Hat trick – co to jest i kiedy występuje?

Wszyscy piłkarze marzą o tym, aby zdobywać bramki dla swojej drużyny. To zawsze wyjątkowa chwila, gdy zawodnik wpisuje się na listę strzelców, a zespół, którego barwy reprezentuje, wygrywa i zdobywa trzy punkty lub zapewnia sobie awans do kolejnej fazy rozgrywek.

Dużo większym wyczynem jest zdobycie trzech bramek w jednym meczu, czyli po prostu skompletowanie hat tricka. Piłka nożna jest taką dyscypliną sportową, w której funkcjonuje wiele terminów. Jednym z nich jest wspomniany hat trick! W tym artykule sprawdzimy co to jest hat trick i kiedy występuje. Ponadto przytoczymy genezę tego terminu, wskażemy rodzaje hat tricków w piłce nożnej, a także poświęcimy sporo uwagi najsłynniejszym hat trickom, także tym zdobytym podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o hat tricku!

Hat trick w piłce nożnej
Hat trick w piłce nożnej

Co to znaczy hat trick w piłce nożnej?

W futbolu hat trickiem nazywamy sytuację, w której jeden zawodnik zdobył trzy bramki w jednym meczu. Nie muszą one być zdobyte po sobie, z rzędu, ponieważ wystarczy, że zanotuje on trafienia w czasie meczu. Ponadto jeżeli w rywalizacji będzie miała miejsce dogrywka, a zawodnik zdobędzie bramki podczas dodatkowego czasu gry, to również zaliczają się one do hat tricka. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do wyłonienia zwycięzcy konieczne jest rozegranie konkursu rzutów karnych, a gracz zdobędzie wówczas trzecią bramkę, trafiając do siatki z jedenastu metrów. Wtedy to trafienie nie jest zaliczane i nie może być mowy o skompletowaniu hat tricka.

Hat tricki to zdecydowanie marzenie każdego piłkarza, które na długie lata pozostaje w pamięci. Niestety nie wszyscy gracze podczas swojej kariery mieli okazje zdobyć trzy gole w jednym spotkaniu.

Betomania - STS kod promocyjny

Co to jest hat trick?

Hat trick w piłce nożnej to nic innego jak zdobycie trzech goli w tym samym meczu przez konkretnego zawodnika. Trafienia mogą być przedzielone bramkami innego piłkarza. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, trzy bramki nie muszą być zdobyte w ciągu 90. minut, ponieważ brana pod uwagę jest także dogrywka. Jeżeli gol padnie w ciągu dodatkowych trzydziestu minutach gry, to hat trick również jest zaliczany. Ta zasada nie dotyczy serii rzutów karnych, ponieważ bramka zdobyta w konkursie jedenastek nie jest brana pod uwagę i nie jest zaliczana do hat tricka.

Historia hat trick
Historia hat trick

Hat trick – historia pojęcia

Tłumacząc czym jest hat trick w piłce nożnej, należy również wskazać historię pojęcia. Skąd w futbolu wziął się hat trick i czy od początku był on związany z tą dyscypliną sportową? Otóż nie! Dla niektórych będzie to spore zaskoczenie, ale pojęcie hat trick wywodzi się z krykieta. Hat trick po raz pierwszy został użyty w 1858 roku, gdy kibice chcieli uczcić wyczyn H.H. Stephensona, który zdobył 3 furtki trzema kolejnymi podaniami. W jaki sposób do tego doszło? Kibice zorganizowali zbiórkę na kapelusz dla gracza. Od tego czasu w krykiecie przyjęła się tradycja wręczania kapelusza zawodnikom, którzy wyeliminowali trzech batsmanów trzema kolejnymi uderzeniami.

Genezę hat tricka należy upatrywać w dwóch angielskich słowach, a więc hat – kapelusz oraz trick – sztuczka. W przestrzeni medialnej termin hat trick po raz pierwszy pojawił się w 1865 roku. Debiut miał miejsce w gazecie Chelmsford Chronicle. Hat trick do dziś wykorzystywany jest przede wszystkim w piłce nożnej, ale również w hokeju, rugby, czy water polo.

Rodzaje hat tricków w futbolu

Ciężko wskazać napastnika, który podczas swojej piłkarskiej kariery nie marzył o tym, aby wpisać się na listę strzelców trzy razy i tym samym skompletować hat tricka. Niestety nie udaje się to wszystkim graczom. Warto wiedzieć, że w piłce nożnej istnieje kilka rodzajów hat tricków. Każdy z nich ma swoją specyfikę. Wobec tego wyróżnia się: klasyczny hat trick, perfekcyjny hat trick.

  • Klasyczny hat trick – w tym przypadku wyróżnia się dwie sytuacje, w których mówi się o skompletowaniu klasycznego hat tricka przez zawodnika. Po pierwsze wówczas, gdy gracz zdobędzie trzy gole w jednej połowie. W definicję klasycznego hat tricka wpisuje się również sytuacja, w której piłkarz zanotował trzy trafienia kolejno po sobie, które nie zostały rozdzielone bramkami kolegów z zespołu. W terminologii piłkarskiej zdecydowanie częściej o klasycznym hat tricku mówi się w tej pierwszej sytuacji.
  • Perfekcyjny hat trick – to również sytuacja, w której jeden z graczy zdobywa trzy gole, lecz dodatkowo zachodzą określone warunki. O jakich szczegółach mowa? Po prostu każda bramka musi zostać zdobyta w inny sposób. Przykładowo piłkarz wpisuje się na listę strzelców po uderzeniu lewą nogą, prawą nogą, natomiast trzecia bramka pada po strzale głową. Wówczas tak zdobyte trzy bramki nazywamy perfekcyjnym hat trickiem. Perfekcyjny hat trick nie został do końca doprecyzowany, ponieważ próżno szukać informacji, co w sytuacji, gdy jedna z bramek została zdobyta klatką piersiową, barkiem, czy jeszcze inną częścią ciała.

Co to jest klasyczny hat trick?

Tak jak już wyżej zaznaczyliśmy klasyczny hat trick to sytuacja, w której piłkarz zdobędzie trzy gole w jednej połowie meczu. Ponadto klasyczny hat trick rozpatruje się również w innym przypadku. Mianowicie wówczas, gdy zawodnik zdobył trzy bramki w jednym meczu, a pomiędzy jego trafieniami na listę strzelców nie wpisał się żaden inny gracz z jego zespołu. Należy przyznać, że dużo częściej o klasycznym hat tricku mówi się, gdy ma miejsce pierwsza opisana sytuacja.

Sławne hat tricki

W historii piłki nożnej padło wiele hat tricków. Nie sposób wyróżnić wszystkich, lecz można wskazać te, które są wspominane latami. Głównie ze względu na czas, w jakim padły, to ile zawodnik potrzebował, aby trzykrotnie wpisać się na listę strzelców, niezwykłą urodę trafień, czy po prostu wagę bramek. Nieraz zdarzało się, że dany zespół przegrywał spotkanie, lecz jeden z zawodników skompletował hat tricka, który odwrócił losy spotkania i zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo!

Wspominając o różnego rodzaju hat trickach, które miały miejsce podczas piłkarskich pojedynków, należy przytoczyć historię tego pierwszego! Po raz pierwszy jeden zawodnik zdobył trzy bramki w międzynarodowym starciu w 1878 roku podczas rywalizacji reprezentacji Szkocji z reprezentacją Anglii. Szczęśliwcem, który zapisał się na kartach futbolu, był Szkot – John McDougall.

Najsłynniejsze hat tricki
Najsłynniejsze hat tricki

Najsłynniejsze hat tricki na mistrzostwach świata w piłce nożnej

Największą wartość stanowią hat tricki zdobywane w decydujących meczach, a także na wielkich imprezach. Do takich należy zaliczyć bez wątpienia mistrzostwa świata, na których strzelano hat trick niejeden raz!

Jeżeli przyglądniemy się statystykom z turniejów finałowych mistrzostw świata w piłce nożnej i zaczniemy analizować imprezy, które miały miejsce od 1930 roku do 2022 roku włącznie, to zauważymy, że łącznie odnotowano 54 hat tricki. Praktycznie na wszystkich turniejach zawodnik wpisywał się trzykrotnie na listę strzelców w jednym meczu. Wyjątkiem był mundial rozgrywany w 2006 roku na niemieckich boiskach, ponieważ wówczas żaden z zawodników nie popisał się hat trickiem.

Hat tricki na turniejach mistrzostw świata w piłce nożnej zdobywali zawodnicy różnych reprezentacji narodowych. Nie brakowało hat tricków w najważniejszych meczach mundialowych, a więc w finale mistrzostw świata. Pierwszy taki hat trick odnotowano w 1966 roku podczas turnieju rozgrywanego w Anglii. W finałowym pojedynku MŚ zmierzyła się Anglia z Niemcami. Hat trickiem w tej rywalizacji popisał się Geoff Hurst, który trafiał do siatki rywali w 18’, 101’ i 120’. Ostatecznie Anglia pokonała Niemców 4:2 i sięgnęła po trofeum.

Ostatni finałowy hat trick podczas mistrzostw świata w piłce nożnej miał miejsce w Katarze w 2022 roku. Jego autorem był Kylian Mbappe, który zdobył trzy bramki w rywalizacji z Argentyną. Trafienia nie zapewniły Francuzom triumfu, lecz sprawiły, że końcowe rozstrzygnięcie zapadło dopiero w konkursie rzutów karnych.

Ponadto podczas meczów mistrzostw świata nie zabrakło biało-czerwonych akcentów. Polacy również zapisali się na kartach historii, jako autorzy hat tricków podczas tej wielkiej imprezy. W 1938 roku Ernest Wilimowski zdobył cztery bramki w starciu przeciwko Brazylii, w 1974 roku hat trickiem popisał się Andrzej Szarmach w pojedynku przeciwko Haiti, natomiast osiem lat później tej sztuki dokonał Zbigniew Boniek przeciwko Belgii.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Najszybciej zdobyte hat tricki w historii futbolu

Wśród różnego rodzaju rekordów, które związane są z hat trickami należy wyróżnić też czas, jaki zawodnicy potrzebowali, aby zdobyć trzy bramki w jednym meczu. Niekwestionowanym liderem jest Sadio Mane, który zdobył najszybszego hat tricka w historii profesjonalnego futbolu. Senegalczyk potrzebował zaledwie 176 sekund, a więc zajęło mu to 2 minuty i 56 sekund. Miało to miejsce w 2015 roku w meczu Premier League pomiędzy Southampton a Aston Villą.

Najszybszy hat trick w Lidze Mistrzów

Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowe klubowe, międzynarodowe rozgrywki piłkarskie na świecie. To tam spotykają się najlepsze kluby piłkarskie, które rywalizują o najważniejsze trofeum w Europie. W rozgrywkach Champions League kibice również mieli okazje obejrzeć hat tricki! Szczególnie na kartach historii Ligi Mistrzów zapisał się Mohamed Salah, który potrzebował zaledwie 7 minut, aby skompletować hat tricka w rywalizacji przeciwko Rangers FC. Rywalizacja Liverpoolu ze Szkotami miała miejsce 12 października 2022 roku. Egipcjanin wpisał się na listę strzelców trzy razy w drugiej połowie meczu, a więc skompletował klasycznego hat tricka.

Hat trick Roberta Lewandowskiego

Najlepszy polski napastnik Robert Lewandowski podczas swojej kariery wiele razy pokonywał bramkarzy rywali. Polak notował również hat tricki. Ile ich ustrzelił? Zgodnie z danymi aktualnymi na dzień 15.02.2023 Robert Lewandowski zaliczył 30 hat tricków. Warto przy okazji wspomnieć, że w 2015 roku Polak zdobył pięć bramek w ciągu dziewięciu minut, a dokładnie 539 sekund. Miało to miejsce podczas rywalizacji Bayernu Monachium z VfL Wolfsburg.

FAQ

Powyżej wyjaśniliśmy, czym jest hat trick w piłce nożnej. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Co to znaczy hat trick?

Hat trick w piłce nożnej to zdobycie trzech goli w jednym meczu przez jednego zawodnika.

Co się dostaje za hat trick?

Przyjęło się, że zawodnik, który popiszę się w meczu hat trickiem, ma prawo zabrać ze sobą piłkę, którą był rozgrywany mecz.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments