Co to jest robinsonada bramkarza?

Część osób słowo robinsonada z pewnością kojarzy wyłącznie z wycieczkami, kiedy to osoba decyduje się na podróż w poszukiwaniu przygód. W terminologii piłkarskiej funkcjonuje wiele terminów, które stosuje się w różnych dziedzinach życia, ale mają także specjalne odniesienie w piłce nożnej.

Jednym z nich jest robinsonada bramkarza. Co robinsonada golkipera oznacza w futbolu? Kiedy fani tej dyscypliny sportowej mogą mówić o robinsonadzie bramkarza? Zostańcie z nami i przeczytajcie ten artykuł, a poznacie genezę robinsonady bramkarskiej oraz jej przykłady.

Czym jest robinsonada?

Czym jest robinsonada?

Piłka nożna zaliczana jest do drużynowych dyscyplin sportowych. Jedenastu zawodników musi ze sobą współpracować, aby odnieść końcowy sukces, czyli wygrać mecz. Kibicie piłki nożnej z reguły zapamiętują ofensywnych piłkarzy, którzy seryjnie zdobywają bramki i popisują się niekonwencjonalnymi zagraniami. Dużo trudniejsze zadanie, aby zostać zapamiętanym, mają bramkarze, którzy często mogą się wykazać tylko w kilku sytuacjach podczas 90. minut gry. Pomimo tego potrafią zanotować skuteczne i niesamowite interwencje, nazywane w piłce nożnej robinsonadami bramkarskimi. Czym właściwie jest robinsonada w futbolu? Oznacza ona efektowną obronę bramkarską, która polega na odbiciu piłki w locie. Wówczas bramkarz jest wyciągnięty na całą długość swojego ciała i szybuje równolegle do ziemi. Taka parada bramkarza często sprawia, że publiczność żywiołowo reaguję na popisową obronę golkipera, doceniając jego wysiłek włożony w celu zatrzymania lecącej piłki do bramki.

Betomania - STS kod promocyjny

Skąd nazwa robinsonada?

Powyżej wyjaśniliśmy, że robinsonada to obrona bramki polegająca na rzuceniu się bramkarza wyprostowanym ciałem poziomo w bok w celu zatrzymania lecącej piłki do bramki. Teraz pora wskazać, jaka jest geneza tego terminu w piłce nożnej. Robinsonada to określenie, które przede wszystkim używane jest w Europie Środkowej. Związane jest bezpośrednio z bramkarzem z Wysp Brytyjskich, od którego nazwiska wzięła się robinsonada. O kogo chodzi? Jack Robinson sprawił, że w zagraniach bramkarzy dokonała się niemała rewolucja. W XIX wieku golkiperzy starali się powstrzymywać piłkę zmierzającą do bramki wyłącznie za pomocą nóg, lecz zmiany w tym aspekcie wprowadził wspomniany Robinson. Związany był z Derby County, Southampton a ponadto występował w reprezentacji Anglii. Powołując się na źródła historyczne, należy wskazać, że Jack Robinson miał być pierwszym golkiperem, który w celu powstrzymania piłki zmierzającej do bramki rzucał się w jej kierunku całym ciałem i w ten sposób notował skuteczną interwencję, chroniąc swój zespół przed utratą gola. Anglik prezentował robinsonady, zarówno grając w klubie, jak i w reprezentacji narodowej. W kolejnych latach inni golkiperzy zaczęli naśladować Jacka Robinsona.

Najlepsi bramkarze wykonujący robinsonadę
Najlepsi bramkarze wykonujący robinsonadę

Najlepsi bramkarze wykonujący robinsonadę

Piłka nożna na przestrzeni lat zanotowała olbrzymi rozwój. Dziś trenerzy wymagają od bramkarzy nie tylko skutecznych interwencji, ale także perfekcyjnej gry nogami, która sprawia, że akcje drużyny są płynne. Dziś bramkarz to także zawodnik rozgrywający. W świecie futbolu występuje wielu znakomitych bramkarzy, którzy potrafią widowiskowo interweniować. Najlepsi bramkarze świata często popisują się robinsonadami bramkarskimi, które pozwalają im zachować czyste konto.

Jan Oblak

Do topowych bramkarzy na świecie zalicza się Słoweniec Jan Oblak. Golkiper od kilku lat reprezentuje barwy Atletico Madryt i jest pewnym punktem swojej drużyny. Jan Oblak nieraz pokazał się z dobrej strony, notując robinsonady bramkarskie, które sprawiły, że zachował czyste konto.

Alisson Becker

Kolejnym bramkarzem, który został uwzględniony w klasyfikacji najlepszych golkiperów świata jest Alisson Becker. Brazylijczyk to numer jeden w Liverpoolu, a także reprezentant swojego kraju. Alisson to przykład fruwającego golkipera, dla którego niemożliwe nie istnieje. Bramkarz w swojej karierze popisał się niezliczoną liczbą robinsonad, które utkwiły w pamięci kibicom piłki nożnej.

Manuel Neuer

Niemiecki golkiper Manuel Neuer kojarzony jest przez fanów ze znakomitej gry nogami, a także wielu niesamowitych interwencji bramkarskich. Neuer również zalicza się do grupy golkiperów, która potrafi zanotować paradę obronną całym ciałem.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Marc-Andre Ter Stegen

Innym niemieckim bramkarzem, którego kibice wysoką oceniają jest zawodnik FC Barcelony Marc-Andre Ter Stegen. Niemiec nieraz ratował „Dumę Katalonii” oraz swoją reprezentację widowiskowymi interwencjami wyprostowanym ciałem.

Thibaut Courtois

Do grona golkiperów, którzy mają na swoim koncie niezliczoną liczbę interwencji, zalicza się Thibaut Courtois. Belg pokazał, że potrafi być ostoją swojej drużyny, dla której wykonanie kilku robinsonad w meczu to żaden problem.

Częste pytania - robinsonada
Częste pytania – robinsonada

FAQ – pytania o robinsonadę

W powyższych akapitach wyjaśniliśmy, czym są robinsonady w piłce nożnej. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest robinsonada w piłce nożnej?

Robinsonada w piłce nożnej to efektowna obrona bramkarska, które polega na odbiciu piłki przez bramkarza w locie, który szybuje wyciągnięty na całą długość swojego ciała równolegle do ziemi.

Co to znaczy robinsonada?

Robinsonada to także podróż przedsięwzięta w poszukiwaniu przygód.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments