Counter-Strike: Global Offensive to jedna z najpopularniejszych gier wieloosobowych. Counter-Strike: Global Offensive posiada system rankingowy, który jest przyporządkowywany na podstawie umiejętności gracza.
Counter-Strike: Global Offensive to jedna z najpopularniejszych gier wieloosobowych. Counter-Strike: Global Offensive posiada system rankingowy, który jest przyporządkowywany na podstawie umiejętności gracza.
Głównym celem przydzielania rang w Counter-Strike: Global Offensive jest rozdzielenie graczy ze względu na posiadane umiejętności, a także umożliwienie im rywalizacji z innymi graczami, którzy są na podobnym poziomie. W efekcie gracze CS:GO nie mają tak dużych dysproporcji, co przekłada się na bardziej wyrównane i zacięte mecze. Po prostu wyciągnięto wnioski z poprzednich edycji gry Counter Strike, kiedy to zdarzało się, że jeden gracz, który posiadał bardzo wysokie umiejętności, w pojedynkę wygrywał całą grę. Musimy zaznaczyć, że tryb rankingowy to najczęściej wybierany rodzaj rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive. Każdy gracz rywalizuje w CS’a z myślą o rozwijaniu swoich umiejętności, stawaniu się lepszym, co nagradzane jest odpowiednimi rangami. W tym artykule sprawdzimy czym są rangi w Counter-Strike: Global Offensive, po co przyznaje się rangi w CS:GO, w jaki sposób gracz może zdobyć pierwszą rangę w Counter-Strike: Global Offensive, a także jaki jest podział rang w CS:GO. Co więcej, przedstawimy wszystkie rangi dostępne w grze Counter-Strike: Global Offensive, a także skupimy się na zasadach przyznawania rang!
Co znajdziesz w artykule?
Counter-Strike: Global Offensive w skrócie CS:GO to wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa, w której do walki stają dwie drużyny: terroryści i antyterroryści. Celem każdego zespołu jest pokonanie rywala i odniesienie zwycięstwa. Z powyższego wynika, że Counter-Strike: Global Offensive nie jest grą skomplikowaną. Oczywiście gra w CS’a odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami i regulaminami.
Jak już zaznaczyliśmy we wstępie tego tekstu system rang w Counter-Strike: Global Offensive ma podzielić graczy ze względu na ich umiejętności. Głównym celem takiego działania jest przyporządkowywanie do meczów graczy o zbliżonych umiejętnościach, aby uniknąć dysproporcji w rozgrywce. W skrócie posiadana przez gracza ranga to informacja dla innych graczy o umiejętnościach w CS:GO.
Aktualnie w Counter-Strike: Global Offensive gracze mają okazję zdobywać rangi w trzech różnych trybach gry. Należy tutaj wymienić: Turniejowy, Wingman – Skrzydłowy oraz Danger Zone – Strefa Zagrożenia, który funkcjonuje na zasadach battle royale. W trybie Turniejowym (5 vs 5) oraz Skrzydłowym (2 vs 2) gracze są przydzielani do jednej z osiemnastu dostępnych rang, natomiast w Strefie Zagrożenia system rang się różni, a gracz może uzyskać jedną z piętnastu dostępnych rang. Warto podkreślić, że w zależności od występów w danym typie rozgrywki, gracz może posiadać trzy odmienne, zupełnie różne rangi.
W Counter-Strike: Global Offensive rywalizuje ze sobą mnóstwo graczy. Jedni grają w CS:GO od kilku lat, natomiast niektórzy dołączyli niedawno i uczą się tej gry. W efekcie już na samym początku możemy wywnioskować, że ich umiejętności będą na odmiennym poziomie, a pojedynki starych wyjadaczy z graczami, którzy dopiero rozpoczęli przygodę z Counter-Strike: Global Offensive nie będą wyrównane. Aby uniknąć takich sytuacji w CS:GO wprowadzono system rang, które są przydzielane graczom ze względu na ich umiejętności.
Przede wszystkim posiadana ranga w CS:GO świadczy o umiejętnościach gracza i jest informacją dla innych użytkowników, czego powinni oczekiwać od gracza. W efekcie do rozgrywki dobierani są gracze o zbliżonych parametrach, co powoduje, że rozgrywka jest wyrównana. Gry są zbalansowane i każdy ma podobne szanse na zwycięstwo.
System rang w Counter-Strike: Global Offensive sprawia, że gracze mogą zauważyć swój progres w grze i zmianę umiejętności. W jaki sposób? Jeżeli na przestrzeni miesiąca, czy kilku tygodni użytkownik awansuje, przykładowo z rangi Silver III do rangi Gold Nova Master to bez dwóch zdań należy podkreślić, że zanotował kolosalny postęp!
Dodatkowo system rang w Counter-Strike: Global Offensive to niezwykle motywujący czynnik podczas całej rozgrywki. Gracze chcą przełamywać swoje bariery, poprawiać swoje umiejętności, a te w CS:GO są wyróżniane za pomocą rang. System rang daje poczucie, że rywalizacja toczy się o jakąś stawkę. W efekcie rozgrywka jest bardziej emocjonująca, gdy gracze widzą, że przyznanie kolejnej, wyższej rangi jest już coraz bliżej. Uzyskanie nowej rangi przez gracza to wyjątkowa chwila, która potwierdza jego umiejętności w grze.
Tak jak zaznaczyliśmy w powyższym akapicie, każdy gracz ma szansę zdobyć 15 lub 18 rang – w zależności od rodzaju rozgrywki. Jak wygląda sytuacja w Counter-Strike: Global Offensive, gdy gracz nie ma doświadczenia i dopiero zaczyna swoją przygodę z CS-em? W jaki sposób będzie on klasyfikowany w hierarchii graczy, jeżeli jego staż w grze nie jest bogaty? Nowi gracze, którzy nigdy nie rywalizowali w trybie turniejowym, będą musieli rozegrać 10 meczów i dopiero wtedy zostaną ocenione ich umiejętności. Podczas tych potyczek ich gra, sprawność, możliwości, wkład w zwycięstwo lub przegraną zespołu będą analizowane. Po dziesięciu pojedynkach gracz otrzyma odpowiednią rangę, na podstawie tego jak się zaprezentował. Od tego momentu kolejne rozegrane mecze sprawią, że użytkownik będzie pracował na awans w hierarchii i zdobycie wyższej rangi. Na samym początku, po otrzymaniu pierwszej rangi w Counter-Strike: Global Offensive gracz zazwyczaj będzie rywalizował z użytkownikami, którzy nie posiadają rangi lub graczami, którzy mogą się pochwalić najniższą możliwą.
Szczególnie początkujący gracze mają mnóstwo pytań dotyczących gry CS:GO, a jednym z częściej pojawiających się jest to, gdzie można zobaczyć posiadaną rangę? Przypisaną rangę gracz może zobaczyć w menu głównym, w poczekalniach dla zespołów oraz w tabeli podczas rozgrywki. Co w sytuacji, gdy ranga się nie wyświetla? Użytkownik nie powinien ulegać panice, ponieważ jest w trakcie swoich pierwszych gier i po dziesięciu meczach oraz określeniu jego umiejętności otrzyma swoją pierwszą rangę.
W Counter-Strike: Global Offensive obowiązuje podział rang na kilka grup. W nich dostępne są kilkustopniowe klasyfikacje, które zależą od umiejętności gracza. W takim razie, jakie główne grupy rang wyróżniamy w CS:GO? Zaliczają się do nich: Strefa Silver, Strefa Gold Nova, Strefa Master Guardian, Strefa Elitarna. Poniżej opiszemy szczegółowo każdą z nich.
Mówiąc o Strefie Silver musimy wziąć pod uwagę rangi w CS:GO od Silver I do Silver Elite Master, a więc sześć pierwszych rang w grze. W Strefie Silver najczęściej można spotkać graczy, którzy dopiero zaczynają przygodę z grą Counter-Strike: Global Offensive, a także użytkownicy, których umiejętności są bardzo słabe i nie radzą sobie w pojedynkach. Ponadto często widywani są tutaj gracze, którzy budują swoje drugie konto i mają już wysokie umiejętności. W efekcie z łatwością odnoszą zwycięstwa nad początkującymi użytkownikami. Strefa Silver jest pierwszą grupą a awans z niej do kolejnej to spory sukces, który potrafi napędzić gracza w odnoszeniu sukcesów w CS:GO.
Kolejną grupą rang w CS:GO jest Stefa Gold Nova. W tej grupie znajdują się rangi w następującym przedziale: Gold Nova I – Gold Nova Master, a więc sklasyfikowane na pozycjach 7-10. Jacy gracze znajdują się w Strefie Gold Nova i czym się charakteryzują? Powyższymi rangami mogą pochwalić się użytkownicy, którzy mają już spore doświadczenie w rozgrywce w CS:GO i opanowali podstawowe umiejętności i mechanizmy, które rządzą w grze. Należy tutaj wymienić korzystanie z poszczególnych rodzajów broni, czy operowanie rozwiązaniami taktycznymi.
Bardziej prestiżową grupą w klasyfikacji rang w grze Counter-Strike: Global Offensive jest Strefa Master Guardian. Do tej grupy zalicza się rangi od Master Guardian do Master Guardian Elite. W hierarchii gry znajdują się one na miejscach 11-14. W Strefie Master Guardian nie ma już przypadkowych graczy, ponieważ są tutaj użytkownicy, którzy mają bogate doświadczenie. Celowanie i strzelanie w grze znajduje się u nich na bardzo wysokim poziomie, tak samo jak rozumienie silnika gry. Ponadto potrafią dostosować taktykę do danej rozgrywki i przeciwnika.
Strefa Elitarna to ostatnia z grup rang dostępnych w grze CS:GO. W Stefie Elitarnej znajdują się następujące rangi od Distinguished Master Guardian do Global Elite (14-18). Sklasyfikowane zostały tutaj osoby, które prezentują najwyższe umiejętności w grze CS:GO. Warto zaznaczyć, że najlepsi i profesjonalni gracze mogą pochwalić się najwyższą rangą, a więc Global Elite. Rywalizacja graczy o niższej randze z reprezentantami Global Elite nie jest dla nich łatwa.
W powyższym akapicie dość szczegółowo opisaliśmy wszystkie główne grupy rang, które obowiązują w Counter-Strike: Global Offensive i są przyznawane na podstawie umiejętności graczy. W trybie Turniejowym i w trybie Skrzydłowym gracze mogą otrzymać 18 różnych rang. Poniżej prezentujemy je od najniższej do najwyższej.
1. Srebro I (Silver I)
2. Srebro II (Silver II)
3. Srebro III (Silver III)
4. Srebro IV (Silver IV)
5. Elitarne srebro (Silver Elite)
6. Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
7. Złoty laur I (Gold Nova I)
8. Złoty laur II (Gold Nova II)
9. Złoty laur III (Gold Nova III)
10. Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
11. Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
12. Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
13. Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
14. Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
15. Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
16. Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
17. Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
18. Elita światowa (Global Elite)
Sytuacja wygląda nieco inaczej podczas gry CS:GO w trybie Strefa Zagrożenia (Danger Zone). Wówczas gracze mają możliwość posiadania jednej z piętnastu różnych rang. Prezentujemy system rang od najniższej do najwyższej.
1. Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
2. Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
3. Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
4. Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
5. Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
6. Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
7. Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite
8. Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
9. Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
10. Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
11. Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
12. Leśny Wilk (Timber Wolf)
13. Żarzący Wilk (Ember Wolf)
14. Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
15. Wyjący Alfa (The Howling Alfa)
W grze Counter-Strike: Global Offensive osiągnięcie rangi Global Elite to największe wyróżnienie, którym pochwalić mogą się najlepsi gracze. Tylko użytkownicy, którzy posiadają wysokie umiejętności, mogą dołączyć do elity i wyznaczać trendy w grze CS:GO. Posiadanie Globala można porównać do przejścia gry, ponieważ po osiągnięciu tej rangi gracz nie ma już żadnych możliwości, aby zdobyć kolejną rangę. W efekcie stanowi on niewielki procent graczy, którzy wyznaczają trendy w CS:GO i rywalizują z najlepszymi zawodnikami w grze.
Szacuje się, że w CS:GO na świecie gra około 600 tysięcy graczy miesięcznie. Ilu z nich może pochwalić się posiadaniem rangi Global Elite? Tylko niecały 1% użytkowników, a więc 6 tysięcy graczy. Oczywiście osiągnięcie tego poziomu wiążę się z wielkim prestiżem i uzyskaniem satysfakcji, lecz minusem jest fakt, że gracze nie mogą walczyć o kolejne, wyższe rangi. W efekcie duża część graczy po osiągnięciu najwyższej rangi decyduje się na założenie drugiego konta i budowanie swojej pozycji w grze, w oparciu o nabyte już umiejętności.
Wśród graczy Counter-Strike: Global Offensive krąży wiele teorii dotyczących zasad przyznawania rang. Niektórzy z nich chcą poznać system, na podstawie którego gracze otrzymują rangi, lecz nie jest to takie proste, ponieważ nie wybrzmiał w tej sprawie żaden oficjalny komunikat producenta CS:GO. Jedno jest pewne, że rangi w CS:GO przyznawane są w oparciu o posiadane umiejętności i notowane rezultaty. Gra CS:GO jest grą zespołową i ciężko o ranking najpopularniejszych zagrań, za które gracz otrzymuje punkty, które przybliżają go do wyższej rangi. Po prostu podczas rozgrywki niektórzy gracze zabiją czterech rywali, natomiast inni rozbrajają kluczową dla rozgrywki bombę. W tej sytuacji ciężko jednoznacznie oszacować co jest bardziej wartościowe. Niezmiennie im gracz odniesie więcej zwycięstw i będzie miał dobre statystyki, to jego szanse na otrzymanie wyższej rangi są spore.
Counter-Strike: Global Offensive to gra drużynowa, a pojedynki najczęściej toczą się w systemie 5 vs 5. Co zrobić, aby awansować w hierarchii i zdobyć wyższą rangę w CS:GO? Przede wszystkim konieczne są zwycięstwa drużynowe! Ważne powinny być dobre statystyki indywidualne, ale co ważniejsze również drużynowe. Wysoko nagradzane są zwycięstwa zespołu w danym meczu oraz wysokie indywidualne statystyki gracza w potyczce. Połączenie obu elementów daje największą szansę na osiągnięcie wyższej rangi w CS:GO.
Zdaniem ekspertów zwycięstwo w kilku meczach (5-7 potyczek) powinno dać graczowi awans. Bardzo ważne jest, aby jak najczęściej otrzymywać odznaki MVP całego turnieju.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy w CS:GO możemy wyróżnić kilka trybów gry. Jednym z nich jest Strefa Zagrożenia, czyli Danger Zone. Tutaj gracze mają szansę zdobyć jedną z piętnastu dostępnych rang. Wyróżniamy następujące rangi:
Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I), Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II), Biegnący Zając I (Sprinting Hare I), Biegnący Zając II (Sprinting Hare II), Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I), Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II), Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite), Lisi Łowca I (Hunter Fox I), Lisi Łowca II (Hunter Fox II), Lisi Łowca III (Hunter Fox III), Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite), Leśny Wilk (Timber Wolf), Żarzący Wilk (Ember Wolf), Płonący Wilk (Wildfire Wolf), Wyjący Alfa (The Howling Alfa).
Tryb Skrzydłowy w grze CS:GO charakteryzuje się osiemnastoma dostępnymi rangami. Są one dokładnie takie same, jak w przypadku trybu Turniejowego. Gracze na podstawie swoich umiejętności mają okazje zdobyć następujące rangi: Srebro I (Silver I), Srebro II (Silver II), Srebro III (Silver III), Srebro IV (Silver IV), Elitarne srebro (Silver Elite), Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master), Złoty laur I (Gold Nova I), Złoty laur II (Gold Nova II), Złoty laur III (Gold Nova III), Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master), Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I), Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II), Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite), Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian), Legendarny orzeł (Legendary Eagle), Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master), Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class), Elita światowa (Global Elite).
Budowanie swojej pozycji w CS:GO i walka o wyższe rangi wiąże się z częstą grą w CS:GO. Po 30 dniach braku aktywności w grze, rangi gracza znikają. Czy jest szansa, że pojawią się kiedy użytkownik wróci do rozgrywki? Tak! Rangi zostaną przydzielone ponownie już po pierwszym rozegranym meczu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze gracz otrzyma tę samą rangę. Wszystko zależy od jego umiejętności.
Rangi w CS:GO odpowiadają umiejętnościom graczy, którzy nabywają je na początku gry po dziesięciu rozegranych potyczkach. Ze względu na tryb gry, rangi różnią się między sobą. Tryb Turniejowy i Skrzydłowy to 18 dostępnych rang, natomiast tryb Strefa Zagrożenia oferuje ich 15.
W Counter-Strike: Global Offensive gra wielu użytkowników, którzy ambitnie walczą o jak najwyższe rangi. W tym tekście dokładnie przedstawiliśmy zasady zdobywania rang oraz ich specyfikację. Pora odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.
Posiadana ranga jest wyświetlana w głównym menu, w poczekalniach zespołów, a także w tabeli wyników podczas meczu tuż obok nazwy gracza.
Rangi w CS:GO znikają po 30 dniach braku aktywności w grze. Po wznowieniu rozgrywki są ponownie przyporządkowywane.
Tak, krótkie mecze rankingowe mają wpływ na rangę.
Eksperci gry CS:GO szacują, że aby zanotować awans, należy wygrać 5-7 meczów.
W grze CS:GO w trybie Turniejowym i Skrzydłowym najlepsza ranga to Global Elite, natomiast w trybie Strefa Zagrożenia to The Howling Alfa.
W trybie Turniejowym i Skrzydłowym najniższa ranga to Silver I, natomiast w trybie Strefa Zagrożenia jest to Lab Rat I.