Blaugrana – co to znaczy?

FC Barcelona to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich na świecie, a ponadto wyznaczająca trendy w hiszpańskiej La Liga. Kataloński klub piłkarski został założony w 1899 roku i od tego momentu zyskał olbrzymią rzeszę fanów, którzy śledzą jego poczynania we wszystkich rozgrywkach piłki nożnej.

FC Barcelona na przestrzeni lat doczekała się wielu przydomków, którymi posługuje się w oficjalnej komunikacji i które chętnie wykorzystują kibice Klubu z Katalonii. Do najpopularniejszych należy zaliczyć: „Barca”, „Blaugrana”, „FCB”, „Katalończycy”, „Duma Katalonii”. W tym artykule sprawdzimy, co to znaczy „Blaugrana” i dlaczego w ten sposób kibice FC Barcelony określają swoją drużynę. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wyjaśnić jakimi barwami posługuje się FC Barcelona i skąd wzięły się kolory używane w identyfikacji „Dumy Katalonii”. Ponadto odsłonimy kulisy założenia klubu. Chcesz się dowiedzieć, co znaczy „Blaugrana”? Zostań z nami!

Dlaczego na FC Barcelonę mówią Blaugrana?

Jednym z przydomków FC Barcelony jest „Blaugrana”. Jaka jest jego geneza i skąd tak naprawdę została zaczerpnięta? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do końcowych lat XIX wieku, gdy założono „Dumę Katalonii”.

Betomania - STS kod promocyjny

Historia FC Barcelony zaczyna się w 1899 roku. Stworzenie klubu zawdzięcza się Hansowi Gamperowi, który założył jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie. Dokładna data założenia FC Barcelony to 29 listopada 1899 roku. Oprócz Gampera brało w nim udział kilku Anglików, którzy mieli wpływ na pierwsze lata działalności klubu.

Dlaczego na FC Barcelonę mówią Blaugrana?
Dlaczego na FC Barcelonę mówią Blaugrana?

Słowo Blaugrana w języku katalońskim to połączenie dwóch słów oznaczających kolory. Mianowicie blau oznacza niebieski, natomiast grana oznacza głęboką czerwień. Ze względu na barwy, jakie towarzyszą FC Barcelonie, czyli dwa kolory: niebieski i czerwony, postanowiono stworzyć przydomek klubu. Mówiąc wprost, Blaugrana to „Niebiesko-Czerwoni” lub bardziej precyzyjnie „Granatowo-Bordowi”.

W jaki sposób doszło do ustalenia klubowych barw? Kryje się za tym kilka historii związanych z założeniem klubu z Katalonii, a wszystkie łączą się z założycielem, czyli Joanem Gamperem. Warto zaznaczyć, że Gamper był prezesem Barcelony, a jego najdłuższa kadencja trwała trzy lata.

Teorie dotyczące ustalenia barw FC Barcelony:

  • Jeden z tropów, dlaczego Barcelona ma niebiesko-czerwone barwy wiedzie do Szwajcarii, a właściwie FC Basel. To właśnie w tym klubie piłkarskim przed założeniem Barcy występował Gamper. Klub z Bazylei posługuje się tymi samymi kolorami. Co więcej, część ekspertów jest zdania, że Gamper zaczerpnął kolory z klubów, w których występował w swojej karierze. Między innymi reprezentował barwy Excelsioru (barwy białe i czerwone) oraz Zurychu (kolory niebieski i biały). Mógł on zainspirować się swoimi byłymi klubami, tym bardziej że FC Barcelona do 1910 roku rozgrywała mecze w spodenkach koloru białego, natomiast przez wiele lat stroje wyjazdowe miały taką właśnie barwę.
  • Inna hipoteza dotyczy spotkania założycielskiego. Mianowicie jeden z członków miał posiadać czerwony i niebieski ołówek. Wobec tego, iż wybierając klubowe barwy, nie pojawiły się lepsze propozycje, to założyciele poparli te kolory i zgodnie stwierdzili, że będą idealnie pasowały do FC Barcelony. Warto zaznaczyć, że po wielu latach od założenia Blaugrany tę historię potwierdził sam Gamper, który przez długi okres twierdził, że taka sytuacja mała miejsce. O tej hipotezie wspominał Alberto Maluquer, czyli sekretarz generalny FC Barcelony, który piastował to stanowisko w 1944 roku.
  • Niebiesko-czerwone barwy Barcelony i ich genezę niektórzy próbują doszukać się w działalności Gampera. Otóż przed założeniem klubu należał on do piłkarskiego stowarzyszenia „Los Deportes”, które posiadało czerwono-czarne barwy. Pomysł na klubowe barwy Barcelony miał ewoluować i w ten sposób zostać już na zawsze z Blaugraną.
  • Niektórzy twierdzą, że wpływ na barwy Blaugrany miała matka jednego z pierwszych zawodników. Otóż miała ona dostarczyć drużynie czerwono-niebieskie szarfy, co miało znaczący wpływ na oficjalne zatwierdzenie tych kombinacji kolorów.
  • Ciekawą teorią nawiązującą do niebiesko-czerwonych barw Blaugrany jest odniesienie się do peloty, czyli dyscypliny sportowej, w której rywalizowali zawodnicy Barcelony. Mianowicie w tym sporcie dochodzi do podziału zawodników na dwie drużyny, które przywdziewają różne barwy. Pierwsza drużyna – kolor czerwony, natomiast drugi zespół – kolor niebieski. Co więcej, pelota należała do jednych z najbardziej popularnych sportów w Katalonii i gościła często na łamach gazety „Los Deportes”. Dokładnie tej samej, w której Gamper podzielił się swoją refleksją na temat chęci zaangażowania się w piłkę nożną i założenia klubu piłkarskiego.

Jak widać, istnieje wiele teorii, które mogły mieć wpływ na wybór i zatwierdzenie koloru niebieskiego i koloru czerwonego jako oficjalnych barw Barcelony. Niestety ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z nich miała kluczowy wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Do dziś historycy nie są w stanie w 100% potwierdzić oficjalnego scenariusza i wyjaśnić genezę doboru kolorów.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Jakie barwy ma Blaugrana?

Kibice pamiętają FC Barcelonę głównie dzięki świetnym występom zarówno w lidze hiszpańskiej, jak i na arenie międzynarodowej. Ponadto barwy Barcy na przestrzeni lat reprezentowało wielu znakomitych piłkarzy, w tym Leo Messi. Co więcej, „Duma Katalonii” może pochwalić się magicznym stadionem Camp Nou, który jest w stanie pomieścić prawie 100 tysięcy kibiców. Camp Nou to kluczowa arena hiszpańskich rozgrywek! Pomimo wymienionych wyżej aspektów fani piłki nożnej kojarzą FC Barcelonę dzięki klubowym barwom. Barwy Barcelony składają się z kombinacji dwóch kolorów, a więc niebieskiego i czerwonego.

Barwy Blaugrana
Barwy Blaugrana

FAQ

Powyżej obszernie opisaliśmy barwy FC Barcelony oraz ich genezę. Pora poznać odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie.

Co znaczy słowo Blaugrana?

Słowo Blaugrana w języku katalońskim oznacza bordowo-granatowi. Blaugrana to przydomek FC Barcelony bezpośrednio związany z klubowymi barwami.

5/5 - (1 vote)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments