BTTS – co to znaczy oraz jak obstawiać tego typu zakłady?

Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w zakładach bukmacherskich. Rynki zdarzeń na piłkę nożną ma praktycznie każdy bukmacher, co nie powinno nikogo dziwić. Warto więc nieco bardziej się skupić na zakładzie BTTS, który znany jest profesjonalnym typerom od wielu lat. Wbrew pozorom typowanie jej nie polega tylko na przewidywaniu wyników, ale także na wielu innych opcjach, jak na przykład obstawienie ilości bramek, strzelców, czy drużyn, które będą trafiać. Co to jest BTTS? O co w nim chodzi?

Obstawianie piłki nożnej to szeroki rynek zdarzeń

Piłka nożna jest sportem, który polega na zdobyciu jednej bramki więcej od przeciwnika. Niby banalnie proste założenia, ale jeśli chodzi o świat bukmacherki, to tutaj już jest szersze pole do popisu dla typerów. Solą piłki nożnej są gole, bo to one determinują rezultat, emocje i gwiazdy tej niezwykle popularnej dyscypliny sportowej. Początkowo w zakładach bukmacherskich na futbol obstawiano typy na wynik, czyli zwycięstwo gospodarzy, gości lub remis. Wraz z rozwojem rynku bukmacherskiego zaczęły pojawiać się nowe typy bukmacherskie, które znacząco urozmaiciły obstawianie zakładów. Pojawiły się między innymi zakłady bukmacherskie na:

  • żółte kartki,
  • rzuty rożne,
  • sumę goli,
  • dokładny wynik,
  • handicap,
  • BTTS.

Pojawiły się również inne zakłady, jak dnb, czyli mecz bez remisu. Dużą popularnością cieszą się wśród typerów zakłady na mecze piłki nożnej under/over. Generalnie w obecnej chwili u bukmacherów można obstawiać mecze na ponad 100 rynkach, co daje graczom ogromne możliwości. Oznacza to także, że praktycznie do każdego spotkania można znaleźć ponad 100 różnych opcji typowania u legalnych bukmacherów. Oczywiście początkujących graczy może to przerastać, ale profesjonaliści zdecydowanie częściej decydują się na takie obstawianie zakładów bukmacherskich, niż na rozwiązania klasyczne.

BTTS, na którym skupia się ten artykuł, to zakład, który można znaleźć zarówno w meczach na żywo, jak i w zakładach przedmeczowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy obstawiasz Ekstraklasę, Bundesligę czy ligi egzotyczne. Rynki BTTS znajdują się w podstawowej ofercie bukmacherskiej, więc praktycznie w każdym meczu można znaleźć tego rodzaju zakłady.

Warto od razu tutaj dodać, że legalni bukmacherzy, to w Polsce kilkanaście firm, które posiadają licencję Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów wzajemnych. Ponadto hazard uzależnia i jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy, możesz od razu udać się po pomoc do jednej z wielu jednostek, których adresy dostępne są u każdego bukmachera w specjalnie przygotowanych zakładkach.

BTTS – co to jest? Co to znaczy?

Każdy typer obstawiający jedynie wynik meczu po jakimś czasie zaczyna rozglądać się za alternatywnymi typami, które mogą nie tylko urozmaicić obstawianie zakładów, ale także podnieść wysokość wygranych. Na polskim rynku bukmacherskim możemy postawić między innymi BTTS. Jest to jeden z rodzajów zakładów oferowanych na mecze piłki nożnej przez legalnych bukmacherów. BTTS to skrót od angielskich słów Both Teams To Score, co w dosłownym znaczeniu określa, że obie drużyny zdobywają punkt, czyli obie drużyny strzelą gola w meczu piłki nożnej.

Zakłady BTTS są o tyle dobre, że nie trzeba się martwić o to, która drużyna wygra mecz, czy padnie remis. W przypadku zakładów BTTS obstawiasz to, że obie drużyny strzelą gola. Tryumf, porażka, czy ich rozmiar nie mają tutaj żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia, czy jedna z nich strzeli osiem, a druga tylko jednego. Nawet w takim przypadku wygrana trafia do Ciebie. Jak widać, BTTS staje się coraz jaśniejszym pojęcie, a to oznacza BTTS stanie się dla Ciebie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż obstawianie tradycyjnych zakładów bukmacherskich.

Typowanie BTTS oferuje praktycznie każdy legalny bukmacher, a już na pewno Ci najwięksi i najpopularniejsi. BTTS znajdziesz w ofertach bukmacherskich takich firm jak STS, Fortuna, czy Betfan i Superbet. Zazwyczaj wystarczy kliknąć opcję więcej przy wybranych zdarzeniu. Zakłady BTTS są coraz bardziej popularne więc nie żaden z graczy nie powinien mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem tego typu zakładu. Tym bardziej że skrót BTTS jest już dosyć dobrze znany także wśród początkujących typerów. Ponadto chcąc konkretnie typować zakłady, że obie drużyny strzelą gola można ich wyszukać przy pomocy specjalnych narzędzi na stronach bukmacherów. W przypadku wielu legalnych bukmacherów działających w Polsce można również wykorzystać filtr, zaznaczając Obie Drużyny Strzelą Gola lub właśnie skrót BTTS.

Jak obstawiać zakłady BTTS?

Kiedy zakład BTTS jest faktycznie opłacalny? Po zapoznaniu się ze specyfiką zakładu, w którym typuje się, że obie drużyny strzelą bramkę, można praktycznie od razu wywnioskować, jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas typowania tego rodzaju zakładów. Skoro ostateczny wynik nie jest najważniejszy, to przede wszystkim trzeba ocenić potencjał strzelecki obu zespołów. Oczywiście, w przypadku drużyn, w których zawodnicy wykazują się wysoką skutecznością i regularnie strzelają bramki, kursy w zakładach BTTS nie będzie zbyt wysoki na nie. Inaczej będzie to wyglądało w momencie, gdy jedna lub obie drużyny mają z tym wyraźny problem. Wówczas kurs zakładu BTTS może być naprawdę wysoki i warty rozważenia przy obstawianiu kuponu.

Warto także uwzględnić preferowany styl gry obu drużyn, ponieważ ma on także spory wpływ na typy BTTS. Jeśli na boisku mierzą się ze sobą dwie drużyny, które preferują grę ofensywną, to szanse na wymianę ciosów rosną, a kursy na zakłady BTTS maleją. Sytuacja ma się inaczej, gdy jedna drużyna woli grać z kontry, natomiast druga stale atakuje. W tym przypadku kurs w typach przedmeczowych może być nie tylko wysoki, ale także opłacalny. Jeśli dodatkowo zespół, który uwielbia grać z kontry ma w swoich szeregach szybkich zawodników, to szanse na przeprowadzenie skutecznej kontry rosną.

Wysoki kurs zakładów BTTS występuje także wtedy, gdy zespół wysokiej klasy mierzy się z outsiderem, a więc ekipą, która od razu jest skazywana na porażkę. Nawet klubom, które grają na najwyższym poziomie rozgrywkowym bardzo ciężko jest się zmotywować na potyczkę ze słabszym rywalem. Świadomość odpowiedniego podejścia mentalnego piłkarzy do danego meczu w piłce nożnej ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zakłady BTTS. Najczęściej piłkarze wykazują się zdecydowanie większym zaangażowaniem, gdy spotykają się z równorzędnym rywalem na boisku. Najczęściej takie sytuacje można zobaczyć w Premier League, czyli lidze, która jest najbardziej wyrównana, czy też w Lidze Mistrzów.

Po wygranej może jednak wdać się rozprężenie, które będzie owocowało spadkiem motywacji na kolejny mecz ligowy, który rozgrywany jest kilka dni później. I choć często faworytowi ostatecznie udaje się wygrać, to bywa, że lekceważący stosunek do przeciwnika skutkuje strzeleniem przez nią bramki na początku meczu. To, że mocniejszy zespół na koniec spotkania odrabia straty i tak nie ma znaczenia dla typera. Zakłady na BTTS przecież i tak będą pozytywnie rozpatrzone.

U początkujących graczy nie ma jeszcze wyrobienia nawyku rzetelnego śledzenia rozgrywek danej ligi. Profesjonaliści obstawianie meczy opierają właśnie na konkretnej analizie, dzięki czemu są w stanie trafniej wytypować wynik spotkania. Ponadto śledząc na bieżąco mecze masz świadomość tego, że jakiś zawodnik wyraźnie się wyróżnia na tle pozostałych. Jest aktywny, strzela dużo bramek, a więc rośnie prawdopodobieństwo, że w kolejnym meczu znów trafi do siatki rywala. Jeśli zawodnikowi wyraźnie zależy na strzeleniu gola, to nawet grając w słabszym zespole na koniec i tak osiągnie swój cel.

Być może nie będzie grał zespołowo, a jego drużyna przegra, ale jest to idealna okazja do tego, aby obstawić zakład BTTS i cieszyć się z wygranego kuponu. Przyjrzyj się więc najbliższej kolejce i następnym kilku, aby wytypować zawodnika aspirującego do korony króla strzelców. Wtedy typy BTTS na meczu piłki nożnej będą charakteryzowały się większym prawdopodobieństwem powodzenia. W przypadku obstawiania Both Teams To Score warto także spojrzeć nie tylko na samych piłkarzy, ale także na trenerów.

Jeśli drużyna nie jest faworytem spotkania, ale na ławce trenerskiej zasiada szkoleniowiec, który nie przepada za kalkulowaniem, nie pozwala swoim piłkarzom odpuszczać, być może warto w tym przypadku także obstawić zakład BTTS w piłce nożnej. Nawet mimo wysokiej przegranej zawodnicy i tak będą uhonorowani jedną bramką, a może nawet kilkoma. Poza tym obrońcom lepszego zespołu ma prawo przydarzyć się gorszy moment.

Jeśli masz cierpliwość i lubisz dokładne analizy, to możesz nieco bardziej zagłębić się w statystyki zespołów, które naprzeciwko siebie staną. Sprawdź, czy faworyt spotkania ma zawodników z żółtymi kartkami, przez co przy złapaniu kolejnej ich występ będzie zagrożony w następnym meczu. Z pewnością będą oni grać ostrożniej i mniej agresywnie. To daje słabszym drużynom możliwość łatwiejszego dostępu do bramki rywala i strzelenia przynajmniej jednego gola. W tym przypadku zakład BTTS także będzie godny rozważenia.

Statystyki bramek i niska skuteczność jednej z drużyn mogą wskazywać, że obstawianie zakładów BTTS z jej udziałem nie ma sensu. Z drugiej natomiast strony, jeśli zespół od dłuższego czasu nie strzela bramek, to w końcu musi przyjść moment przełamania. Prędzej, czy później bramka zostanie strzelona. Załóżmy, że masz do czynienia z klubem, którego zawodnicy mają problem ze skutecznością lub w ogóle ze zdobywaniem bramek. Przed następnym spotkaniem przeanalizuj, czy coś się zmieniło. Być może trener zarządził zmianę ustawienia, wytypował do gry innych zawodników, zmienił kompletnie koncepcję ataków.

Rodzaj zakładu BTTS jest warty do rozważenia, ponieważ legalni bukmacherzy niekiedy mają w takich przypadkach naprawdę wysokie kursy. Mało tego, ewentualną wygraną mogą podbić bonusy bukmacherskie lub kody promocyjne. Dlatego też nie powinno się obstawiać tylko na pierwszy rzut oka, a jednak sprawdzać dokładniej statystyki. Być może jeden zespół gra efektywniej na wyjeździe? Być może regularnie strzela po jednym golu w każdym meczu? To wszystko ma duże znaczenie, a w przeciągu całego meczu mogą zdarzyć się różne sytuacje.

Zakład BTTS powinien również uwzględniać inne czynniki. Wpływ na to, czy obie drużyny strzelą gola może mieć pogoda, czy też obecność kibiców na trybunach. Warto także sprawdzić skuteczność, jaką cechują się obie drużyny podczas gry na wyjazdach i u siebie. Jeśli zespoły mają zbliżone statystyki, warto zwrócić uwagę na sytuację kadrową lub też długość podróży na spotkanie. Ma to spore znaczenie, jeśli chodzi o piłkę nożną, a tym bardziej w czasach pandemii.

W przypadku typowania, że obie drużyny strzelą gola istotne znaczenie może mieć także fakt, że ofensywnie grają młodzi zawodnicy. Obecność selekcjonera na trybunach na pewno działa na ich wyobraźnię i są dodatkowo zmotywowani. Być może kibicują im rodziny lub dziewczyny, przed którymi chcą się popisać młodzi piłkarze. Niby są to błahe sprawy, ale mogą mieć decydujący wpływ na psychikę piłkarza. Takich czynników można naprawdę sporo wymieniać. Dlatego zakłady BTTS powinny być nieco bardziej skrupulatnie analizowane. Nieważne kto wygra mecz, ważne kto strzeli bramkę.

Obie drużyny strzelą bramkę – zalety zakładu

zalety zakładu

Co to znaczy BTTS już wiesz. To, że zależy od stylu gry danej drużyny, dyspozycji, statystyk i wielu innych czynników, także już wiesz. Dalej jednak zastanawiasz się, czy obstawiać BTTS?

Zakłady BTTS, a więc, że obie drużyny strzelą brankę mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest to zakład, który jest niezależny od wyniku meczu. Nieważne, czy obie drużyny strzelą po jednej bramce, czy po pięć. W dzisiejszych czasach nie ma już murowanych faworytów. Dowodem są przegrane wielu klasowych zespołów, które przegrywały z outsiderami, niekiedy dostając sromotne lanie. Wystarczy, że jednak drużyna ma lepszy dzień od drugiej. U bukmachera, patrząc na typy BTTS możesz tego nie zauważyć, ale po głębszej analizie statystyk z pewnością będziesz mógł zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej. Tak naprawdę często trudno jest przewidzieć ostateczny wynik danego spotkania. Świetną alternatywą są wówczas zakłady BTTS.

Może się wtedy okazać, że wygrasz z legalnymi bukmacherami już po kilkunastu minutach meczu. Wystarczy, że obie drużyny strzelą bramkę. Oglądając piłkę nożną z pewnością już nie raz widziałeś takie spotkanie, że po 15 minutach meczu na tablicy był wynik 1:1. Nie będziesz musiał wtedy martwić się o dalszy przebieg spotkania, bo i tak u bukmachera zgarniesz wygraną za dobrze obstawione typy bukmacherskie. Oczywiście na jednym kuponie możesz obstawić jeden zakład BTTS, ale także i więcej zakładów. Wszystko zależy od Twojej strategii obstawiania. Ważne, żeby kupon w ogóle wszedł.

BTTS to także świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o zakłady na żywo. W przypadku ofert na zakład live, kursy BTTS mogą spadać i wzrastać wielokrotnie podczas jednego meczu. Wiele zależy od tego, czy obie drużyny są bliskie strzelenia goli. Być może przegrywająca drużyna jest słabsza, ale potrafi wyprowadzić groźne kontry? Być może zawaliła już spotkanie, a czyste konto nie zostanie zachowane przez bramkarza, ale chce strzelić przynajmniej honorowego gola?

Zakład, że obie drużyny strzelą więcej goli lub przynajmniej po jednym warto wybierać, jeśli ma się świadomość tego typu zakładów. Warto obstawiać zakłady BTTS, gdy drużyny są równe i ciężko wytypować wynik. Remis bywa frustrujący dla graczy, którzy zdecydowali się wybrać faworyta z dwóch dobrych zespołów, a w przypadku BTTS wynik nie ma znaczenia. Nawet po nudnym spotkaniu zakończonym wynikiem 1:1 można być usatysfakcjonowanym, obstawiając zakład BTTS zamiast zakładu na wynik.

Kiedy nie można typować w zakładach BTTS?

Ten rodzaj zakładu nie może być łączony na jednym kuponie z innymi zdarzeniami, np. z zakładem na wynik. Wynika to z tego, że niektóre kombinacje mogą się nawzajem wykluczać podczas obstawiania u bukmachera. Taka informacja zawsze jest przekazywana podczas typowania u danego bukmachera. W większości legalni bukmacherzy w regulaminie, w zakładce Pomoc czy FAQ przedstawiają wszelkie informacje o poszczególnych dostępnych typach zakładów, w tym także o zakłady na BTTS i sposobie łączenia ich w kombinacje.

Co jeszcze warto wiedzieć o zakładzie BTTS?

W przypadku większości bukmacherów można stawiać zakłady na BTTS, w których wskazuje się, że obie drużyny strzelą albo że żadna z nich nie trafi do siatki rywala. Można również zawrzeć zakład BTTS, że tylko jeden z zespołów zdobędzie gola. Wówczas obstawiając typy bukmacherskie na zakład BTTS zaznacza się opcję nie. Zakład BTTS będzie wygrany, jeśli jedna z drużyn strzeli jednego lub więcej goli. Kupon będzie przegrany wtedy, gdy jednak obie zaczną strzelać. Typy bukmacherskie na obstawianie meczy w systemie BTTS są dostępne praktycznie u każdego legalnego bukmachera. Należy jednak pamiętać, aby wybierać te zdarzenia, gdzie faktycznie warto tak postawić.

Obie drużyny strzelają dużo bramek? Typuj BTTS!

Zakład BTTS jest z pewnością bardzo prawdopodobny do prawidłowego wytypowania w przypadku drużyn, które strzelają gole w ilościach hurtowych. Warto także zwrócić uwagę na pewne trendy, jakie kształtuje piłka nożna. Po latach defensywnej gry i parkowania autobusów drużyny wreszcie zaczęły grać otwarty futbol. Już nie ma praktycznie ekip, które wznawiają od bramki dalekim wykopem. Za to jest wysoki pressing, szybkie rozgrywanie, co sprzyja padaniu dużej liczby goli. Przykładem niech będzie turniej Final 8 Ligi Mistrzów w sezonie 2019/2020 rozgrywany w czasie pandemii koronawirusa. W ćwierćfinałach i półfinałach nie było żadnego bezbramkowego remisu, a w każdym z meczów padały co najmniej trzy gole!

To pokazuje jak piłka nożna dynamicznie się zmienia. Mecze są bardziej widowiskowe. Drużyny strzelają więcej bramek. Rzadko kiedy jedna drużyna gra w taki sposób, aby murować bramkę, a druga próbuje ją wypunktować. Dlatego też typowanie zakładów BTTS zyskuje coraz większego sensu. Widzą to gracze, widzą to bukmacherzy, dlatego w obecnych czasach co trzeci kupon jest właśnie z typem BTTS. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma innych zakładów. Są, ale korzystają z nich przeważnie początkujący gracze.

Warto także dodać, że skuteczną metodą na podbijanie wygranych na kuponie u bukmacherów są ich promocje. Można do kuponu dodać kody promocyjne, czy bonusy bukmacherskie. Obstawianie meczy w tych czasach wbrew pozorom nie staje się jednak łatwiejsze. Może i tak to wygląda, ale w rzeczywistości jest jednak inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że obstawianie zakładów BTTS zaczyna być bardzo opłacalne. Warto przyglądać się kursom na zakłady BTTS i uwzględniać je przy każdym spotkaniu, gdy są wystarczająco wysokie. Coraz trudniej będzie wskazać faworyta meczu, a zakłady BTTS staną się doskonałą alternatywą dla zakładów na wynik u bukmacherów. Pamiętaj jednak, aby obstawiać kupony u legalnych bukmacherów, a nie firm, które działają bez licencji Ministerstwa Finansów na terenie Polski.

5/5 - (2 votes)

Dziennikarz sportowy i redaktor, były piłkarz z 10-letnim doświadczeniem na różnych szczeblach rozgrywkowych. Trenował także Futsal i Beach Soccer. Nie obce są mu rozgrywki koszykówki, piłki ręcznej, a także turnieje snookera. Fan obstawiania zakładów bukmacherskich. Biegacz amator z życiówką 40:11 min na 10 km. W przeszłości także prowadził audycje radiowe związane z kobiecą piłką nożną.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wiedziałam o tego typu zakładach, ale nie wiedziałam że tak się nazywają. Dla mnie to jest najlepsza opcja ze wszystkich. Nie lubię obstawiać zwycięstwo jednej z drużyn. Na tym zarabiam więcej czym na zwyczajnych, standardowych zakładach.

Hahah, tak samo i u mnie 🙂
Zawsze wierzą w to że obie drużyny strzelą – w 6 z 10 wypadków to działa, tak że można śmiało stosować podobną “strategię”