Dogrywka w piłce nożnej – na czym polega i ile trwa?
W meczu piłki nożnej możliwe są trzy scenariusze na zakończenie pojedynku. Spotkanie może zakończyć się zwycięstwem gości, zwycięstwem gospodarzy, bądź podziałem punktów, czyli remisem. Ten ostatni rezultat nie jest akceptowany we wszystkich rozgrywkach, ponieważ niektóre rywalizacje muszą wyłonić zwycięski zespół, który awansuje do kolejnej fazy pucharowej lub sięgnie po trofeum.
Mówiąc wprost, mecze piłki nożnej nie mogą kończyć się remisami na przykład w fazie pucharowej MŚ, ME. Ponadto podobnie wygląda sytuacja w dwumeczach europejskich pucharów, gdzie zespoły walczą o zwycięstwo w Lidze Mistrzów, Lidze Europy, czy Lidze Konferencji. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry drużyny rozgrywają dogrywkę, a jeżeli ta nie wyłoni zwycięzcy, konieczny będzie konkurs rzutów karnych. W tym tekście wyjaśnimy, co to jest dogrywka w piłce nożnej, ile trwa oraz na czym polega. Ponadto wskażemy sytuacje, kiedy arbiter zarządza dogrywkę. Zostań z nami, a dowiesz się wielu przydatnych informacji o dogrywce w piłce nożnej!
Co znajdziesz w artykule?
Kiedy ma miejsce dogrywka w piłce nożnej?
Dogrywka w meczu piłki nożnej z reguły ma miejsce wówczas, gdy konieczne jest wyłonienie zwycięzcy w danym meczu i ktoś musi odpaść. Przede wszystkim dogrywkę można zaobserwować w fazie pucharowej rozgrywek, zarówno klubowych, jak i reprezentacyjnych. Należy tutaj wspomnieć rywalizacje w ramach Ligi Mistrzów, Ligi Europy itp., a także imprez reprezentacji narodowych w ramach mistrzostw świata, czy mistrzostw Europy. W rozgrywkach ligowych dogrywki nie mają miejsca, ponieważ w przypadku remisu każdy zespół otrzymuje po jednym punkcie. Podobnie jest w fazie grupowej międzynarodowych rozgrywek.
Kiedy sędzia zarządza dogrywkę?
Regulaminowy czas meczu piłki nożnej to 90 minut. Zdarza się jednak, że piłkarskie rywalizacje trwają zdecydowanie dłużej i to nie tylko ze względu na doliczony czas gry przez arbitra. W sytuacjach, gdy w danym meczu musimy poznać zwycięzcę, a więc któraś z drużyn musi uzyskać awans do kolejnej fazy rozgrywek, w przypadku remisu w regulaminowym czasie gry sędzia zarządza dogrywkę, która ma sprawić, że zwycięzca meczu zostanie wyłoniony.
Zasady dogrywki w piłce nożnej
Podczas dogrywki w piłce nożnej nie obowiązują żadne specjalne zasady. Dodatkowe 30 minut gry, które ma sprawić, że poznamy zwycięzcę, jest rozgrywane dokładnie w taki sam sposób, jak wcześniejsze 90 minut regulaminowego czasu gry. Warto podkreślić, że zdobycie bramki przez którąś z drużyn w trakcie trwania dogrywki nie powoduje zakończenia meczu, tak jak to miało miejsce w przypadku złotego gola. Drużyny muszą rozegrać pełne 30 minut i dopiero wówczas zapada rozstrzygnięcie. Aktualna forma dogrywki została przywrócona w 2004 roku, a więc funkcjonuje w futbolu już długi czas.
W rozgrywkach UEFA zaszły zmiany w 2021 roku, gdy postanowiono zrezygnować z zasady zdobytych bramek na wyjeździe. Dotychczas bramki zdobyte w delegacji miały większą wartość, a gdy dwumecz przynosił remisowy wynik pod względem strzelonych bramek, to awans zyskiwała ekipa, która zanotowała więcej trafień na stadionie rywala. Dzięki tej zmianie znacząco zwiększyła się liczba dogrywek w rozgrywkach prowadzonych przez UEFA.
Jak długo trwa dogrywka w piłce nożnej?
Osoby, które na co dzień nie interesują się piłką nożną, zazwyczaj pytają, ile trwa dogrywka. Dodatkowy czas gry, który ma wyłonić zwycięzcę w meczu, trwa 30 minut. Dogrywka składa się z dwóch równych połów, a każda z nich ma 15 minut. Pomiędzy jedną a drugą połową, organizowana jest krótka przerwa – 5 minut, podczas której zespoły muszą zamienić się stronami boiska. Zdobycie bramki w pierwszej połowie dogrywki przez którąś z drużyn nie powoduje, że druga część dogrywki się nie odbywa. Jest ona rozgrywana, a drużyna przeciwna może ponownie doprowadzić do remisu.
W wielu meczach piłki nożnej regulaminowy czas gry nie przynosił zwycięzcy. Podobnie zdarzało się w przypadku dodatkowego czasu gry, a więc dogrywki. Co wówczas, gdy po 120 minutach i doliczonym czasie gry na tablicy wyników nadal widnieje remis? W tej sytuacji następuje seria rzutów karnych, w których biorą udział oba zespoły. Rzuty karne egzekwowane są do momentu, gdy któraś z serii przyniesie rozstrzygnięcie, lecz standardowo na początku wykonuje się po pięć jedenastek.
Zmiany piłkarzy w dogrywce
Trenerzy mogą przeprowadzać zmiany w dogrywce dokładnie na takiej samej zasadzie jak w czasie meczu. W dodatkowych 30. minutach gry szkoleniowiec może dokonać korekty w składzie, pod warunkiem że podczas 90. minut gry nie wykorzystał limitu zmian. Przypomnijmy, że każda drużyna w czasie meczu może przeprowadzić po pięć zmian. Limit ten został zwiększony w 2020 roku, ponieważ wcześniej na boisku mogło zameldować się tylko trzech graczy rezerwowych.
W przeszłości w meczach piłki nożnej stosowano różnego rodzaju rozwiązania, które miały przynieść zwycięzcę. Przez jakiś czas w futbolu funkcjonował złoty gol. Co to takiego? Była to jedna z reguł dogrywki, która późnej została zastąpiona przez rzuty karne. W przypadku remisu podczas 90. minut gry, w meczu rozpoczynano dogrywkę, która kończyła się w momencie, gdy ktoś strzelił gola. W efekcie pierwsza bramka strzelona w dogrywce kończyła spotkanie. W ten sposób dzięki złotemu golowi poznawano zwycięzcę pojedynku. Profesjonalny mecz piłki nożnej nie uwzględnia złotego gola.
FAQ – częste pytania o dogrywkę w meczu piłki nożnej
Powyżej przytoczyliśmy najważniejsze informacje dotyczące dogrywki w meczu piłki nożnej. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.
Co to dogrywka piłka nożna?
Dogrywka w piłce nożnej to dodatkowy czas gry, który jest zarządzany przez sędziego. W sytuacji gdy w regulaminowym czasie gry jest wynik remisowy. Dogrywka pozwala na rozstrzygnięcie meczu.
Ile czasu trwa dogrywka w piłce nożnej?
Dogrywka w meczu piłki nożnej składa się z dwóch równych połów. Każda z nich trwa 15 minut. Wobec tego dogrywka to 30 minut gry.
Kiedy jest dogrywka, a kiedy karne?
Dogrywka odbywa się po zakończeniu drugiej połowy meczu, a więc gdy po 90. minutach gry na tablicy wyników jest remis. Drużyny przystępują do serii rzutów karnych wówczas, gdy po dogrywce nadal jest wynik remisowy.