumf w Lidze Konferencji Europy pozostają dwie drużyny, które przystępują do finałowego spotkania. Finał Ligi Konferencji rozgrywany jest na neutralnym stadionie. Zwycięstwo w finale to nie tylko zapisanie się na kartach historii piłki nożnej, ale także dodatkowe pieniądze. Ponadto triumfator Ligi Konferencji uzyskuje automatyczną kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie.
Finał Ligi Konferencji
Gdzie są rozgrywane finały Ligi Konferencji?
Wybór gospodarza finału Ligi Konferencji Europy następuje tak samo, jak w przypadku LM i LE. Wyłoniony zostaje przez UEFA. Dany kraj ma okazję zorganizować prestiżowe starcie w swoim państwie, przez co gości u siebie dwie najlepsze drużyny w rozgrywkach. Finał Ligi Konferencji w sezonie 2021/2022 odbył się w Tiranie, natomiast decydujący mecz w sezonie 2022/2023 rozegrany zostanie w Pradze.
Liga Konferencji UEFA. Jak wyglądają kwalifikacje?
Kwalifikacje do Ligi Konferencji UEFA odbywają się w lipcu i sierpniu. Rywalizuje w nich bardzo duża liczba drużyn z wielu krajów. Eliminacje składają się z czterech części, a więc pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej rundy kwalifikacyjnej. Spotkania rozgrywane są w systemie mecz i rewanż. Do kolejnej rundy awansuje zwycięzca dwumeczu.
Jak awansować do frazy grupowej Ligi Konferencji Europy?
Wiele drużyn piłkarskich chciałoby wziąć udział w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy, lecz nie każda z nich będzie miała okazję przystąpić do rozgrywek europejskich. Kluczowym czynnikiem jest osiągnięcie wyniku w rozgrywkach ligowych, który zapewnia udział w Lidze Konferencji Europy. W zależności od miejsca federacji w rankingu UEFA poszczególne zespoły rozpoczynają przygodę od danego etapu rozgrywek. Aby awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, należy przejść wszystkie rundy kwalifikacyjne.
Polskie zespoły w rozgrywkach Ligi Konferencji Europy
Osiągnięcie konkretnych rezultatów przez polskie zespoły w PKO BP Ekstraklasie lub Fortuna Pucharze Polski powoduje, że biorą one udział w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Maksymalnie cztery zespoły mogą reprezentować Polskę w LKE. Które drużyny mogą liczyć na angaż w rozgrywkach?
3. zespół PKO Ekstraklasy – rozpoczyna zmagania w I rundzie eliminacyjnej;
2. zespół PKO Ekstraklasy i zdobywca Pucharu Polski – rozpoczynają zmagania od II rundy eliminacyjnej;
mistrz Polski – który odpadnie w I rundzie el. LM lub później, a następnie zostanie wyeliminowany z el. LE i trafi do el. LKE lub fazy grupowej LKE.
Dlaczego UEFA utworzyła nowe rozgrywki?
Przede wszystkim włodarze UEFA chcieli zwiększyć szanse mniejszych drużyn na angaż w europejskich pucharach. Zgodnie z ich wyliczeniami dzięki Lidze Konferencji Europy liczba przedstawicieli z różnych krajów wzrosła z dwudziestu sześciu do trzydziestu czterech.
Ile punktów w rankingu UEFA będą mogły zdobyć kluby?
Liga Konferencji to trzecie w hierarchii UEFA rozgrywki europejskie, wiec liczba punktów do rankingu, jaką można zdobyć, jest najmniejsza. Jest jednak o co walczyć! W fazie grupowej można zdobyć 12 punktów (2 pkt – zwycięstwo, 1 pkt – remis, 2 pkt – zwycięzca grupy, 1 pkt drugi zespół w grupie). W fazie pucharowej sytuacja wygląda następująco: 1/8 oraz ćwierćfinał – 4 pkt, natomiast w półfinale i finale zwycięzcy zgarną dodatkowo po jednym punkcie.
Zarobki w Lidze Konferencji Europy
Udział w Lidze Konferencji Europy to dodatkowe środki finansowe dla klubów, które mają okazję podreperować swój budżet. Jak dokładnie wygląda sytuacja z gratyfikacją pieniężną?
Ile drużyny mogą zarobić w LKE
UEFA przygotowała potężny budżet dla drużyn uczestniczących w fazie grupowej Ligi Konferencji. Łącznie będzie miała do rozdysponowania 235 milionów euro pomiędzy 32 zespoły. A jak wygląda sytuacja z odpadnięciem podczas rund kwalifikacyjnych?
Przy okazji różnego rodzaju rozgrywek piłkarskich stacje telewizyjne ubiegają się o prawa do transmisji meczów na żywo. Dokładnie tak samo było w przypadku Ligi Konferencji Europy. Sprawdźcie poniżej, gdzie będzie można oglądać mecze LKE.
Gdzie można obejrzeć mecze Ligi Konferencji Europy
W Polsce kibice chcący oglądać mecze Ligi Konferencji Europy będą mogli śledzić transmisje na żywo dzięki platformie stremingowej Viaplay. Aby uzyskać dostęp do rywalizacji w ramach LKE, należy wykupić subskrypcję. Warto zaznaczyć, że Viaplay transmituje wiele piłkarskich rozgrywek w tym także Ligę Europy. Ponadto mecze z udziałem polskich drużyn transmituje Telewizja Polska.
FAQ – najczęściej zadawane pytania „Liga Konferencji Europy”
Co to jest Liga Konferencji?
Liga Konferencji UEFA to trzecie w hierarchii międzyklubowe rozgrywki piłkarskie w Europie organizowane przez UEFA.
Ile za awans z grupy Ligi Konferencji?
Za awans do grupy LKE klub otrzymuje około trzech milionów euro. Każde zwycięstwo w grupie zostało wycenione na 0.5 mln euro.
Kto pokazuje Ligę Konferencji?
Transmisje meczów Ligi Konferencji można oglądać w Viaplay oraz w TVP Sport (mecze polskich drużyn).
Jaka jest nagroda za wygranie Ligi Konferencji?
Oprócz sporego zastrzyku gotówki zwycięzca Ligi Konferencji zapewnia sobie udział w fazie grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie i tym samym walkę o finał Ligi Europy.