Bukmacherzy zagraniczni

Bukmacherzy zagraniczni funkcjonują na polskim rynku nie od dziś, a wraz z rosnącą popularnością zawierania zakładów wzajemnych online, wciąż wydłuża się lista operatorów posiadających polską licencję Ministerstwa Finansów. Wybór licencjonowanego bukmachera to przede wszystkim gwarancja bezpiecznej rozgrywki i wypłaty wygranych.

Bukmacherzy zagraniczni - lista

Jednak wciąż spora część graczy mimo to decyduje się na korzystanie z oferty bukmacherów zagranicznych, nie wiedząc przy tym, że narażają się na duże ryzyko, a nawet konsekwencje prawne i kary finansowe ze strony polskiego Ministerstwa Finansów. Co trzeba wiedzieć o grze u zagranicznych bukmacherów? Czy wszyscy zagraniczni bukmacherzy w Polsce działają nielegalnie? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Spis treści:

Zagraniczny bukmacher – czyli kto?
Bukmacher zagraniczny kontra legalny bukmacher z licencją
Jak sprawdzić, czy zagraniczny bukmacher działa legalnie w Polsce?
Rozpoznanie nielegalnego bukmachera na pierwszy rzut oka
Najlepsi zagraniczni bukmacherzy
Bukmacherzy bez licencji polskiego Ministerstwa Finansów – dlaczego nie warto korzystać z uch usług?
Legalni bukmacherzy – dlaczego warto ich wybierać?
Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu większość fanów zakładów wzajemnych online decydowała się korzystanie z ofert zagranicznych bukmacherów, którzy działali w Polsce nielegalnie. Z biegiem czasu, wzrostem świadomości graczy, a także profesjonalizacją rynku zakładów bukmacherskich w naszym kraju, te proporcje się odwróciły. Jednak wciąż zagraniczni bukmacherzy walczą o swój kawałek tortu, a gracze powierzają im swoje pieniądze. Zatem zacznijmy od początku i wyjaśnijmy, co faktycznie rozumiemy przez pojęcie „zagraniczny bukmacher”.

Zagraniczny bukmacher – czyli kto?

Tutaj przede wszystkim należy uściślić, jakie firmy mamy na myśli pisząc „zagraniczni bukmacherzy”. Otóż nawet na polskim rynku całkiem legalnie działają zagraniczni bukmacherzy, którzy po prostu oferują usługi w różnych krajach, dostosowując się do panujących w nich przepisów prawa. W tym artykule jednak zajmiemy się zagranicznymi bukmacherami zarejestrowanymi poza granicami Polski, a co najważniejsze nieposiadającymi ważnej licencji do organizowania zakładów wzajemnych w naszym kraju. Dlatego nie ma znaczenia tutaj kraj pochodzenia firm, czy miejsce ulokowania ich kapitału, a jedynie fakt czy zagraniczni bukmacherzy zalegalizowali działalności w Polsce.

Bukmacher zagraniczny kontra legalny bukmacher z licencją

Jak wszyscy dobrze wiemy, po wysłaniu każdego kuponu bukmacherskiego, zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, bukmacher ma obowiązek odprowadzenia w naszym imieniu podatku od gier hazardowych. Aktualnie podatek ten wynosi 12% i to właśnie dlatego nasza stawka obwarowana jest mnożnikiem 0,88. Przykładowo wysyłając kupon bukmacherski ze stawką 1000 złotych, realnie zagramy za 880 złotych, a brakujące 120 PLN bukmacher przekaże na rzecz wspomnianego podatku. Tutaj pojawia się pierwsza z różnic, gdy porównamy firmy z licencją do zagranicznych bukmacherów – otóż zagraniczni bukmacherzy nie odprowadzają podatku.

Jak łatwo wywnioskować oferowanie swoich usług użytkownikom z Polski i nieodprowadzanie ustawowych podatków jest nielegalne, a przez to naraża także graczy na niemiłe konsekwencje prawne. Sytuacja wyglądała inaczej jeszcze kilka lat temu, ale od momentu, gdy znowelizowana została ustawa hazardowa, każdy z zagranicznych bukmacherów nieodprowadzający podatku w Polsce zostaje umieszczony na liście zakazanych domen. Co ciekawe, po wspomnianej nowelizacji ustawy większość firm oficjalnie z Polski się wycofała, a niektóre nawet powróciły po uzyskaniu wymaganej licencji. Tak między innymi było z liderem wśród zagranicznych bukmacherów – firmą Betclic.

Podatki w Polsce, a za granicą

Warto tutaj wspomnieć o tym, że podatek od gier hazardowych w Polsce faktycznie ustanowiono na dość wysokim poziomie, a ma to bezpośredni związek z dużą „szarą strefą”. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to 12% od wartości naszej stawki, a całość bukmacher automatycznie odlicza od postawionej kwoty. Co ciekawe w innych krajach europejskich te podatki są dużo niższe. Przykładowo u naszych zachodnich sąsiadów podatek wynosi to 5%, w Austrii już tylko 2%, a w Irlandii symboliczny 1%. Co więcej, większość zagranicznych bukmacherów rejestruje swoje firmy w rajach podatkowych, gdzie nie są obciążeni żadnym podatkiem! Mimo iż pozornie może to się wydawać atrakcyjnym rozwiązaniem, to pełne bezpieczeństwo podczas obstawiania zakładów wzajemnych online zapewni nam tylko skorzystanie z usług legalnych bukmacherów posiadających wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję.

Jak sprawdzić, czy zagraniczny bukmacher działa legalnie Polsce?

czy zagraniczny bukmacher działa legalnie

Zagraniczni bukmacherzy w Polsce mogą legalnie oferować swoje usługi, ale w tym celu muszą spełnić określone w ustawie wymagania. Jakie są to warunki? Aktualnie zagraniczni bukmacherzy, którzy chcą zachęcić do gry na swojej platformie użytkowników z Polski muszą:

1. Posiadać zezwolenie na organizację zakładów bukmacherskich wydawane przez Ministerstwo Finansów,

2. posiadać siedzibę (może być jedna z wielu) z lokalizacją na terytorium Polski,

3. znajdować się na oficjalnej liście na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie wskazani są legalnie działający bukmacherzy.

Oczywiście, co wynika z wypełnienia powyższych wymagań, zagraniczny bukmacher działający w Polsce nie może znajdować się w Rejestrze Zakazanych Domen.

Rozpoznanie nielegalnego bukmachera na pierwszy rzut oka

Sprawdzenie tego, czy dany bukmacher działa w Polsce legalnie, wcale nie jest trudne – wymaga jedynie sprawdzenia tego, czy posiada wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję. Warto jednak pamiętać o tym, że już na pierwszy rzut oka wstępnie zorientujemy się, z jakim bukmacherem mamy do czynienia. Otóż każdy legalnie działający bukmacher w Polsce musi posiadać domenę z rozszerzeniem właściwym dla naszego kraju, czyli z końcówką „.pl”. Jeśli trafimy na stronę z domeną kończącą się globalną końcówką (.com) lub inną krajową (.de, .fr) powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza.

Najlepsi zagraniczni bukmacherzy

Sama lista legalnych bukmacherów działających w Polsce robi wrażenie, zatem łatwo się domyślić, że w całej Europie takich platform jest prawdziwe zatrzęsienie. Każdy z krajów ma swoich liderów. W Polsce na przykład w czołówce najpopularniejszych platform stale przewijają się firmy bukmacherskie takie jak STS, Fortuna czy Betfan. A kto króluje w Europie? Co oferują zagraniczni bukmacherzy? Poniżej przedstawiamy pokrótce najpopularniejszych bukmacherów zagranicznych, którzy formalnie nie oferują swoim usług w naszym kraju. Co więcej, na część stron nawet nie wejdziemy, gdy tylko automat wykryje naszą lokalizację. Pojawi się wtedy jedynie informacja o tym, że znajdujemy się w kraju, gdzie zagraniczny bukmacher nie udostępnia swoich usług.

Jacy są najpopularniejsi i najlepsi bukmacherzy zagraniczni?

Bet365

bet365 - Bukmacher zagraniczny

Bet365 to według wielu graczy najlepszy bukmacher zagraniczny. Marka Bet365 rozpoznawalna na całym świecie i podkreślić należy, że to jedna z tych firm, która działa w 100% legalnie na każdym z rynków, gdzie oferuje swoje usługi. Bet365 podbił serca fanów zakładów bukmacherskich online i od lat znajduje się w czołówkach popularności między innymi w Niemczech, Anglii czy Irlandii. To, czym przekonuje do siebie użytkowników, jest przede wszystkim innowacyjność (szybkie wypłaty, opcja zamykania zakładów – cachout, transmisje online) i rozbudowana oferta zakładów – w tym na żywo.

Unibet

unibet Bukmacher

Kolejną z największych bukmacherskich marek jest Unibet znajdujący się na podium popularności w kilku europejskich krajach. Unibet to legalny bukmacher doceniany przede wszystkim za niezwykle bogatą ofertę i różnorodność zdarzeń. Tym, co go wyróżnia, to udostępnianie zdarzeń z dużym wyprzedzeniem. To idealna opcja dla wszystkich graczy preferujących grę długoterminową. Nie brakuje tutaj też atrakcyjnych bonusów powitalnych, bogatej oferty zakładów na żywo oraz transmisji ze spotkań dla zarejestrowanych użytkowników.

1xBET

Bukmacher zagraniczny 1xbet

Zagraniczny bukmacher 1xBET z racji na swoje rosyjskie korzenie właśnie tam jest najpopularniejszy. Firma natomiast zarejestrowana została na wyspach karaibskich, a dokładniej Curacao. To miejsce dobrze znane wszystkim fanom rozrywki w kasynach online. 1xBET wyróżnia się między innymi opcją płatności w kryptowalutach, co faktycznie u konkurencji wciąż praktycznie nie występuje. Nie brakuje tu atrakcyjnych bonusów i transmisji ze spotkań. Martwią natomiast pojawiające się w sieci opinie o bukmacherze, które wskazują na problemy z wypłatami wygranych.

William Hill

Bukmacher zagraniczny william hill

Zagraniczny operator William Hill oferuje swoje usługi nie tylko w Europie, ale na przykład w Kanadzie. Wraz ze wspomnianym wcześniej Bet365 najeży do czołówki najbardziej rozpoznawalnych legalnych bukmacherów na Wyspach Brytyjskich. Gracze doceniają rozbudowaną ofertę obejmującą także niszowe sporty oraz duże możliwości obstawiania zakładów na żywo. Nie bez znaczenia są ekspresowe płatności za pośrednictwem popularnych serwisów (Skrill, Neteller, PayPal) oraz dobrej jakości transmisje na żywo ze spotkań sportowych.

Tutaj należy dodać, że wszystkie wymienione firmy to legalni zagraniczni bukmacherzy, natomiast nieposiadający licencji na zakłady wzajemne w Polsce.

Bukmacherzy bez licencji Ministerstwa Finansów – dlaczego nie warto korzystać z usług zagranicznych bukmacherów?

Zakłady bukmacherskie u nielegalnego bukmachera to zdecydowanie gra niewarta świeczki. Co prawda zaoszczędzimy na podatku od gier hazardowych, ale przy tym narażamy się na dużo poważniejsze konsekwencje – od samych problemów z odzyskaniem wpłaconych lub wygranych środków, aż po kary za złamanie polskiego prawa.

Co więcej, oferta legalnych polskich bukmacherów jest na tyle atrakcyjna, że szukanie alternatyw wśród firm nieposiadających licencji wydaje się nieuzasadnione. Na polskim rynku bukmacherskim już teraz panuje wyjątkowo zacięta konkurencja wymuszająca przygotowywanie coraz lepszych ofert, nowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz wyjątkowo atrakcyjnych bonusów – zarówno dla nowych graczy, jak i stałych użytkowników. Warto także wspomnieć o regularnie pojawiających się promocjach na grę bez podatku. W takiej sytuacji to bukmacher bierze na siebie odpowiedzialność odprowadzenia podatku za grę, a my otrzymujemy bonus, który ma to wyrównać. Dzięki temu przykładowe 100 złotych na zakład nie zostaje pomniejszone o określone w ustawie 12% podatku od gier hazardowych.

Wróćmy jednak do tytułowych bukmacherów zagranicznych. Na jakie sytuacje narażamy się korzystając z usług oferowanych przez nielegalnego bukmachera?

Popełniamy przestępstwo skarbowe

Pierwsza i najważniejsza kwestia związana z grą u nielegalnego bukmachera to fakt, iż łamiemy w ten sposób polskie prawo. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, korzystanie z usług bukmachera bez licencji udzielonej przez Ministerstwo Finansów popełniamy przestępstwo skarbowe, a to wiąże się nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi.

Jakie kary grożą za korzystanie z usług zagranicznych bukmacherów bez licencji?

Jakie konsekwencje grożą graczom za korzystanie z usług zagranicznych bukmacherów bez odpowiedniej licencji? Zgodnie z polskim prawem w przypadku udowodnienia gry u nielegalnego bukmachera gracz zobowiązany jest do zwrócenia całej wygranej, w dodatku niepomniejszonej o stawkę kuponu. Oznacza to, że tracimy zarówno postawione pieniądze, jak i całą wygraną.

Co więcej, zgodnie z art. 107 Kodeksu Karnego Skarbowego korzystanie z nielegalnych zakładów bukmacherskich podlega karze grzywny. Jej maksymalną wysokość określono jako 120 stawek dziennych. O jakich kwotach mówimy? W 2021 roku minimalna stawka dzienna wynosi 70 złotych, zatem grzywna może wynieść nawet 8,400 złotych. Jakby tego było mało, do akcji czasem wkracza także Urząd Skarbowy lub Izba Celna, a to wiąże się z kolejnymi karami nakładanymi na gracza. W takich sytuacjach kary sięgały już nawet ponad 100,000 złotych!

Jak widać, pozorna oszczędność w postaci kilku procent od naszej stawki okazuje się nie tylko ryzykowna, ale i po prostu nieopłacalna.

Ryzyko utraty środków i problemy z wypłatami

Kolejną kwestią są problemy z przepływami pieniężnymi, z jakimi spotykają się gracze korzystający z usług zagranicznych bukmacherów. Jak już wspomnieliśmy przy okazji opisu bukmachera 1xBET może to dotyczyć wypłaty środków depozytowych, ale i wygranych. Niestety w związku z tym, że zagraniczni bukmacherzy w Polsce działają nielegalnie, to nie mamy co liczyć na pomoc polskiego prawa w odzyskaniu naszych pieniędzy.

Kłopoty związane z danymi osobowymi

Tematem często ignorowanym przez graczy, lecz wbrew pozorom niezwykle ważnym, jest bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Zakłady bukmacherskie online w nieograniczonej formie dostępne są dla graczy, którzy zweryfikują swoją tożsamość. Oznacza to, że przekazujemy firmie bukmacherskiej pełen pakiet naszych danych osobowych, w tym informacje z dowodu osobistego oraz szczegóły dotyczące konta bankowego. To właśnie jeden z tych momentów, kiedy należy zastanowić się nad tym, z jaką firmą mamy do czynienia. Pełne bezpieczeństwo graczom z Polski oferują jedynie legalni bukmacherzy posiadający odpowiednie zezwolenia i licencje. Konsekwencje związane z wyciekiem danych osobowych mogą być wyjątkowo nieprzyjemne i kosztowne.

Legalni bukmacherzy – dlaczego warto ich wybierać?

Korzystanie z oferty legalnego bukmachera (online oraz stacjonarnie), to przede wszystkim gwarancja bezpiecznej i uczciwej gry. Należy pamiętać o tym, że w tym wypadku chroni nas polskie prawo, a nasze wypłaty zagwarantowane są poprzez odpowiednie zabezpieczenie finansowe będące jednym z wymogów do otrzymania od Ministerstwa Finansów licencji zezwalającej na organizację zakładów wzajemnych.

Co więcej, oferta polskich legalnych bukmacherów bardzo często przewyższa to, co proponują zagraniczni operatorzy nieuprawnieni do przyjmowania zakładów od graczy z Polski. Świetnym przykładem na to są bonusy powitalne, które są jednym z najbardziej emocjonujących akcentów oferty każdej firmy bukmacherskiej. Takich pakietów na start praktycznie nie oferuje żaden inny rynek! Na co zatem mogą liczyć polscy fani zakładów bukmacherskich? Ofertą, jakich bukmacherów powinni w pierwszej kolejności się zainteresować? Sprawdzamy!

STS – najlepszy polski bukmacher

STS, czyli Star-Typ-Sport to zdecydowany lider polskiego rynku zakładów wzajemnych i jeden z największych bukmacherów – nie tylko online, ale i stacjonarnie. Polski bukmacher zdobył uznanie graczy wyjątkowo rozbudowaną ofertą, najatrakcyjniejszym bonusem powitalnym, a także ciągle wprowadzanymi innowacjami w zakresie funkcjonalności serwisu. To właśnie na platformie oraz w aplikacji STS gracze mogą oglądać transmisje na żywo ze spotkań sportowych, korzystać w wygodnych ekspresowych płatności, czy wspomagać się podczas obstawiania podpowiedziami od BetBoostera – systemu sugerującego ciekawe typy na podstawie komputerowej analizy sportowej.

Jaki bonus dla nowych graczy przygotował jeden z najbardziej znanych bukmacherów? W skrócie: najlepszy na rynku, a potwierdzają to niezależne badania przeprowadzone przez Instytut Badań Systemowych PAN oraz WSB. Gracze, którzy zarejestrują nowe konto z kodem promocyjnym BETOMANIA mogą liczyć na bonus od pierwszej wpłaty o wartości do 1500 pln, 20 pln na BETGAMES, 25 pln w formie darmowego zakładu (zakład bez ryzyka) oraz 20 pln na sporty wirtualne w STS.

Fortuna

Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie posiada polską licencję od prawie 10 lat! W tym czasie zbudowała solidną markę i od lat zawsze znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych operatorów w Polsce. Mimo iż dla wielu graczy Fortuna jest typowo polskim bukmacherem, to należy do czeskiej Fortuna Entertainment Group – jednego z największych operatorów bukmacherskich w naszej części kontynentu.

Jakie bonusy dla nowych graczy przygotował bukmacher Fortuna? Aktualnie jest to bezpieczny zakład o wartości do 600 pln oraz dodatkowe 20 złotych na dowolną grę, przyznawane w formie punktów lojalnościowych FKP.

Betclic

O tym bukmacherze już wspominaliśmy wcześniej. To przykład na to, że bukmacherzy zagraniczni w Polsce funkcjonują bardzo dobrze – kuszą atrakcyjną ofertą, a przy tym są w 100% bezpieczni. Po nowelizacji ustawy o grach hazardowych, gdy bukmacherzy zagraniczni wycofali się z polskiego rynku, na taki ruch zdecydował się także Betclic i zniknął z polskiego rynku. Jednak po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń wrócił i teraz regularnie zajmuje topowe pozycje w rankingach popularności bukmacherów w Polsce. Mimo iż Betclic zdecydował się na prowadzenie działalności pod nazwą Gaming in Poland Sp. z o.o., to jest własnością BEM Operations Limited – spółki pochodzącej z Malty.

Specjalny bonus powitalny dla nowych użytkowników w Betclic to aktualnie cashback o wartości do 550 złotych. Oznacza to, że pierwszy kupon jest ubezpieczony, a w przypadku przegranej pieniądze wracają na konto gracza.

PZBuk

Polskie Zakłady Bukmacherskie, w skrócie PZBuk to idealny przykład do naszego dzisiejszego artykułu. Mimo iż nazwa wskazuje na to, że to PZBuk jest w 100% polskim operatorem, to faktycznie należy do spółki Cherry Online Polska będącej częścią dobrze znanego w branży hazardowej Cherry AB. Kolejny przykład na to, że nie każdy zagraniczny bukmacher z automatu działa w Polsce nielegalnie.

Początkowo bonusy powitalne w PZBuk delikatnie mówiąc, nie zwalały z nóg, ale powoli się to zmienia. Aktualnie bukmacher nowym graczom oferuje cashback o wartości 500 pln w postaci środków bonusowych w przypadku pierwszego przegranego zakładu. Jest to klasyczny zakład bez ryzyka, doceniany zwłaszcza przez graczy początkujących.

Podsumowanie

Jak widać na wyżej opisanych przykładach, w kontekście legalnego korzystania z oferty zakładów wzajemnych nie ma większego znaczenia kraj pochodzenia bukmachera – ważne jest to, czy działają legalnie i dotyczy to także zagranicznych bukmacherów.

Zarówno bukmacherzy zagraniczni, jak i krajowi, mogą zapewnić nam wysokie wygrane, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. To, co najważniejsze z punktu widzenia gracza, to spełnienie przez operatora wymogów określonych w polskim prawie. Bukmacher posiadający licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów gwarantuje nam bezpieczeństwo rozgrywki oraz przesyłanych danych osobowych. Jak wskazaliśmy powyżej, pozorne oszczędności związane z ominięciem konieczności zapłaty podatku od gier hazardowych, w dłuższej perspektywie jest zupełnie nieopłacalna i dlatego zachęcamy do korzystania wyłącznie z usług legalnych bukmacherów.

14.07.2021
Expekt to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek bukmacherskich w Europie. Każdy fan szeroko rozumianego sportu lub zakładów wzajemnych online kojarzy ją, chociażby z widzenia i sponsoringu najpopularniejszych drużyn oraz eventów. Nic w tym dziwnego, gdyż Expekt istnieje już od 1999 roku i jest jedną z najstarszych platform bukmacherskich w internecie. Natomiast nie sposób zauważyć, […]
05.02.2021
Bukmacher 1xBet to dobrze znana polskim graczom spółka oferująca zakłady na wydarzenia sportowe, społeczno-polityczne oraz gry hazardowe online. Rosyjska firma rozpoczęła swoją działalność w 2007 roku, a obecnie funkcjonuje na podstawie Curaçao eGaming License. 1xBet nie posiada licencji Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich na terenie Polski. Ponadto z terytorium kraju nie jest dostępna strona […]
05.02.2021
Bukmacher bet365 to europejski lider na polu zakładów wzajemnych. Odbiorcami oferty spółki są gracze z prawie dwustu krajów na całym świecie. Od kwietnia 2017 roku bet365 nie może funkcjonować w Polsce (nowelizacja Ustawy Hazardowej). W myśl przepisów każdy bukmacher musi ubiegać się o pozwolenie Ministerstwa Finansów, aby prowadzić działalność na terenie RP. Zawieranie zakładów w […]