Tenis zaliczany jest do jednych z najbardziej prestiżowych sportów na świecie. Mnóstwo osób śledzi poczynania tenisistów i tenisistek, oglądając mecze, które nieraz trwają po kilka godzin. Co roku odbywa się spora liczba turniejów tenisowych o określonej randze.
Zawodnicy walczą o zwycięstwa, olbrzymie pieniądze, ale przede wszystkim pozycje w światowym rankingu tenisowym. Do jednego z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych należy zaliczyć Puchar Davisa, czyli Davis Cup. Rozgrywki to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Jak często są organizowane? Puchar Davisa odbywa się co roku i jest organizowany przez Międzynarodową Federację Tenisową. Pojedynki toczą się systemem mieszanym, pucharowym lub kołowym. Warto zaznaczyć, że żeńskim odpowiednikiem Pucharu Davisa jest Puchar Billie Jean King. W tym tekście wyjaśnimy co to jest Puchar Daivisa, opiszemy jego charakterystykę, a także historię rywalizacji w tych prestiżowych rozgrywkach. Ponadto wytłumaczymy, na czym polega Puchar Davisa, opisując zasady awansu i degradacji. Co więcej, przytoczymy zwycięzców, a także osiągnięcia reprezentacji Polski w Pucharze Davisa. Przeczytaj ten tekst, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami!
Co znajdziesz w artykule?
Charakterystyka turnieju Puchar Davisa
Puchar Davisa zaliczany jest do jednych z największych drużynowych rozgrywek międzynarodowych w tenisie, które odbywają się od ponad stu lat. Aktualnie za organizację Pucharu Davisa odpowiada Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF), natomiast od 2009 roku tenisiści gromadzą punkty do rankingu ATP dzięki rywalizacjom w Pucharze Davisa. Dlaczego podjęto taką decyzję? Przede wszystkim, aby do rozgrywek przyciągnąć najlepszych tenisistów świata, którzy w przeszłości nie byli zainteresowani występami w tych rozgrywkach. Od tego momentu w Pucharze Davisa można zobaczyć najlepsze rakiety świata. Ile punktów do rankingu ATP dają występy w Pucharze Davisa? Maksymalnie jeden zawodnik będzie mógł dopisać do swojego konta 625 punktów w przypadku ośmiu zwycięstw w spotkaniach singlowych. Występy w Pucharze Davisa to także duży prestiż, nagrody, a także premie finansowe!
Puchar Davisa inaczej jest też nazywany jako Drużynowe Mistrzostwa Tenisistów Międzynarodowej Federacji Tenisa – ITF Team Championship for men. Obecna nazwa wywodzi się od Dwighta Davisa, który w 1900 roku zorganizował historyczne zawody. W nich rywalizowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dwight Davis ufundował historyczne trofeum, które jest w posiadaniu federacji ITF. Reprezentacje, które triumfują w rozgrywkach w danym roku, otrzymują go, lecz jedynie na czas dekoracji i działalności medialnej, a więc sesji fotograficznych. Warto podkreślić, że puchar, który został ufundowany ponad 100 lat temu, zachował się do dziś w bardzo dobrym stanie. Tym bardziej że w historii Puchar Davisa odbywał się w różnych miastach na całym świecie. W tej nowszej historii, a więc już w XXI wieku w tenisie pojawiło się wielu sponsorów, którzy nie ominęli także Pucharu Davisa. W efekcie logotyp głównego sponsora eksponowany był wraz z pucharem, którego wysokość mierzyła 110 cm. Na zakończenie zmagań zawodnicy zwycięskiego zespołu otrzymują od organizatorów pamiątkową, mniejszą kopię głównego pucharu.
Historia Pucharu Davisa
Historia Pucharu Davisa jest bardzo bogata, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej, sięga 1900 roku. Wówczas czterech zawodników jednej z drużyny tenisowej Harvard University zrodził się pomysł, aby rzucić wyzwanie studentom z Wielkiej Brytanii. W kolejnych tygodniach idea zyskała spory rozgłos, a najbardziej aktywny na tym polu był Dwight Davis, który dopracował regulaminy, zasady rozgrywania meczu i reguły rywalizacji. Ponadto z własnych oszczędności ufundował srebrny puchar, który opisaliśmy w poprzednim akapicie.
10 sierpnia 1900 rok to wyjątkowa data, ponieważ wówczas doszło do pojedynku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Starcie odbyło się w Brooklinie, a jednym z zawodników był Dwight Davis. Warto podkreślić, że w pierwszych latach w zmaganiach oprócz wspomniany krajów, brały udział także: Belgia, Francja, Austria, Australazja (połączone drużyny Australii i Nowej Zelandii).
Aktualna nazwa, czyli Puchar Davisa funkcjonuje od 1945 roku. Została nadana po śmierci Dwighta Davisa. Która reprezentacja najczęściej odnosiła zwycięstwo w rozgrywkach? Świetną passę miała Australia, która w latach 1950-1967 wygrywała aż 15 razy. Liderem pod kątem triumfów są jednak Stany Zjednoczone, które w swoim dorobku mają 32 zwycięstwa. W 2022 roku triumfowała Kanada, która w finale pokonała Australię 2:0.
Aby pokazać wielkość Pucharu Davisa dla kibiców, którzy niekoniecznie zorientowani są w tematyce tenisa, należy wskazać, że w setnej edycji turnieju wzięło udział 129 państw.
Kiedy odbył się pierwszy turniej Pucharu Davisa
Pierwszy w historii turniej o Puchar Davisa odbył się 10 sierpnia 1900 roku. Wówczas w finale Stany Zjednoczone zmierzyły się z Wielką Brytanią. Zwycięstwo zanotowało USA, które stało się pierwszym, historycznym triumfatorem.
Na czym polega turniej Pucharu Davisa?
Puchar Davisa ma za zadanie wyłonić najlepszą drużynę w największych na świecie międzynarodowych zawodach tenisowych drużyn męskich. Jak wygląda rywalizacja w Pucharze Davisa? Każda runda składa się z pięciu meczów tak zwanych rubberów. Dwa pierwsze spotkania to gry pojedyncze, następnie rozgrywany jest debel, a później znów dwa pojedynki singlowe. Jeżeli chodzi o ograniczenia dotyczące zawodników, którzy biorą udział w grze podwójnej, to mogą to być ci sami gracze co w singlach, dwójka innych zawodników lub ich kombinacja. Nie można dokonywać zmian w składzie pierwszego i drugiego spotkania singlowego, a wyjątkiem jest sytuacja nadzwyczajna, jak np. kontuzja zawodnika.
Zasady awansu i degradacji w Pucharze Davisa
Wielu kibiców sam format Pucharu Davisa porównuje do rozgrywek ligowych w sportach drużynowych. Poszczególne drużyny w ciągu roku biorą udział w rywalizacjach wyłącznie w obrębie swoich grup i walczą o awans do wyższej lub bronią się przed spadkiem niżej. W grupie światowej, pierwszej i drugiej grupie każdej ze stref drużyny narodowe nie rywalizują ze sobą w systemie każdy z każdym, lecz ustalana jest drabinka turniejowa.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku spadków i awansów do grupy światowej Pucharu Davisa. Tam we wrześniu odbywa się faza play-off, w której walczy osiem reprezentacji z pierwszej rundy rozgrywek grupy światowej, a także osiem innych drużyn narodowych, które wygrały pojedynki w swoich strefach kontynentalnych. W efekcie na drodze losowania powstaje osiem par. Zwycięzca każdej zapewnia sobie awans do grupy światowej w kolejnym sezonie.
W grupie światowej odbywa się kolejno pierwsza runda, ćwierćfinały, półfinały oraz finał, który rozgrywany jest siedem dni po Mistrzostwach ATP. Aktualny obrońca trofeum to zespół, który jest najwyżej rozstawiony w pierwszej rundzie, natomiast finalista rozstawiany jest z drugim numerem w kolejnej edycji Pucharu Davisa.
Zasady rozgrywania meczów i spotkań
W przypadku grupy światowej Pucharu Davisa pojedynki składają się z pięciu meczów. Cztery z nich to rywalizacje singlowe, natomiast jeden mecz odbywa się na zasadzie debla. Rywalizacja toczy się do momentu, w którym jedna z drużyn zanotuje trzy zwycięstwa. Mecze toczą się do trzech wygranych setów. Przeważnie konieczne jest rozegranie pięciu meczów, aby odnotować taki rezultat. Kto wybiera miejsce rozegrania meczu? Reprezentacja, która w poprzednim sezonie z tym samym rywalem występowała w roli gościa, ma prawo do podjęcia decyzji w tym zakresie.
Zwycięzcy Pucharu Davisa
W historii Pucharu Davida najwięcej zwycięstw mają Stany Zjednoczone, które triumfowały 32 razy. Tuż za nimi plasuje się Australia, natomiast kolejne miejsce w rankingu zajmują: Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania.
Jakie reprezentacje biorą udział w Pucharze Davisa?
Co roku w rozgrywkach o Puchar Davisa – prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe, walczy ponad 130 reprezentacji narodowych. Są one podzielone na grupy ze względu na obowiązujący ranking, który sporządzany jest na zasadzie wyników osiąganych w minionych latach. Grupa światowa zrzesza wyłącznie szesnaście najlepszych drużyn narodowych. Znalezienie się w tym elitarnym gronie sprawia, że zespoły mogą walczyć o końcowy triumf w Pucharze Davisa i sięgnięcie po puchar. Pozostałe zespoły są przydzielone do stref kontynentalnych.
Występy reprezentacji Polski w Pucharze Davisa
Po raz pierwszy w turnieju Pucharu Davisa reprezentanci Polski wystąpili w 1925 roku. Łącznie od tego czasu uczestniczyli aż w 72. edycjach rozgrywek. Niestety rezultaty osiągane przez naszych rodaków nie są najlepsze, ponieważ od 1981 roku nie zakwalifikowali się ani razu do grupy światowej, gdzie o końcowy triumf rywalizuje szesnaście najlepszych reprezentacji na świecie.
FAQ – pytania o Puchar Davisa
Powyżej przybliżyliśmy najważniejsze informacje o rozgrywkach Pucharu Davisa, a także sam format rozgrywek. Pora odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie.
Gdzie jest rozgrywany Puchar Davisa?
Turniej finałowy Pucharu Davisa w 2023 roku zostanie rozegrany w hiszpańskiej Maladze.