Dryblingi piłkarskie – poznaj ważny element gry w piłkę

Piłka nożna potrafi dostarczyć kibicom mnóstwo emocji. Oczywiście na to składają się wyniki, które nieraz trzymają w napięciu do samego końca, ale także piękne bramki. Spektakularne uderzenia przewrotką w samo okienko bramki, czy techniczne strzały z dystansu sprawiają, że kibice tak chętnie chodzą na stadiony i śledzą pojedynki z perspektywy trybun.

Ważnym elementem piłki nożnej jest drybling piłkarski, który również zaliczany jest do widowiskowego elementu futbolu. Drybling sprawia, że zawodnik stara się oszukać przeciwnika w pojedynku jeden na jeden i stworzyć przewagę dla swojej drużyny w poszukiwaniu gola. W tym tekście sprawdzimy, czym są dryblingi piłkarskie, jakie są techniki dryblingu. Ponadto wskażemy najlepszych dryblerów na świecie, którzy nieraz w pojedynkę potrafili wygrać mecz!

Co to jest drybling w piłce nożnej?
Co to jest drybling w piłce nożnej?

Co to jest drybling w piłce nożnej?

Choć drybling w piłce nożnej z reguły przez kibiców jest odbierany bardzo pozytywnie, to nie zawsze podoba się trenerom. Szczególnie jeżeli zawodnik jest nieodpowiedzialny i próbuje różnych sztuczek pod własną bramką, narażając swój zespół na utratę piłki i tym samym gola. Jedno jest pewne, drybling w futbolu to jeden z ważniejszych elementów, bez którego piłka nożna byłaby nudna.

Betomania - STS kod promocyjny

Drybling w piłce nożnej potocznie jest nazywany kiwaniem. Oznacza on serię szybkich zwodów, wymachów nogami nad piłką, które połączone są z nagłymi zwrotami ciała, a także spontanicznymi i nieoczekiwanymi przez przeciwnika zmianami kierunku i tempa poruszania się zawodnika. Podczas wykonywania dryblingu przez gracza kluczowe jest, aby miał on futbolówkę pod kontrolą, blisko stóp oraz dążył do ochrony piłki. Piłkarz, który decyduje się na drybling, ma wyłącznie jeden cel, a więc ograć rywala i ominąć zawodnika przeciwnej drużyny nie tracąc przy tym piłki. W efekcie udana próba dryblingu przekłada się zazwyczaj na groźną sytuację pod polem karnym drużyny broniącej.

W przeszłości, gdy piłka nożna nie była tak rozwiniętą i dynamiczną dyscypliną sportową można było zauważyć zawodników, którzy potrafią przejść niemal 3/4  boiska korzystając z dryblingu. Dziś takie obrazki to rzadkość. Warto jednak zaznaczyć, że drybling na boisku jest jednym z najbardziej widowiskowych zagrań. Budzi on niemal zawsze aplauz na trybunach. W nowoczesnym futbolu zawodnicy częściej korzystają z systemu podań lub krótkiego dryblingu.

Techniki dryblingu piłkarskiego
Techniki dryblingu piłkarskiego

Techniki dryblingu piłkarskiego. Jak wykiwać zawodnika?

Jest kilka technik dryblingu piłkarskiego, które z powodzeniem stosują zawodnicy w meczach piłki nożnej. Wielu z was zapyta, jaki jest najlepszy sposób, aby wykiwać przeciwnika, co powinien robić piłkarz atakujący? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych parametrów, możliwości i przede wszystkim umiejętności gracza stosującego drybling.

Wiele osób podkreśla, że bardzo ważnym elementem podczas wykonywania dryblingu jest balans ciałem. Im zawodnik jest bardziej zwinny, tym ma większe szanse, aby wymanewrować przeciwnika i zanotować skuteczną próbę dryblingu. Dodatkowo pożądanym elementem jest szybkość zawodnika. Dzięki niej gracz już na samym początku ma przewagę nad rywalem, a po wykonaniu sztuczki zawodnik atakujący może natychmiast przyspieszyć i nie dać się dogonić obrońcy. W efekcie szanse na odebranie piłki znacznie spadają.

Topowi zawodnicy na świecie przy okazji wykonywania sztuczek i dryblingu wykorzystują swoją szybkość. Częstym zabiegiem stosowanym przez graczy jest kopnięcie piłki obok rywala, a następnie sprint w celu dogonienia futbolówki. Wiele meczów piłkarskich pokazało, że ta technika dryblingu jest naprawdę skuteczna i mają z nią duży problem defensorzy, którzy nie są demonami szybkości.

Jakie są techniki dryblingu?

W zależności od swoich mocnych stron zawodnicy dobierają techniki dryblingu. Jedni czują się lepiej, wykorzystując swoją niesamowitą szybkość, inni techniczne zagrania, natomiast niektórzy stawiają na siłę fizyczną. Wiele razy w meczach piłkarskich mogliśmy zaobserwować różnego rodzaju sztuczki techniczne, które w połączeniu z szybkością sprawiały, że zawodnicy w sekundę radzili sobie z rywalem. Ponadto wąskie grono graczy wykorzystuje do dryblingu swoją posturę i masę ciała, aby w ten sposób osiągnąć przewagę nad obrońcą.

Najlepsi dryblerzy piłkarscy
Najlepsi dryblerzy piłkarscy

Kto jest najlepszym dryblerem piłkarskim?

W historii piłki nożnej zapisało się wielu zawodników, którzy słynęli ze skutecznego dryblingu piłkarskiego, który często prezentowali w spotkaniach. Wśród najlepszych dryblerów piłkarskich należy zaliczyć takich graczy jak: Zinedine Zidane, Pele, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Johan Cruijff, Ronaldinho.

Zinedine Zidane

Jeden z najlepszych piłkarzy ostatnich lat, czyli Zinedine Zidane jest znany jako świetny drybler. Z czym najbardziej kojarzy nam się gra Francuza? Mówiąc o dryblingu w przypadku tego zawodnika, od razu przypomnimy sobie sztuczkę, z której został zapamiętany na długie lata. Mowa oczywiście o „ruletce”.

Pele

Brazylijczyk do perfekcji opanował balans ciałem, którym mylił rywali. Ponadto często zagrywał piłkę obok przeciwnika, a następnie korzystając ze swojej szybkości, wyprzedzał rywala.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Lionel Messi

Argentyńczyk ma niesamowicie rozbudowany repertuar zwodów i sztuczek technicznych. Pomimo swojej charakterystycznej postury i niewielkiego wzrostu, Leo Messi prezentuje niesamowitą szybkość, którą wykorzystuję w dryblingu. Krótkie prowadzenie piłki wraz z prędkością i umiejętny balans ciałem, sprawiają, że Messi potrafi wkręcić w ziemie każdego zawodnika.

Cristiano Ronaldo

Jeden z najlepszych piłkarzy ostatniej dekady, czyli Cristiano Ronaldo imponuje wszystkim niesamowitą szybkością. Portugalczyk w bogatej palecie zwodów często stosuje przekładanie nóg nad piłką, co sprawia, że rywale nie wiedzą, w którą stronę pobiegnie.

Johan Cruijff

Znakiem rozpoznawczym Holendra była zmiana kierunku biegu. W połączeniu z szybkością i technicznymi zagraniami rywale Cruijffa nie mieli wiele do powiedzenia.

Ronaldinho

Można powiedzieć, że Brazylijczyk podczas gry w piłkę tańczył. Podczas meczu prezentował wiele zagrań z użyciem balansu ciała, natomiast najbardziej charakterystycznym zwodem dla Ronaldinho był „flip-flap”.

FAQ – częste pytania o drybling piłkarski

W powyższych akapitach dowiedziałeś się, czym jest drybling piłkarski, a także poznałeś najlepszych dryblerów. Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest drybling w piłce nożnej?

Drybling w piłce nożnej to seria szybkich zwodów, które połączone są z balansem ciała oraz zmianami kierunku biegu.

Jak dobrze dryblować w piłce nożnej?

Skuteczny drybling zależny jest od doboru właściwej techniki dryblingu, którą należy wybrać na podstawie swoich umiejętności i możliwości.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments