Trenerzy reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn

Bez dwóch zdań w naszym kraju największe zainteresowanie generują mecze piłki nożnej, lecz trzeba zaznaczyć, że drugim sportem pod kątem oglądalności jest siatkówka. Mecze reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn potrafią dostarczyć niezapomnianych emocji, a pojedynki bardzo często są wyrównane i do wyłonienia zwycięzcy konieczne jest rozegranie piątego seta – tie-break.

Reprezentacja Polski mężczyzn w siatkówce notowała udane występy na najbardziej prestiżowych imprezach na świecie, zwyciężając w najnowszej historii między innymi na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, a także w Lidze Światowej. Na przestrzeni lat polscy kibice mieli przyjemność oglądać wielu znakomitych graczy w biało-czerwonych barwach, którzy zaliczali się do najlepszych graczy na świecie. Ponadto za wyniki seniorskiej reprezentacji Polski w siatkówce odpowiadało wielu trenerów, którzy odnosili większe bądź mniejsze sukcesy. W tym tekście opiszemy trenerów reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn, opiszemy sylwetkę aktualnego selekcjonera, a także dokonamy podziału chronologicznego. Co więcej, wyróżnimy najwybitniejszych trenerów reprezentacji Polski w siatkówce, wskazując ich największe sukcesy i osiągnięcia. Zostań z nami, aby uporządkować swoją wiedzę o trenerach reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn!

Trener reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn
Trener reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn

Kto jest aktualnym trenerem reprezentacji polski w siatkówce?

Reprezentacja Polski mężczyzn w siatkówce w XXI wieku miała wielu trenerów, jednak kto aktualnie odpowiada za formę polskich siatkarzy? Trenerem reprezentacji Polski w siatkówce jest Nikola Grbić. Serb urodził się 6 sierpnia 1973 roku w Zrenjaninie i był siatkarzem występującym na pozycji rozgrywającego. Nikola Grbić to wielokrotny reprezentant Serbii, który w swoim CV ma takie kluby jak: OK Vojvodina Nowy Sad, Gabeca Galatron Montichiari, Alpitour Cuneo, Asystel Milano, Copra Berni Piacenza, Itas Diatec Trentino, Bre Banca Lannutti Cuneo. Jego ostatnim klubem w 2014 roku był Zenit Kazań, w którym zakończył karierę zawodniczą. Warto zaznaczyć, że Nikola Grbić to jeden z najlepszych siatkarzy świata przełomu XX i XXI wieku. Karierę trenerską rozpoczynał we Włoszech, w klubie Sir Safety Perugia, następnie przez cztery lata dowodził serbską drużyną narodową, a także prowadził Calzedonia Werona oraz Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. 12 stycznia 2022 roku został selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn.

Nikola Grbić jest bardzo utytułowanym zawodnikiem, który wielokrotnie zdobywał mistrzostwa krajów, w których występował. Ze swoimi klubami wygrywał Superpuchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów, Ligę Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Top Teams. Ponadto wraz z reprezentacją sięgał po mistrzostwo Europy, mistrzostwo świata, a także odnosił triumf w Lidze Światowej, czy na Igrzyskach Olimpijskich. Jako klubowy trener siatkówki może pochwalić się trofeami za: Superpuchar Polski, Puchar Polski, Ligę Mistrzów, Puchar Włoch.

Lista trenerów reprezentacji
Lista trenerów reprezentacji

Historia – podział chronologiczny trenerów reprezentacji polski w siatkówce

Historia siatkówki reprezentacji Polski jest bardzo bogata i sięga 1948 roku. W tym czasie w kadrze narodowej przewinęło się wielu selekcjonerów, którzy prowadzili Polskę w meczach międzynarodowych. Część z nich piastowała to stanowisko dłużej, inni pełnili tę funkcję tylko przez chwilę. Na kartach historii ze względu na sukcesy naszej drużyny narodowej zapisali się trenerzy, którzy osiągali z biało-czerwonymi bardzo dobre wyniki. Należy tutaj wymienić Raula Lozano, Daniela Castellaniego, Andrea Anastasiego, Stephana Antigę, czy Vitala Heynena. Warto zaznaczyć, że wszyscy wymienieni powyżej szkoleniowcy prowadzili reprezentację Polski w XXI wieku i notowali z nią sukcesy! Aby chronologiczne uporządkować trenerów reprezentacji Polski w siatkówce, w dalszej części tego tekstu przedstawimy listę szkoleniowców, wraz z latami, w których piastowali oni swoją funkcję.

Betomania - STS kod promocyjny

Selekcjonerzy reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn oraz ich największe sukcesy:

  • Romuald Wirszyłło (1948-1949) – pierwszy trener reprezentacji Polski, nazywany Ojcem Polskiej Siatkówki, był jednym z założycieli FIVB.
  • Zygmunt Kraus (1949-1951, 1953-1954, 1964-1965) – kilkukrotny selekcjoner męskiej reprezentacji Polski w siatkówce, trener drużyny AZS-AWF Warszawa, z którą zdobył, aż 11 tytułów mistrza Polski. W 1951 roku wywalczył z siatkarkami tytuł wicemistrzowski na ME. Warto zaznaczyć, że podczas ostatniej kadencji Zygmunta Krausa Polska zdobyła srebrny medal w Pucharze Świata.
  • Wiesław Piotrowski (1952-1953) – zajął wraz z reprezentacją Polski siódme miejsce na mistrzostwach świata w 1952 roku.
  • Leonard Michniewski (1954-1956) – szkoleniowiec poprowadził reprezentację Polski na mistrzostwach Europy w 1955 roku. Polacy zajęli na nich szóste miejsce.
  • Jacek Busz (1956-1958) – pod wodzą tego szkoleniowca biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce na III mistrzostwach świata rozgrywanych w 1956 roku we Francji.
  • Józef Śliwka (1958-1959) – kolejny selekcjoner polskiej drużyny narodowej, który sprawował swoją funkcję przez jeden rok. W tym czasie Józef Śliwka poprowadził Polskę w mistrzostwach Europy, które rozgrywane były w Czechosłowacji. Biało-czerwoni uplasowali się na szóstej pozycji.
  • Gwidon Grochowski (1959-1964) – poprowadził reprezentację Polski w Pucharze Trzech Kontynentów, który rozgrywany był w Paryżu. Ponadto dowodził polską kadrą na mistrzostwach świata w 1960 roku, na których Polska zajęła czwartą pozycję.
  • Tadeusz Szlagor (1966-1973) – poprowadził polską drużynę narodową w mistrzostwach świata w 1966 roku. Na nich Polacy zajęli szóste miejsce. Z kolei rok później sięgnęli po brązowy medal na mistrzostwach Europy.
  • Hubert Jerzy Wagner (1973-1976, 1983-1986, 1996-1998) – trzykrotnie piastował stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce. Przyczynił się do olbrzymiego sukcesu Polaków, ponieważ w 1974 roku zdobyli oni złoty medal na mistrzostwach świata. Rok później biało-czerwoni sięgnęli po srebrny krążek na mistrzostwach Europy. Co więcej, reprezentacja Polski w 1976 roku zdobyła złoto na Igrzyskach Olimpijskich. Podczas drugiego podejścia do reprezentacji Polski znów pojawił się niemały sukces, ponieważ reprezentacja zajęła drugą lokatę na ME w 1983 roku.
  • Jerzy Welcz (1976-1978) – sprawował funkcję selekcjonera siatkarskiej reprezentacji Polski mężczyzn przez dwa lata. W 1977 roku zajął drugie miejsce z Polską na mistrzostwach Europy.
  • Aleksander Skiba (1979-1983) – wraz z siatkarską reprezentacją Polski wystąpił na dwóch turniejach mistrzostw Europy. W 1979 roku zdobył z biało-czerwonymi srebrny medal. Podobnie było dwa lata później.
  • Stanisław Gościniak (1986-1988, 2003-2004) – jako zawodnik był wybitnym rozgrywającym, lecz pierwszy kontakt  z reprezentacją Polski w roli trenera nie był dla niego łatwy. Reprezentacja Polski pod wodzą Stanisława Gościniaka zajęła dopiero dziewiąte miejsce na MŚ w 1986 roku. Z kolei do mistrzostw Europy w 1987 nie zakwalifikowała się. Po objęciu kadry narodowej w 2003 roku awansował z nią na Igrzyska Olimpijskie w Atenach, gdzie Polacy zajęli 5. miejsce.
  • Leszek Milewski (1988-1990) – wraz z Leszkiem Milewskim na ławce trenerskiej biało-czerwoni zajęli siódmą pozycję na ME w Szwecji w 1989 roku. Niestety na kolejne wielkie imprezy, a więc Igrzyska Olimpijskie w 1988 roku oraz na mistrzostwa świata w 1990 roku Polacy nie awansowali.
  • Edward Skorek (1990-1992) – pod wodzą tego selekcjonera reprezentacja Polski zakończyła zmagania na mistrzostwach świata w Niemczech w 1991 roku na siódmym miejscu. Rok później Polacy nie zakwalifikowali się na Igrzyska Olimpijskie.
  • Ryszard Kruk (1993-1994) – bilans tego selekcjonera to siódme miejsce na mistrzostwach Europy w Finlandii w 1993 roku. Za kadencji Ryszarda Kruka Polska nie awansowała do MŚ 1994.
  • Wiktor Krebok (1994-1996) – zajął wraz z kadrą narodową szóste miejsce na mistrzostwach Europy w Grecji w 1995 roku, a także 11-12 miejsce na IO w 1996 roku w Atlancie.
  • Ireneusz Mazur (1998-2000) – szkoleniowiec dokonał sporej rewolucji w kadrze reprezentacji Polski, stawiając na wielu młodych zawodników. Warto podkreślić, że pod wodzą Ireneusza Mazura biało-czerwoni po raz pierwszy wystąpili w Lidze Światowej.
  • Ryszard Bosek (2000-2001) – zakwalifikował się z reprezentacją Polski do ME 2001, lecz wobec słabych wyników w rozgrywkach Ligi Światowej nie pojechał z biało-czerwonymi na turniej finałowy.
  • Waldemar Wspaniały (2001-2003) – w ciągu dwóch lat pracy na stanowisku selekcjonera siatkarskiej reprezentacji Polski osiągnął z drużyną dwukrotnie piąte miejsce na mistrzostwach Europy. Odpowiednio w 2001 oraz 2003 roku. Ponadto biało-czerwoni zakwalifikowali się do Ligi Światowej w 2002 roku.
  • Raúl Lozano (2005-2008) – 17 stycznia 2005 roku kadrę narodową objął Argentyńczyk – Raúl Lozano. Polacy pod jego wodzą osiągnęli następujące sukcesy: IV miejsce w Lidze Światowej w 2005 roku, V miejsce na mistrzostwach Europy w 2005 roku, I miejsce w IV Memoriale Huberta Wagnera w 2006 roku. Najcenniejszy był jednak srebrny medal podczas mistrzostw świata w 2006 roku.
  • Daniel Castellani (2009-2010) – podczas rocznej kadencji selekcjoner zdobył z reprezentacją Polski złoty medal mistrzostw Europy w 2009 roku w Turcji.
  • Andrea Anastasi (2011-2013) – wśród największych osiągnięć włoskiego trenera z reprezentacją Polski należy wskazać brązowy medal mistrzostw Europy w 2011 roku.
  • Stephane Antiga (2013-2016) – trzy lata na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski spędził Francuz – Stephane Antiga. W tym czasie Polacy zdobyli złoty medal na mistrzostwach świata w 2014 roku.
  • Ferdinando de Giorgi (2016-2017) – Włoch funkcję trenera siatkarskiej reprezentacji Polski pełnił zaledwie przez jeden rok. Po rozczarowujących wynikach w Lidze Światowej i na ME został zwolniony.
  • Vital Heynen (2018-2021) – belgijski trener z pewnością miło będzie wspominał pracę z reprezentacją Polski, ponieważ odniósł z nią kilka sukcesów. Przede wszystkim zdobył złoty medal MŚ w 2018 roku oraz brązowy medal na ME rok później.
  • Nikola Grbić (od 2022) – nowy trener reprezentacji Polski zdobył z biało-czerwonymi brąz w Lidze Narodów, a także srebrny medal na mistrzostwach świata w 2022 roku.

Najwybitniejsi trenerzy reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn

Wśród 26. trenerów, którzy ukazali się w powyższym zestawieniu, można wyróżnić dwie grupy szkoleniowców i dokonać ich podziału na tych, którzy osiągnęli wielkie sukcesy z reprezentacją Polski oraz nie zanotowali spektakularnych wyników. Kilku selekcjonerów sprawowało swoją funkcję przez krótki okres, a ponadto zdarzało się, że Polski Związek Piłki Siatkowej decydował się na rozstanie i rozwiązanie kontraktu. W grupie trenerów, którzy zapisali na kartach historii polskiej siatkówki, są m.in Hubert Wagner i Waldemar Wspaniały. W kolejnych akapitach przybliżymy ich sylwetki oraz osiągnięcia z biało-czerwonymi!

Memoriał Huberta Wagnera
Memoriał Huberta Wagnera

Hubert Wagner

Tak jak wspomnieliśmy w powyższych akapitach, Hubert Wagner prowadził reprezentację Polski w roli selekcjonera trzykrotnie. Pierwszy kontakt z kadrą narodową trener miał w latach 1973-1976 i wówczas odniósł już wielki sukces. Hubert Wagner zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w Meksyku w 1974 roku, a także srebrny medal w Pucharze Przyjaźni. Ponadto Polska przywiozła srebrny medal mistrzostw Europy w 1975 roku z Jugosławii. Co więcej, Polacy zdobyli złoto na IO w Montrealu w 1976 roku. W kolejnych latach Hubert Wagner również osiągał sukcesy z reprezentacją Polski. Pod jego wodzą Polska zajęła drugie miejsce na wielkiej imprezie, jakim były mistrzostwa Europy w 1983 roku, natomiast rok później wywalczyła brąz na Igrzyskach Przyjaźni. Warto zaznaczyć, że Hubert Wagner to jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników w siatkówce, a także jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiej siatkówki.

Bonus nawet do 333 PLN
4.5

Waldemar Wspaniały

Choć piastował swoją funkcję tylko przez dwa lata (2001-2003) to pod jego wodzą biało-czerwoni zdobyli piąte miejsce na ME w 2001 roku, piąte miejsce w Lidze Światowej rok później oraz zajęli piątą pozycję na ME w 2003 roku. W historii polskiej siatkówki zapisał się również dlatego, że jest pierwszym trenerem, którego drużyna wygrała trzykrotnie rywalizację z Brazylią. Trzy zwycięstwa nadeszły w 2002 roku podczas Ligi Światowej FIVB.

Podsumowanie – trenerzy reprezentacji polski w siatkówce

Na przestrzeni lat reprezentacja siatkarzy miała wielu trenerów. Czas odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Kto był poprzednim trenerem siatkarzy?

Poprzednim trenerem siatkarzy mężczyzn był Vital Heynen, który dowodził reprezentacją Polski w latach 2018-2021.

Kto był trenerem siatkarzy w 2016 roku?

W 2016 roku z reprezentacją Polski w roli selekcjonerów pracowali Stephane Antiga i Ferdinando de Giorgi.

Ocena
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments