Kluby piłkarskie z Londynu – poznaj listę drużyn

Piłka nożna w Anglii jest sportem narodowym. Nic więc dziwnego, ponieważ historia piłki nożnej rozpoczęła się w tym właśnie kraju. To w Anglii stworzono i spisano zasady gry w piłkę nożną. Ponadto na Wyspach Brytyjskich znajduje się siedziba najstarszego klubu piłkarskiego na świecie – Sheffield, a także związku piłki nożnej – The Football Association.

Anglia to jeden z najbardziej piłkarskich krajów na całym świecie, natomiast Londyn to miasto, które żyje piłką nożną. Fani futbolu mieszkający w Londynie mają spory wybór jeśli chodzi o klub, któremu będą kibicować, ponieważ w samej Premier League, czyli w najwyższych rozgrywkach piłkarskich w Anglii występuje aż sześć drużyn z tego miasta. To nie wszystko, ponieważ w Londynie można znaleźć wiele klubów z niższych lig, a ich liczba robi ogromne wrażenie. W tym tekście przedstawimy listę piłkarskich drużyn z Londynu, wskażemy kluby z Londynu, które występują w Premier League, opiszemy je, zwracając uwagę na największe sukcesy. Ponadto przedstawimy zasłużone drużyny piłkarskie z Londynu, które aktualnie nie występują w najwyższej lidze w kraju. Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o londyńskiej piłce nożnej!

Kluby z Londynu w Premier League
Kluby z Londynu w Premier League

Kluby z Londynu w Premier League

Premier League to najwyższa liga piłki nożnej w Anglii. Przez wielu uznawana jest za najsilniejsze rozgrywki piłkarskie na świecie. Piłkarskie rywalizacje w Premier League charakteryzują się dużą intensywnością, piłkarze nie odstawiają nogi, a na boisku panuje bardzo szybkie tempo gry, dlatego futbol w Anglii jest tak widowiskowy! Jakie kluby piłkarskie z Londynu występują w Premier League? Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Crystal Palace, Fulham, Brentford. W dalszej części tekstu opiszemy wspomniane drużyny piłkarskie.

Chelsea FC
Chelsea FC

Chelsea FC

Chelsea Football Club to angielski klub piłkarski, który ma swoją siedzibę w zachodnim Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Chelsea została założona 10 marca 1905 roku, a więc może pochwalić się bogatą historią, która sięga już ponad 105 lat. „The Blues” zadebiutowali w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1907 roku. Przez większość sezonów Chelsea Londyn występowała na najwyższym szczeblu, a więc w Premier League. Pomimo iż w Londynie występuje wiele klubów piłkarskich, to największym rywalem „The Blues” jest Arsenal Londyn.

Betomania - STS kod promocyjny

Ile kibice Chelsea Londyn musieli czekać na pierwsze mistrzostwo Anglii? Ich ulubieńcy wywalczyli to trofeum w 1955 roku. W kolejnych latach Chelsea wygrała jeszcze kilka razy rozgrywki, lecz miało to miejsce w latach 60. i 70. Przez kolejne lata „The Blues” nie święcili większych sukcesów. Najbardziej obfite w sukcesy piłkarskie były pierwsze lata XXI wieku. Chelsea Londyn zdobyła mistrzostwo Anglii w 2005, 2006 i 2010 roku, natomiast w 2008 roku dotarła do finału Champions League. Elitarne rozgrywki Ligi Mistrzów UEFA po raz pierwszy wygrała kilka lat później, a dokładnie w sezonie 2011/2012. Kluczowy dla Chelsea Londyn był 2003 rok, gdy klub piłkarski został kupiony przez rosyjskiego miliardera – Romana Abramowicza, który z rozmachem zainwestował własne pieniądze w rozwój Chelsea Londyn. Niemal natychmiast w klubie pojawili się piłkarze o wysokich umiejętnościach, wprowadzono zmiany w szkółce piłkarskiej. Na efekty nie trzeba było długo czekać, ponieważ w kolejnych latach przełożyło się to na sukcesy sportowe. Chelsea Londyn pod wodzą nowego właściciela stała się jednym z najlepszych klubów na świecie.

Chelsea Londyn domowe pojedynki rozgrywa na stadionie Stamford Bridge, który może pomieścić 41837 kibiców. Jeżeli chodzi o sukcesy i trofea Chelsea Londyn, to „The Blues” sześć razy zdobyli mistrzostwo Anglii, osiem razy Puchar Anglii, pięć razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrali rozgrywki Ligi Europy UEFA oraz Puchar Zdobywców Pucharów. Ponadto Chelsea Londyn może pochwalić się dwukrotnym triumfem w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych w Europie, a więc Lidze Mistrzów UEFA. Odpowiednio w sezonie 2011/2012 oraz 2020/2021.

Arsenal Londyn
Arsenal Londyn

Arsenal Londyn

Kolejnym wielkim klubem z Londynu jest Arsenal. To angielski klub piłkarski, który ma swoją siedzibę w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Trzeba podkreślić, że Arsenal Londyn jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn piłkarskich. Arsenal Londyn został założony w 1886 roku i miał duży wpływ na rozwój futbolu na Wyspach Brytyjskich, ponieważ jako pierwszy klub z południa Anglii dołączył do The Football League. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, w latach 30. XX wieku „Kanonierzy”, aż pięciokrotnie zdobyli tytuł mistrza Anglii, a także dwukrotnie wygrali Puchar Anglii. W kolejnych latach Arsenal Londyn nie odnosił tak wielu sukcesów, natomiast w sezonie 1970/1971 drużyna sięgnęła po dublet. Warto podkreślić, że Arsenal Londyn to najdłużej utrzymujący się klub w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, ponieważ występuje w Premier League od 1919 roku, co jest rekordem! Ponadto „Kanonierzy” dokonali wyjątkowej rzeczy w sezonie 2003/2004, w którym zdobyli tytuł mistrza Anglii. Forma zawodników była ta wysoka, że „Kanonierzy” nie zanotowali ani jednej porażki w 38. meczach.

Na przestrzeni lat zmienił się stadion Arsenalu Londyn, na którym „Kanonierzy” rozgrywają swoje domowe pojedynki. Pierwotnie klub miał siedzibę w Woolwich, w południowo-wschodnim Londynie. W 1913 roku Arsenal Londyn przeniósł się na północ miasta – Arsenal Stadium w Highbury. Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 2006 roku i wiązała się ze zmianą lokalizacji na Emirates Stadium, który położony jest Holloway. Aktualny stadion „Kanonierów” może pomieścić ponad 60 tysięcy kibiców.

Największym derbowym rywalem Arsenalu Londyn jest Tottenham Hotspur. Rywalizacje pomiędzy klubami elektryzują kibiców i są nazywane Derbami północnego Londynu. Warto zaznaczyć, że Arsenal Londyn zalicza się do najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Londynie. Arsenal Londyn to 13-krotny mistrz Anglii oraz 14-krotny zdobywca Pucharu Anglii.

Tottenham Hotspur
Tottenham Hotspur

Tottenham Hotspur

Kolejnym znaczącym klubem z Londynu jest Tottenham Hotspur, który na co dzień występuje w angielskiej Premier League. Swoją siedzibę klub piłkarski ma w londyńskiej dzielnicy Tottenham. Klub został założony w 1882 roku, a jego pierwsza nazwa to Hotspur F.C. Tottenham Hotspur debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczył na początku XX wieku, a dokładnie w 1909 roku. Biel i granat to dwa dominujące kolory, które tworzą klubowe barwy. Tottenham Hotspur swoje mecze rozgrywa na Tottenham Hotspur Stadium, który powstał na dawnym obiekcie – White Hart Lane. Otwarcie nastąpiło 3 kwietnia 2019 roku, a nowy stadion może pomieścić ponad 62 tysiące kibiców. Tottenham Hotspur nie należy do tak bardzo utytułowanych klubów jak dwa poprzednie, ponieważ w swojej gablocie ma zdecydowanie mniej pucharów. Tottenham dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Anglii, osiem razy sięgnął po Puchar Anglii, dwa razy wygrał Puchar UEFA, natomiast jeden raz triumfował w Pucharze Zdobywców Pucharów. Warto zaznaczyć, że Tottenham Hotspur jest pierwszym klubem w Anglii, który w XX wieku zdobył podwójną koronę. Miało to miejsce w 1961 roku, gdy zespół sięgnął po mistrzostwo oraz krajowy puchar.

Crystal Palace
Crystal Palace

Crystal Palace

Klub piłkarski z Londynu założony w 1905 roku. Swój pierwszy pojedynek gracze Crystal Palace rozegrali 2 września 1905 roku w ramach Southern League Division Two. Dziewiętnaście lat później klub piłkarski zmienił swój stadion i przeniósł się na stadion Selhurst Park. Warto zaznaczyć, że Crystal Palace do dziś rozgrywa na nim swoje mecze, a sam obiekt może pomieścić ponad 25 tysięcy kibiców. Przydomek Crystal Palace to „The Eagles”, czyli „Orły”. Jeżeli chodzi o sukcesy to Crystal Palace nie może pochwalić się takimi zdobyczami, jak chociażby Tottenham Hotspur. Crystal Palace z reguły występowało na niższym poziomie, lecz oczywiście doświadczyło także gry w tej najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli Premier League. Crystal Palace dwukrotnie było finalistą FA Cup. Po raz pierwszy w sezonie 1989/1990 natomiast później w sezonie 2015/2016.

Fulham FC

Kolejnym klubem, który reprezentuje Londyn w Premier League, jest Fulham. Angielski klub piłkarski swoimi początkami sięga do 1879 roku. Fulham swoją siedzibę ma w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Warto zaznaczyć, że Fulham jest najstarszym zawodowym klubem piłkarskim w Londynie. Jeżeli chodzi o staż Fulham Londyn w Premier League, to klub spędził w niej 25 sezonów. W 1975 roku Fulham wystąpił w finale Pucharu Anglii, lecz musiał uznać wówczas wyższość West Ham United, ulegając rywalom 2:0. W swojej pucharowej gablocie Fulham Londyn może pochwalić się zdobyciem Pucharu Intertoto w 2002 roku. Londyńczycy byli bliscy kolejnego trofeum w sezonie 2009/2010, lecz wówczas przegrali w finale Ligi Europy z Atletico Madryt.

Fulham Londyn ma dwa przydomki: „The Cottagers” – „Wieśniacy” oraz „The Whites” – „Biali”. Swoje mecze londyńczycy rozgrywają na stadionie Craven Cottage, który może pomieścić 25700 kibiców.

Brentford

Ostatnim klubem z Londynu, który w sezonie 2022/2023 występował w Premier League jest Brentford. Popularne „Pszczoły”, jak brzmi przydomek klubu, zostały założone 19 października 1889 roku. Ich siedziba znajduje się w zachodniej części Londynu, w dzielnicy Brentford. Największy sukces to awans klubu do Premier League w sezonie 2020/2021. W minionych latach Brentford piął się szczebel po szczeblu, między innymi zdobywając mistrzostwo League Two w sezonie 08/09. „Pszczoły” były bliskie awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej już w sezonie 2019/2020, jednak wówczas przegrali w barażach. Brentford swoje domowe pojedynki rozgrywa na Brentford Community Stadium, który został wybudowany w 2020 roku. Może on pomieścić 17500 kibiców.

Zasłużone drużyny piłkarskie z Londynu

Oprócz opisanych w powyższym akapicie klubów piłkarskich, które występują w najwyższej klasie rozgrywkowej, w Londynie funkcjonuje wiele mniejszych klubów na niższych poziomach. Można wyróżnić kilka z nich, które są mocno zasłużone dla angielskiej piłki. Wśród nich znajdują się: Queens Park Rangers, Millwall, czy Charlton Athletic.

Queens Park Rangers

Jednym z klubów, który w przeszłości występował na poziomie Premier League, jest Queens Park Rangers. Klub piłkarski został założony w 1882 roku w zachodnim Londynie, w dzielnicy Hammersmith and Fulham. Największy sukces QPR osiągnęło w sezonie 1966/1967, gdy zespół sięgnął po Puchar Ligi Angielskiej. Ponadto drużyna może pochwalić się mistrzostwem Division Two, mistrzostwem Football League Championship, a także dwukrotną rywalizacją w europejskich pucharach. Niestety Queens Park Rangers na arenie międzynarodowej występowało bez większych sukcesów. Najwięcej sezonów QPR rozegrało na trzecim poziomie rozgrywkowym, natomiast 32 lata klub spędził w Championship, a ponadto na swoim koncie ma 23 sezony w Premier League. Warto zaznaczyć, że QPR w historii istnienia swoje domowe pojedynki rozgrywało na trzynastu różnych stadionach, natomiast dziś ich domem jest Loftus Road, który może pomieścić ponad 18 tysięcy kibiców.

Millwall

Millwall zlokalizowane jest w dzielnicy Bermondsey we wschodniej części Londynu. Klub piłkarski założony został w 1885 roku i obecnie występuje na stadionie The New Den, który jest w stanie pomieścić ponad 20 tysięcy fanów. Derbowym rywalem Millwall jest West Ham United. Millwall przez większość sezonów znajdowała się w niższych ligach angielskiej. Najwięcej sezonów klub ze wschodniego Londynu rozegrał na poziomie drugiej ligi angielskiej, natomiast podobne liczby zanotował poziom niżej. Warto podkreślić, że Millwall rywalizowało na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, lecz dorobek klubu w Premier League jest skromny – 2 sezony. Dla Millwall wyjątkowy był 2004 rok, gdy klub był bliski historycznego sukcesu. Millwall znalazło się w finale Pucharu Anglii, lecz w decydującym meczu przegrało z Manchesterem United.

Charlton Athletic

Kolejnym z londyńskich klubów piłkarskich jest Charlton Athletic. „The Addicks” swoją siedzibę mają we wschodnim Londynie w dzielnicy Charlton, a początki klubu sięgają 1905 roku. Historycznym sukcesem klubu jest zdobycie Pucharu Anglii w 1947 roku. W swojej historii Chartlon nie zapisał wiele sukcesów sportowych, a najwięcej sezonów rozegrał na poziomie Championship. Chartlon rywalizował także w Premier League, gdzie występował przez 26 sezonów. The Valley, który może pomieścić ponad 27 tysięcy kibiców to stadion, na którym domowe mecze rozgrywa Chartlon Athletic.

Mapa klubów piłkarskich ze stolicy Anglii

Londyn jest wyjątkowym miastem na świecie, w którym występuje wiele klubów piłkarskich. Niektóre z nich rywalizują na poziomie Premier League, natomiast pozostałe w niższych ligach. Oprócz wcześniej wymienionych drużyn należy także wskazać następujące kluby z Londynu: AFC Wimbledon, Leyton Orient, Sutton United, Barnet, Bromley, Dagenham & Redbridge, Wealdstone, Dulwich Hamlet, Hampton & Richmond Borough, Welling United, Carshalton Athletic, Cheshunt, Corinthian-Casuals, Cray Wanderers, Enfield Town, Haringey Borough, Hornchurch, Kingstonian, Wingate & Finchley, Harrow Borough, Hayes & Yeading United, Hendon, Romford F.C., Barking F.C., Bedfont Sports, Hanwell Town, Northwood, Tooting & Mitcham United, Uxbridge, Cray Valley Paper Mills, Phoenix Sports, VCD Athletic.

Stadiony londyńskich klubów piłkarskich

Każdy z londyńskich klubów ma swój stadion, na którym rozgrywa swoje domowe pojedynki. Do największych aren należą obiekty, na których występują czołowe drużyny.

Stamford Bridge

Stadion, na którym mecze w roli gospodarza rozgrywa Chelsea Londyn. Maksymalna pojemność obiektu wynosi 41841 kibiców.

Emirates Stadium

Stadion piłkarski zlokalizowany w północnym Londynie, na którym na co dzień występuje Arsenal Londyn. Został oddany do użytku w lipcu 2006 roku. Całkowita pojemność wynosi 60355 miejsc.

Tottenham Hotspur Stadium

Jeden z najnowszych i najnowocześniejszych obiektów w Londynie. Stadion został oddany do użytku w 2019 roku. Występuje na nim Tottenham Hotspur. Arena może pomieścić 62303 widzów.

Selhurst Park

Stadion piłkarski, na którym domowe mecze rozgrywa drużyna Crystal Palace. Jego pojemność to 26309 miejsc.

Craven Cottage

Obiekt, który został oddany do użytku w 1896 roku, do dziś służy Fulham Londyn. Stadion może pomieścić 25700 kibiców.

Brentford Community Stadium

Stadion piłkarski, na którym domowe pojedynki rozgrywa drużyna Brentford. Należy do nowych obiektów, ponieważ został oddany do użytku w 2020 roku. Jego pojemność to 17250 miejsc.

Znane derby Londynu

Ze względu na fakt, iż w Londynie występuje olbrzymia liczba klubów piłkarskich, to bardzo często dochodzi do pojedynków derbowych. Na niektóre mecze fani czekają cały rok, aby triumfować zwycięstwo nad odwiecznym rywalem.

Derby północnego Londynu

To spotkania rozgrywane pomiędzy Arsenalem Londyn a Tottenhamem Hotspur. Nazwa wzięła się od lokalizacji obu klubów, jako że mają swoje siedziby w północnej części Londynu. Warto podkreślić, że dla kibiców obu drużyn to najważniejszy pojedynek w całym sezonie.

Derby zachodniego Londynu

Pojedynki pomiędzy zespołami: Brentford, Chelsea, Fulham i Queens Park Rangers. Nazwa derbowych rywalizacji wiąże się z częścią Londynu, w której swoją siedzibę mają wspomniane kluby.

Rywalizacja Arsenalu i Chelsea

Choć początkowo kibice obu drużyn nie rywalizowali ze sobą, to sytuacja zmieniła się, gdy Chelsea zaczęła bić się o najważniejsze trofea w kraju. Wzrost formy sportowej „The Blues” spowodował, że dla fanów obu drużyn pojedynki Arsenalu Londyn i Chelsea Londyn są bardzo ważnym momentem podczas sezonu.

FAQ – kluby piłkarskie z Londynu

W powyższych akapitach opisaliśmy kluby piłkarskie, które prowadzą swoją działalność w Londynie. Pora odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytanie.

Jakie kluby z Londynu występują w Premier League?

Aktualnie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, czyli Premier League występuje sześć klubów piłkarskich z Londynu. Londyńskie kluby piłkarskie w najwyższej klasie rozgrywkowej to: Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, Tottenham Hotspur, Fulham Londyn, Crystal Palace i Brentford.

2.2/5 - (4 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments