Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich

Zaktualizowano 10 maja 2021

Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich

Hazard jest świetną rozrywką dla ludzi, którzy znają umiar. Bardzo często jednak jest tak, że osoby, które zaczną grać w gry hazardowe lub typować wyniki w zakładach bukmacherskich, popadają w uzależnienie prowadzące do wielu kłopotów i nieszczęść. Bankructwa, długi na kolosalne kwoty i problemy psychiczne często prowadzące do depresji, to jedne ze skutków uzależnienia od zakładów bukmacherskich. Jakie są objawy uzależnienia i jak można sobie z nim poradzić?

Czy zakłady bukmacherskie uzależniają?

Czy zakłady bukmacherskie uzależniają?

Emocje, chęć szybkiego zysku i euforia z wygranej, to tylko kilka z czynników, które codziennie przyciągają do zakładów bukmacherskich nowych graczy. Oczywiście jest ich zdecydowanie więcej, ale te należą do najpopularniejszych i najmocniejszych motywacji. Najczęściej zaczyna się wszystko od weekendowego grania na niewielkich kwotach, gdzie jest to formą rozrywki albo rywalizacji w gronie znajomych. Z czasem jednak obstawianie przeradza się w grę na całego. Wtedy też zaczynają pojawiać się większe sumy pieniędzy przeznaczone na kupony, a wraz z nimi kłopoty.

Jeśli zauważyłeś problem z uzależnieniem, możesz skorzystać się z pomocy, dzwoniąc pod numer 881 488 990.

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich i hazardu definiowane jest jako nieracjonalne zachowanie lub też utratą kontroli nad chęcią grania. W praktyce zaburzenie te charakteryzuje się regularnie powtarzanymi czynnościami, które mają związek z uprawianiem hazardu. W momencie zakończenia gry u typera słabnie koncentracja i pojawiają się natrętne myśli.

Zbyt duże zainteresowanie i zaangażowanie emocjonalne oraz finansowe w zakłady bukmacherskie to najkrótsza droga do uzależnienia. Problem z hazardem i obstawianiem wydarzeń sportowych ma około 4 procent Polaków. Wśród najbardziej wciągających znajdują się przede wszystkim automaty i zdrapki, a następnie zakłady bukmacherskie.

Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich

objawy uzależnienia

Objawy uzależnienia od zakładów bukmacherskich, podobnie jak w przypadku innych uzależnień, łatwiej jest wyleczyć, jeśli zdiagnozuje się problem odpowiednio wcześnie. Początkowe objawy są trudne do zidentyfikowania, nawet dla przyjaciół i członków rodziny. Ten etap określany jest fazą zwycięstwa. W sumie można wymienić cztery fazy, które charakteryzują się różnymi objawami:

  • faza zwycięstwa – gracz typuje okazjonalnie, jednak z czasem za sprawą małych wygranych zaczyna poświęcać coraz więcej czasu i pieniędzy na obstawianie,
  • faza strat – w tym momencie zaczynają pojawiać się dużo wyższe stawki, co przekłada się na wyższe straty, a środki na grę pożycza się od znajomych i banków, licząc na wygraną,
  • faza desperacji – to etap kłopotów finansowych, które spowodowane są przegraną dużego kapitału, a na dodatek pojawia się chęć odegrania się,
  • faza utraty nadziei – gracz w tym momencie traci rodzinę, wpada w spiralę długów i pojawiają się u niego myśli samobójcze.

Ostatnia faza jest jednocześnie ostatnim momentem na podjęcie leczenia. Wyjścia uzależnienia przez gracza znajdującego się w tym stadium jest największym wyzwaniem, ale przy pomocy specjalistów może się to udać. Uzależniony musi sam przed sobą przyznać się, że popadł w problemy i musi z nich wyjść.

0 0 votes
Ocena artykułu
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments