Bezpieczeństwo podczas typowania. Co oznacza odpowiedzialna gra?

Odpowiedzialna gra bardzo często występuje pod angielską nazwą responsible gambling. Jest to termin opisujący działania graczy, producentów i operatorów, które mają zapobiegać oraz minimalizować szkody wyrządzone przez udział w grach hazardowych. Ustawa hazardowa, która została wprowadzona w Polsce nakazuje bukmacherom umieszczać na stronie regulamin odpowiedzialnej gry. O czym on mówi i czego dotyczy?

Regulamin odpowiedzialnej gry

Obowiązek wdrożenia i stworzenia odpowiedniego regulaminu odpowiedzialnej gry jest nakładany na każdy podmiot, który organizuje internetowe gry hazardowe. Konieczność przygotowania takiego dokumentu wynika z „Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”, która została uchwalona 15 grudnia 2016 roku. Zgodnie z jej zapisami celem regulaminu jest ochrona graczy przed negatywnym wpływem obstawiania wydarzeń sportowych oraz udziałem w grach hazardowych.

Legalni bukmacherzy są zobowiązani do przygotowania takiego regulaminu już na etapie starania się o licencję na urządzanie zakładów bukmacherskich z Ministerstwa Finansów. W regulaminie powinno znaleźć się:

  • zapis zobowiązujący bukmachera do zamieszczenia na stronie informacji na temat organizatora zakładów, zezwolenia z MF, regulaminu gry, zakazu udziału w zakładach przez osoby niepełnoletnie, zagrożenia, jakie niesie uzależnienie od hazardu i gdzie szukać pomocy,
  • zapis o procedurze weryfikacyjnej pełnoletniość graczy,
  • zapis o procedurze zakładania konta gracza,
  • zapis o mechanizmach stosowanych, aby gracz nie mógł kontynuować gry w momencie skończenia się kapitału,
  • zapis o ochronie osób niepełnoletnich w związku z przedstawieniem informacji handlowych w serwisie online.

Po zatwierdzeniu regulaminu odpowiedzialnej gry przez Ministra Finansów organizator zakładów bukmacherskich musi wcielić go w życie, dlatego ten dokument jest taki ważny. Ma on realny wpływ na wygląd i funkcjonowanie serwisu do obstawiania wydarzeń sportowych.

Jak regulamin odpowiedzialnej gry wspiera graczy?

regulamin odpowiedzialnej gry

Regulamin odpowiedzialnej gry nie jest tożsamy z ogólnym regulaminem, który koncentruje się głównie na podstawowych zasadach udziału w zakładach bukmacherskich oraz aspektach technicznych gry. Regulamin odpowiedzialnej gry określa zasady, jakimi gracze powinni się kierować, aby uniknąć uzależnienia od hazardu. Ponadto przedstawia on metody oraz narzędzia stosowane przez bukmachera, aby wspomóc gracza w wyjściu z uzależnienia.

Zazwyczaj na początku regulaminu odpowiedzialnej gry bukmacher definiuje obstawianie zakładów wzajemnych jako formę rozrywki, a nie sposób na zarabianie pieniędzy na życie. Dodatkowo ostrzega przed konsekwencjami nieodpowiedniego podejścia do gry. Kolejne punkty regulaminu dotyczą głównie wszystkich różnych zastosowanych na stronie internetowej rozwiązań, które mają na celu chronić typerów przed uzależnieniem od zakładów bukmacherskich.

Ocena
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments